0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #540 -: Април 06, 2011, 00:50:47 am »
Искам да попитам тъй като на нас ни предстои спермограма , дали трябва да се погледне от уролог или първо да я представя с моите изследвания на лекарката при която ходя и ако тя препоръча , евентуално ако се налага може би , да се ходи на уролог?
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #541 -: Април 06, 2011, 22:03:42 pm »
plamak, при мен и двата пъти спермограмата беше поискана от гинеколога ми, като той я разчиташе. След втория път пак той, на база на резултатите, ни насочи към уролог.
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #542 -: Април 06, 2011, 22:16:11 pm »
Благодаря за бързият отговор ,защото и при мен я поиска тя, но не се сетих да попитам дали трябва предварително да се мине през уролог или не.
*

    Zai

  • ****
  • 955
  • Вкъщи сме вече 4 заека!
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #543 -: Април 07, 2011, 09:32:30 am »
Благодаря за бързият отговор ,защото и при мен я поиска тя, но не се сетих да попитам дали трябва предварително да се мине през уролог или не.

Не е задължително. Но все пак под "гинеколог" имаме предвид специалист по репродуктивна медицина и спермограмата трябва да е направена в специализирана клиника от квалифициран ембриолог задължително с морфология по Крюгер (независимо дали са ви казали експлицитно да пуснете или не).

 
Спермограма - задължително с морфология по Крюгер и САМО в клиника по репродуктивна медицина!
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #544 -: Април 07, 2011, 22:53:43 pm »
Момичета това са резултатите от спермограмата на мъжът ми , може ли да я коментирате?

Цвят   Белезникав

Втечняване  10 минути   

Вискозитет  Нормален

Обем  2.4 ml
   
pH  7.8

Общ брой в 1 ml   31 479 000

Общ брой  75 549 600

Нормокинезис  10%
   
Хипокинезис  55%
   
Акинезис  35%   

Нормални форми   92%
   
Патологични форми   5 % главични форми , 3 % шийни форми

Находка   22 - 24 левкоцита на зрително поле , групи от левкоцити , детритни материи . простатни телца .
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #545 -: Април 07, 2011, 23:13:26 pm »
Според тази нереално висока морфология от 92% правилни форми не изглежда спермограмата да е правена в специализирана клиника от компетентен андролог/ембриолог.

Иначе подвижността е ниска.

plamak, повторете спермограмата на читаво място, за да сте сигурни какво е реалното състояние на мъжа ти.
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #546 -: Април 08, 2011, 17:44:05 pm »
Аз тъкмо взех нашата спермограма и съм малко в шок  osi_12
Ще я постна цялата по-късно, че сега пиша от работа, но тази Морфология ми се е забила в мозъка и не мога да спра да мисля! 5 !!! Морфология 5!
Що инфо изчетох, преди време(много преди спермограмата) че лошата морфология предполага не особено добри резултати ако се направи SDI тест, което от своя страна предполага (въз основа на нови изследвания и проучвания за последните няколко години) че това също е една от причините за ранни спонтанни аборти/биохимични бременностти.. Които аз си имам в излишък (и досега при мен проблем не е открит!)

Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #547 -: Април 08, 2011, 19:07:27 pm »
Гальонди, разбирам те какво ти е.
И нашата морфология беше 5 % в края на януари.Сега днес мина втората операция и след 3 месеца ще видим резултата.Да се надявам да се промени доста нагоре.
 

*

    polisia

  • ***
  • 291
  • Силата е в теб! Използвай я...
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #548 -: Април 08, 2011, 22:56:29 pm »
Гальонди, прочети предишната страница на темата.
Новите критерии на Световната здравна организация са - морфология по Крюгер над 4%. До скоро беше над 14%, а сега процентът е паднал. В България още приемат старите норми, но може би в САЩ е по-различно. Според тези нови правила вашата морфология е в норма! Пожелавам ви късмет!
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #549 -: Април 08, 2011, 23:02:26 pm »
Новият метод на СЗО за оценка на морфологията с граница от 4% е различен от стриктните критерии на Крюгер с граница 14%.

В писмения резултат трябва да е отбелязано по кой метод е оценена морфологията.

Гале, форума помни жени, забременели спонтанно с морфология около 2-3% и с успешни бременности. Аз поне се сещам за Фибо и Раши.
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #550 -: Април 08, 2011, 23:45:44 pm »
Мдаам, Полисиа, аз четох от-до, в тази темичка.. И на нашата спермограма пише >5% - лошо. между 5% и 14%- на границата, и <14%- нормално! (по Крюгер -стрикт не знам си какво) Ще постна цялата спермограма, само да се прибера! Нови, стари  критерии... увисна ми носа!
Цигу, ние успяваме да забременеем.. но все ми идва след + тест.. Колко пъти стана вече.. Моля се това ИКСИ да е първо и последно и да се получи бебето и при нас! :crossfingers:

*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #551 -: Април 09, 2011, 18:06:17 pm »
Ето я и спермограмата на мъжа ми! Някой ако знае какво е това с тези 4+ и тн, да сподели. Разбирам буквално смисъла с прогресирането, но как е обяснено в спермограма на български например??

Semen Volume    - 1.7ml (1.5-5.0)
Sperm Motility  -   67%MOT(>50)
Semen Viscosity - NORMAL (NORMAL) (втечняване)
Semen Wbc       - Not Seen (<1.0)(Левкоцити)

Forward Progression -  4+=33% (4+ Straight, rapid progression)
                        3+=12%(3+ Undulating rapid progression)
                        2+=7% (2+ Slow Progression)
                        1+=15%(1+ No progressive motion)

(Over of 50% of Sperm should show a forward progression of 3+ or more)

Semen Morphology - 5% (Abnormal <4% normal forms)
                                    (Borderline 4-14% normal forms)
                                    (Normal - >14% normal forms)

Krueger Strict Morphology guidelines used in assessing sperm.

Sperm Concentration - 78.8 MIL  (20.0-150.0 MIL)
Total Sperm Count/Ejaculate - 133.96MIL (>40.0MIL)
Total Motile Count - 89.75MIL (>20.0MIL)

Moderately low morphology; all other parameters normal. This may be associated with somewhat decreased fertility efficiency. Clinical correlation is suggested; repeat semen analysis may be helpful..

*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #552 -: Април 09, 2011, 22:51:47 pm »
Гале, стискам ви палци! При нас стана с морфология 4-6%. Ще стане и при вас! :)


*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #553 -: Април 09, 2011, 23:54:24 pm »
Гальонди повторете я за всеки случай спермограмата, може пък да е моментно влошено състоянието. Пък и човешкия фактор е важен тоест кой прави изследването, колко бройки се оценяват и т.н.

Иначе това 4+ е система за оценка на подвижността, при мен е със звездички, при теб с цифрички. :D Всяка клиника си избира как да изписва резултата, няма стандарт. Но съм срещала и точно така оценени като при теб:
 
   4+  с бързо праволинейно движение
   3+  с бързо вълнообразно движение
   2+  бавно движение
   1+  трептящи на място

Ако все пак ти е по-лесно да ги съпоставиш, 3+ и 4+ образуват сбор нормокинетични, трябва да са над 50% от общоподвижните, 2+ хипокинетични, 1+ акинетични.


*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #554 -: Април 10, 2011, 19:28:21 pm »
tranka, огромни благодарности за разяснението  :)
Аз от спермограми не разбирам много.. но бързо схващам  :lol:
Не мисля, че ще можем да повторим спермограмата преди процедурата. Аз колко се молих за SDI тест..Тази спермограма като я поискаха, чак се учудих!
Мъжа ми пи ФертилиЕйд за около месец (спермограмата е 2мес след това) и сестрата в клиниката му каза, че нямало смисъл от добавки, че всичко ще е наред?? И сега не мога да го накарам да ги пие пак!! Имам цяло шише - неотваряно, с ФертилиЕйд! Някой ако го иска - да казва! Като се прибера в БГ след месец, ще го пратя..

*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #555 -: Април 10, 2011, 20:11:54 pm »
Гальонди аз съм разсеяна, хем четох че ще правите инвитро, а мисля за нормално забременяване. :oops:
Не се притеснявай, за инвитро показателите на спермограмата са предостатъчни, няма нужда да я повтаряте. Много късмет ви желая. yahoo_17
« Последна редакция: Април 10, 2011, 20:17:36 pm от tranka »
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #556 -: Април 14, 2011, 16:38:21 pm »
Някой да е правил разширена спермограма по ЗК? Или изобщо някакъв начин да излезе не толкова солено?

И моля за тълкуване на сг от 'Надежда', че хич не се ориентирам в тия нови критерии:

Въздържание: 4 дни (2-7)
Рн: 8.3 (>=7.2)
Цвят: нормален
Обем: 3.8 (>=1.5)
Втечняване: 19 мин пълно  (<60мин)
Вискозитет: повишен (1-2, липса до леко)
Концентрация (млн/мл): 42,19 (>=15)
Общ брой (млн/еякул): 160,322 (>=39)
-------
ПОДВИЖНОСТ
Активни (%4-А) 15  (>25)
Бавни (%3-В) 22
Трептящи (%2-С) 11
Неподвижни (%1-D) 52

Подвижност индекс: 100  (>120)

Прогресивни (%А+В) 37 (>=32)
Подвижност (%А+В+С) 48 (>=40)
Общо подвижни сперм 76,9546 (>40)
Прегрес. степен 3 (3-4)
--------
МОРФОЛОГИЯ, критерий WHO 5то издание
Норм. форми (%) 4   (>=4)
Норм. бързи конц. (млн/м;) 0.2531
Тератозооспермия индекс 1.83 (<1.6)
--------
Клетки (млн/мл) 3.3 (<1-5)
=======
Бележки: нормозооспермия

Преживяемост:
2 часа
След пром. 95      4(А)     380
24 часа 80      4(А) 320
*


Добавям:
Легенда за морфология:
10-14%= Добра оплодителна способност;
5-9% = Лоша оплодителна способност & ембрио качество;
0-4 = Намалена оплодителна способност & лошо качество на ембр., риск от спонтанен аборт.


Има дадени две легенди, веднъж на спермограмата, веднъж на разширената спермограма, едната за WHO 3то изд; другата за WHO 5-то издание, нищо не разбирам. Никъде няма ст-сти за аглутинация, но в едната има посочено че 'Подвижност индекс = % Подвижн х Оценка - % Аглут.' Какво и как са сметнали - идея си нямам. Моля за някакви мнения за цялостното състояние.
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #557 -: Април 15, 2011, 10:11:16 am »
Лили, спермограмата ви е по новите критерии - WHO 5-то издание от 2010 г.
така, че според тези нови критерии сте си супер.

Няма как да мине спермограмата по здравна каса, може би при други случаи - да, другаде...
гледах надпис скоро в "Надежда" - не работим с НЗОК
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #558 -: Април 15, 2011, 10:16:51 am »
Аз не знам клиника по репродуктивна медицина в БГ да работи със ЗК, а и доколкото знам мъжкия стерилитет като заболяване не съществува по нашите закони и се съмнявам въобще в кодовете на ЗК да е записано някъде спермограма.

*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #559 -: Април 15, 2011, 10:37:48 am »
...така, че според тези нови критерии сте си супер...
Ох, камък ми падна от сърцето, благодаря! На него са му казали, че спермограмата е добра, но като погледнах: ниска активност, ниска морфология, ТЗИ висок... и започнах да се чудя с какъв акъл са отбелязали 'нормоспермия'. Но и уж говорихме да пусне Крюгер, а едва няколко часа след постинга ми разбрах, че са новите норми на СЗО.