0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

хормони: Тестостерон и DHEA-S
« -: Май 02, 2007, 12:02:52 pm »
Мацки,
публикувам и хормоните, които ми препоръча д-р Тодорова да изследвам

Testosterone
0.887 ng/ml (0.06 - 0.82)

DHEA-S
480.6 µg/dl (98.0 - 315)

Не са в норма...само дето не знам какво означават Smile)
Ако има желаещи, моля да коментират
Мерси предварително
* премахнато от модератор
*
Re: хормони: Тестостерон и DHEA-S
« Отговор #1 -: Май 02, 2007, 13:05:27 pm »
danyto, аз не съм много компетентна, но това което виждам от резистентите стойности, които си показала излиза, че стойностите са ти леко завишени. Testosterone не толкова, но DHEA-S е със 165,6 над горната граница :?. Предполагам, че и др. момичета ще се изкажат. Успех!

*
Re: хормони: Тестостерон и DHEA-S
« Отговор #2 -: Май 02, 2007, 13:07:19 pm »
ох, отплеснах се - до колкото знам това са мъжки хормони.
Re: хормони: Тестостерон и DHEA-S
« Отговор #3 -: Май 02, 2007, 15:11:33 pm »
какви ти бяха оплакванията, че те насочи да изследваш тези хормони?
аз имах много високи нива на ДХЕА-С, също и на тестостерон. при мен се оказа, че е от надбъбречната жлеза, но затова изследвах и 17 ОН Прогестерон. Пих преднизолон Ф и нивата спаднаха, но след около година ДХЕА-С пак беше полудял. Тогава не взех никакви мерки и честно казано отдавна не знам какво става с тия хормони. Разкажи повече за твоите оплаквания.
Не вярвайте в чудеса - разчитайте на тях!
*
Re: хормони: Тестостерон и DHEA-S
« Отговор #4 -: Май 03, 2007, 11:12:41 am »
Здравейте,
Предполагам, че не към мен е насочен въпроса, но аз също съм изследвала DHEA-S и 4андростендион. Доколкото знам това са хормони на надбъбречната жлеза /и двата/. Има няколко жлези, които оказват влияние върху хормоналния баланс в организма и пречат за зачеването и износването на плода - това са хормони произв. от хипофизната, щитовидната и надбъбречната жлези. Предполагам, ако се започва търсене на причината, се търси навсякъде, за да се конкретизира къде е проблема. Причината, поради която аз тръгнах да изследвам нещата е нередовния цикъл и естествено липса на бременност. Проблем се откри в хипофизата - висок пролактин, и най-вероятно в щитовидната - понеже нивото ми на тсх е 3,79. Всеки дисбаланс си има симптоматика като нередовния цикъл, например.
Re: хормони: Тестостерон и DHEA-S
« Отговор #5 -: Май 03, 2007, 15:16:51 pm »
Привет и от мен  :D
Данито, мисля, че тези стойности показват повишена продукция на андрогени от надбъбречните жлези. Аз също съм изследвала ДХЕА-С и 17-ОН прогестерон, за да се види как функционира тази жлеза, и проблемът се оказа именно при нея. Симптомите най-общо казано бяха нередовен цикъл и засилено окосмяване, имах поликистозни яйчници, следователно и няколомесечни неуспешни опити за забременяване. В момента съм към края на лечението си, надявам се да завърши успешно.
Не се притеснявай излишно. Лекуващият лекар най-добре ще обясни какво точно е състоянието ти и ще ти назначи съответното лечение. Стискам ти палци  :D!
Re: хормони: Тестостерон и DHEA-S
« Отговор #6 -: Май 03, 2007, 15:52:11 pm »
Салина, би ли споделила с какво ти лекуваха повишените хормони от надбъбречната жлеза. И при мен последно решиха, че е от нея, после пък не бяха съвсем сигурни и така...
Не вярвайте в чудеса - разчитайте на тях!
Re: хормони: Тестостерон и DHEA-S
« Отговор #7 -: Май 04, 2007, 12:12:41 pm »
Ами аз пия "Диане-35" и "Андрокур" в комбинация с "Дехидрокортизон" вече 6-и месец. При последния преглед преди дестина дни кистичките ми бяха изчезнали напълно и яйчниците имаха нормални размери (преди бяха доста уголемени 8O)
Не за първи път се сблъсквам с проблема ПКЯ, просто едва през м. г. решихме да зпочнем опитите за бебе и тогава направихме някои изследвания. Репродуктивните хормони при мен бяха сравнително добре (с изключение на тестостерона), имах нередовен цикъл и засилено окосмяване, затова ендокринологът реши, че е от надбъбречните. Изследване на ДХЕА-С и 17-ОН-прогестерон (който е завишен при мен)потвърди това предположение.
А ти, Cheetah, какви изследвания си правила?
И как така хем са решили, че при теб проблема е от надбъбречните, хем не са сигурни?
Re: хормони: Тестостерон и DHEA-S
« Отговор #8 -: Май 04, 2007, 12:14:05 pm »
Мацки,
при мен е засилено окосмяването (да благодаря, че съм руса, че са по-слаби фоликулите от черните)
TSH беше 2.45 по едно време. Цикъла ми не е от най-редовните, но идва + - 7-8 дни...дълъг е, повече от 30 дни, понякога до 40 е стигал. Естрадиола на 2-рия ден е много нисък, на 3-тия вече се качва в нормални граници
Бебето не става...вече 3-та година
Та с такива оплаквания направих консултация с д-р Катя Тодорова и тя предположи, че ДХЕА и Тестостерона нещо не са наред, както и слабо изразена поликистоза (преди 10 години един лекар ми беше казал поликистоза, ама аз не му повярвах много)
Инъче уж овулация си имам...но дали е качествена един Господ знае
Та това от мен
* премахнато от модератор
Re: хормони: Тестостерон и DHEA-S
« Отговор #9 -: Май 04, 2007, 12:54:59 pm »
Салина, при мен имаше и друг проблем - пролактином. Първо решиха, че хипофизата ми се е подтиснала от достинекс и парлодер и е спряла свръхотделянето на пролактин, но е започнала да отделя АКТХ - хормон, който стимулира надбъбречните жлези.
Правиха ми тест със Синактен (изобщо не разбрах това какво е) и в последствие решиха, че всъщност имам много лек дефицит на някакъв си ензим, който трябва да разгражда мъжките хормони, но понеже е в дефицит, не го прави и те се натрупват....
Съмненията, че все пак тези високи мъжки хормони са и от АКТХ не отпаднаха съвсем. Затова казвам, че много не е ясно кое за какво е виновно. Трябвало да правя скенер на надбъбречните, но по онова време - преди 2 години - се замотах и така и си остана.
Аз имах перфектна хормонална диагноза на ПКЯ и въпреки това всички лекари са категорични, че нямам ПКЯ. Дори преди месец бях при Катя Тодорова, тя в началото реши, че става въпрос за поликистоза, но съотношението ЛХ/ФСХ винаги ми е било 1:1, а и кисти никога не са се видели, при условие, че имам около 100 прегледа на УЗИ. В края на разговора и тя го отвърли като диагноза. Не знам вече какво да мисля, даже бях пуснала тема тук преди време.
Ох, стана много объркано и дълго. Съжалявам.
Не вярвайте в чудеса - разчитайте на тях!
Re: хормони: Тестостерон и DHEA-S
« Отговор #10 -: Ноември 23, 2009, 17:11:11 pm »
момичета DHEA-S има ли значение на кой ден се изследва.
на 3 ден изследвах
тестостерон-4.37 при реф.граници / 0.22-2.9/,
пролактин-299.1 при/ 72-511/,
ЛХ- 4.97 при / 2.4-12.6/,
ФСх-5.67 при/3.5-12.5/,
естрадиол-329.3 при /46-607/
и двата на щитовидната жлеза
TSH- 1.48 при реф граници/ 0.27-4.20/ и
FT4 -16.96 при /12-22/

Назначиха ми и DHEA-s за да видят високия тестостерон от къде е/ но не ми казаха на кой ден се изследва/
Според вас като пускам прогестерона сега на 21 ден има ли нещо друго което би било полезно да пусна
Благодаря за орговорите предварително
*
Re: хормони: Тестостерон и DHEA-S
« Отговор #11 -: Ноември 24, 2009, 12:47:55 pm »
Дани, няма значение на кой ден от цикъла ще пуснеш DHEA-S. Спокойно можеш да го пуснеш заедно с прогестерона. Надявам се знаеш, че прогестерон се изследва 7 дни след доказана овулация и това не при всички жени е 21-ви ден от цикъла  :).
     
Re: хормони: Тестостерон и DHEA-S
« Отговор #12 -: Ноември 24, 2009, 15:45:39 pm »
благодаря за орговора  :lol:
за прогестерона ми е написано 21-23 ден от менструалното кървене
а овулацията ми този месец беше на 21.11/ 14-ти ден от цикъла/
Мхмм ами ако 21 ден точно се падне в неделя и лабораторията не работи  :? 8O какво правим тогава...предполагам че 22 ден не е фатално
Re: хормони: Тестостерон и DHEA-S
« Отговор #13 -: Ноември 30, 2009, 16:40:05 pm »
резулаттаите са ми следните: Дхеа-с- 155 при реф.ст-сти за моята възраст 25 години 98-360/ и прогестерон 8.70/ при реф.ст-сти- 1.5-22.6
според вас каква е връзката м/у високия ми тестостерон и това че дхеа-с е в норма
Re: хормони: Тестостерон и DHEA-S
« Отговор #14 -: Юни 20, 2012, 10:04:45 am »
Момичета, има ли препоръчителен преиод от МЦ, когато трябва да се прави изследване за Дхеа-с?
Нещата трябва да са възможно най-прости, но не повече ...
Айнщайн
*
Re: хормони: Тестостерон и DHEA-S
« Отговор #15 -: Юни 20, 2012, 16:12:54 pm »
Момичета, има ли препоръчителен преиод от МЦ, когато трябва да се прави изследване за Дхеа-с?

Мисля че няма значение денят от Мц , пускай го когато ти е удобно!  :P
Re: хормони: Тестостерон и DHEA-S
« Отговор #16 -: Юни 20, 2012, 16:58:46 pm »
благодаря ти, f_27 ;)
Нещата трябва да са възможно най-прости, но не повече ...
Айнщайн
*

    denis

  • *****
  • 11303
  • Chaos absolute...
Re: хормони: Тестостерон и DHEA-S
« Отговор #17 -: Юни 24, 2012, 21:04:56 pm »
резулаттаите са ми следните: Дхеа-с- 155 при реф.ст-сти за моята възраст 25 години 98-360/ и прогестерон 8.70/ при реф.ст-сти- 1.5-22.6
според вас каква е връзката м/у високия ми тестостерон и това че дхеа-с е в норма


Излишните нива / при високи стойности/ на ДХЕА при жените се превръщат в Тестостерон
Явно причината са по-високите нива на Тестостерона е друга / не НбЖ/

Пиши какво е казал лекаря
« Последна редакция: Юни 24, 2012, 21:11:49 pm от denis »

Овулацията е от 12 до 48 час след (+) тест за О.
Виж тук...
МЦ - Ендометриум
Re: хормони: Тестостерон и DHEA-S
« Отговор #18 -: Април 14, 2014, 09:52:58 am »
Здравейте, излезнаха резултатите ми от изследването - Тестостерон при граница 1,67, моят е 3,20, ДХЕА С при граница 9,85 - моя е 9,6, и 4 андросетндион при граница 13,68 - моя е 7,07. Ако може някой да ми помогне с разчитането и да ми даде малко инфо.
Re: хормони: Тестостерон и DHEA-S
« Отговор #19 -: Април 24, 2014, 23:35:47 pm »
Здравейте,
аз искам да попитам какво значи ако тестостерона е под нормата. При долна граница 0,14, моят е 0,12.
Останалите хормони са в норма.
Благодаря!
<br />
*

    denis

  • *****
  • 11303
  • Chaos absolute...
Re: хормони: Тестостерон и DHEA-S
« Отговор #20 -: Април 27, 2014, 15:01:39 pm »
Здравейте,
аз искам да попитам какво значи ако тестостерона е под нормата. При долна граница 0,14, моят е 0,12.
Останалите хормони са в норма.
Благодаря!
Може да е лабор. грешка - повтори го и се консултирай с Ендокринолог.
Иначе може нивата му да са по-ниски, под влияние на някой др. хормон - напр. Пролактин,
прием на медикаменти, ако не консумираш достатъчно мазнини, напр. си на диета и т.н.
Зависи също и кога е изследван, защото освен месечен има и денонощен ритъм
Добре е да се изследват също ДХЕА и SHBG

Овулацията е от 12 до 48 час след (+) тест за О.
Виж тук...
МЦ - Ендометриум
Re: хормони: Тестостерон и DHEA-S
« Отговор #21 -: Април 27, 2014, 17:13:27 pm »
Благодаря , Денис
И ендокринолога и двамата АГ , с които се консултирах , казаха , че е ок!
Пуснала съм и ДХЕА и SHBG, както и хормони на ЩЖ и глюкозо-толерантен тест- всичко е в норма !
Има още няколко стандартни изследвания , които трябва да мина за да се видя отново с д-р Даскалов и да говорим евентуално за лапароскопия
<br />