0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
"УВАЖАЕМА ДОКТОР ДАСКАЛОВА,

По поставените предложения от сдружение "Зачатие" отговаряме следното:

1. Медицинските стандарти уреждат изискванията към базата и специалистите за упражняване на отделните медицински специалности с оглед повишаване на качеството. Диагностиката и лечението е предмет на работата на научните медицински дружества, които ежегодно променят правилата на работа с оглед постоянното развитие на медицината. Стерилитетът е част от специалността "Акушерство, гинекология и репродуктивна медицина", поради което в проекта за стандарт за тази специалност са уредени въпросите за базата и специалистите, които упражняват дейността по стерилитета.

2. Преодоляването на негативните обществени нагласи към стерилните двойки следва да стане с активното съдействие на неправителствените организации с помощта на медиите и включване на цялото общество.

3. При възможност ще вземем под внимание Вашето предложение за разработване на програма за справяне с психологичните проблеми на стерилните двойки.

4. Министерството на здравеопазването изпълнява съвместна програма с фонда за народонаселението на ООН за подобряване на репродуктивното здраве сред младите хора, в която основен акцент има здравното образование сред подрастващите. Успоредно с това се работи по Национална програма за профилактика и контрол на ХИВ/СПИН и полово предавани болести 2001 - 2007 г. и Програма "Превенция и контрол на ХИВ/СПИН", финансирана от глобалния фонд за борба срещу СПИН, туберкулоза и малария.

5. Програмата за лечение на безплодието, която НЗОК заплаща, беше въведена през 2005 г. и от опита до момента предстои да бъдат оценени проблемите по прилагането й.

6. Мъжкият стерилитет е обект не само на андрологията, а и на други специалности като ендокринология, имунология, клинична лаборатория. Съвсем наскоро под патронажа на Научно дружество по урология се проведе съвместен симпозиум по проблемите на мъжкия стерилитет, в който участваха специалисти от всички специалности, които имат отношение по проблема. Затварянето на проблема в една специалност не дава възможност за усъвършенстване на подхода и прилагането на всички модерни постижения на медицината.

7. Съгласно промените в Семейния кодекс и наредбите произтичащи от тези промени, Закона за закрила на детето и Правилника за прилагането му тази дейност е в компетенциите на регионалните структури на Дирекция "Социално подпомагане" и Министерство на правосъдието. Министерството на здравеопазването не управлява процедурите по осиновяване.

8. Нормативната уредба по въпросите за сурогатната майка предстои да бъде уредена съгласно текстовете в Закона за здравето.

Заместник Министър:
Д-р Емил Райнов"


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Lali

  • *
  • 6277
  • Вярвам в чудесата!
Отговор от Министерството на здравеопазването
« Отговор #1 -: Октомври 26, 2005, 20:14:42 pm »
Ами много искам да взема отношение, ама не мога.
 :oops: Не виждам нищо конкретно.
Re: Отговор от Министерството на здравеопазването
« Отговор #2 -: Октомври 26, 2005, 22:04:55 pm »
Цитат на: Meli


2. Преодоляването на негативните обществени нагласи към стерилните двойки следва да стане с активното съдействие на неправителствените организации с помощта на медиите и включване на цялото общество.

6. ....Затварянето на проблема в една специалност не дава възможност за усъвършенстване на подхода и прилагането на всички модерни постижения на медицината.
Цитат


Мда, моят коментар, без претенции за компетентност е, че този отговор на министерството ми звучи като лафа "Пари нема, действайте", само че перефразиран като "Да проблеми има, но се оправяйте сами". А и като сега проблема с мъжкия стерилитет не е затворен в една специалност нима резултатите са положителни :x Незнам на останалите как им звучи отговора, но е много разочароващо да прочете човек тези редове :cry:
Обещах на Ganka:)
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Отговор от Министерството на здравеопазването
« Отговор #3 -: Октомври 26, 2005, 22:27:06 pm »
на мен ми звучи като от МЗ да са й казали на Мели - гусжа, не ги разбираш ти тия работи, остави на нас - ние знаем кое-що...

:lol:

това е стария учрежденски стил на котката, която по гръб не пада - ние всичко знаем, от всичко разбираме, всичко сме направили и еврибади бъдат хепииииииии
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
Отговор от Министерството на здравеопазването
« Отговор #4 -: Октомври 27, 2005, 07:09:07 am »
Национална програма за профилактика и контрол на ХИВ/СПИН и полово предавани болести 2001 - 2007

Айде от МЗ да кажат ква е тая програма и защо относително голяма част от   гинеколозите бягат като дявол от тамян  от микробиологията, не пускат изследване за хламидия, микоплазма, а за такива неща като ХПВ може и да не знаят.

Или тая програма се разпростира до раздаване на презервативи по училища и улици. Поне да включат инсепектори, които да контролират дали при полов акт се ползват гумичките...

Целият отговор е тагикомичен, но на наш гръб.

Да ви направи впечатление как тактично се измъкват по въпроса за АРТ и поемането му от ЗК за следващата година - обобщават се резултатите и се анализират. Боже , опази ни!
Отговор от Министерството на здравеопазването
« Отговор #5 -: Октомври 27, 2005, 08:31:12 am »
Цитат на: lady_11
Поне да включат инсепектори, които да контролират дали при полов акт се ползват гумичките...

 :lol:  :lol:  :lol:
Пу, нека аз, моляяяяяя  :lol:  :lol:  :lol:
*
Re: Отговор от Министерството на здравеопазването
« Отговор #6 -: Октомври 27, 2005, 09:47:02 am »
Цитат на: Meli
"УВАЖАЕМА ДОКТОР ДАСКАЛОВА,

По поставените предложения от сдружение "Зачатие" отговаряме следното:

1. Медицинските стандарти уреждат изискванията към базата и специалистите за упражняване на отделните медицински специалности с оглед повишаване на качеството. Диагностиката и лечението е предмет на работата на научните медицински дружества, които ежегодно променят правилата на работа с оглед постоянното развитие на медицината. Стерилитетът е част от специалността "Акушерство, гинекология и репродуктивна медицина", поради което в проекта за стандарт за тази специалност са уредени въпросите за базата и специалистите, които упражняват дейността по стерилитета.

2. Преодоляването на негативните обществени нагласи към стерилните двойки следва да стане с активното съдействие на неправителствените организации с помощта на медиите и включване на цялото общество.

3. При възможност ще вземем под внимание Вашето предложение за разработване на програма за справяне с психологичните проблеми на стерилните двойки.

4. Министерството на здравеопазването изпълнява съвместна програма с фонда за народонаселението на ООН за подобряване на репродуктивното здраве сред младите хора, в която основен акцент има здравното образование сред подрастващите. Успоредно с това се работи по Национална програма за профилактика и контрол на ХИВ/СПИН и полово предавани болести 2001 - 2007 г. и Програма "Превенция и контрол на ХИВ/СПИН", финансирана от глобалния фонд за борба срещу СПИН, туберкулоза и малария.

5. Програмата за лечение на безплодието, която НЗОК заплаща, беше въведена през 2005 г. и от опита до момента предстои да бъдат оценени проблемите по прилагането й.

6. Мъжкият стерилитет е обект не само на андрологията, а и на други специалности като ендокринология, имунология, клинична лаборатория. Съвсем наскоро под патронажа на Научно дружество по урология се проведе съвместен симпозиум по проблемите на мъжкия стерилитет, в който участваха специалисти от всички специалности, които имат отношение по проблема. Затварянето на проблема в една специалност не дава възможност за усъвършенстване на подхода и прилагането на всички модерни постижения на медицината.

7. Съгласно промените в Семейния кодекс и наредбите произтичащи от тези промени, Закона за закрила на детето и Правилника за прилагането му тази дейност е в компетенциите на регионалните структури на Дирекция "Социално подпомагане" и Министерство на правосъдието. Министерството на здравеопазването не управлява процедурите по осиновяване.

8. Нормативната уредба по въпросите за сурогатната майка предстои да бъде уредена съгласно текстовете в Закона за здравето.

Заместник Министър:
Д-р Емил Райнов"


много бюрократично това
аз не съм наясно кой за какво и как отговаря
освен това ме дразни като няма нищо конкретно, а особено като се използва "при възмовност" , чия възможност, каква възможност???

1.
но нали има задължитела процедура за прегледите и изследванията на бъдещите майки, кой е направил тази процедура?
нашето е същото
ние като отидохме на лекар да му кажем, че неможем да си направим дете, започнахме процедура по изследвания и чак като си напълнихме папката, започнахме да си говорим с доктора. Но изследванията са задължителни, както и попълнихме един въпросник с около 10 листа въпроси.
след това естествено, че лечението е индивидуално, но преди да се премине към него, има задължизтелни неща
Как бъдещите майки имат списък със задължителните прегледи, кой го е направил?

2.
точка 2 и точка 4 взети заедно са много интересни, и извода за мен е : като нямате пари, помогнете си сами. Защо за програмите, финансирани от ООН и от глобалния фонд за борба срещу SPIN, министерството може да заема активна позиция , а за безплодието нефинансирано от никoй, министерството незаема активна позия и чака обществото само да си помогне???? Като болните от SPIN са много по- малко от двойките с репродуктивни проблеми.
Беднотия!!!!!!!! Ужас!!!!!!!

3.
В Германия има андролози, и мисля че и в другите европейски страни има, това значи ли, че тези страни не дават "възможност за усъвършенстване на подхода и прилагането на всички модерни постижения на медицината."?????

Спирам да пиша, щото моя речник е хамалски, а не бюрократичен и после ще ме е срам. :oops:


p.p. blagodarq na ultra za kirilicata  :D
Отговор от Министерството на здравеопазването
« Отговор #7 -: Октомври 27, 2005, 14:31:52 pm »
Цитат на: jam
на мен ми звучи като от МЗ да са й казали на Мели - гусжа, не ги разбираш ти тия работи, остави на нас - ние знаем кое-що...

:lol:

това е стария учрежденски стил на котката, която по гръб не пада - ние всичко знаем, от всичко разбираме, всичко сме направили и еврибади бъдат хепииииииии


Джамата, изключително точно изказване!!!!

И на мен въобще не ми звучи добре, а пък т.6 - направо абсурдно. Защо не премагнат гинекологията - та и тя е свързана с ендокринология, урология, онкология, хирургия и какво ли още не - защо да се ограничаваме?? :twisted:  :twisted:  :twisted:
Благодаря ти, Бени!







*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Отговор от Министерството на здравеопазването
« Отговор #8 -: Октомври 27, 2005, 18:38:40 pm »
Цитат на: FreshBreeze
И на мен въобще не ми звучи добре, а пък т.6 - направо абсурдно. Защо не премахнат гинекологията - та и тя е свързана с ендокринология, урология, онкология, хирургия и какво ли още не - защо да се ограничаваме?? :twisted:  :twisted:  :twisted:


Мисля да го оформя красиво и да го пратя като предложение. Така де, ще затваряме проблема в една специалност. Безобразие!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу