0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie
« Отговор #800 -: Ноември 02, 2007, 14:14:48 pm »
Здравейте д-р Бърди,
От 2-3 дни малката стана много неспокойна и нощем се буди и плаче, което не е типично за нея. Реших, че е от зъбки. Онази нощ обаче започна да и хърка нослето и вчера се събудихме с хрема, кихавица и сълзене на очите. Слагах Олинт 0,05 %. Тази нощ обаче изобщо не можа да спи-преглъщаше сякаш пие огромни глътки вода, после пак захърка нослето и прокашля на няколко пъти. Заведох я на преглед и личния и лекар каза, че гърдите са чисти. Нещо се усъмни за ушите и ни прати при УНГ специалист. Той потвърди възпаление на едното ухо предписа Отипакс 3 х 3 капки и Гаразон за нослето. В предишния форум си спомням, че с голями букви бяхте написали -отитите се лекуват само  с АБ. Но на нас никой не ни го изписа и понеже утре е събота и двамата не работят ме предупредиха да си търся друг лекар ако бебето се влоши. Силно се надявам да овладея нещата с предписаното. Вие какво ще ме посъветвате? Личния и лекар добави към капките от УНГ сироп от ружа за кашлицата и 3 х Калпол за болката.
Благодаря предварително.
Да, така е. Отити се лекуват само с АБ.
Ако детето наистина има отит, ще е нужен антибиотик.
Аугментин е добър избор, или цефалоспорин по преценка...
Няма полза и смисъл от КС препарат в нослето за толкова малко дете-Олинт 0.05% е достатъчен.
Най-лошото е,че аз не знам има или няма отит и какво е видял УНГ-то. От Гаразона веднага стана бледа като платно.А как да и дозирам АБ? Или да я заведа на още един лекар, който да го назначи.
Ако имате доверие на УНГ прегледа и има отит, би трябвало да Ви назначат АБ.
По принцип ние тук сами си гледаме ушички и решаваме всичко останало.
Направете нужното според Бг дадености... не знам... .
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Мнения на Birdie
« Отговор #801 -: Ноември 02, 2007, 14:50:05 pm »
Здравейте докторе, преди няколко дни ви писах, че съм болна и се надявам да не заразя дъщеря ми, но сега и баща й се разболя... Сутринта ми се стори топличка и премерихме температурата в дупето след сън. Уж изчаках 10-ина минута, но тя не спира да рита с крачета и да маха с ръце, не виждам как да изчакам да е в спокойно състояние. Та температурата в дупето беше 37,6. Моля ви кажете, това нормална темп. ли е? От време на време малката киха.
Да, нормална е температурата.
Предполагам и кихането е нормално.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie
« Отговор #802 -: Ноември 02, 2007, 15:01:07 pm »
Да...
Много сладко и спокойно бебе... :wink:
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Мнения на Birdie
« Отговор #803 -: Ноември 02, 2007, 15:26:50 pm »
Здравейте д-ре,
извинявайте че пак ви занимавам с това, но не мога да убедя съпруга ми да направим изследванията на детето. Препоръчахте ми да се направи серумно желязо, тотален желязо свързващ капацитет и феритин, но той като се е запънал. Казва че след като хемоглобина му е добър, весел е и не му се спи много значи няма желязо дефицитна анемия. Моля ви ако можете посъветвайте ме какво да му кажа, за да го убедя.
А относно ушната кал и на нас ни се наложи да използваме специалния уред :D
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie
« Отговор #804 -: Ноември 02, 2007, 15:44:39 pm »
Здравейте д-ре,
извинявайте че пак ви занимавам с това, но не мога да убедя съпруга ми да направим изследванията на детето. Препоръчахте ми да се направи серумно желязо, тотален желязо свързващ капацитет и феритин, но той като се е запънал. Казва че след като хемоглобина му е добър, весел е и не му се спи много значи няма желязо дефицитна анемия. Моля ви ако можете посъветвайте ме какво да му кажа, за да го убедя.
А относно ушната кал и на нас ни се наложи да използваме специалния уред :D
Железният дефицит има стадии.
Най-ранният е този, при който имаме промени само в тези лабораторни показатели, които ще изследвате.
Промяната на Хб и Хт са късни стадии, когато железният дефицит е дал вече отражение.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Мнения на Birdie
« Отговор #805 -: Ноември 02, 2007, 15:57:25 pm »
Да...
Много сладко и спокойно бебе... :wink:
:bighug:
Re: Мнения на Birdie
« Отговор #806 -: Ноември 02, 2007, 16:03:56 pm »
Здравейте,д-р Бърди!Прочетох,че сте писали на една майка,че не трябва да консумира мед докато кърми.Аз всяка сутрин пия чай с мед.Трябва ли да го спра,ако бебето видимо не реагира.Имам и още 2 въпроса:Колко е нормалния хемоглобин на 6 месечно бебе и желязото в кърмата зависи ли от диетата на майката?..и..От каква възраст може да се дава сусамов тахан?Нещо някъде бяхте писали за сусама :)Благодаря Ви!


*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie
« Отговор #807 -: Ноември 02, 2007, 16:16:48 pm »
Може да употребявате мед, ако детето няма проблем от това. Разбира се...
За 6 м възраст нормалният Хб е 9.5-11.5 г/дл (Nathan and Oski's Hematology of Infancy and Childhood (2-Vol. Set) Sixth Edition, том 2, справочната част):


Относно това, дали включването на желязна добавка има ефект върху увеличаване съдържанието на желязо в кърмата има противоречиви данни. По-широко разпространено е схващането, че НЕ повишава железните нива в кърмата:

"Zavaleta, N., J. Nombera, R. Rojas, L. Hambraeus, J. Gislason, and B. Lönnerdal (1995) Iron and lactoferrin in milk of anemic mothers given iron supplements. Nutrition Research 15 (5): 681-690."

Сусама е силно алергизираща храна.
« Последна редакция: Ноември 02, 2007, 16:21:11 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Мнения на Birdie
« Отговор #808 -: Ноември 02, 2007, 16:40:28 pm »
Здравейте, Бърди!
Аз пиша не само за да не забравите нашия случй с обривите :wink:
Такааа ....след следобедния сън вчера моят мъник се събуди с температура 39.2, измерена ректално. Дадохме 5 мл. панадол. Последваха свещичка ефералган 80 мг. + 2,5 мл. нурофен в 2 през нощта заради същата температура. И т.н. докато днес педиатърката ни го прегледа. Гърдите са чисти, но гърлото е силно зачервено, отит, хрема с течни бистри секрети.  Назначи АБ ЗИНАТ 5 мл. на 12 часа+ отипакс капки 3*2+ коларгол капки. Ако не я бях попитала за АБ и възможна алергична реакция нямаше да се сети да ми каже да го давам успоредно с по 4 капки зиртек.
Според Вас това лечение адекватно ли е и колко време след него трябва да започна захранването със зеленчуците наново?
Права ли съм, че при това положение изследването за стафилококи /заради обривите/ не е меродавно вече?
Благодаря Ви 8) :lol:


Re: Мнения на Birdie
« Отговор #809 -: Ноември 02, 2007, 16:53:21 pm »
Железният дефицит има стадии.
Най-ранният е този, при който имаме промени само в тези лабораторни показатели, които ще изследвате.
Промяната на Хб и Хт са късни стадии, когато железният дефицит е дал вече отражение.

Много ви благодаря. Вие сте безценен.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie
« Отговор #810 -: Ноември 02, 2007, 17:47:38 pm »
Здравейте, Бърди!
Аз пиша не само за да не забравите нашия случй с обривите :wink:
Такааа ....след следобедния сън вчера моят мъник се събуди с температура 39.2, измерена ректално. Дадохме 5 мл. панадол. Последваха свещичка ефералган 80 мг. + 2,5 мл. нурофен в 2 през нощта заради същата температура. И т.н. докато днес педиатърката ни го прегледа. Гърдите са чисти, но гърлото е силно зачервено, отит, хрема с течни бистри секрети.  Назначи АБ ЗИНАТ 5 мл. на 12 часа+ отипакс капки 3*2+ коларгол капки. Ако не я бях попитала за АБ и възможна алергична реакция нямаше да се сети да ми каже да го давам успоредно с по 4 капки зиртек.
Според Вас това лечение адекватно ли е и колко време след него трябва да започна захранването със зеленчуците наново?
Права ли съм, че при това положение изследването за стафилококи /заради обривите/ не е меродавно вече?
Благодаря Ви 8) :lol:
Не всяко зачервено гърло обезателно е за АБ лечение...в повечето случаи-не е. Ако не правим "Превенар" ваксината обаче, нещата са по-сложни-нужна е посявка на фарингеален секрет преди да решите за АБ... .
Ако Стафилококите са резистентни на Зинат, пак посявката ще е (+).
Може да я направите преди да започнете Зинат, обаче.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Мнения на Birdie
« Отговор #811 -: Ноември 02, 2007, 18:48:53 pm »
Здравейте Д-р Бърди.Чета ви отскоро и реших и аз да се регистрирам тук.Съветите ,които давате са много ясни,точни и изчерптелни.С право имате толкова голяма аудитория.Пожелавам ви по малко пациенти,повече приятели :)

Ето и моето въпросче:За ваксината "Превенар"-ако се пропуснат първите 3 приема,а се сложи само една на 15 месеца ,каква ще е защитата за детето когато тръгне на дет.градина?След 15-я месец пак ли да поставим следваща доза?Ако я закупя от Гърция ,без рецепта ще ми я дадат ли?,колко време може да се съхранява?къде се поставя?
Благодаря
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie
« Отговор #812 -: Ноември 02, 2007, 19:01:48 pm »
Благодаря за добрите думи и пожелания.
Броят нужни Ви дози зависи от това, на каква възраст поставяте първата доза.
Ако я поставяте във възрастовия диапазон 12-23м, ще са Ви нужни две дози, поставяни през минимум 2м интервал. Ако поставяте първата доза след 23м възраст, само една доза се поставя. Защитата е въпрос на поставяне-докато не я поставите, няма защита.

Обикновено я дават без рецепта, особено ако плащате в брой, много рядко създават проблеми. Пренася се в хладилна чанта- 2-8 градуса. Важи до изтичане срока и на годност, обозначен на опаковката. Цената и е около 75Е дозата. В Гърция има свободна продажба на лекарства, които не са под особен контрол ("жълти" рецепти, или стратегически антибиотици). Повече от 70-80% от лекарствата са със свободна продажба-тя е даже предпочитана, защото плащате в брой.

Ваксината се поставя мускулно по предно-страничната част на бедрото до около 17-18 м възраст, след която възраст-в ръката високо.
« Последна редакция: Ноември 02, 2007, 19:04:21 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Мнения на Birdie
« Отговор #813 -: Ноември 02, 2007, 19:08:43 pm »
Благодаря ви докторе!
Радвам се, че сте сред нас.
А може ли да изкоментирате кръвни резултати с проба от пръстчето или да не ги публикувам въобще.  :)
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie
« Отговор #814 -: Ноември 02, 2007, 19:18:41 pm »
За какво са правени тези изследвания?
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Мнения на Birdie
« Отговор #815 -: Ноември 02, 2007, 19:23:47 pm »
във връзка с престоя ни в болницата- предположенията бяха етиологична пневмония, остър бронхиолит или аспирационна пневмония.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie
« Отговор #816 -: Ноември 02, 2007, 19:47:44 pm »
Напишете, моля...
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Мнения на Birdie
« Отговор #817 -: Ноември 02, 2007, 21:32:49 pm »
Hb- 107 г/л
Ht- 0.33 l/l
Leuc- 11.6 G/l
ДКК с полинуклеоза до 0.67 сегмента
СУЕ- 22 mm
КАС при постъпването- сатурация 89.6%
калий, натрий в норма
урина- в норма
Това пише на ПАРАКЛИНИКА в епикризата
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie
« Отговор #818 -: Ноември 02, 2007, 22:15:51 pm »
Бронхиолит с вероятна белодробна инфекция...
Но за последното от снимката може да се каже по-определено.
Липсва С-реактивен протеин...

Втори вариант- обикновена хрема с кашлица...която са "взели" за бронхиолит и/или пневмония.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Мнения на Birdie
« Отговор #819 -: Ноември 02, 2007, 22:21:11 pm »
нямахме кашлица, само хрема, предполагам, могат да компрометират резултати, пуснала съм искане за бланките с изследванията, които така и не видях, според вас бронхиолит или пневмония могат ли да се излекуват за 3 дни?
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит