0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Алое и бременност?
« -: Октомври 25, 2011, 18:31:42 pm »
Здравейте имам един въпрос към вас: Бременна съм във 1 месец преди забременяването приемах смес от листа от алое,мед,лимон ,масло и орехови ядки за повишаване на имунитета сега като забременях мога ли пак да го приемам защото съм чувала че алоето загрява?Благодаря ви предварително!
*
Re: Алое и бременност?
« Отговор #1 -: Октомври 26, 2011, 18:56:21 pm »
Аз пиех сушено алое по други причини и го спрях по лекарско нареждане. В момента не помня точно защо ми го забраниха, но беше сред "рисковите" храни.
По-добре го спри. За имунитета - много пъти е обсъждано в по-старите "Тема на бременните", но за много от нас е работел отлично "Биозин Мама". Аз си го пия и сега.
Успех до края!
Re: Алое и бременност?
« Отговор #2 -: Ноември 10, 2011, 10:53:25 am »
* Забранени билки при бременност – консумацията им при бременност може не само да се отрази върху развитието на плода, но и да доведе до спонтанната му загуба. Причината е във влиянието им върху репродуктивните ти органи или в естественото им съдържание на вредни за организма вещества.

- Зарасличе (наричано още Черен оман) – уврежда черния дроб на майката и на плода.

- Хидрастис – риск от спонтанен аборт, вреден за плода в първите месеци

- Алое вера - силно разхлабително, да не се приема вътрешно
- Ангелика (наричана още пищялка), Седефче, Хвойна, Градински чай, Полски джоджен - предизвикват контракции в матката и стимулират потиснатата менструация

- Имел, Евкалипт - съдържат токсични вещества, които преминават през плацентата.

- Див джинджифил, Див пелин, Пелин, Див джоджен, Синчец – освен контракции на матката, причиняват и вродени дефекти на бебето. Да се избягват при кърмене.

- Хибискус, Жълт кантарион, Маточина, Глухарче, Черна боровинка, Жасмин, Очиболец, Женшен – нарушават хормоналния баланс.

Бременните жени ще постъпят разумно ако ограничат приема на зелен чай и всякакви негови съставки. Той е богат на антиоксиданти и е доставчик на много здравословни предимства, свързани със зъбите, нивата на кръвната захар, холестерола и загубата на тегло. Изследователи обаче са разкрили, че активната му съставка, наречена епигалокатехин галат, или EGCG накратко, може да повлияе на начина, по който тялото използва фолиева киселина. Фолатът е много важен за бременната жена, тъй като предпазва от дефекти в невралната тръба не бебето.
Проблемът със зеления чай по време на бременност се крие в това, че EGCG молекулите са структурно сходни със съединение, наречено метотрексат, което може да убива раковите клетки, когато е свързано с ензим, наречен дихидрофолат редуктаза (DHFR). Здравите хора също имат такъв ензим. Той е част от т.нар. фолиева пътека, която е начинът, по който тялото трансформира нутриентите, като фолата, в нещо, което може да бъде използвано за поддържане на обичайните функции на организма.
Това химично сходство обаче означава, че EGCG в зеления чай се свързва с ензима DHFR, а когато това се случи, ензимът става неактивен. Нарушава се възможността на тялото да използва фолиевата киселина. Не е ясно точно колко зелен чай може да се пие, но се смята, че с две чаши на ден се спира растежа на раковите клетки (това, което цели и метотрексата).
Добрата новина за бременните относно кофеиновите напитки, каквито са кафето и чая, е че спокойно могат да се приемат умерени количества. Две проучвания - едното проведено от датски учени, интервюирали повече от 88000 бременни, а другото в йейлския университет по медицина - са дали приблизително еднакви резултати.
Безпокойствието относно кофеина се крие в това, че той ще доведе до раждането на деца с ниско тегло, или до помятане. Това е доказано, що се отнася до високите количества кофеин. Йейлският екип е установил, че пиенето на около 600мг. кафе на ден, което се равнява на около 6 чаши чай, ще доведе до редуциране теглото на новороденото до граници, които са клинично значими. Границата за намаляване на теглото е в съотношение 28 гр. към 100 мг., или 1 чаша кафе дневно. Но това не е от значение при умереното консумиране на кофеин.
« Последна редакция: Ноември 10, 2011, 11:12:47 am от rosefromstars »
Re: Алое и бременност?
« Отговор #3 -: Ноември 10, 2011, 11:15:58 am »
Има разлика между билкова тинктура, запарка и чай. Тинктурите и запарките са силно концентрирани и действието им може да бъде необратимо и не са препоръчителни по време на бременност.

* Билки, които трябва да се приемат в умерено количество - при определени оплаквания и след консултация с медицинско лице. Не трябва да се прилагат и комбинирано. Повечето от тях стимулират контракциите на матката, имат разхлабителен ефект и могат да предизвикат стомашни спазми. Изброените са опасни в големи количества, но и умерената им употреба трябва да е по-рядко.

- Етерични масла
- Канела (да не се използва канелено масло)
- Кимион, Лавандула
- Женско биле - влошава хипертонията
- Черен чай - ускорява пулса и сърцебиенето
- Мащерка, Розмарин, Риган и Индийско орехче (както и маслата им)
- Бял равнец, Върбинка, Смирна


Да се внимава при консумацията на:

ройбос, от същата група и honeybush – имат ниско съдържание на танини, които могат да попречат на абсорбцията на желязо, за това не се препоръчва за бременни, които имат анемия. От друга страна облекчава симтомите при запек, гадене, повръщане и киселини, състояния, който са често срещани по време на бременността. Една до две чаши на ден не силен чай се смята за безопасно количество за консумация. Полезни при кърмене – облекчават коликите.
лайка – подпомага спокойния сън, но също така има спорна информация за нежелани ефекти в някои случаи. Да се консумира умерено.
мента – препоръчва след първия триместър. Подпомага храносмилането, облекчава стомаха и е ефективен при гадене.
джинджифил – въпреки че е силно ефективен и облекчава симтоми на гадене и повръщане, в големи количества може да предизвика контракции на матката.

Билки които да се избягват изцяло по време на бременност:

Билка: Причина за избягване:
Алое вера Листата са силно очистително и не са за вътрешна употреба.
Туя (Thuja occidentalis) Маточен и менструален стимулант който уврежда и плода.
Есенен минзухар (Colichicum autumnale) Може да попречи на деленето на клетките и води до вродени дефекти.
Кисел трън
(Berberis vulgaris) Съдържа високи нива беберин, който е маточен стимулант.
Масло от босилек Маточен стимулант, може да се ползва само по време на раждане.
Зановец
(Cytisus scoparius) Причинява контракции, не се използва по време на бременност.
Катушка
(Lycopus virginicus) Влияе на производството на хормони в хипофизата, да се избягва.
Масло от карамфилче Маточен стимулант, може да се ползва само по време на раждане.
Черен оман, зарасличе (Symphytum officinale) Съдържа токсични химикали които преминават през плацентата, не е за вътрешна употреба.
Feverfew
(Tanacetum parthenium) Маточен стимулант, може да предизвика преждевременни контракции.
Змийско мляко, жълтениче (Chelidonium majus) Маточен стимулант, може да предизвика преждевременни контракции.
Хвойна и масло от нея (Juniperus communis) Маточен стимулант, може да се ползва само по време на раждане.
Имел (Viscum album) Съдържа токсични химикали които преминават през плацентата, не е за вътрешна употреба.
Див пелин
(Artemesia vulgaris) Маточен стимулант който причинява и вродени дефекти. Да се ползва само по лекарско предписание. Да се избягва при кърмене.
Бласкун, див джоджен (Mentha pulegium) Маточен стимулант който причинява и вродени дефекти. Да се ползва само по лекарско предписание. Да се избягва при кърмене.
Кора от хининово дърво (Cinchona officinalis) Силно токсично; предозирането причинява слепота и кома. Даява се само на болни от малария под лекарски контрол.
Котенце, обикновена съсънка (Anemone pulsatilla) Менструален стимулант, да не се ползва при бременност. Възможна е умерена употреба след отделянето на кърмата.
Седефче
(Ruta graveolens) Маточен стимулант и може да причини преждевременни контракции.
Лаврово дърво (Sassafras albidum) Маточен стимулант който причинява и вродени дефекти.
Овчарска торбичка (Capsella bursa-pastoris) Маточен стимулант, да се използва само по време на раждане.
Катриника, божо дръвче (Artemisia abrotanum) Маточен стимулант който причинява и вродени дефекти. Да се ползва само по лекарско предписание. Да се избягва при кърмене.
Синчец
(Urginea maritima) Маточен стимулант който причинява и вродени дефекти.
Вратига
(Tanacetum vulgare) Маточен стимулант който причинява и вродени дефекти.
Пелин (Artemisia absinthum) Маточен стимулант който причинява и вродени дефекти. Да се ползва само по лекарско предписание. Да се избягва при кърмене.

Билки, които могат да се използват само в умерени дози при бременност:

Билка: Защо да внимаваме:
Ангелика
(Angelica archangelica) Маточен стимулант във високи дози, но безопасен при умерена употреба.
Анасон и масло от него (Pimpinella anisum) Маточен стимулант във високи дози, но безопасен при умерена употреба. Маслото да се избягва изцяло.
Горочив портокал
(Citrus aurantiam) Маточен стимулант във високи дози, но безопасен при умерена употреба.
Кимион (Carum carvi) Маточен стимулант във високи дози, но безопасен при умерена употреба.
Масло и семе от целина (Apium graveolens) Маточен стимулант във високи дози, но безопасен при умерена употреба.
Масло от лайка Маслото е мощен маточен стимулант, но сушената билка е безопасна при умерена употреба.
Чили (Capsicum spp) Във високи дози води до стомашни оплаквания; променя аромата на млякото при кърмене. Няма проблем при умерена употреба.
Канела (Cinnamomum zeylanicum) Маточен стимулант във високи дози, но безопасен при умерена употреба. Маслото да се избягва изцяло.
Иглика (Primula veris) Силно очистително и маотчен стимулант във високи дози.
Бъзова кора Силно очистително, да не се използва във високи дози или за продължително време.
Копър и масло от него Маточен стимулант във високи дози, но безопасен при умерена употреба. Маслото да се избягва изцяло.
Замбун, тилчец (Trigonella foenum-graecum) Маточен стимулант във високи дози, но безопасен при умерена употреба и по време на раждането.
Чесън (Allium sativa) Във високи дози води до стомашни оплаквания; променя аромата на млякото при кърмене. Няма проблем при умерена употреба.
Масло от жасмин Маточен стимулант, използва се само по време на раждане.
Корейски женшен (Panax ginseng) Клиничните проучвания сочат, че може да доведе до раждане на андрогинни бебета (поради свръх-стимулацията на мъжките полови хормони); да се използва само за кратки периоди.
Лавандула (Lavendula argustifolia) Маточен стимулант във високи дози, но безопасен при умерена употреба.
Женско биле (Glycyrrhiza glabra) Високите дози влошават повишеното кръвно налягане; безопасно при умерена употреба.
Риган и масло от него (Origanum vulgare) Маточен стимулант във високи дози, но безопасен при умерена употреба. Маслото да се избягва изцяло.
Смирна (Commiphora molmol) Маточен стимулант който може да доведе до преждевременни контракции; избягвайте високите дози.
Индийско орехче и масло от него Спира производството на простагландин и съдържа халюциногени които могат да повлияят на плода; безопасен при умерена употреба в готвенето.
Магданоз (Petroselinum crispum) Маточен стимулант и дразни плода във високи дози, но безопасен при умерена употреба.
Пасифлора (Passiflora incarnata) Маточен стимулант във високи дози, но безопасен при умерена употреба.
Масло от мента Маслото е мощен маточен стимулант, но сушената билка е безопасна при умерена употреба.
Малинов лист (Rubus idaeus) Маточен стимулант във високи дози, може да се използва само в последните седмици и по време на раждане.
Корен ревен (Rheum palmatum) Силно очистително, да не се използва във високи дози или за продължително време.
Розмарин и масло от него Маточен стимулант във високи дози, но безопасен при умерена употреба. Маслото да се избягва изцяло.
Шафран (Crocus sativa) Маточен стимулант във високи дози, но безопасен при умерена употреба.
Градински чай и масло от него Маточен и хормонален стимулант във високи дози, но безопасен при умерена употреба. Маслото да се избягва изцяло.
Сена (Senna alexandrina) Силно очистително, да не се използва във високи дози или за продължително време.
Черен чай (Camellia sinensis) Ограничете употребата му до две-три чаши, тъй като високите дози водят до сърцебиене и ускорен пулс.
Масло от мащерка (Thymus vulgaris) Според някои изследвания може да ематочен стимулант; безопасна при умерена употреба.
Върбинка (Verbene officinalis) Маточен стимулант във високи дози, може да се използва само в последните седмици и по време на раждане.
Пчелинок (Marrubium vulgare) Маточен стимулант; умерената употреба (в капки за кашлица) е безопасна.
Ранилист (Stachys officinalis) Маточен стимулант във високи дози, може да се използва само в последните седмици и по време на раждане.
Бял равнец (Achillea millefolium) Маточен стимулант във високи дози, може да се използва само в последните седмици и по време на раждане.
« Последна редакция: Ноември 10, 2011, 11:21:33 am от rosefromstars »
Re: Алое и бременност?
« Отговор #4 -: Ноември 10, 2011, 11:20:44 am »
* Полезни билки при бременност – отразяват се благотворно на майката и на бебето през 9-те месеца на бременността. Най-често се приемат под формата на чай, капсули или тинктура.  

- Червени малинови листа - международно признат първенец. Подхранват майчиния организъм, укрепват и тонизират матката, предпазват от спонтанен аборт, от инфекции, от спазми и анемия. Предотвартяват обилните кръвоизливи по време и след раждането, като междувременно стимулират родилните контракции. Богати на витамини и минерали, стимулират потока на кърмата, възстановяват системата след раждане. По една чаша чай дневно през всеки триместър помага срещу с утрешно гадене. Много е важно да се пие през третия триместър.

- Боровинка – укрепва вените и капилярите, подобрява функцията на бъбреците.

- Корени от джинджифил – идеалното средство против сутрешно гадене. Освен това успокоява разстроения стомах, подпомага храносмилането, облекчава мигрена, главоболие и артритни възпаления, и облекчава симптомите на настинка или грип. Може да се приема като чай, на капсули или на капки (до 1 мл. дневно). Все пак, през последния триместър се въздържай, защото можеш да развиеш следродилна инфекция.

- Липа – подпомага храносмилането, облекчава стомашно-чревните процеси и действа отпускащо преди сън.

- Коприва – особено препоръчителна при дефицит на желязо или при анемия. Високото й съдържание на витамин К (подпомага кръвосъсирването), предпазва от обилни кръвоизливи. Подобрява функцията на бъбреците и възпрепятства образуването на хемороиди.

- Жълт лапад – подпомага усвояването на желязо и намалява шансовете за жълтеница при бебетата.

- Мента – приема се след първия триместър. Подопомага храносмилането, успокоява стомаха и спира гаденето. Действа очистващо и подислващо на целия оргазнизъм.

- Див сладък картоф – облекчава болките, гаденето и контракциите, намалява шанса за спонтанен аборт.

- Черен глог – предотвратява фалшиви контракции, кървене и болки след раждането. Успокоява матката. Пие се като чай 3 пъти дневно.

- Ехинацея - чудесна за подсилване имунната система, предотвратявайки настинка, грип и инфекции.

- Шипки – изключително богат източник на витамин C, прочистват бъбреците.

Смятани за безопасни са:

липа
шипка – добър източник на витамин Ц, подпомага работата на имунната система
лимон – ефикасен срещу безпокойство и безсъние

Това е, което знам за билките и бременността - дано ти е от полза...

« Последна редакция: Ноември 10, 2011, 11:22:43 am от rosefromstars »