0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

НК клетки
« -: Юли 06, 2007, 11:24:37 am »
Имам следния въпрос към по-знаещите :D
В статиите, които съм срещала, при инфертилитет Т-лимфоцитите/ СD3+/ са на горната граница(свръхреактивна имунна с-ма); а CD3-/CD16+56+ са над нормата.
При мен не е така.
Общи Т-лимфоцити - СD3+    63.84%   реф. (67 - 76)
NK-клетки  CD3-/CD16+56+ 16.51%   реф. (2 - 11)
Не е ли странен първият резулт и как може да се тълкува?
 
Re: НК клетки
« Отговор #1 -: Юли 06, 2007, 11:43:02 am »
Аля, и при мен е точно така, CD3+ са ми под норма, или в долна граница. Никой не го е коментирал като притеснително. По принцип можело да значи, че В лимфоцитите са увеличени, което не знам има ли отношение към забременяването. В такъв случай трябва да се направи малко по-пълен пакет, за да се види за сметка на кое са по-ниски.

Но пак казвам, не знам има ли някакво отношение към забременяването и дали си струва.

Успех!
Благодаря ти, Бени!







*
Re: НК клетки
« Отговор #2 -: Юли 06, 2007, 11:48:01 am »
Аля, не мога да коментирам резултатите, но можеш да ги пратиш на доц. Конова по мейл и да помолиш за съвет.
Стискам палци се надявам това да не е пречка към скорошната радост.


"Нищо на света не е същото щом някъде там, неизвестно къде, една овца, която не сме виждали, е изяла или не е изяла една роза..."
Антоан дьо Сент Екзюпери
Re: НК клетки
« Отговор #3 -: Юли 06, 2007, 12:06:05 pm »
Фреши, още по-странно ми се струва при теб, след като ти си с автоимунно заболяване 8O
Благодаря ви за пожеланията. Да ви се връщат. :D
Re: НК клетки
« Отговор #4 -: Юли 06, 2007, 12:08:53 pm »
Не съм наясно с проблема, но мога да ти кажа при мен какво е било положението:
CD3+ T cells 68% реф. граници 61-85%
Значи пак са към долната граница, само дето тя е дадена по-ниска при мене (гледам, че при теб е 67%)  :?
Не знам какво би трябвало да значи, но на мен са ми изследвали 12 показателя, 3 от които са извън нормите:
CD56+CD16+ NK cells 13% <=12%
CD3+CD161+ T cells 18% 9-13%
CD56+CD161+ NK cells 16% 6-13%
Заключението е: Общи Т-лимфоцити, субпопулациите им, B-лимфоцити и NK клетки в реф. граници. Повишена стойност на 56+16+ NK клетки и 56+ експресиращи актив. CD161 рецептори.
За тези близо до долна или горна граница няма коментар.
Дано това ти помогне, а най-добре питай доц. Конова все пак. Стискам палци да се намери решението този път.
Re: НК клетки
« Отговор #5 -: Юли 06, 2007, 12:18:23 pm »
Фреши, още по-странно ми се струва при теб, след като ти си с автоимунно заболяване 8O
Благодаря ви за пожеланията. Да ви се връщат. :D
Ами Аля и аз съм с автоимунно заболяване - Хашимото.
Виж какво съм намерила на времето по въпроса (превеждам от статия, в момента не мога да намеря линка): Предполага се, че наличието на антитироидни антитела преди или по време на ранна бременност може да доведе до активиране функцията на Т клетките, което от своя страна може да бъде свързано с TH1 лимфоцитите.
« Последна редакция: Юли 06, 2007, 12:28:28 pm от mishana_debelana »
*
Re: НК клетки
« Отговор #6 -: Юли 06, 2007, 12:51:07 pm »
Имам следния въпрос към по-знаещите :D
В статиите, които съм срещала, при инфертилитет Т-лимфоцитите/ СD3+/ са на горната граница(свръхреактивна имунна с-ма); а CD3-/CD16+56+ са над нормата.
При мен не е така.
Общи Т-лимфоцити - СD3+    63.84%   реф. (67 - 76)
NK-клетки  CD3-/CD16+56+ 16.51%   реф. (2 - 11)
Не е ли странен първият резулт и как може да се тълкува?

При мен пък е точно обратното
Общи Т-лимфоцити - СD3+    75,21%   реф. (67 - 76)

NK-клетки  CD3-/CD16+56+    9,58%   реф. (2 - 11),

но доц.Конова ми е писала, че са добри иследванията. :?
Дали имам пък нямам проблем с тези лимфоцити? Моля и аз по-знаещите да споделят мнението си за тези лимфоцити. Не ми е ясно, но има ли общо между т.нар.Активна имунизация и Т-лимфоцитите?

Re: НК клетки
« Отговор #7 -: Юли 06, 2007, 14:05:21 pm »
но доц.Конова ми е писала, че са добри иследванията. :?
Ами щом доц. Конова, която е специалиста по въпроса, ти го е писала, значи е така  :) А и както се вижда, всичко ти е в норма  :) Не търси сега под вола теле  :wink: Ние тук само си съпоставяме резултатите, но не сме лекари, не го забравяй  :wink: И както Мели беше казала, хайде да не си обменяме диагнозите  :)
*
Re: НК клетки
« Отговор #8 -: Юли 06, 2007, 18:52:49 pm »
Въпроса ми възникна едиствено и само, заради постинга на Аля:
В статиите, които съм срещала, при инфертилитет Т-лимфоцитите/ СD3+/ са на горната граница(свръхреактивна имунна с-ма); а CD3-/CD16+56+ са над нормата.

За миг дори не съм забравила, че не сте/сме лекари :)
« Последна редакция: Юли 06, 2007, 18:58:23 pm от st »
Re: НК клетки
« Отговор #9 -: Юли 09, 2007, 11:03:53 am »
Но при теб все пак и двата вида клетки са в нормата. А както виждаш, и при мен, и при Фреши, и при Аля май изследванията са обратно на твърдението от статията  :?
Затова се довери на доц. Конова и не го мисли толкова  :)
Re: НК клетки
« Отговор #10 -: Юли 09, 2007, 21:32:20 pm »
При мен резултатите явно отговарят на написаното в статията.
Общи Т - лимфоцити CD3+ 72.30 % ( 67 - 76 )
Субпопулация NK-клетки CD3-/CD16+56+  15.48 % ( 2 - 11 )
Аз си мислих, че CD3+ са ми и те височки. Не знаех, че има връзка между двете  :oops:

Re: НК клетки
« Отговор #11 -: Юли 24, 2007, 00:32:36 am »
Здравейте момичета,

нещо ми се върти из главата следния казус:

Имам ЛУФ синдром, едно неуспешно инвитро, правена наскоро лапароскопия и имунологични.
При лапарото нищо не се откри - няма еднометриоза, няма сраствания.
Завишени НК клетки - от 12 на 18%. Изледвания клиника Малинов, пациентка на др Стаменов.

Този месец проследена фоликуметрия, пукнат фоликул с прегнил.
Та възможно ли е има оплождане, а да няма имплантация заради НК клетките? След овулация чувствах гърдите си много напрегнати, не можеш да ги докоснеш, а точно на 6 ден, когато би трябвало да се случи имплантацита, спряха да ме болят?

Знам че гърдите не са фактор, но все пак какво да правя с тия НК клетки? Имунолозите казаха вливания, но когато сме на естествен цикъл, а те влияят само 28 дни има ли смисъл?
Re: НК клетки
« Отговор #12 -: Юли 24, 2007, 09:41:29 am »
И според теб признак на какво е това напрежение преди евентуална имплантация?
Усещанията в гърдите са доста относителен признак и се влияят от хормоните.
При положение, че имаш някакъв прием на хормони отвън, не мисля, че трябва да се доверяваш на подобни признаци.

За вливанията - според  мен, щом си с ЛУФ-синдром, в циклите, в които пукаш фоликули с Прегнил, можеш да пробваш вливания.
Ако няма никакъв друг проблем, освен ЛУФ синдрома и НК клетите, съвсем вероятно е да забременееш по този начин.
Успех!
Re: НК клетки
« Отговор #13 -: Юли 24, 2007, 11:28:16 am »
След овулация чувствах гърдите си много напрегнати, не можеш да ги докоснеш, а точно на 6 ден, когато би трябвало да се случи имплантацита, спряха да ме болят?
Аз често имам такива усещания в гърдите, дори когато не правя нищо (нито инсе, нито стимулация или прегнил и др. хормони). Знам, че е свързано с хормоналните промени в организма. Не съм чела да е свързано с NK клетките обаче.
Колкото до невъзможността за имплантация, има различни теории, но пък ако при тебе няма друг проблем, вероятно NK клетките са причината.
Стискам палци да успееш!
*
Re: НК клетки
« Отговор #14 -: Юли 24, 2007, 12:26:24 pm »
Дарилка, болките в гърдите са от прегнила. Затова са спряли толкова рано.
При мен се случи нещо подобно при последното ИКСИ. Страшно напрегнати гърди до 8 ден след трансфера. После всичко изчезна. Включително и вярата.
Подписът ми е красноречив за резултата. :wink:
Според мен трябва да опиташ с вливания все пак.


"Нищо на света не е същото щом някъде там, неизвестно къде, една овца, която не сме виждали, е изяла или не е изяла една роза..."
Антоан дьо Сент Екзюпери
Re: НК клетки
« Отговор #15 -: Юли 24, 2007, 21:16:55 pm »
Знам, че болките в гърдите не са фактор или признак, на който мога да се доверявам.
Ще видим какво ще каже доктора през Септември за тия вливания.

Беше малко скептично настроен, но знае ли човек какво ще му помогне.
Благодаря за отговорите и желая всички да успеем
*

    kassi

  • *
  • 5258
  • Мама на трима
Re: НК клетки
« Отговор #16 -: Август 05, 2007, 10:52:52 am »
Момичета, позволявам си да публикувам една статия за НК клетките, от форума на бгмама, публикувана от samuraika. Изглежда интересна. Ето самата статия:

http://www.bmj.com/cgi/content/full/329/7477/1283

а това е горе-долу за какво става на въпрос:

  Според авторите няма доказателства че NK клетките допринасят за стерилитет или спонтанен аборт. Вътрематочните  NK клетки играят важна роля при имплантацията и изграждането на плацентата, а тези налични в кръвта нямат връзка с процеса. Статията завършва с мнение, че не трябва да се тестват NK клетки при стерилни жени и повтарящи се сп. аборти защото с днешната технологична медицина хората имат високи очаквания и установяването на "завишени" NK клетки само допълнително стресира тази група жени, а процента на "излекуваните" е малък и се обяснява с плацебо ефекта и успокоението че проблема е открит и преборен. Има много данни на успешни бременности с високи нива на NK клетки и тяхната роля е неизяснена и не могат да бъдат определени като "виновници" нито за стерилитет нито за повтарящи се спонтанни аборти. Авторите смятат, че лечението със стероиди и имуноглобулин дори е вредно.


София е нашето чудо! Благодаря ти, Наде!
*

    evro

  • *****
  • 5167
  • Мъдростта се побира в две думи Търпение и Надежда!
Re: НК клетки
« Отговор #17 -: Август 05, 2007, 18:06:31 pm »
в потвърждените на това твърдение тълкувам и това:

Цитат
NK клетките са лимфоцитна субпопулация, експресираща повърхностен маркер CD56. Те са големи гранулирани лимфоцити, произхождащи от костния мозък, които циркулират в периферната кръв преди да се локализират в специфични тъкани. NK клетките са най-застъпената лимфоцитна популация в секреторния ендометриуми в децидуата по време на ранна бременност. Приема се, че участват в регулацията на клетъчната миграция на трофобласта.

Но от тук идва и въпроса, защо тогава не се изследват НК-клетките от биопсичен материал от ендометриума, а за изсл. се взима венозна кръв?

Те осмислят живота ни!

Ако опитът ми е от ползва поне за един човек - това е смисъла на присъствието ми (отново и понякога) evro_angelova@yahoo.com
*

    kassi

  • *
  • 5258
  • Мама на трима
Re: НК клетки
« Отговор #18 -: Август 05, 2007, 20:06:01 pm »
в потвърждените на това твърдение тълкувам и това:

Цитат
NK клетките са лимфоцитна субпопулация, експресираща повърхностен маркер CD56. Те са големи гранулирани лимфоцити, произхождащи от костния мозък, които циркулират в периферната кръв преди да се локализират в специфични тъкани. NK клетките са най-застъпената лимфоцитна популация в секреторния ендометриуми в децидуата по време на ранна бременност. Приема се, че участват в регулацията на клетъчната миграция на трофобласта.

Но от тук идва и въпроса, защо тогава не се изследват НК-клетките от биопсичен материал от ендометриума, а за изсл. се взима венозна кръв?


И аз това се питам, Ели.
  :ask:


София е нашето чудо! Благодаря ти, Наде!
Re: НК клетки
« Отговор #19 -: Август 07, 2007, 11:14:49 am »
в потвърждените на това твърдение тълкувам и това:

Цитат
NK клетките са лимфоцитна субпопулация, експресираща повърхностен маркер CD56. Те са големи гранулирани лимфоцити, произхождащи от костния мозък, които циркулират в периферната кръв преди да се локализират в специфични тъкани. NK клетките са най-застъпената лимфоцитна популация в секреторния ендометриуми в децидуата по време на ранна бременност. Приема се, че участват в регулацията на клетъчната миграция на трофобласта.

Но от тук идва и въпроса, защо тогава не се изследват НК-клетките от биопсичен материал от ендометриума, а за изсл. се взима венозна кръв?


И аз това се питам, Ели.
  :ask:
Същите мисли/колебания ме спохождах и мен на напоследък.
« Последна редакция: Август 14, 2007, 11:38:36 am от Dindin »