0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Лоша морфология и инсе
« -: Януари 17, 2007, 12:20:26 pm »
Здравейте, ето първо резултатите от нашата спермограма:
обем на еякулата - 4,2 мл
 рН - 7,7
 цвят - нормален
 вискозитет - нормален
 време на втечняване (мин.) - 30
 концентрация на сперматозоидите - 22 млн/мл
 общ брой на сперматозоидите - 92,4 млн
 обща подвижност на сперматозоидите - 48%
 - с нормокинеза - 36%
 - с хипокинеза - 12%
 - с акинеза - 52%
 брой нормокинетични сперматозоиди/мл - 7 920 000
 общ брой нормокинетични сперматозоиди - 33 264 000
 аглутинация - не
 агрегация - не
 левкоцити - 5-6
 епителни кл. - 1
 еритроцити - не
 сперматозоиди с нормална морфология - 6% (норма 14%)
 Заключение: астенозооспермия

Препоръчаха ни инсеминация следващия МЦ. Тези резултати док свърза с дългогодишния пушачески стаж на мъжа ми. Въпросът ми е, ако спре цигарите (вече го направи  :lol:) и пие трибестан и витамини, това няма ли да подобри шансовете за успешна инсеминация? На същия въпрос док (уважаван в този форум специалист) отговори, че морфологията е много бавно и трудно променящ се показател и няма смисъл да се чака. Аз, обаче, продължавам да се питам дали да не изчакаме 2-3 месеца? И изобщо има ли връзка между показателите на спермограмата и успеха на инсе-то?
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Лоша морфология и инсе
« Отговор #1 -: Януари 17, 2007, 12:39:12 pm »
Вярвай на доктора си. Но пред мъжа трябва да си бетон - никакво пушене! От това зависи успехът на инсеминацията (е, и малко от ембриолога, де :lol:).


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    peti_pati

  • ****
  • 746
  • Обещах на Марианче-догодина на днешния празник
Re: Лоша морфология и инсе
« Отговор #2 -: Януари 18, 2007, 09:35:20 am »
Морфологията на мъжа ми също беше 6% и сме правили 3 инсеминации. Втората беше успешна, но за кратко :(. В последствие разбрахме, че проблема при нас не е в сперматозоидите, а в яйцеклетката.

Ако имате време и нерви, изчакайте няколко месеца. При мъжа ми определено имаше ефект спирането на цигарите и пиенето на билки и антиоксиданти, но не върху морфологията, а върху концентрацията, общия брой и подвижността.
Намерихме нашето синче.
*

    ultra

  • Анна Зашева
  • *
  • 7291
Re: Лоша морфология и инсе
« Отговор #3 -: Януари 18, 2007, 11:26:54 am »
Ако ще се чувстваш по-комфортно психически, изчакай 2-3 месеца, но само при условие, че и двамата не пушите изобщо. Дори една цигара на ден спира оздравителния процес. При нас морфологията беше малко по-добра - 10%. Досега няма направено мащабно изследване конкретно за връзката между тютюнопушене и морфология, но по пътя на здравата логика, щом никотинът влияе директно на сперматогенезата, то когато се премахне като вреден фактор, би трябвало да се повлияят всички показатели, включително и морффологията.
След 13 месеца без цигари в нашето семейство мога да се похваля с тримесечен син и 2054 лв., спестени от цигари.


“Experience is the name every one gives to their mistakes.” Oscar Wilde
Re: Лоша морфология и инсе
« Отговор #4 -: Януари 18, 2007, 18:36:45 pm »
peti_pati, то който и показател от спермограмата да се подобри, мисля, че все ще е от полза.
ultra, ама вие и двамата май сте пушили доста  8O?
Мели, аз за цигарите съм бетон не само пред мъжа ми, ами и по принцип. Първоначално бях решила да го убия. Не заради резултатите от спермограмата, а заради ПРИЧИНАТА. Преди, колко съм му говорила, а той все "има време, някой ден...". Ето докъде трябваше да стигнем, за да ги спре. Тъй като наистина не пуши вече, смятам засега да поотложа пъклените си планове  :mrgreen: