0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #300 -: Юни 27, 2010, 14:52:38 pm »
Здравейте момичета,
Имам нужда от коментар за спермограмата на мъжа ми. Спермограмата е правена в инвитро център.
втечняване 15 (до 60 мин.)
обем 0.6 (2-6)
вискозитет 0 (0,1,2,3)
желатин не
цвят б.о
мирис б.о
обща концентрация на сперм...174
нормокин. сперматозоиди 34   ( до 50%)
бързи линеарни постъпателни движения 30%
бавни 4%
хипокинетични 3%
акинетични 63%
общ брой нормокин. сперм. 35.49
подвижност на сперматоз. в еякулатата на:
2 ри час 20%
4-ти час 16%
6-ти час 5%
Биологична преживяемост на спер. след SWIM UP на 24 час О %
Морфология на сперматозоидите по критериите на Крюгер:
с нормална морфология 18%
с анормална морфология 82%
с макроцефалия 40бр.
с двойни глави 9 бр.
с шиловидни глави 42бр.
с шийни дефекти 18бр.
с микроцефалия 11бр.
с аморфни глави 31бр.
с цитоплазматичен остатък 23%
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #301 -: Юни 27, 2010, 18:16:14 pm »
marise, СГ не е блестяща, но винаги има път за подобряването и.

Хубавото на вашата СГ е че морфологията по Крюгер е 18%, което е изключително добър резултат. Обемът, подвижността и концентрацията обикновено добре се повлияват след 3-месечно приемане на витамини и добавки, както и промяна в някои навици - спиране на алкохола и цигарите, носене на широко бельо, започване практикуването на някакъв спорт редовно.

Пуснете една микробиология на еякулат и с тези 2 изследвания задължително посетете андролог - той най-добре ще ви насочи какво да правите.


Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #302 -: Юни 29, 2010, 17:22:50 pm »
Mary Angel, много благодаря за отговорът.  Бяхме се притеснили, защото лекуващият ни лекар ни препоръча инвитро, та се хванахме за главата. Ще посетим андролог и се надявам след няколко месеца всичко да е ок.
Поздрави
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #303 -: Юни 30, 2010, 12:00:24 pm »
Здравейте, момичета,
Отдавна чета темите във форума и днес за първи път се престрашавам да пиша. първо искам да ви благодаря че ме насочихте от къде да започна с нашия проблем. Правихме 2 спермограми в Плевен, през 3 седмици ,и незнам накъде да продължим. при първата спермограма диагнозата ни е: Астенотератозооспермия. Хипоспермия. А при 2-та:Тератозооспермия. След първата СГ ни изписаха L-карнитин и Селен, а сега след 2-та: FertilAid caps. 3 пъти по 1 капсула дневно,Coenzyme Q-10 , caps.10 mg  по 1капсула  сутрин след хранене.
Не са му правили никакви други изследвания, освен за хламидия-отр.
Чудя се да запазвам ли час за д-р Кацаров или направо да купуваме лекарствата.
Ето и ресултатите от 2-те СГ:
19.05//25.06

Време на сексуално въздържание:   4(норма 3-5 дни)//4 дни   
pH: 8.3(норма 7.2-8.0)//8.3
Обем на еякулата:1.0 (норма 2 -6 ml)//1.8(норма 1.5 -6 ml)   
Цвят:   сл.кост //сл.кост 
Втечняване:30 мин(норма до 60 мин.)//30мин
Агрегация:   ДА (++) //ДА
Вискозитет:N (норма 0-2cm)//   N
Аглутинати:   ДА (++)   //ДА
Левкоцити: N(норма<1.106/ml)//   N
Епителни клетки:  N(норма 0-1/поле)//N
Незрели кл. на сперматогенезата:   ДА   //ДА   
Желатинови телца :  НЕ// НЕ   
Детрит:    ДА//ДА

Брой сперматозоиди:44 000 000/ml (норма > 20.106/ml)//52 500 000/ml (норма>15.106/ml)
Брой сперматозоиди:44 000 000/еякулат (норма>40.106)//94 500 000/еякулат (норма>39.106)

Подвижност (групи по СЗО):
Нормокинетични сперматозоиди – гр. [ a+b ]20.5 % (норма>50%)//36.2% (норма>32%)

брой:9 020 000/мл //19 005 000   /ml   
брой:9 020 000/еякулат //34 209 000/еякулат
   
Хипокинетични сперматозоиди – гр. c:42.0%//   25.7   %
Акинетични сперматозоиди – гр. d 37.5%//   38.1   %



ASA в семенна плазма: 36.90 (N<60 U/ml)  //ЛИПСВАТ ДАННИ 

Тератозооспермaлен индекс по Tygerberg’s strict criteria (TZI)
Брой изследвани сперматозоиди   200      
 с дефекти на шийна/средна част   :31 %// 19%

с нормална морфология (N>4%)6%//   3%    
с опашни дефекти   9% //10   %
с абнормална морфология   94 % //97   %    
с цитоплазмен остатък   3 % //8   %
с главични дефекти 94 % //   94   %    
TZI (N<1.6) 1.46 //   1.36   
   

*Преобладаващи дефекти:АМОРФНИ И ПИРИФОРМЕНИГЛАВИЧКИ, СПЕРМАТОЗОИДИ С ОПАШНИ ДЕФЕКТИ //   аморфни главички.

Заключение: Астенотератозооспермия. Хипоспермия //   Тератозооспермия.

Извинявам се много ако съм дала данните малко объркващо. Направи ми впечатление, че някои от цифрите за норма са променени(при обема на еякулата и при броя  на сперматозоидите). Дали са го направили са променили нормата за да ни успокоят, или аз нещо греша. Дано не ги променят както им е удобно, защото ако е така е много не професионално. Благодаря на всички предварително. Ще се радвам ако някоя от вас ни насочи накъде да продължим.
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #304 -: Юни 30, 2010, 12:56:56 pm »
През 3 седмици не се прави СГ, трябват три месеца, за да протече спермогенезата и да има нови повлияни от лечението сперматозоиди, затова се изписват лекарства за период от 3 месеца.

Референтите са променени, защото Световната здравна организация промени свойте критерии.

Иначе подвижността е ниска, но това е лечимо, но морфологията е малка.Лично аз препоръчвам да се отиде на уролог.Питайте в Плевен защо са ви направили втора СГ след 3 седмици, за мен това е меко казано странно.

Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #305 -: Юни 30, 2010, 13:42:10 pm »
Благодаря за бързия отговор. Ами като погледнах датите виждам че времето между 1-та и 2-та е около месец. Накара ни да я направим, защото първата им се сторима много проблемна и мислеха че може да има грешка или да не е цялото количество еякулат. И затова направихме 2-та когато аз отидох да си изследвам хормоните,съчетахме пътуването, т.к сме от Търново.
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #306 -: Юли 01, 2010, 08:52:33 am »
kissy, според мен СГ ви не е чак толкова зле. Все пак все още сте в началото и няма никакво лечение до момента. Ние тръгнахме от подобни резултати (при нас май само обемът беше в норма) и след 4 месеца лечение забременях естествено. Важното е да откриете причината за влошените резултати на СГ.

Наличието на агрегация и аглутенация понякога говори за наличие на инфекция, независимо, че левкоцитите са в норма (и ние бяхме така). Пуснете микробиология на еякулат. Заедно с него и 2-те СГ запазете час при Кацаров - той ще ви назначи най-адекватното лечение.

Пуснете полови хормони и тези на щитовидната жлеза и посетете ендокринолог.

Ако може партньорът да промени някои навици -  спиране на алкохола и цигарите, носене на широко бельо, започване практикуването на някакъв спорт редовно.

И след 3 месеца лечение направете контролна СГ.

Успех!


Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #307 -: Юли 02, 2010, 18:21:45 pm »
Mary Angel,

Много ти благодаря за укоражителните думи. Имах нужда да го чуя. Наистина това са първите ни изследвания и сме още в началото и още нямам идея какво да правим. Но ти благодаря много за насоките. искам да те попитам микробиология на еякулат само в специализирана клиника ли се прави и за колко време стават готови изследванията.Чудех се дали ще можем да отидем в София сутринта да направим изследванията и след обяд да сме на предлед при Кацаров?
Благодаря много!
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #308 -: Юли 02, 2010, 22:04:42 pm »
Специално при Владимиров разширената СГ става за около 3 часа.Ние сме правили в 9 сутринта и за преглед в 13часа беше готова, за микробиология не мога да кажа.Хубаво е всички изследвания да се правят на едно и също място.Като решите в коя клиника да отидете звъннете да запазите час за СГ и питайте за колко време стават изследванията, те ще ви кажат.

Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #309 -: Юли 03, 2010, 08:59:25 am »
kissy, принципно микробиологията може да се пусне във всяка лаборатория.
Но на нас д-р Кацаров ни препоръча Микробиологичната лаборатория на IV Многопрофилна болница в София, адресът и е ул. Македония 38, тел. 02/9532485/258. Докторът ни каза да пуснем разширена микробиология на еякулат (може би има и обикновена микробиология). Не си спомням за колко време става готов резултатът, но можеш да се обадиш и да попиташ.
« Последна редакция: Юли 03, 2010, 09:01:17 am от Mary Angel »


Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #310 -: Август 09, 2010, 22:16:34 pm »
Момичета, преди месец пуснах тук спермограмата на съпруга ми. Не беше блестяща. След 1 месец я повторихме в друг ин витро център. И тя още по зле :oops: Диагнозата е астенозоспермия и хиповолемия. При първата спермограма обем - 0.6 , втечняване - 15 минути, доста бавноподвижни и неподвижни сперматозоиди. При втората спермограма обем 0.4, не се втечнява, обработена допълнително с препарати, и неподвижните и бавно подвижните са се увеличили. Бяхме на уролог, прегледа го , гледа го и на ехограф, всичко е наред. Пуснахме тестостерон- много добър резултат. Не са назначили лекарства и не са казали каква е причината. Някакви идеи? Не знам какво да правим.
*

    evro

  • *****
  • 5167
  • Мъдростта се побира в две думи Търпение и Надежда!
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #311 -: Август 09, 2010, 22:20:33 pm »
Обикновено цифрите в спермограмите са плаващи. А и това че са правени в два центъра прави сравнението неправилно.

Те осмислят живота ни!

Ако опитът ми е от ползва поне за един човек - това е смисъла на присъствието ми (отново и понякога) evro_angelova@yahoo.com
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #312 -: Август 11, 2010, 11:47:30 am »
Обикновено цифрите в спермограмите са плаващи. А и това че са правени в два центъра прави сравнението неправилно.
Не съм се сетила за това, благодаря.  :)
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #313 -: Август 19, 2010, 17:25:53 pm »
Здравейте момичета ето, че и ние вече имаме Сг ето и резултатите:
Време на сексуално въздържание:   6(норма 3-5 дни); pH:7.8   (норма 7.2-8.0)

Обем на еякулата:   5.0   (N 1.5 -6 ml)   Цвят:   1 бял    
Втечняване:   25 min.   (норма до 60 мин.);Агрегация:  1 ДА (+)   0 НЕ
Вискозитет:   N   (норма 0-2cm)   Аглутинати:  1 ДА (+)   0 НЕ
Левкоцити:   N   (норма<1.106/ml)Епителни клетки:     N(норма 0-1/поле)
Незрели кл. на сперматогенезата:   1 ДА ;Желатинови телца: 1 ДА  
Детрит:   1 ДА  
Брой сперматозоиди:   56 500 000   /ml (норма>15.106/ml)
Брой сперматозоиди:   282 500 000   /еякулат (норма>39.106)
Подвижност (групи по СЗО):

Нормокинетични сперматозоиди – гр. [ a+b ]   46   % (норма>32%)

брой:   25 990 000/ml   брой:   129 950 000/еякулат
0   Хипокинетични сперматозоиди – гр. c   23   % 0   Акинетични сперматозоиди – гр. d   31   %

Тератозооспермaлен индекс по Tygerberg’s strict criteria (TZI)
Брой изследвани сперматозоиди   200 с дефекти на шийна/средна част   23   %

с нормална морфология (N>4%)   7% с опашни дефекти   10%

с абнормална морфология   93   %     с цитоплазмен остатък   6   %

с главични дефекти   90   %     TZI (N<1.6)   1.39  
  

*Преобладаващи дефекти   Пириформени главички.

Заключение:   Нормозооспермия.

Заключението е много хубаво, но нещо тия цифри немога да ги разбера, ще съм ви благодарна на коментар  :)това е разширена спермограма правена в КИРМ Плевен
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #314 -: Август 19, 2010, 20:47:41 pm »
Женя, според наскоро променените критерии на СЗО, броят, подвижността и морфологията са наред.

Доколкото спермограмата може да даде информация за оплодителната способност, нещата са добре.

*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #315 -: Август 20, 2010, 00:41:22 am »
Момичета моля ви помагаите,днес правихме поредната спермограма,но в клиниката на Щерев са променили бланките и показателите по които работеха.На мен зора ми беше да провера дали има подобрение на подвижноста специално че беше наи зле,а и доктора ми е в отпуска и савсем се обърках.
Аналис на концентрация и поджижност;
                ТОТАЛ      %
статични         77      56.2%
непрогресивни   52       38.0%
прогресивни      8       5.8%


бързи            4      2.9%
средни          50     36.5%
бавни           6      4.4%
статични       77      56.2%


type A         2       1.5%
type B        6        4.4%
type C        52       38.0%
type D        77      56.2%


curvilinear velocity   22.8um/s
straigt-line velocity  7.3um/s
average path velocity  12.6um/s
round cells           13.4mill/ml




Много ще ви бда благодарна ако ми разясните това!
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #316 -: Август 20, 2010, 07:52:41 am »
По това което виждам, нормоподвижните са около 6 процента
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*

    evro

  • *****
  • 5167
  • Мъдростта се побира в две думи Търпение и Надежда!
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #317 -: Август 20, 2010, 08:46:00 am »
Цитат
бързи            4      2.9%
средни          50     36.5%
Този процент според СЗО трябва да е над 50, а при вас е около 40%, не е много зле, но се иска още.

Те осмислят живота ни!

Ако опитът ми е от ползва поне за един човек - това е смисъла на присъствието ми (отново и понякога) evro_angelova@yahoo.com
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #318 -: Август 20, 2010, 10:31:44 am »
Момичета, аз все още съм объркана, нормозооспермия като заключение е супер, ама тия опашки и главички изобщо не ги разбирам, 90% с главични дефекти ми се струва зле, моля ви помогнете ми.благодаря ви предварително
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #319 -: Август 20, 2010, 12:51:52 pm »
evro много ти благодаря,аз също така го разбирам но друго си е да го потвърди някои.Тръгнахме от 27% преди 4 години и напредваме добре.Благодаря ти още веднъж за отделеното време.