0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Проблемът: необходимост
Обяснение: спермалният анализ е нещо просто за мъжа, не изисква специална подготовка, поносимо е като цена, става бързо, а дава много и важни отговори за причините, водещи до безплодие. Това е първото и задължително изследване за една двойка, желаеща да има дете.
Препоръка: направете спермограма преди всичко останало.

Проблемът: ерекция
Обяснение: все още се налага да обясняваме, че ако един мъж има ерекция и няма проблем със секса, това изобщо не означава, че има сперматозоиди в еякулата и те са годни за оплождане. Това може да се разбере само чрез специализирано изследване.
Препоръка: научете разликата между сексуално и репродуктивно здраве.

Проблемът: смущение
Обяснение: ако мислите, че има нещо срамно и притеснително в правенето на спермален анализ, недейте. Това е един нормален етап в изясняването на причините за репродуктивните неудачи. Всеки ден хиляди мъже отделят еякулат за анализ и хиляди спермограми се правят навсякъде по света.
Препоръка: споделете смущенията си с лекаря.

Проблемът: страх
Обяснение: някои мъже се страхуват от тежки диагнози, включително рак, особено когато имат оплаквания от болка и тежест в областта на тестисите. В огромният брой случаи тези оплаквания се дължат не на раково заболяване, а на нещо доста по-просто и лечимо – варикоцеле (разширени вени).
Препоръка: страхът е лош съветник. 

Проблемът: невежество
Обяснение: за жалост, дори и при огромния напредък на медицината продължават да съществуват архаични представи за живота, както и хора, които се възползват от невежеството и предлагат шарлатански методи за диагностика и лечение на безплодието. Нищо не може да се каже за вашите сперматозоиди с гадаене, светене с фенерче в очите и сладки приказки. Единственият начин е да се изследват под микроскоп в специализирана клиника от подготвен за целта специалист.
Препоръка: повишете здравната си култура.

Проблемът: специалист
Обяснение: често у нас спермограми се правят от хора, които не са достатъчно квалифицирани за тази специфична дейност, а не от ембриолог. Това води до неправилни изводи, неправилно лечение и поведение. Следва загуба на време, нерви и пари, а при неправилно поставено заключение за нормален еякулат, обрича жената на излишни изследвания.
Препоръка: намерете верния специалист.

Проблемът: въздържание
Обяснение: нормите за спермален анализ са изработени за сексуално въздържание от 3 до 5 дни. Отделните показатели на спермограмата се влошават както при по-малко от три, така и при повече от пет дни въздържание.
Препоръка: спазвайте срока на сексуално въздържание.

Проблемът: отделяне
Обяснение: има няколко метода за отделяне на еякулата. Стандартно това става чрез мастурбация в клиниката, в която ще се прави анализа. Някои мъже изпитват неудобство от условията и при тях се допуска отделяне в къщи. При невъзможност за мастурбация и по религиозни причини има вариант еякулатът да се отдели в специално изработен за лабораторни нужди презерватив.
Препоръка: намерете най-удачния за вас вариант.

Проблемът: контейнер
Обяснение: съдът за отделяне на еякулата трябва да е стерилен и за еднократна употреба. В някои лаборатории се практикува използването на чашки, които не са стерилни. Ако в тях има останал детергент или вода, това моментално променя показателите ви и води до неправилни изводи.
Препоръка: ползвайте само стерилен контейнер.

Проблемът: транспорт
Обяснение: понякога се налага да донесете еякулата от къщи до клиниката. Основен проблем при транспорта е студа, особено през зимата – сперматозоидите са много чувствителни на студ и бързо намаляват подвижността си.
Препоръка: носете контейнера близо до тялото си.

Проблемът: приятели
Обяснение: ако имате приятели, които пушат, имат прекарани заболявания, не ходят по доктори и въпреки това нямат проблеми с възпроизводството, това по никаква логика не означава, че и при вас ще е така.
Препоръка: осъзнайте своята индивидуалност.

Проблемът: роднини
Обяснение: в тази деликатна област намесата на близки и далечни роднини, които твърдят, че вие сте здрав просто защото ви обичат, и по тази причина не е нужно да правите спермограма, не е най-доброто за вас, а е и далече от съвременното ниво на познание.
Препоръка: слушайте жена си.

Проблемът: минало
Обяснение: ако имате вече дете или партньорката ви е забременявала от вас, това все още не означава, че всичко с вашето репродуктивно здраве е наред и нямате нужда от изследвания. Помислете си как някои мъже оплешивяват с времето, вдигат кръвно или напълняват. Биологичният часовник работи и за мъжа.
Препоръка: гледайте само напред.

Ваша: Д-р Мариела Даскалова


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    eliq

Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #1 -: Юни 20, 2007, 12:33:04 pm »
Здравейте д-р Даскалова
Тук пишете,че първото нещо което трябва да се направи при планиране на бременност е спермограма.Това и ще направим тази седмица.Въпросът ми е дали да направим направо разширена с морфология или първо обикновена?
Благодаря Ви предварително
PS.Моля да ме извините ако съм се включила на грешното място,но не съм много наясно с форумите
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #2 -: Юни 21, 2007, 09:45:34 am »
Ще ти отговоря тук, не е проблем.

Понеже има много и различни тълкувания на термините обикновена и разширена спермограма, аз те съветвам да се направи спермограма, в която да се включва и оценка на морфологията на сперматозоидите.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #3 -: Октомври 12, 2007, 23:30:02 pm »
Мели, записахме час за спермограма на мъжа ми за понеделник, 15.10.07. Взехме това решение отчасти и защото няколко пъти вече чета Вашите препоръки по въпроса. Аз съм с ендометриоза, и тепърва започвам лечението с диферелин, но решихме, че междувременно не е зле да установим как стоят нещата и при него. Записах му час в клиниката на д-р Щерев, където беше и моята операция и лечение.
Добър избор ли съм направила за лечебното заведение според Вас, и бихте ли ми дали някакви препоръки преди самата спермограма? Трябва ли да изискваме някакви специални тестове?
Благодаря!


Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #4 -: Октомври 17, 2007, 22:46:03 pm »
Здравейте,
наскоро мъжът ми прави спермограма, и в заключението пише, че има съмнения за тератозооспермия. Вярно е, че поради стечение на обстоятелствата се въздържахме около 13-14 дена, вместо 3-5, но все пак за нас това е притеснително. Няма как да покажем резултатите на д-р Стаменов - там се бориш като опълченец, за да запишеш час...Пробваме вече година, а бебе няма. Каква профилактика и лечение има за нарушена морфология?  :oops:
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #5 -: Октомври 17, 2007, 22:51:39 pm »
Мели, записахме час за спермограма на мъжа ми за понеделник, 15.10.07. Взехме това решение отчасти и защото няколко пъти вече чета Вашите препоръки по въпроса. Аз съм с ендометриоза, и тепърва започвам лечението с диферелин, но решихме, че междувременно не е зле да установим как стоят нещата и при него. Записах му час в клиниката на д-р Щерев, където беше и моята операция и лечение.
Добър избор ли съм направила за лечебното заведение според Вас, и бихте ли ми дали някакви препоръки преди самата спермограма? Трябва ли да изискваме някакви специални тестове?
Благодаря!

Красита, пропуснала съм тази тема, извинявай. Вие сигурно вече сте направили спермограмата. Изборът на лечебно заведение е отличен. Препоръките преди първата спермограма са стандартните. Тестовете се правят по преценка на ембриолога.

Как са нещата при съпруга ти, писала ли си в някоя тема?


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #6 -: Октомври 17, 2007, 22:53:33 pm »
Здравейте,
наскоро мъжът ми прави спермограма, и в заключението пише, че има съмнения за тератозооспермия. Вярно е, че поради стечение на обстоятелствата се въздържахме около 13-14 дена, вместо 3-5, но все пак за нас това е притеснително. Няма как да покажем резултатите на д-р Стаменов - там се бориш като опълченец, за да запишеш час...Пробваме вече година, а бебе няма. Каква профилактика и лечение има за нарушена морфология?  :oops:

Големият срок въздържание може да повлияе негативно върху всички показатели, които се изследват при спермалния анализ. Затова съветът ми е първо да повторите спермограмата при спазен срок на сексуално въздържание (3до5 дни) и пак ще говорим.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #7 -: Октомври 17, 2007, 22:56:41 pm »
Благодаря за отговора, Мели. Още не съм взела резултатите, защото в петък ще ходя там, за да ми поставят първата инжекция диферелин, та да съчетая двете неща, тъй като спермограмата за момента не е спешна, про положение че през следващите 3 месеца аз ще се лекувам и ще спрем с опитите за забременяване. В петък ще Ви пиша за резултатите, разбира се.
Благодаря още веднъж!


Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #8 -: Октомври 18, 2007, 11:12:40 am »
Мели, ето ги и нашите резултати:

Въздържание – 3,5 дни
Време на втечняване в лабораторни условия – 20
Цвят – ел. к.
Обем – 4,5
pH – N
вискозитет – 0
левкоцити  4 – 5
Желат. конгломерати – не
Аглутини – не
Незрели клетки от сперматогенезата – да
Обща концентрация на сперматозоиди / 1мл – 93 х 10 на шеста степен
1. Нормокинетични – 55%
А. С бързи линеарни постъпателни движения ЛПД – 25%
B. С бавни ЛПД – 30%
2. Хипокинетични – 10%
3. Акинетични – 35%
Концентрация нормокинетични (А+В) сперматозоиди / 1 мл – 51,15 х 10 на шеста степен
Тотален брой нормокинетични сперматозоиди 230,175 х 10 на шеста степен
Заключение – Normozoospermia

Извинявам се, ако нещо не е написано правилно, така съм го разчела аз. Моля за коментар, Мели, и предварително благодаря!  :youwoman:


Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #9 -: Ноември 02, 2007, 11:53:38 am »
Здравейте , интересув се какво точно означават термините "Нормокинезис" ,"хопокинезис" и "акинезис" и какви трябва да бъдат приблизително нормалните проценти за всеки от тях .Благодаря
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #10 -: Ноември 02, 2007, 11:59:28 am »
davinchi, термините означават както следва:
- нормокинезис : с нормално движение
- хипокинезис: забавено движение
- Акинезис: неподвижни
Референтните стойности на СЗО за спермограмата, можеш да намериш тук

Лекарства след процедура се спират само след изрична консултация с лекуващия лекар!!!
*

    mimozinq

  • **
  • 52
  • Животът е чудо
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #11 -: Ноември 14, 2007, 18:04:55 pm »
Д- Даскалова, здравейте,
И аз имам въпрос: Съпруга ми за втори път прави спермограма в рамките на един месец, в двата еякулата се отчита повишение на левкоцити, а микробиологията /правена е в Кандиларов/,не отчита изменения. Какво да правим?
Благодаря ви!
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #12 -: Януари 12, 2008, 17:34:12 pm »
Мели привет,писах и в една друга тема ето ги и нашите резултати.моля те за разчитане и съвет
цвят:жълт
втечняване:60 мин.
рН:7,2
конц.на спер.:87,5млн./мл.
подвижност:
а:3% активно подвижни
в:19% подвижни
с:20% бавно подвижни
д:58% неподвижни
кръгли клетки 6млн./мл.
аглутинация не
мирис норм.
вискозитет повишен
обем: 3,8млн.
общ.брой:332,5млн.
нормална морфологична оценка 29%
паталогична морф.оценка 71%
коагулуми не
диагноза : астенозооспермия

Кажете нещо и ми препоръчайте клиника и спец. ане:
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #13 -: Януари 13, 2008, 22:11:51 pm »
Здравейте, ние направихме спермограма в клиниката на доктор Щерев. Ето ги и резултатите...моля за вашето мнение:

Въздържание – 6 дни
Време на втечняване в лабораторни условия – 20
Цвят – ел. к.
Обем – 5,0
pH – N
вискозитет – 0
левкоцити  3 - 4
Желат. конгломерати – не
Аглутини – не
Незрели клетки от сперматогенезата – да
Обща концентрация на сперматозоиди / 1мл – 85 х 10 на шеста степен
1. Нормокинетични – 38%
А. С бързи линеарни постъпателни движения ЛПД – 18%
B. С бавни ЛПД – 20%
2. Хипокинетични – 11%
3. Акинетични – 51%
Концентрация на А+В сперматозоиди /1 мл 32,3 х 10 на шеста
Тотален брой на нормокинетични сп. 161,5 х 10 на шеста.

Заключение Asthenozoospermia

Моля, ако някой може да ми каже дали тези резултати са добри да пише... Благодаря Ви
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #14 -: Януари 15, 2008, 11:11:48 am »
Искам да попитам един въпрос. В събота ще правим за първи път спермограма в Плевен. Да си взема ли и час за лекар да види резултатите?
 
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #15 -: Януари 15, 2008, 21:02:14 pm »
Мели въпроса ми не е свързан с нас,ние си чакаме ин витрото и се надяваме.Става въпрос за една приятелка,която септември претърпя второ неуспешно ин витро.При нея проблем няма ,но при приятеля и са много .Впоследствие след мои овещания си направи по подробни изследвания и се оказа,че има много антиспермални антитела.Въпроса ми е пречи ли това на положителния резултат при ин витро
*

    mira_mimi

  • *****
  • 1375
  • И третото столче се запълни! Ще довавяме и 4-то!
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #16 -: Февруари 01, 2008, 23:12:01 pm »
Ето резултатите от сперморамата на съпруга ми. Моля, кажете си мнението!
въздържание-3,5 дни
обем - 5,2мл
концентрация - 23,5млн/мл
общо - 122,2 млн
клетки -0,8
левкоцити- не
вискозитет- N
ph - 8.0
активно подвижни -20%
подвижни -30%
бавно подвижни -10%
неподвижни -40%
аглутинация -не
нормална морфология- 10% по СЗО
*

    d

  • *
  • 1
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #17 -: Февруари 15, 2008, 12:07:39 pm »
Здравейте :flower:!
Аз съм нова във форума Ви, но опитите ни за бебче са в рамките на седем месеца  :(. Днес гинеколожката ми, на която имам голямо доверие, каза съпругът ми да си направи спермограма и ни праща в "Бодимед". Моля Ви кажете какво мислите за "Бодимед", може ли да се вярва на резултатите им или да помисля за друго място, на което да я направим. Разчитам много на мнението Ви и благодаря - предварително.
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #18 -: Февруари 15, 2008, 17:50:40 pm »
Спермограма се прави само в специализирана клиника от ембриолог, а не в обикновенна лаборатория.
*

    _Elfita_

  • ****
  • 673
  • Няма невъзможни неща!
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #19 -: Март 04, 2008, 12:41:25 pm »
Д-р Даскалова, извинявам се ако въпросът ми не е за тази тема.При мен проблема е, че още не знам при кого от двама ни е.Звучи доста несериозно, но е така.Като за начало знам , че е необходима спермограма, решила съм да е с 3 дни въздържание.Може ли да ми препоръчате къде да я направя(живея в Пловдив), защото АГ , при която съм ходила последно каза "Аз не се занимавам, пращам ги при уролог".Аз обаче не съм сигурна дали така е добре.Благодаря предварително.
ПП. За да не е реклама, може на ЛС.