0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #160 -: Ноември 20, 2009, 10:51:29 am »
Първо искам да благодаря на всички Вас, които споделяте тук. Ако не бяхте вие щяхме да си живеем в блажена заблуда и само да се лутаме.
Та, след първата спермограма, направена в обикновена лаборатория:
Цитат
pH: 8 (норма 7-9)
количество: 3,5 мл (норма 2-4)
седимент: 3-4 левкоцита, ед. епителни клетки
време на втечняване: 55 мин
подвижни сперматозоиди: 75% нормокинеза (норма 70-90%); 10% хипокинеза (норма 0-12%); 15% акинеза (норма 10-20%)
общ брой сперматозоиди: 17.500.000 (норма 60-120млн/1мл)
Въпреки не до там достоверните резултати мъжа ми почна да яде бърканицата с мед и да пие Вит. С и Е, и Спимен.
Запазихме час в КИРМ Плевен за разширена спермограна по Крюгер (пак по съвет на девойките от тук). Резултатите са:

Възраст: 32г
Време на въздържание: 3 дни (норма 3-5)
рН: 8,2 (норма 7,2-8,0)
Обем: 5,4 (норма 2-6мл)
Цвят: слонова кост
Втечняване: 20мин (норма до 60мин)
Вискозитет: N (норма 0-2см)
Левкоцити: N (норма <1 000 000/мл)
Агрегация: ДА
Аглутация: ДА
Епителни клетки: N (норма 0-1/поле)
Незрели клетки на спермогенезата: ДА
Желатинови телца: ДА
Окултна кръв: НЕ
Детрит: ДА
Брой сперматозоиди: 31 000 000/мл (норма > 20 000 000)
Брой сперматозоиди: 167 400 000/еякулат (норма > 40 000 000)
Подвижност (групи по СЗО):Нормокинетични сперматозоиди - гр. а+б: 53,2% (норма> 50%)
Хипокинетични сперматозоиди: 24,2%
Акинетични сперматозоиди: 22,6%
Оценка по Крюгер: (норма > 14%)
С нормална морфология: 4бр; 4% (норма > 14%)
С патологична морфология: 96 бр, от които:
С главични дефекти: 84бр (макроцефали-6бр; микроцефали--бр; с елонгирани главички-3бр; с пириформени главички-46бр; с кръгли главички: без акрозома--бр; с малка акрозома--бр; с аморфни главички-20бр; с вакуолизирани главички-9бр; с малка акрозомна област--бр). С игловидни главички-6бр (броят на сперматозоидите с игловидни главички не се включват в оценката на морфология по Крюгер)
С дефекти на шийката и средния сегмент: 11бр (с неправилно прикрепяне-2бр; със задебелен среден сегмент-5бр; с тънък среден сегмент--бр; с дефекти на средния сегмент-4бр)
С опашни дефекти: -бр
С цитоплазматичен остатък: 1бр
Заключение: Тератозооспермия. Повишено рН.

Д-р Рилчева предписала на мъжа ми:
Цинк-1х1, Коензим Q10-1х1, Оксибор форте-1х1
Обяснила му, че лошата морфология се дължи верочно на тютюнопушене, алкохол, работа с токсични вечества, застоял начин на живот, стрес.
Няма нужда да Ви споменавам, че резултатите уплашиха мъжа ми и мен до смърт. Не съм предполагала, че има сълзи големи колкото дъждовни капки.
Това, което направи той веднага след тези резултати:
-купи си всички хапчета, написа си на бележка, която носи при документите си кое кога се пие и по колко (не можел да пие хапчета ли  :wink:, сега ги пеи с шепата)
-най-накрая се реши да откаже цигарите окончателно
-алкохол пие умерено, но каза че ще пие само вино по 1 чаша и то рядко
-не работи с токсични отпадъци, но през лятото беше разлял нафта в колата и тя смърдеше ужасно. След 30мин. престой и кожата ти почваше да вони. Праха тапецерията около 5-6 пъти, но мъжът ми пак я занесе да я перат за всеки случай. (Колкото и да е абсурдно това да е причината, всичко трябва да се направи)
-движение - купи си карата за басейн; сега ме кара навсякъде да обикаляме пеш
-за стреса ще се опита, макар че работата му е много отговорна
Това, което направих аз след тези резултати:
Изчетох всичко по форумите, което се отнася за мъжкия фактор. Направих му чая от бабини зъби и магарешки бодил (макар че прочетох, че не влияе добре на мъже с висок тестостерон, още не знаем какъв е неговия, но..)
Преписах телефони на уролози, андролози, билкари. Какви изследвания се правят.
Но за да не действаме на сама глава, мъжът ми отиде на уролог тук, който му пусна иследвания за хламиди и микробиология (чакаме резултати). Казал му е че ще го препрати към Кацаров в София за преглед, хормони и т.н

Имам някои притеснения, свърази със спермограмата, отбелязала съм ги в червено, ако някой може да коментира ще съм благодарна!!!





« Последна редакция: Ноември 20, 2009, 11:34:17 am от Mary Angel »


*

    Zai

  • ****
  • 955
  • Вкъщи сме вече 4 заека!
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #161 -: Ноември 20, 2009, 17:51:27 pm »
Mary Angel, съветвам те да се консултирате с Кацаров. В БГ андролозите липсват тотално, мисля, че той е един от много малкото.

Имате добър брой и подвижност, което компенсира лошата морфология - цитирам Кацаров понеже ние сме почти на същия хал.

Кацаров ни изписа fertailaid. От дни го пием, така че не мога да кажа дали има полза. Трябва да се види за варикоцеле, пре нас се оказа, че има малко, ама толкова малко, че не може да се опериера. Лошата морфология е въпрос неизяснен за медицината, не се знае какво го причинява - изключае токсини, варикоцеле, хипер кофти бельо и т.н.

Относно добавките - пием Фертилейд, трибестан, бърканицата, спимен и разни мои моментни изблици, които успявам да пробутам като калций, вит. Ц големи дози и т.н. Алкохолът го спряхме тотално - ни бира, ни винце и за двамата - страх лозе пази. Не пушим, за щастие.

Спирането на цигарите само със сигурност ще му вдигне показателите, това е сигурно, само да устиска да не пуши. Добаваките също ще трябва да помогнат. Не трябва да се топлят тестисите - широко бельо, никакви сауни, джакузита, топли вани.

Дано малко съм помогнала! Стискам палци!
 

 
Спермограма - задължително с морфология по Крюгер и САМО в клиника по репродуктивна медицина!
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #162 -: Декември 10, 2009, 13:36:22 pm »
Zai, благодаря ти за съветите и напътствията - следваме ги повечето от тях.
Резултатите от микробиологията излязоха - отрицателна за хламидии, но положителна за микоплазма и уреаплазма. Урологът, който пусна изследванията предписа антибиотик на мен и мъжа ми. Според него наличието на микоплазма може да доведе до проблеми с морфологията. Ходихме и при Кацаров, който споделя същото мнение. Посъветвани да заменим всички витамини и минерали, които пие мъжа ми с Fertilaid (имал всичко необходими в правилните количества). Мъжът ми има много лека форма на варикоцеле, което за сега не трябва да ни притеснява.
Аз все пак не мирясах и накарах мъжа ми да отиде и на ендокринолог - пуснаха му хормони - 3 от 6 хормона се отклоняват от референтните граници. Утре пак ще ходи при ендокринолога да му чуе мнението по въпроса. Ето ги и резултатите, ако някой може да изкаже мнение ще съм благодарна:
Testosteron: 5,09 ng/ml (2,41-8,27)
TSH: 5,62 ulU/ml (0,49-4,67)
LH: 1,89 uiU/ml (2-12)
FSH: 5,80 ulU/ml (1-8)
Prolactin: 10,36 ng/ml (1,61-18,77)
DHEA-S: 7,0 (2,17-5,19)


*

    Zai

  • ****
  • 955
  • Вкъщи сме вече 4 заека!
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #163 -: Декември 10, 2009, 14:03:05 pm »
Mary Agel, аз от хормони много не разбирам, но това с микроплазмата и уреаплазмата е много добре, че сте го хванали. Ако е това проблема, ще е го преборите!  :D

Ние хормони не сме пускали, но може би е добре да го направим.

Стискам палци!

 
Спермограма - задължително с морфология по Крюгер и САМО в клиника по репродуктивна медицина!
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #164 -: Декември 13, 2009, 22:50:52 pm »
Здравейте
много бих се радвала на съвет или мнения по нашия проблем.....


след дълги месеци упорит труд все още нямаме успех в бебеправенето. Даже направотив, направихме втора спермаграма /първата беше края на август, без морфология/.
Резултатите дойдоха преди два дни и ни съкрушиха тотално.

Въздържание                     6 Дни /миналия път само два дни /
pH                              7.7
Обем                            1,4 ml
Гъстота                         24,1 Mio/ml /миналия път 19,8 Mio и общ брой      подвижни 1,8 Mio/

Подвижност:
A: Бързи                        13 % /миналия път  A плюс B 24 %/
B: Бавни                         2 %
C: Въртящи се в кръг            14 %
D: Неподвижни                   71 %

Морфология :
Нормални                         6 %
Патологични                     94 %
Глава                           52 %
Врат                            21 %
Опашка                          21 %
Сперомогенеза клетки             0 %
Млади                            0 %
Двойна глава                     0 %
Заострени                        4 %

Левкоцити                       0,1
MAR %                           17 %
MAR                            отриц
Виталност                      51 %



Ние живеем в чужбина, първата спермограма беше направена в бг, втората тук. Сега чакаме отново за среща с уролог, андролог. В българия, след първите резултати отидохме веднага при Кацаров, той само след 2 минути преглед той заяви, че приятеля ми имал Варикоцеле, и то от висока степен - 2ра или трета.
Миналата седмица тукашния уролог му направи обстоен преглед, над 20 минути и му каза, че за такова Варикоцеле и дума не можело да става. Евентуално 1ва степен.

Сега докато чакаме отново за свободен час, аз просто съм извън себе си.
Честно казано трябва да ми дойде точно на бъдни вечер, и така се надявах този път да се случи и за нас коледното чудо. След тези резултати мечтите ми направо се изпариха. И аз и приятеля ми сме в шок.
Моля ви за съвет по самите резултати, или подобен опит ако сте имали....и ако някой нае дали тези показатели с нула процента в морфологията са положителен или отрицателен признак...
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #165 -: Декември 16, 2009, 10:08:49 am »
Фениа, защо сте правили спермограмата след 6 дни въздържание? Тя се прави след 2 до 5 дни. Мисля си, че е най-добре да направите нова спермограма, но с максимум 5 дни въздържание и да помолите лекарят ви да ви разясни резултатите.

Можеш да пишеш и на Мели, тя със сигурност ще ти даде най-верните напътствия.

Аз лично имам голямо доверие на Кацаров и бих се доверила на неговата преценка. Ако трябва отидете и на трети специалист там, където живеете, да чуем и трето мнение.

Не се отчайвай и не изпадай в паника, сигурна съм, че ще намерите верния път и стискам палци!

Успех


*

    Zai

  • ****
  • 955
  • Вкъщи сме вече 4 заека!
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #166 -: Декември 16, 2009, 14:26:14 pm »
Ей, спокойно! Нулите са добре - значи, че няма този тип деформация.
6% са си екстра! Ставате и за инсеминация. И се радвайте, ако ставате за операция! Защото вариантите инвитро или икси са много по-скъпи, по-болезнени за теб и натоварващи организма. А 6 дни въздаржание са извън нормата. Мели препоръчва 2 дни въздържание при проблемна морфология. Ние хем сме с 3%, хем сме с варикоцеле и хем не става за операция, щото е на кофти място. Така че не виждам повод за отчаяние!

 
Спермограма - задължително с морфология по Крюгер и САМО в клиника по репродуктивна медицина!
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #167 -: Януари 05, 2010, 16:14:21 pm »
Zai, благодаря ти за съветите и напътствията - следваме ги повечето от тях.
Резултатите от микробиологията излязоха - отрицателна за хламидии, но положителна за микоплазма и уреаплазма. Урологът, който пусна изследванията предписа антибиотик на мен и мъжа ми. Според него наличието на микоплазма може да доведе до проблеми с морфологията. Ходихме и при Кацаров, който споделя същото мнение. Посъветвани да заменим всички витамини и минерали, които пие мъжа ми с Fertilaid (имал всичко необходими в правилните количества). Мъжът ми има много лека форма на варикоцеле, което за сега не трябва да ни притеснява.
Аз все пак не мирясах и накарах мъжа ми да отиде и на ендокринолог - пуснаха му хормони - 3 от 6 хормона се отклоняват от референтните граници. Утре пак ще ходи при ендокринолога да му чуе мнението по въпроса. Ето ги и резултатите, ако някой може да изкаже мнение ще съм благодарна:
Testosteron: 5,09 ng/ml (2,41-8,27)
TSH: 5,62 ulU/ml (0,49-4,67)
LH: 1,89 uiU/ml (2-12)
FSH: 5,80 ulU/ml (1-8)
Prolactin: 10,36 ng/ml (1,61-18,77)
DHEA-S: 7,0 (2,17-5,19)
Не бяхме доволни от първият ендокринолог, който пусна хормоните, така че се консултирахме с още един, който действително обърна внимание на състоянието на мъжа ми, прегледа щитовидната му жлеза с ехограф и установи някои изменения в нея. Въз основа на този преглед и хормоналните изследвания, съпругът ми се сдоби с диагноза Хипотиреоидизъм на база автоимунен тиреоидит. Предписаха му Euthyrox по схема. След месец е на контролен преглед. Надяваме се за по-добри резултати.
Ендокринологът обясни, че по-високите нива на ТСХ водят до намаляване на ЛХ, който от своя стана отговаря за качеството на спермата.
Щастлива съм, че поне знаем причината за лошата морфология (ако това въобще може да се нарече щастие).
Чувствах се длъжна да споделя това с Вас, защото ако не беше форумът нямаше да сме с така добре изяснени причини за проблемите ни само за 2 месеца.
БЛАГОДАРЯ ВИ!
« Последна редакция: Януари 05, 2010, 16:17:15 pm от Mary Angel »


Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #168 -: Януари 08, 2010, 08:54:17 am »
Здравейте момичета, ние другата седмица трябва да правим спермограма и имам един въпрос. Мъжът ми беше болен и направи пневмония и последните 2 седмици е на антибиотици (в неделя са последните хапчета - 10.01 ), въпроса ми е дали би имало някакво влияние върху спермограмата антибиотиците, които е приел? Благодаря ви за отговорите и вниманието предварително :)
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #169 -: Януари 08, 2010, 12:21:35 pm »
Реми, мисля, че антибиотиците оказват влияние. Най-добре звънни в клиниката, където ще правите спермограмата и попитай.
Успех :)


Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #170 -: Януари 09, 2010, 19:17:15 pm »
Remi G, и аз мисля, че антибиотиците влияят отрицателно на спермограмата, защото когато съпругът ми пи антибиотици за да бори едни гадинки, урологът му каза да направи контролна спермограма поне 2 месеца след приключване курса на лечение.
Но все пак попитай в клиниката, където ще правите спермограмата, те ще ви посъветват най-точно.


*

    Zai

  • ****
  • 955
  • Вкъщи сме вече 4 заека!
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #171 -: Януари 09, 2010, 21:01:04 pm »
Антибиотици и алкохол са противопоказни.

 
Спермограма - задължително с морфология по Крюгер и САМО в клиника по репродуктивна медицина!
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #172 -: Януари 16, 2010, 10:33:37 am »
благодаря ви! Обадихме се в клиниката и ни казаха да отложим спермограмата с поне една седмица!
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #173 -: Януари 22, 2010, 16:04:28 pm »
ВЪпрос към Мели:
Наскоро направихме спермограма на мъжа ми. Когато си е взимал резултатите, жената на рецепцията му казала, че са много добри,всичко било наред. Но аз като се зачетох по подробно видях , че в заключение е написано астенозооспермия. Веднага потърсих в чичко Гугъл какво е това и се притесних.  Въпросът ми е къде да я покажа тази спермограма за да ми  я разчете специалист, урологът на клиника Бора (където я правихме)добър вариант ли е или трябва друг специалист?
Благодаря предварително!
*

    Zlatulka

  • *
  • 2153
  • Спермограма се прави САМО в клиника по стерилитет!
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #174 -: Януари 22, 2010, 16:12:59 pm »
ВЪпрос към Мели:
Наскоро направихме спермограма на мъжа ми. Когато си е взимал резултатите, жената на рецепцията му казала, че са много добри,всичко било наред. Но аз като се зачетох по подробно видях , че в заключение е написано астенозооспермия. Веднага потърсих в чичко Гугъл какво е това и се притесних.  Въпросът ми е къде да я покажа тази спермограма за да ми  я разчете специалист, урологът на клиника Бора (където я правихме)добър вариант ли е или трябва друг специалист?
Благодаря предварително!
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от специално обучени за целта ембриолози, разполагащи със съответната апаратура.

Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #175 -: Януари 22, 2010, 16:28:36 pm »
ВЪпрос към Мели:
Наскоро направихме спермограма на мъжа ми. Когато си е взимал резултатите, жената на рецепцията му казала, че са много добри,всичко било наред. Но аз като се зачетох по подробно видях , че в заключение е написано астенозооспермия. Веднага потърсих в чичко Гугъл какво е това и се притесних.  Въпросът ми е къде да я покажа тази спермограма за да ми  я разчете специалист, урологът на клиника Бора (където я правихме)добър вариант ли е или трябва друг специалист?
Благодаря предварително!
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от специално обучени за целта ембриолози, разполагащи със съответната апаратура.
Ние бяхме в Клиника Бора в Пловдив, не е ли точното място? Тук в сайта дори я има вписана.
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #176 -: Февруари 22, 2010, 08:49:57 am »
Малко по-назад съм писала за резултатетите ни от спермограмите през Ноември 2009.

След тези спермограми последва:
- микробиология и лечение на микоплазма, уреаплазма, стафилококи (антибиотици близо 40 дни за послдните 3 месеца)
- андролог - изписа витамини, чай и препоръча бърканицата с мед; варикоцеле - много лека степен, няма нужда от операция
- ендокринолог - хипофункция на щитовидната жлеза - предписана е хормонозаместваща терапия - на хапчета от 1 месец

Контролна спермограма в КИРМ Плевен, 10.02.2010:
Материалът е: отделен в лабораторията
Дни въздържание: 4 (3-5 дни)
Цвят: сл. кост
Време на втечняване: 30 мин (до 60 мин.)
Обем: 5,4 мл (2-6 мл)
Вискозитет: N (до 2 см)
рН: 8.0 (7.2-8.0)
Левкоцити: N (<1млн/мл)
Епителни клетки:  N (0-1/поле)
Желатин:  да
Детрит: да
Анти-спермални антитела: 32 (<60)
Агрегация:  (+++)
Аглутенация: (-)
Незрели кл. на спермогенезата: да
Брой сперматозоиди: 68 млн/мл (>20 млн/мл)
Брой сперматозоиди: 367,2 млн/еякулат (>40 млн)
Нормокенитични (а+б): 39% (>50%)
Хипокенитични: 36%
Акинетични: 25%
Тератозооспермичен индекс по Tygerberg's strict criteria:
Изследвани сперматозоиди: 200бр/100%
Сперматозоиди с нормална морфология:    9бр/5%Сперматозоиди с абнормална морфология: 194бр/95%
Сперматозоиди с главични дефекти: 194бр/95%
Сперматозоиди с дефекти на шийна/средна част: 70бр/35%
Сперматозоиди с опашни дефекти: 45бр/23%
Сперматозоиди с цитоплазмен остатък: 10бр/5%
TZI: 1,67 (<1,6)
Заключение: Астенотератозооспермия. Повишен тератозооспермален индекс.

Ще съм благодарна на коментарите ви! Някой знае ли нещо за агрегацията, как може да и се повлияе? Какъв е този TZI индекс? Какво точно означава?
Надявахме се на по-добри резултати относно морфологията, все пак доста неща пие съпругът ми, но все пак остава надеждата, че ако истинската причина е нарушената функция на щитовидната жлеза, то това все още няма как да се отрази в спермограмата му (пие хапчета само от 1 месец). Недоумявам как процентът на нормокинетичните е спаднал след като се тъпче с токова витамини.
Решили сме да се опитаме да подадем документи към Фонда.


Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #177 -: Февруари 22, 2010, 16:24:55 pm »
Здравейте момичета.Аз съм съвсем нова във форума и искам да ви попитам относно мъжкия стерилитет дали някои е пил PROFERTIL,накараха ни да го поръчаме от Австрия и дали има ефект при диагноза Олигозооспермия.Искам да попитам дали изобщо след лекуване се наблюдава подобряване на резултатите.........
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #178 -: Февруари 23, 2010, 15:19:33 pm »
Момичета ние със съпруга ми ходим в центъра по репрод.медицина в Плевен.Искам да попитам има ли други,които са ходили там и какво наблюдение имате за д-р Рилчева.....Последният път ,когато бяхме при нея беше за да ни разчете спермограмата-Диагноза Астенозооспермия,с повишено РХ и морфология по Крюгер 2 процента(норма 14).Когато видя резултатите и направо ни хвърли в тъч.........каза,с такова резултати сте направо за ин витро-няма какво да се направи,няма смисъл да чакате,пускайте документите,млади сте ще ви одобрят........и т.н.Аз много се разтроих и се разплаках защото не очакваш такова заключение.Когато ме видя че съм разтроена каза........ами пробвайте с Профертил......Сега ние поръчахме от Австрия Профертила и ни предстои да го пиеме 3 месеца,но и двамата с мажа ми се чудим дали има смисъл,тя Рилчева така ни наплаши.........Нещото,което ме озадачава е че във форума има случеи,с още по-големи проблеми и с по-лоши резултати,а е предписано многостранно лечение и е дадено на двойките някаква надежда а за нас.............пише те ми ,ще съм ви задължена
*

    Zai

  • ****
  • 955
  • Вкъщи сме вече 4 заека!
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #179 -: Февруари 23, 2010, 15:26:11 pm »
Нещото,което ме озадачава е че във форума има случеи,с още по-големи проблеми и с по-лоши резултати,а е предписано многостранно лечение и е дадено на двойките някаква надежда а за нас.............пише те ми ,ще съм ви задължена

Да, има случаи на спонтанна бременност с подобна морфология. Но това са мъже с варикоцеле, което е опрерирано, и след това са постигнали подобрение на функцията на сперматозоидите. Морфологията като цифра може да не се качи, но се подобрява функцията.

Можете да отидете да ви види д-р Кацаров в София. Прочети във форума какво има писано по темата.

 
Спермограма - задължително с морфология по Крюгер и САМО в клиника по репродуктивна медицина!