0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Купуването на бебета - толкова ли е лошо
« Отговор #20 -: Април 03, 2009, 20:15:23 pm »
Тъй като намеренията за биологичното и адаптивното родителство са напълно различни опери за мен (а за втората все още не съм си „купувала билет”)  yahoo_33, то мнението ми по темата ще бъде дадено с предварителното условие, че не съм запозната добре с правната страна на осиновяването.

Като отговор на заглавието, считам, че купуването на бебета не е лошо, нито добро, просто нормален отговор на нерегламентирана възможност за отворено осиновяване у нас.
Ето това е гадното, че в България е незаконно и цената е компромис със съвеста на много хора по веригата, като естествено не забравяме и всички останали евентуални дискомфорти  и последствия, ако случайно съвестта е дефицит.

И се чудя и се мая, защо у нас никой не застава зад нормално регламентиране на отвореното осиновяване.  Има законни посредници, има си цена, имаме си биологична майка – имаме си и бебе.  Купено, но с чиста съвест  (тогава ще говорим само за положителната страна от първия постинг на Фуси).

Имаме един неясен текст за непълно осиновяване, който се практикува при осиновяване на роднини и дотук. Ако се стигне до непълно осиновяване от нероднини, естествено че говорим пак за заплащане, но поради някаква причина в България почти не се прилага (тук ми липсва информация за правната страна на проблема).
 
Иначе няма какво да се  лъжем ...
Има, няма и около нас се появявт някои  „нелоши хора ..., напротив - умни, състрадателни мили жени и мъже” с дву, тримесечно бебе.
Как мислите, че се осиновяват бебета до пет-шест месеца у нас?
И аз не знам точно, знам само, че е почти невъзможно чрез вписване в регистъра.

Кофти ...
« Последна редакция: Април 03, 2009, 20:19:04 pm от mmary »
*
Re: Купуването на бебета - толкова ли е лошо
« Отговор #21 -: Април 03, 2009, 20:34:11 pm »

И се чудя и се мая, защо у нас никой не застава зад нормално регламентиране на отвореното осиновяване.  Има законни посредници, има си цена, имаме си биологична майка – имаме си и бебе.  Купено, но с чиста съвест  (тогава ще говорим само за положителната страна от първия постинг на Фуси).


Ами мислила съм го и аз това...
има няколко възможни причини
- ако го приемат - върху тези пари ще се плащат данъци  :lol:
- ако го приемат край с подкупите
- у нас осиновяването е натоварено с много предрасъдъци от всякакъв порядък. Когато заговориш за този тип осиновяване - гора от моралисти скача и започва да размахва пръст изсипвайки аргументи от сорта на "легална търговия с деца", "меркантилни родилки" и т.н
В очакване ....
*
Re: Купуването на бебета - толкова ли е лошо
« Отговор #22 -: Април 03, 2009, 21:03:49 pm »
Това със сценария,който е дала Fussii,може да се получи и при осиновяването.Винаги ще се намерат недоброжелателни хора,които ще искат да съобщят(преди това да го направят родителите му)на детето,че е осиновено

Не съм се изразила добре и не съм дообяснила...
Искам да кажа, че когато детето разбере, че е осиновено, едно е да му разкажеш история, която включва измама (припознаването от страна на бащата имам предвид), друго е историята да си е била по правилата. А когато детето тръгне да търси биологичния си произход? Има пълна вероятност биологичната майка да каже "Ами те ме принудиха, аз подписах", дори да не е вярно, когато не е била съвсем чиста работата, какво ще си помисли детето и изобщо каква представа ще има за собственото си изоставяне/осиновяване.
Това имам предвид, когато на други места съм писала, че не може едни подобни отношения да се градят на нечиста основа
В очакване ....
Re: Купуването на бебета - толкова ли е лошо
« Отговор #23 -: Април 03, 2009, 21:24:04 pm »
...има няколко възможни причини
- ако го приемат - върху тези пари ще се плащат данъци  :lol:
:D ще коментирам и аз с усмивка: с този плосък данък може и да се прежалят да изкарат доходите си начисто, при гарантирано покачване на оборота

- ако го приемат край с подкупите

това е основният препъни камък - много хора по веригата ще останат на сухо ...
Айде, крайно време е, някое политическо лоби, което не лапа точно от тази сива схема, да реши да внесе промени ...

- у нас осиновяването е натоварено с много предрасъдъци от всякакъв порядък. Когато заговориш за този тип осиновяване - гора от моралисти скача и започва да размахва пръст изсипвайки аргументи от сорта на "легална търговия с деца", "меркантилни родилки" и т.н
"меркантилните родилки" са факт, а очевидно е по-добре да има легална търговия с деца, отколкото нелегална ...

Предразсъдъците са тежка тема, но трябва да се полагат усилия в доближаването ни до прозападния подход към проблема ...
То и на АРТ технологиите преди десетилетие/я гледаха като на мозъчна трансплантация от извънземни, но вече всеки втори "ограмотен" те пита що така си ходите без деца, а не направите едно Ин-витро ... Ето - хората са информирани  :D, което трябва да ги направи и по-широко скроени  :wink:

*
Re: Купуването на бебета - толкова ли е лошо
« Отговор #24 -: Април 03, 2009, 21:36:33 pm »
Ммери, нямаме разлики във виждането по този въпрос  :lol:

лошото е, че много малко се говори по тези въпроси. Тези които говорят публично, имам претенциите да съм една от тях, отнасят толкова негативи, че не е хич лесно да продължиш.
Простичък пример - миналата година публикувах статия за търсене на биологичния произход. Беше максимално изчистена от оценки и емоция (доколкото на мен е възможно :wink: подобно нещо). Ами такива неща отнесох - като коментари в интернет - то не бяха клетви по адрес на мен и детето ми, то не беше чудо... Не се жаля, просто констатирам, че е много тежко, особено ако си емоционално въвлечен в темата. А хората, които не са лично обвързани с тематиката, едва ли мислят баш по този проблем

За купуването на бебета също писах в "Деца на килограм"

Виж, за отвореното осиновяване още не съм... ама ще пиша
« Последна редакция: Април 03, 2009, 21:41:50 pm от Fussii »
В очакване ....
*
Re: Купуването на бебета - толкова ли е лошо
« Отговор #25 -: Април 06, 2009, 01:26:26 am »
2. Сценарии Б – след Х години, хората от агенцийката го закъсват и ти цъфват на вратата и ти казват „Ти помниш ли кат прайхме оназ далаверка, а дай кинти сега, че.....“

Каква агенция имаш предвид?
« Последна редакция: Април 06, 2009, 01:32:05 am от jul4e »
Re: Купуването на бебета - толкова ли е лошо
« Отговор #26 -: Април 06, 2009, 02:38:33 am »
Оф,аз не съм лично засегната от тези проблеми,но честно казано да купиш дете звучи някак гадно.Как може да се постави цена на нещо безценно.Дори и никой да не знае,дори и детето никога да не разбере не бих могла да живея с мисълта че съм броила някаква сума пари,за да получа това дете.Аз съм такъв човек че това би измъчвало съвестта ми не към някой друг,а към детето,защото е грозно и обидно.То за мен е грозно и обидно да се продават и купуват домашни любемци.Те също са живи същества.Как някой може да постави цена на любовта.Да платя такса за уреждане на документи,такса за съда-добре.Но да броя пари на ръка за да купя живот не мога да го приема за себе си.И не бих съдила родителите на "купените" деца.В никакъв случай.Стига да не става въпрос за пазар-русо,синеоко,тънко,дебело.....Но в душата си осъждам хората които посредничат.Колко жалко и просто същество може да участва в такава система.Такъв човек бих го заплюла в лицето.Отвратително е дори само че са измислили такава "далавера".Дано да се приемат промени,които да дадът възможност по-бързо децата да си намират родители и родителите деца.Дано има все повече жени,които да задържат децата си въпреки първоначалното си намерение да ги изоставят.Дано има все по-малко двойки с репродуктивни проблеми и все по-малко деца без родители!
*
Re: Купуването на бебета - толкова ли е лошо
« Отговор #27 -: Април 07, 2009, 13:39:07 pm »
Как някой може да постави цена на любовта.Да платя такса за уреждане на документи,такса за съда-добре.Но да броя пари на ръка за да купя живот не мога да го приема за себе си.
Абсолютно подкрепям. Как например ще се определи цената за едно дете 2-3-5 хиляди ?Темата е много спорна и поражда много въпроси,но всеки сам може да усети за себе си как възприема една такава идея - да си купи дете. Аз лично не бих могла . Признавам си . Може и да е лошо и грешно ,но така го чувствам. Парите и самият акт на "купуване" не ми се връзват с майчинството и колкото и да е голямо желанието ми за дете ,не мога да си представя ,че трябва да го платя и да получа касов бон може би ?  :oops: От друга страна ,като се замисля толкова пари се дават за изследвания, процедури ,лекарства и т.н. по пътя до заветната цел ,че за някой бебето е "платено" ,така или инъче ..уфффф. Мамка му и живот.  :(
*

    slantze37

  • ***
  • 159
  • Това ,което не ме убива ме прави по силна!
Re: Купуването на бебета - толкова ли е лошо
« Отговор #28 -: Април 07, 2009, 17:35:51 pm »
Ох eli много си права аз вече 5 пьти купувам детето си обаче сьм в мир сьс себе си.Тази тема ми е доста трудна защото понякога сьм сьс смесени чувства.Преди 2 години ми се обадиха и ми поискаха пари-пьрвия разговор протече доста неадекватно защото бе изненада за мен ,но при втория попитах дали му е ясно на господина че ако имам 10хл ще направя още 2опита а той сьвсем спокойно ми заяви че там никой нищо не ми обещава а той до края на седмицата щял да ме направи майка.Чувствата ми са смесени защото тогава го премьлчах и не дадох гласност на това което се случва,но ме достраша и много ме е яд на мен,може би ще ми тежи цял живот.Аз все още чакам да стане по легален начин и докато чакам пробвам АРТ.
*
Re: Купуването на бебета - толкова ли е лошо
« Отговор #29 -: Април 07, 2009, 18:32:01 pm »
Слънце, пишеш, че си в мир със себе си... ами не е малко мила :bighug: От личен опит ти казвам.

Продавачи ще има, докато има купувачи. Деца ще се продават, докато има кой да ги купува, с извинението че държавата е скапана и животът несправедлив.
Нека оставим настрана обществения морал, обществените правила, общественото "редно" и "нередно". Да погледнем само себе си и собствения си двор - нека този път егоизмът ни води: Аз не бих могла да живея в страх от изнудване, не бих могла да излъжа сина ми, разказвайки му небивалици, докато всъщност знам, че някоя леля от болницата е убеждавала с всички сили колебаещата му се майка да го остави.

Слънчо, успех мила - съвсем близо е  :lol:
В очакване ....
*

    slantze37

  • ***
  • 159
  • Това ,което не ме убива ме прави по силна!
Re: Купуването на бебета - толкова ли е лошо
« Отговор #30 -: Април 08, 2009, 18:02:17 pm »
Благодаря дано наистина е близо, че  на това малко ськровище което рано или кьсно ще го ина в нашия дом ще му е нужна и читава майка-а то ще дойде дали през корем или от цялата ми душа знам все някога ще дойде.
Re: Купуването на бебета - толкова ли е лошо
« Отговор #31 -: Май 01, 2009, 23:23:20 pm »


Продавачи ще има, докато има купувачи. Деца ще се продават, докато има кой да ги купува,....
Знаеш ли, така е ....Пазарна икономика - когато нещо се търси, винаги ще има кой да ти го продаде.Тъжно е, на фона на всички двойки, които наистина искат да имат дете / и го заслужават/ има хора, за които животът на едно бебе е толкова незначителен че могат да го продадът дори и за 100 лева... Не искам да кажа - не аз никога няма да го направя, защото незнам какво ще ми поднесе живота. То е същото като убийството - против съм на смъртното наказание - но ще удуша някой с голи ръце ако посегне на детето ми...Но сте прави мили момичета, темата е страшно, но не е повод да се караме :)...Всеки има право на мнение и избор. Като след това ще си носи последствията на решението си. Със сигурност това решение не  е лесно..
Лека засега от мен:)
Мерило за невежеството ти е степента, в която вярваш в неправдата и трагедията. Онова, което за гъсеницата е краят на света, за Учителя е пеперуда.


Re: Купуването на бебета - толкова ли е лошо
« Отговор #32 -: Май 05, 2009, 05:17:02 am »
Fussi, поздравления за темата,
Изчетох Ви всички кой какво е написал и какво се коментира и искам да кажа и своето мнение по въпроса.Със сигурност ще шокирам доста хора, но в крайна сметка това си е моето мнение.
Изненадана съм , че много от Вас в постовете си подхващат темата сякаш никога не са чували да има купуване на деца и т.н проблеми свързани с този въпрос.Все пак напоследък се направиха доста предавания , а в новините страшно много се шуми, пък и теми по въпроса бол.
Преди време аз доста си мислих по тази тема и стигнах до извода, че ако не мога да си родя дете бих си го купила и не бих се повлияяла от ничие чуждо мнение.Просто след един такъв акт след кратко време бих се подсигурила като замина за чужбина с детето и да го отгледам там.Така смятам (може и наивно да звучи), че в някаква степен биха се пресекли опити за изнудване от страна на участниците в цялата процедура.
Написаното сигурно звучи доста криминално и като сюжет от някой филм, но за доста хора то е начин на живот.Има страшно много хора, които минават през тази схема и след това за доста дълго се покриват извън страната или остават завинаги зад граница.
Според мен е безумно при вземането на едно такова решение от моя страна да тръгна да мисля какво ще стане след годинни, защото не мога да предвидя дори в близко бъдеще събитията, а какво остава за далечното. В крайна сметка искам или не нещата ще се случат по начина по който трябва да се случат и колкото и да се пъна да мисля особен ефект едва ли ще има.
Важен фактор за спокойствието на родителя и детето след такъв акт е да се знае от възможно най-малко хора и в съвсем кратки срокове да се смени местоживеенето, в противен случай просто всичко е обречено и то не поради хора във веригата, а заради местни "доброжелатели".
Законовите разпоредби касаещи осиновяването, наказнията при покупка и даване на детето и т.н са направени с доста вратички и ако човек реши, че това е неговият начин едва ли ще има спънки.
Реално погледната ситуацията със законодателството в страната показва, че закони и тук, както и по света се правят, за да обслужват интереси, така че мили дами, наивно е да се мисли че нещата някога ще се променят.Има търсене , ще има и предлагане, колкото и грозно да звучи, това е живота.
Понякога си мисля, че тук го даваме доста възвишено и някак избягваме да си казваме нещата с истинските им имена.Едва ли има жена с проблем, която да не и е минавала някаква подобна мисъл в главата, пък каквито и да са и страховете от "закона"(такова чудо у наша страна нема).
*

    lidia

  • *****
  • 2959
  • Най-хубавото се вижда само със сърцето.
Re: Купуването на бебета - толкова ли е лошо
« Отговор #33 -: Май 05, 2009, 13:36:21 pm »
Не мога да съдя и давам акъл. Обаче пък друго си мисля аз. Ако тръгна да си взимам детенце, първо бих пробвала легално. Ако ме забавят и нещата никак не вървят на добре може би ще потърся помощ от персонала. Но с цел да се задействат по бързо нещата. После цял живот ще ме гризе съвестта, че съм предредила някой  :lol:.Обаче да платя на девойка да ми даде детето и и да го пише на таткото, хм не бих. Не мога да живея с такъв страх. Не че някой ще ми иска пари, а че ще ми вземат малкото създание. Това не бих понесла, съжалявам. Силви сценария с извън граница също ми е далечен. Знам ли, не ми е сигурно някак си. Прекалено голям риск има.
В краен случай всеки си носи главата за да мисли не за украса. Взима сам решенията си и носи отговорност за тях.  :D Поздрави. Лека, слънчева и усмихната седмица  :D
http://www.youtube.com/watch?v=xFkUG9xSSSE с благодарност на едно цигуларче :)
http://www.youtube.com/watch?v=dy2KNUESXp0
*
Re: Купуването на бебета - толкова ли е лошо
« Отговор #34 -: Май 05, 2009, 14:01:39 pm »
Стремя се да живея просто и спокойно. Не бих се вкарала в такъв филм.
Калпави са ни законите, но ги спазвам, това е.Вечер, като легна, спя спокойно.
Майчинството освен много радост, е и много тревоги, вечно трепериш за нещо, та остава и да треперя дали някой няма да реши да си поиска обратно детето.


П.П. Купуването на бебета  не е от вчера. Това си е схема, която работи доста отдавна. И мен преди 14 години се пробваха да ме обработват психически едни "загрижени" акушерки...
 Само дето аз не бях объркана и неориентирана, нищо че годините не ми бяха много.