0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: има или няма хламидия ?
« Отговор #140 -: Април 02, 2015, 22:07:39 pm »
sixsens, Благодаря!
Аз от всичко прочетено разбрах, че завишените стойности на IgG са показател за прекарана инфекция в миналото, но това IgA малко ни притесни. Той преди 5-6 години е "клъцнат", заради кондиломи, които е прихванал с предишна партньорка и тогава му е провеждано лечение и са му правени изследвания и биопсия, за които обаче (типично а мъж) той не може да си спомни много и не намираме запазена медицинска документация. В крайна сметка, след контролите, са казали, че всичко е наред. Та, сега се чудим, възможно ли е нещата да имат нещо общо?
"Не ми казвай, че небето е лимитът, след като има стъпки на Луната."
"И все пак, докато имам дъх, топя ледените цветя по прозорците си, защото имам душа, която не може да не се надява.”
“Sad birds still sing.”
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: има или няма хламидия ?
« Отговор #141 -: Април 02, 2015, 22:50:48 pm »
За жалост не съм компетентна в тази посока и не мога да ти отговоря.
IgG е показател за антителата, които организмът изгражда, когато се срещне с инфекцията. Когато само те са завишени, а другите са в норма, това означава, че активната инфекция е отминала и вече е хронифицирала. Тези титри падат доста бавно.
Когато обаче и IgA или IgM са положителни, това означава, че инфекцията в момента е налична и се "вихри".
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Re: има или няма хламидия ?
« Отговор #142 -: Април 02, 2015, 22:58:18 pm »
Да, и аз горе-долу така ги разбрах нещата. Но понеже IgA и IgM показват налична инфекция, не можах много да схвана разликата между двете. Ако правилно съм разбрала IgA може да е активирала се стара инфекция, а IgM е показател за скорошно заразяване. Грешно ли разсъждавам?
"Не ми казвай, че небето е лимитът, след като има стъпки на Луната."
"И все пак, докато имам дъх, топя ледените цветя по прозорците си, защото имам душа, която не може да не се надява.”
“Sad birds still sing.”
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: има или няма хламидия ?
« Отговор #143 -: Април 02, 2015, 23:04:00 pm »
Ето тук е обяснено много подробно, особено за антителата - http://selenabg.com/index.php/2008-07-29-07-54-24/513-2008-08-24-09-07-20.html
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Re: има или няма хламидия ?
« Отговор #144 -: Април 02, 2015, 23:22:26 pm »
Благодаря, миличка! Ще го нищим в понеделник. Дано да сме хванали нещата в началото, че то като тръгне назад, няма спирка  :x
"Не ми казвай, че небето е лимитът, след като има стъпки на Луната."
"И все пак, докато имам дъх, топя ледените цветя по прозорците си, защото имам душа, която не може да не се надява.”
“Sad birds still sing.”
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: има или няма хламидия ?
« Отговор #145 -: Април 02, 2015, 23:23:43 pm »
Стискам палци да са в началото нещата и да няма проблеми!
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Re: има или няма хламидия ?
« Отговор #146 -: Април 05, 2015, 08:57:38 am »
Пак съм аз.
sixsens, съжалявам, ако вече ставам нахална, ама вчера на М му излезе микробиологията и е напълно чиста. Този проблем, който цъфна с хламидията, не би ли трябвало и тук да има някакво отражение? Извинявам се, ако звуча смешно, ама наистина нищо не разбирам  :?
"Не ми казвай, че небето е лимитът, след като има стъпки на Луната."
"И все пак, докато имам дъх, топя ледените цветя по прозорците си, защото имам душа, която не може да не се надява.”
“Sad birds still sing.”
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: има или няма хламидия ?
« Отговор #147 -: Април 06, 2015, 10:52:50 am »
Изобщо не ставаш нахална, нормално е да задаваш въпроси, нали за това сме тук :D

Микробиологията няма нищо общо с хламидията, неслучайно теста за хламидия си е съвсем отделен. Микробиологичното изследване "хваща" други инфекции.

Консултирайте се с лекаря си, той ще ви даде най-коректна информация и насоки.
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Re: има или няма хламидия ?
« Отговор #148 -: Април 06, 2015, 17:57:06 pm »
six, пал Благодаря!
Днес бяхме в клиниката. Моята лекарка не знаеше как да реагира на резултата. При условие, че вече 4 години къде се пазим, къде не (а повече от една - изобщо), за нея бяха малко нереални резултатите.  Все пак, по нейна препоръка, записахме час за утре при уролога, който също да изкаже мнение и даде насока за следваща стъпка. Вероятно М пак ще пусне изследване (за PCR говорихме), за да потвърди или отхвърли инфекция.
За микробиологията и тя ми го обясни като теб :) Та, сега ще дерзаем.
"Не ми казвай, че небето е лимитът, след като има стъпки на Луната."
"И все пак, докато имам дъх, топя ледените цветя по прозорците си, защото имам душа, която не може да не се надява.”
“Sad birds still sing.”
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: има или няма хламидия ?
« Отговор #149 -: Април 07, 2015, 13:16:33 pm »
Ами наистина е странно, добре ви е посъветвала. Но аз мисля, че е удачно и след седмица-две примерно, ти да повториш твоето изследване. Предвид, че неговата инфекция е прясна, може ако недай Боже си се заразила и ти, още да не е избило при теб. Боже, ама как се изразявам и аз :lol:
Дано пък се окаже, че при мъжа ти е лабораторна грешка. PCR теста ще покаже със сигурност, стискам палци да е грешка.
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Re: има или няма хламидия ?
« Отговор #150 -: Април 07, 2015, 19:32:42 pm »
Така...
За моя изненада, андрологът не постави под съмнение резултатите от изследването  :? - нито моите, нито на половинката. За него той просто е с инфекция (по-скоро стара, неизлекувана, която сега пак се проявява), а аз за 4 години имам имунна система, която ме пази  8O. Баси! Даже не поиска някой от нас да повтори или да пусне допълнителни изследвания. Изписа си антибиотиците (само на М, на мен не ми трябвали, 'щото нищо ми нямало 8O) и каза други резултати ще чака след 6 месеца (това бил срокът за повлияване и отчет). А аз през това време да съм се пазила с презерватив  :x. Ами, не, не съм доволна от "консултацията". Утре мислим да пуснем на своя глава тоя ДНК тест (или да повторим старите), та да знаем и двамата на какво дередже сме. В тази връзка, въпросният PCR тест пак ли се прави с кръвна проба?
"Не ми казвай, че небето е лимитът, след като има стъпки на Луната."
"И все пак, докато имам дъх, топя ледените цветя по прозорците си, защото имам душа, която не може да не се надява.”
“Sad birds still sing.”
*
Re: има или няма хламидия ?
« Отговор #151 -: Април 07, 2015, 19:47:34 pm »
Тест хламидия, микоплазми, уреаплазми, винаги и аз и партньорът ми сме пускали (за тези трите накуп) само PCR. Mатериалът е цервикален секрет при мен, еякулат при него. Резултатите са точни и ясни, няма мегдан за "тълкувания" и "гадаене". Не знам изобщо, защо още се назначават тези кръвни тестове за хламидия, като има толкова по-добър метод. Правим ги в лаб. "Геника", копирам от техния ценоразпис: Хламидия (Chamydia trachomatis)35 лв.; Микоплазми + Уреаплазми39 лв. (примерно, ако се пускат отделно). Пакетно: Микоплазми + Уреаплазми + Хламидия60 лв. ; Микоплазми + Уреаплазми + Хламидия (разширен пакет)72 лв.
http://www.genicalab.com/bg/prices.html

Не бих казала, че са някакви космически и непосилни суми все пак, а поне имаш ясен и категоричен отговор дали, или, какво... И го правиш веднъж, не да се щураш по лаборатории, кабинети, да повтаряш и потретваш изследвания, да ти се вдигат рамене, че не може категорично да се тълкува резулатата и "ми повторете и елате пак". Отделно загубата на време.

Пускайте си и двамата PCR тест и толкова. Каквото там пише - това е. Успех :)


« Последна редакция: Април 07, 2015, 20:07:10 pm от Jbrul »
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: има или няма хламидия ?
« Отговор #152 -: Април 07, 2015, 19:54:34 pm »
Абсолютно съм съгласна с Jbrul! Това е и моят съвет.
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Re: има или няма хламидия ?
« Отговор #153 -: Април 07, 2015, 20:16:56 pm »
Пфуу, сега трябва да търся и лекар/ка, която да ми вземе пробата за външна лаборатория  osi_13. В репродуктивната клиника няма кой да ми се върже, при условие, че те си работят с други лаборатории и едва ли ще са очаровани от идеята. Или да пуснем на М, пък аз ще го мисля...
Jbrul, six, много, много Благодаря!
 :bighug:
« Последна редакция: Април 07, 2015, 20:28:11 pm от Zlateto »
"Не ми казвай, че небето е лимитът, след като има стъпки на Луната."
"И все пак, докато имам дъх, топя ледените цветя по прозорците си, защото имам душа, която не може да не се надява.”
“Sad birds still sing.”
*
Re: има или няма хламидия ?
« Отговор #154 -: Април 07, 2015, 20:37:42 pm »
В репродуктивната клиника няма кой да ми се върже, при условие, че те си работят с други лаборатории и едва ли ще са очаровани от идеята. Или да пуснем на М, пък аз ще го мисля...

Прощавай, но с кого си работела някаква клиника не задължава теб, като пациент да ползваш предпочитаната от тях лаборатория. Ти си и пациент и клиент, едни немалко пари излизат от твоя джоб, не от техния, та имаш си пълното право да изискваш...каквото и да било. Особено пък в този случай дето "тяхната лаборатория" - реално не дава отговор дали има, или няма хламидия, ами само ви развъртат. Отивате си при лекарката и казваш, че искаш тези тестове, по този метод и точка. Няма никакво значение дали ще се цупят, или няма, не могат да ти откажат.
Изобщо...не се дръжте с лекарите си все едно нещо сте им задължени, особено в случаи като този, който имате сега. Това не са и не следва да бъдат отношение "ще се цупи - няма да се цупи". Говорим за здраве, пари, време и гонене на резултати все пак.

Та отивай и си искай твоето те съветвам. Няма какво да "мишкуваш" да търсиш друг лекар да ти вземе проба и пр. Може и да греша, но преди 2-3 години поне само "Геника" имаха възможност да тестват по този метод, други - нямаше. Скъпа е техниката, консумативите и пр., поради което е нормално, че в повечето клиники и болници - няма как да тестват по този метод. Не е въпрос на каприз, или инат, или "да им играеш сечено" в случая, че да ползваш "външна лаборатория". Ако са много курназ - моля, да ви тестват по този метод в тяхната лаборатория, или в тази с която те работят. Но се съмнявам да има такава възможност ;)

Не знам коя ви е клиниката т.е. не влагам нищо лично в следващото си мнение, но според мен, след случилото се - е некоректно от тяхна страна да не ви предложат тест по споменатия метод, все тая в коя лаборатория, понеже е важно да се знае какво ви има, или няма, а не кой и къде изследва нещо си. Дай да тестваме хламидия с кръвни, ама в "наша" лаборатория, за да е наша, ама нещо резултатът е неясен, ама...карай.  8O По-важното е да не се ходи в друга лаборатория? Това е неприемливо просто. Поне за мен.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: има или няма хламидия ?
« Отговор #155 -: Април 07, 2015, 23:16:26 pm »
Не ми остава нищо друго, освен отново да се съглася с Jrul на 100%.
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Re: има или няма хламидия ?
« Отговор #156 -: Април 07, 2015, 23:27:39 pm »
Златето, аз обикновено изследвам в Цибалаб и съм доволна, видях че за Хламидия правят ДНК тест(PCR). Предполагам че и в други лаборатории в София го има, освен в Геника, примерно Бодимед, Кандиларов. Евентуално с обаждане, в които прецениш лаборатории, да разпиташ за цени и как може да се организира. 

Разгледах сайта на Геника, там добре е обяснено какво и защо е добре да се изследва, тъй като инфекцията се развива на два етапа: долна хламидиоза и горна.
- Долна хламидиоза е първичната инфекция. При жени се прави ДНК тест върху цервикален секрет, а при мъже - уретрален секрет или първа сутрешна урина.
- След това инфекцията се пренася, при жените, от цервикалния канал към горните репродуктивни органи (матка, тръби), изследването за този етап е биопсичен материал от мястото на инфекцията или Ig G антитела.
При мъжете горната хламидиоза се диагностицира с ДНК тест на еякулат.

За цялостна диагностика при жените препоръчват да се изследва едновременно цервикален секрет и Ig G, а при мъжете - едновременно урина и еякулат:
Геника. Диагностика на Хламидия

А тук по-подробно са обяснени изискванията за вземане на пробите (в Предварителна подготовка  и  Методи за провеждане на изследването):
Изследване за хламидии
« Последна редакция: Април 08, 2015, 01:02:34 am от marsi »

*
Re: има или няма хламидия ?
« Отговор #157 -: Април 08, 2015, 14:05:59 pm »
Леле, момичета, благодаря на всички за отделеното време и споделената информация.
Jbrul, аз не мисля, че моята лекарка ще ми откаже съдействие. Искам, обаче, да не я поставям в неловка ситуация, защото все пак урологът, който ни консултира, е неин колега (в една клиника са). Тя принципно, като се видяхме след така изнесените ни резултати, също е на мнение, че трябва да си изясним положението и затова ни изпрати и при колегата си за мнение по мъжката част. Останах с впечатлението, че тя се съмнява за лабораторна грешка или неточен резултат, а той беше категоричен, че грешка едва ли има. Даже аз я попитах за ДНК теста и тя каза, че е за, но господин докторът се направи, че не ме чу. В петък пак съм при нея, така че пак ще си говорим. И не, не е тайна - в Щерев сме  :).
marsi, и ти както винаги, си толкова подробна и отзивчива  :). Настоящите изследвания са ни от Цибалаб (с тях работят и в клиниката), та затова си мислехме да пуснем ДНК-то в друга лаборатория. Не знам, иска ми се друго независимо мнение - в Цибалаб вече си имаме цяло досие  :lol:
Цялата работа е, че по спомени на М, има вероятност да е имало заразяване при него преди около 8 години, когато са му били и другите проблеми (HPV). Ама, той, шматката, никакъв го няма във възпроизвеждането на важна информация. Помни само, че е лекуван, след това проследяван и уж всичко е било наред. Според сегашния лекар, ако е имало инфекция, то тя не е била излекувана, а и 8 години (пак според него) не били толкова много назад във времето  8O.
В крайна сметка, изследване ще пускаме, остава да решим къде.
"Не ми казвай, че небето е лимитът, след като има стъпки на Луната."
"И все пак, докато имам дъх, топя ледените цветя по прозорците си, защото имам душа, която не може да не се надява.”
“Sad birds still sing.”
*
Re: има или няма хламидия ?
« Отговор #158 -: Април 08, 2015, 15:07:07 pm »
И не, не е тайна - в Щерев сме  :).

Zlateto, уточнението ми, че не знам в коя клиника сте (и да си споделяла преди, аз просто не съм го чела), беше по една конкретна причина. Често се случва, даден потребител - пациент на еди коя си клиника/лекар, да се засегне, ако друг потребител - пациент на друга клиника/лекар, вземе та изкаже някакви "критики" по повод ситуация свързана с лечението на първия потребител. Че затова вчера уточних изрично, че мнението ми е по самия ви казус и щеше да е същото дори, ако бяхте пациенти на моя лекар.  :)

"Щерев" не са случайна клиника разбира се, случват се недоразумения навсякъде, важното е, че имаш план за действие - просто действай. Пожелавам наистина да е било лабораторна грешка и да няма проблем при никого от вас. Ще следя темата и чакаме да споделиш развитието.

Още веднъж пожелавам успех!  :D
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: има или няма хламидия ?
« Отговор #159 -: Април 08, 2015, 15:43:20 pm »
А, не, Миличка, няма как да се обидя за подобно нещо. Приемам съвети всякакви от всякого. Аз още съм като в небрано лозе за повечето неща, които ни се случват и които предстоят. А и не смятам, че тук има някакво противоборство за лекари и клиники. Борбата е само за крайната цел, а доколкото знам, там всички сме на едно мнение  :wink:. И благодаря много за подкрепата. Ще пиша като имаме резултат  :)
"Не ми казвай, че небето е лимитът, след като има стъпки на Луната."
"И все пак, докато имам дъх, топя ледените цветя по прозорците си, защото имам душа, която не може да не се надява.”
“Sad birds still sing.”