(http://www.zachatie.org/images/Tacheva.gif) | Д-р Десислава Тачева е родена на 11 април 1970 г. в гр. София. През 1995 г. получава магистърска степен от Биологически факултет на Софийски Университет “Св. Климент Охридски”. През 2001 г. придобива образователната и научна степен Доктор по научната специалност “Ембриология”, въз основа на защитена дисертация на тема: “Оплождане in vitro на човешки ооцити и оптимизиране на условията за култивиране на ембриони”. Специализирала е в областта на човешката ембриология и съвременните репродуктивни технологии в Медицински Университет, гр. Любек, Германия, Института по репродуктивна медицина и IVF “Маркес”, гр. Барселона, Испания, Университетска болница "Херлев", гр.Копенхаген, Дания, Институт "Biogenesi", гр. Монца, Италия. Член е на Европейската асоциация по човешка репродукция и ембриология (ESHRE). Хоноруван преподавател към Катедра по Цитология, Хистология и Ембриология, СУ “Св. Климент Охридски”. |
Добре дошла, д-р Тачева :D
Аз бих искала да попитам какво е Вашето мнение за трансфера на бластоцисти? Според Вас има ли по-голям шанс за настъпване на бременност от трансфера на трети ден?
Предварително благодаря!
Здравейте д-р Тачева и благодаря за отзивчивостта!Здравейте,
Бих искала да Ви попитам за мнението Ви относно ЕТ на втори и ЕТ на трети ден.
Конкретно в нашия случай се получи така:
Аспирирани 16 яйциклетки, 15 оплодени /икси/;
ден втори - всички бяха разделени на 4;
ЕТ на 2 ден. Трансфера беше труден /защипване на шийката/ и Доктора предложи втори ЕТ на 5 ден, върнахме 3 бластоциста.
Срещам информация че трансфер на фаза 4А е с най-малка успеваемост и в повечето световни клиники не се препоръчва, та въпроса ми е след като ембрионите са ни с потенциал, дали трансфера на 3 ден не е по-подходящ в нашия случай спрямо такъв на втори ден?
Влагодаря Ви за отделеното внимание!
Добре дошла, д-р Тачева!Здравейте,
Предстои ни първи опит ICSI. По предписание на андролога, трябва да е по метода MESA. При биопсията се установи, че имаме живи сперматозоиди, но доколкото знам те не са окачествявани. В клиниката по стерилитет ни казаха, че ако при новата операция се намерят достатъчно сперматозоиди, част от тях могат да се замразят "в капка" за следващи процедури. Не мога да намеря информация относно този метод на замразяване. Трябва ли все пак да има някакво минимално количество сперматозоиди за да се премине към него? Притеснявам се, че самата операция е травмираща и има известни рискове при възстановяването на мъжа.
Благодаря Ви за вниманието!
Здравейте,д-р Тачева!Здравейте,
Щe разкажа накратко какъв е проблема при мен и съпруга ми.При мен запушена дясна тръба вследствие операция от апендисит, лява пропуска, но е нагъната и разширена в частта откъм яйчника - резултат от цветна снимка през месец
март 2006.Спермограма на съпруга ми през февруари 2006 в клиника "Надежда" - нормозооспермия.Хормони в норма и доказана овулация.През май месец 2006
инсеминация - неуспешна.После лято почивки,отпуски.
Презоктомври преглед и се видя киста, изписаха ми Примолут нор за 10 дни.През ноември инсе, лоша спермограма, неуспешно.Насоки за ИКСИ.През декември започваме изследвания за подготовка за ИКСИ.
При мен - хормони на 3ден
Естрадиол-52,90
LH-2,80
FSH-6,96
Пролактин - 16,06
Тестостерон - 0,16
Микробиологично изследване на двамата - нормална микрофлора,стерилни посявки
Прогестерон - 21 ден - 25,32
И на двамата кръвна група -А1 RH+
Токсоплазмоза - (-)
Рубеола - при мен (+),прекарала съм я като дете,при момчето (-)
Wass(-)
Спермограма на 27.декември 2006г.в Първа АГ болница "Тина Киркова"
резултата е:
Въздържание - 5 дни
Обем на еякулата - 3,0 мл (2,0 - 6,0 мл)
Реакция pH - 9
Вескозитет - повишен
Аглутинация - -
Левкоцити - 12-14 (под 10 на поле)
Бактерии - да
Сперматозоидна концетрация - 15 млн. (мл.)40-160 млн.
Подвижност:
нормокинеза - 45% (>60%)
хипокинеза - 10%
акинеза - 45% (<30%)
Морфология на сперматозоидите:
нормални форми - 53% (60%)
дегенеративни форми - 47% (<40%)
Заключение: Олигоастенотератоспермия - 2ра степен
Други изследвания не са ни назначавани.И ние не сме правили други на своя глава.
На първи февруари тази година стартирахме процедура ИКСИ.Реагирах добре на стимулацията, при пункцията извадиха 11 фоликула.Яйцеклетки ок.лигавица ок., но не стигнахме до трансфер.Нито една яйцеклетка не се е разделила правилно.Доктора каза, че просто яйцеклетките и сперматозоидите не са се харесали.Имало наличие на бактерии, които убивали яйцеклетките???.Шока и за двама ни е голям.Как да действаме от тук натаък? Предложиха ни при следваща процедура да оплодят част от яйцеклетките с донорски сперматозоиди, а друга част със сперматозоиди от съпруга ми.Това предложение не ми хареса и не се чуствам добре от него.Питах дали да не направим имунологични и генетични изследвания, отговора в общии линии е не.
И така сега оттук нататък накъде?Не ми се ще да дойде септември и да правим нов опит,без да сме направили необходимите затова изследвания.Все си мисля, че може да има изследвания които да направим и да дадат отговор на част от въпросите ни.
Благодаря Ви
Поздрави
Здравейте, д-р Тачева!Здравейте,
Моят въпрос се отнася за доминиращите фоликули при стимулиране за ин витро. Бях на 28 год.,когато правих първия си опит ин витро и по време на стимулацията ми обясниха, че странно, но яйчниците ми не реагират на стимулацията /Пурегон 100, Меногон и Декапептил/. Броят и размерите на фоликулите се движеха по следния начин: Ляв яйчник: на 6-ия ден - 3-4 с размер 9-10; на 7-ия ден - един - 12,0; два-10,0; два-9,0; 9-ти ден - два-17,0; два-10,0; 10-ти ден - един-20,0; един-19,0; един-13,0; един-10,0;
Десен яйчник: 6-ти ден - 3-4 бр.; 7-ми ден-размер 8-9,0; 9-ти ден-два фоликула с размер 10,0; 10-ти ден- два по 12,5.
Дефакто от левия яйчник имах два,които дръпнаха много пред другите /от тях при пункцията можаха да издърпат само единия/.
В крайна сметка едва 5 овоцита, от които три оплодени и трансферирани. Резултат - неуспешно ин витро. На въпросът ми и при следващото ин витро ли ще е така, беше отговорено утвърдително.
Аз нямам проблеми с хормоните, както и никакви забележки по кръвната картина.
На какво друго може да се дължи това? Има ли начин да променя нещата за следващото ин витро?
Добре дошла сред нас, д-р Тачева! :lol:Здравей Виа,
Имам и въпрос към Вас.
Защо не се препоръчва замразяване на бластоцисти, а се предпочита такова на по-ранен етап на деление?
Поздрави!
Здравеите др.Тан4ева.С три неуспе6ни опита инвитро и един трансфер на размразени ембриони-неуспе6ен.Докторката казва,4е лигавицата е много хубава,енбрионите съ6то.По време на опитите направих всякакжи изследвания-оказа се,4е имам високи антитела-ТАТ и МАТ.Преди месец ме оперираха и отстраниха дясна тръба(лява нямам от преди)задръстена с ендометриозни огни6та.Как мислите проблема дали е бил ж тази тръ.Благодаря ви предварително.Здравейте,
Здравейте Д-р Тачева,Здравейте,
много се радвам, че сте сред нас и ни помагате!
Аз също имам един въпрос към Вас: Какво означава ЕТ на ембриони с CS-37?
Здравейте, д-р Тачева!Здравейте,
Предстои ми втори опит инвитро и за повишаване на шансовете ми за забременяване моят лекар ми предложи да се подложа на ендометриална биопсия в 4 определени дни от цикъла, предшестващ инвитрото.
Моля да коментирате ендометриалната биопсия преди IVF като метод, целящ по-успешното имплантиране на ембриона, в двата му аспекта: събиране на материал за ко-култивиране и нараняване на маточната лигавица. Съществуват ли убедителни доказателства за неговата ефективност? Какъв е риска и поносимостта му от пациентките? Благодаря Ви предварително.
Уважаема Д-р Тачева, извинявам се, че въпросът ми не касае пряко вашата ембриологична работа, но се надявам, че ще можете да ми отговорите.Здравейте,
Вземането на антибиотици по време на процеса на подтискане на хипофизата или стимулация би ли повлияло на качеството на ембрионите и въобще би ли поставило в опасност един провеждащ се инвитро цикъл.
Благодаря!
Румяна
Др Тачева,Здравейте,
Благодаря и аз за помощта, търпението и подкрепата!
Моят въпрос е следният: Правя опити за инвитро на спонтанен цикъл. За втори, последователен път след пункция, ембрионът е дефектен - миналият месец беше с 2 пронуклеуса (което, сега като ровя в интернет, май е нормално, но нещо в случая не беше точно така, сиреч, яйцеклетката имаше някакви хромозомни дефекти), а този месец е дори с четири пронуклеуса. Пропуснах да кажа, че имам един неуспешен ин-витро опит, при който от 14 аспирирани яйцеклетки, се оплодиха 11, но се развиха успешно 6, които трансферирахме. Лекарят ми каза, че при стимулацията подобни хромозомни проблеми ,като тези, които сега наблюдаваме във втори пореден спонтанен цикъл, не е имало.
Имунологични проблеми нямаме, генетични изследвания ще направя, но ми се иска от сега да знам какви са възможностите да имаме някакъв нелечим проблем.. Иначе при нас причината за стерилитет са липсващи тръби.
Благодаря ви предварително.
PS Пропуснах също така да отбележа, че тези "нуклеарни" проблеми (извинявам се за невежия израз:-) се наблюдават в първите 24 часа след пункция.
Здравейте д-р Тачева,Здравей Fussii,
аз като "на всяко гърне мерудия", ама да си попитам :lol:
Какво означава ембриони "първо" съответно "второ" качество.
Как се оценяват ембрионите след пункцията и оплождането?
Др. Тачева,Момичета,
Много ви благодаря за отговора! Боя се, че може би не сьм била точна в описанието на проблема, защото в пьрвия случай ембрионьт се делеше и след 48-ми час, а вьв втория - беше ИКСИ.
Ґенетични правим...
Благодаря ви!
Здравейте д-р Тачева!Наскоро завърши неуспешно първият ми ИКСИ опит.Пунктирани ми бяха 29 яйцеклетки,от които 18 се оплодиха,на 3-ти ден ми върнаха 2,а на ден 6-ти,когато се обадих да питам колко ембриона има за замразяване,ми отговориха,че са останали само два,единият добър,другият по-малко.Каква е причината за това според вас,защо толкова яйцеклетки останаха неоплодени и толкова бързо загинаха.Благодаря Ви!Здравейте,
Здравейте д-р Тачева!Здравейте,
Благодаря Ви за отзивчивостта и съпричастността!
Моят въпрос е подобен на този на Capris.
Две ИКСИ-та, по ок. 13 пунктирани яйцеклетки, всички оплодени, върнати по 6 на трети ден с добро качество според лекаря (делене на 4,6,8). На четвърти ден и при двата опита останалите ембриони спират развитието си. Направени са имунологични, генетични изследвания, SDI тест, микроделеции на Y хромозомата- всички без отклонения.
И още един въпрос-хиперстимулацията влошава ли качеството на пунктираните яйцеклетки.
Благодаря Ви!
Здравейте д-р Тачева,благодаря за отделеното време и съпричастност.Предстой ми първи опит икси с биопсия на тестиса.Диагнозата на съпруга ми е азооспермия,има операция на ваикоцеле,хормони в норма.Въпроса ми е необходими ли са генетични и имунологични изследвания/какви по точно/ и какво още можем да направим предварително за да увеличим шанса?Бъдете здрава!Здравейте,
Здравейте Д-р ТачеваЗдравейте,
моля за вашето мнение
имам Хиперстимулация и ми предписаха Spironolactone за отводняване
до колко може да навреди на ембрионите ( 1 седмица след трансфера)
Благодаря предварително
Благодаря Ви за отговора Д-р ТачеваЗдравейте,
може ли да ми кажете какво се прилага в такива случаи като моя?
моя лекар не е в България и като прочетох в листовката
че Спиронолактона води до увреждане на плода доста се изплаших
защото го взимах около 4-5 дни
С уважение
Мария
Уважаема д-р Тачева,Здравейте,
Трогната съм от усилията и съпричастността, които проявявате!
Въпросът ми е следният: Първото ми Ин-витро беше неуспешно. На 29 години съм, с хормони в норма, следена овулация, нормален цикъл, яйчникова дейност и нормална спермограма /на мъжа:)/, лапароскопски отстранени тръби поради двустранен хидросалпингс. Ин-витрото протече след стимулация с Примолут-нор, Декапептил и Меногон, с пункция на 10 ден от началото на стимулацията, с 9 извадени яйцеклетки. ЕТ беше 3 денонощия и 6 часа след часа на пункцията. Върнаха ми 5 /изписани в протокола като 4+1 (8,8,6,6) ембриона с обяснението, че не стават за замразяване, защото са твърде дефрагментирани.
Бихте ли ми обяснили какви могат да бъдат евентуалните причини за дефрагментирането? Както пишете по-горе, дефрагментацията е признак и за ненастъпване на бременност, с някои изключения. Възможно ли е времевият фактор /т.е. - времето на трансфер/ да е от значение, освен останалите такива?
Благодаря Ви за помощта и грижата! С уважение!
Здравейте д-р.Тачева! Благодарим ви много за отзивчивостта, която проявявате. Бих искала, като специалист в областта, да ви питам - ако размразени ембриони, с добро качество, тръгнат да се делят, % успеваемост същият ли е както за самата процедура, или тези ембриони има по-голяма вероятност да загинат при ембриотрансфера? Благодаря ви предварително.Здравейте Еverton,
Здравейте Д-р Тачева!Здравейте Faith,
Благодаря ви за проявеното внимание, то значи много за нас!
Искам да ви попитам има ли връзка м/у % нa дефрагментация при SDI-теста и % на фрагментите при култивиране на ембриона? Ние сме с 3 неуспешни иксита. Възможно ли е лошите показатели на мъжа ми да са причина за високият % фрагменти на нашите ембриони? Благодаря!
Доктор Тачева, здравейте! Благодаря Ви от сърце за времето и енергията, които ни отделяте.Здравейте Принцеска,
В друга част от форума започна дискусия за рисковете от малформации при ИКСИ, дали са по-високи отколкото при естествено настъпваща бременност. В тази връзка някъде прочетох, че рискът от малформации при ИКСИ е по-голям, когато се използват сперматозоиди отделени в еякулат, отколкото при такива, добити чрез MESA или TESA. Бихте ми могла да коментирате това, или по-скоро е вероятно да съм попаднала на некоректна публикация. Благодаря предварително.
Уважаема д-р Тачева!Здравейте graco,
Предстои ни първи опит ICSI поради мъжки фактор (запушени семепроводни каналчета). По предписание на андролога, трябва да е по метода MESA. При пробна биопсия се установи, че имаме спермогенеза. Доколкото разбрах при този метод на аспирация на сперматозоиди се "извлича" по-голямо количество и по-подвижни сперматозоиди в сравнение с другите методи. Въпросът ми е извършва ли се тази манипулация(MESA) във вашата клиника, тъй като смятаме да правим опита там.
Благодаря Ви за вниманието :)
Здравейте д-р Тачева. От SDI теста се разбра, че сперматозоидите с фрагментирана ДНК са 33.3%.Верно ли е според вас, че сперматозоиди с такъв процент на дефрагметация, създават ембрион, който е практически невъзможно да се развива. Имаме две неуспешни ИКСИ, като са върнати по три ембриона на трети ден, разделени на 7,и според екипа ембрионите са перфектни. Благодаря ви за отговора.Здравейте Kotkata,
Д-р Тачева, много често се споменава, че хиперстимулацията помага за закрепването на ембрионите. В действителност така ли е?Здравей Надежда,
С уважение: Надежда :flower:
Здравейте д-р Тачева,благодаря ви предварително за отделеното време и внимание.Предстой ни първи опит икси и до колкото разбрах по метода- теса.Това е резултат от биопсия от 2005г:Епидиум с изразена интерстициална фиброза.Единични сперматозоиди само в някой от каналите на епидидима.Тестис със запазена сперматогенеза.Моля кажете ми вашето мнение,какво означава това,необходима ли е втора биопсия и теса ли е най- подходяща за нас?Здравейте,
Здравейте д-р Тачева!Здравейте,
Моят въпрос е: Колко трябва да е оптималния размер на маточната лигавица за успешно закрепване на ембрионите след трансфер?
Здравейте д-р Тачева,Здравейте Niki1,
какво означават съкращенията:4АА и 4АB+ при определяне качеството на ембрионите?
Благодаря
Здравейте д-р Тачева,Здравейте iliana_k,
предстои ми първо икси в края на този месец, но в 2 поредни микробиологии на мъжа ми се откриват първо ентерекоки, за които пие антибиотик, и на контролната спермограма след това еcoli(вероятен патоген). Пак антибиотик и сега чакаме резултата от микробиологията, но съм склонна да мисля, че проблемът продължава, заради наличието на левкоцити в спермограмата, жълт цвят и повишен вискозитет. Описах Ви проблемът от микробиологично естество, тъй като искам да Ви попитам възможно ли е по някакъв начин наличието на такъв вид инфекция да компрометира иксито като например качеството на ембрионите или каквото и да е.
Надявам се че правилно задавам въпроса си към Вас. Ако греша Ви моля да ме извините, но не мога да преценя точно.
Предварително Ви благодаря
Здравейте д-р Тачева,Здравейте myhito,
Имам 6 инсеминации/със силни коремни болки след всяка/ и два неуспешни опита ICSI.При първият опит ICSI ми поставиха диагноза /според доктора /антитела които правели твърди стените на яйцеклетката и единственият начин да си имаме дете е ICSI.Въпросът ми е защо са се получавали тези болки след инсеминациите?И какво значи твърда обвивка на яйцеклетките?Какви са точно тези антитела/защото нямам никъде черно на бяло /за тях?Много ви благодаря предварително за отговорите.
Здравейте д-р Тачева,Здравейте st,
Ние сме с мъжки фактор, партньора ми е с диагноза азооспермия, вследствие на крипторхизъм. Има единични сперматозоиди в тестикуларната тъкан. Правили сме два опита TESE/ICSI и един трансфер на замразени ембриони, неуспешни. При първия опит от 14 аспирирани яйцекллетки се оплодиха 13, на 3 ден имахме 10 ембриона, 6 с < 10% фрагментации и 4>20% фрагментации. При втория опит имах 11 зрели яйцеклетки, на 2 ден 8 ембриона, на 3 ден 2 ембриона идеални и 1 с повече фрагментации.
Въпроса ми е дали терапия с антиоксиданти, преди следващ опит, може да повлияе при азооспермията и на малкото образуващи се сперматозоиди?
Благодаря ви предварително!
Здравейте Д-р Тачева,
До момента сме направили 5 инсеминаци на спонтанен цикъл, без стимулация в специализирана клиника-безуспешни.
Показателите на съпруга ми средно са:
обем 2.5 мл,
концентрация 50 млн.мл,
РН 8.5,
а+в подвижни 50%,
моргология по WHO 10%,
морфология по Крюгер 3.5%.
Заключение-Teratozoospermia
Мислите ли, че с тази морфолигия имаме реални шансове ако продължим с инсеминациите, защото четох че с морфология под 4% се препоръчва направо ICSI, даже не и IVF.Ще ви бъда благодарна ако го коментирате и дадете съвет.
Също какво показва Sperm-Hyaluronan Binding Assay - 65%(норма над 80)?
Препоръчвате ли да направим SDI тест? Благодаря Ви.
Здравейте Д-р Тачева,Здравейте evro,
Моите въпроси са няколко:
При стимулиран цикъл за ин витро, за 1 зрял фоликул колко единици естрадиол се полагат?
Колко време/часа преди ЕТ, се прави хачинга, тогава когато се налага?
Има ли хачинга отрицателно влияние в/у хачнатите ембрионите, които са останали за доотлеждане до стадий бластоцист?
Какъв е критерия за замръзяване на бластоцисти?
Благодаря Ви за вниманието и спорен ден! :D
Аз имам подебен въпрос с този на st, мъжа ми е с азооспермия и "необилно коли4ество сперматозоиди в 50% от семиниферните канал4ета на десния тестис" Та въпросите ми, които търсих да задам на уролог/андролог, но в форума не намерих такъв, а тук са заденини към ембриолог :) са следните:Здравейте miori,
Кой от методите трябва да използваме ТЕСА или МЕСА, доколкото успях да се ограмотя МЕСА е най-щадящият и се прилага дори и когато другите методи са безуспешни и то с мн висок процент на успеваемост.
Ако това е верно, при какви показатели в клиника, която разполага със съответната МЕСА апаратура, андрологът би предпо4ел някой от другите методи.
Ето още малко инфо от биопсията: " описаната находка съответства на картина при смесена герминативноклетъ4на аплазая с фокална сперматогенеза" това доколкото разбрах зна4и 4е клетките не могат да произведат пове4е сперматозоиди и трябва да използваме само тези които до момента съществуват и като ги из4ерпаме- край?
Мн дълго стана, но ще се радвам на мнението ви :)
Здравейте, д-р Тачева. Имам няколко въпроса към вас:
1. При трансфер на ембриони на 3-ти ден, разделени на две клетки, има ли някакъв шанс за успех?
2. Доколкото четох за SDI теста, разбрах, че дава информация за сперматозоидите, която разширената спермограма не дава. Но ако резултатът от SDI теста не е добър, възможно ли е да се направи ICSI и въз основа на този тест да се отделят добрите сперматозоиди?
3. Какво е вашето мнение за операция на варикоцеле? Четох, че е възможно, че една такава операция крие риск от отключване на автоимунитет на мъжкия организъм срещу собствените сперматозоиди. В резултат на това става появата на ASA – auto sperm antibodies.
4. Хроничното високо кръвно налягане без установена причина влие ли на спермогенезата?
Предварително благодаря.
При Вас прави ли се отглеждане на ембриони в присъствието на ендометриални клетки с цел по-успешна имплантация?
При Вас прави ли се отглеждане на ембриони в присъствието на ендометриални клетки с цел по-успешна имплантация?
Здравейте д-р Тачева
Като допълнение на този въпрос, искам да попитам така също използва ли се при вас т.нар."ембриолепило", /казано на непрофесионален език/?
Благодаря Ви предварително.