0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Да попитам аз всички бъдещи и настоящи мами , какво мислите по въпроса?
Много противоречива информация чета напоследък и се обърквам.
 Разбрах че всъщност флуора е опасен при предозиране ,но впредвид това ,че се съдържа в мин. води, пастите за зъби и някои храни , нужно ли е според вас да се приема допълнително по време на бременност и от малки деца?
 Моят стоматолог казва ,че бил абсолютно безвреден , представлявал въглеродни атоми , но пък на какви ужасии се натъкнах по интернет, изтръпнах! 8O
 
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: за и против допълнителният прием на флуор
« Отговор #1 -: Декември 28, 2006, 11:36:46 am »
Първо- малко е рано да мислиш за прием, до колкото аз зная може да се приема, ама към 6-7 месец след консултация на гинеколога и зъболекаря ти какъв точно препарат. Аз не съм приемала, но почнах да се мия с паста за зъби Сензодин с флуор и да ползвам и водата им за уста- просто за профилактика.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
Re: за и против допълнителният прием на флуор
« Отговор #2 -: Декември 28, 2006, 11:46:45 am »
Мини , защо мислиш ,че е рано? Назначен ми е флуорен препарат от 10 г.с.  от наблюдаващият лекар. А доколкото аз знам зъбните зародиши се формират дори и по-рано.
 
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: за и против допълнителният прием на флуор
« Отговор #3 -: Декември 28, 2006, 11:52:31 am »
Ами защото на мен така са ми казали, все пак аз не съм лекар, само споделям при мен как стоят нещата. Щом твоя лекар ти го е изписал- действай.  :D
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*

    victorita

  • ****
  • 531
  • Моето малко слънце КРИСТИАН се роди на 21/01/2010
Re: за и против допълнителният прием на флуор
« Отговор #4 -: Декември 28, 2006, 11:57:47 am »
Ако твоя стоматолог наистина ти е казал че флуора представлявал въглеродни атоми-веднага го смени.Това са 2 различни химични елемента от Менделеевата таблица.........
флуора е в група "C" за бременност-тоест липсват проучвания при хора,но в по-малки дози го има във витамините за бременни.ти приемаш ли някакви витамини
*
Re: за и против допълнителният прием на флуор
« Отговор #5 -: Декември 28, 2006, 12:07:49 pm »
Аз пих от 9 г.с по предписание на моят акушер-гинеколог флуор (Зимафлуор) , както и витамини (Матерна).
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

Re: за и против допълнителният прием на флуор
« Отговор #6 -: Декември 28, 2006, 12:14:08 pm »
Във витамините ,които приемам няма съдържание на флуор.
Но пък , Виктория , това че липсват проучвания при хора , сигурно не означава ,че е съвсем безвреден.
 Аз се опасявам от това ,че няма никакъв начин да се изчисли ,дневния прием на флуор от всички източници. От където следва ,че предозирането е възможно.
 А пък ефекта от това е неприятен , ако  това което четох отговаря на истината .
*

    victorita

  • ****
  • 531
  • Моето малко слънце КРИСТИАН се роди на 21/01/2010
Re: за и против допълнителният прием на флуор
« Отговор #7 -: Декември 28, 2006, 12:24:49 pm »
ефирче,аз не съм казала че е безвреден,а че липсват данни при хората.няма безвредно лекарство,а има безвредна доза.както се казва в медицината-дозата прави отровата......
ти не ми каза какви точно витамини вземаш
Re: за и против допълнителният прием на флуор
« Отговор #8 -: Декември 28, 2006, 12:28:10 pm »
Top levuor - не знам дали ги изписвам правилно , в момента пиша по памет. Френски са и миришат много неприятно.
*

    victorita

  • ****
  • 531
  • Моето малко слънце КРИСТИАН се роди на 21/01/2010
Re: за и против допълнителният прием на флуор
« Отговор #9 -: Декември 28, 2006, 12:41:07 pm »
чувала съм ги като име ТОП ЛЕВЮР, но да си призная не знам нищо по-подробно.на теб лекар ли ти ги изписа.има и др  в момента:о"мами и фалвит,матерна я няма от известно време.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: за и против допълнителният прием на флуор
« Отговор #10 -: Декември 28, 2006, 13:05:30 pm »
Проблеми има само при предозиране, а това на практика е невъзможно, освен ако не пиеш по цяла опаковка зимафлуор всеки ден в продължение на много дни. Не чети глупостите из нета.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    oganche

  • ****
  • 957
  • Малката ми мацинка
Re: за и против допълнителният прием на флуор
« Отговор #11 -: Декември 28, 2006, 13:09:20 pm »
Свекърва ми е стоматолог и от нея знам, че от 4-ти до 6-ти месец на бременността е желателно да се пие по 200 мл. хисарска вода, която съдържала флуор. Точно през този период се формирали зародишите на зъбите. Но....не трябвало да се прекалява, защото високото дозиране с флуор водело до "кафяви", тъмни зъби.
От женската консултация ми предписаха Зимафлуор и още някакви витамини.
Моят доктор, на който имам 100% доверие не ми препоръчва нищо да пия.
Около 1-2 месеца пиех Зимафлуор и после ги спрях.
Като цяло нищо не пия, а си ям плодове.
В крайна сметка здравите зъби са генетично заложени и каквото му е нужно на бебето, то си го взима от майката.

*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: за и против допълнителният прием на флуор
« Отговор #12 -: Декември 28, 2006, 13:59:04 pm »
И аз не съм пила специално добавка с флуор. Давам на малкия от раждането - след 10и ден зимафлуор Д 500 - флуор с витамин Д, като това е по лекарско предписание. Единствено фолиева съм пила по време на бременността. Като съм питала гинеколожката - тя каза, че не е нужно и може да се спестят витамините за бременни.
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
Re: за и против допълнителният прием на флуор
« Отговор #13 -: Декември 28, 2006, 16:38:30 pm »
Матерната я има вече - 18 кинта на Центрум.
И аз като Огънчето - док препоръча много плодове  и никакви витамини за сега.
*
Re: за и против допълнителният прием на флуор
« Отговор #14 -: Декември 29, 2006, 00:18:31 am »
аз не съм пила флуор, само вит.ц в началото и после до края матерна. като се роди Ели и започнах с  флуора заедно с вигантола.
   Матерна наистина има вече, както е казала Лейди - на центрум. при мен е 16.40 за 30 тб.
17.01.2005                                                                              21.11.2013
Re: за и против допълнителният прием на флуор
« Отговор #15 -: Декември 29, 2006, 09:21:19 am »
Eто тук намерих нещо повече за дозировките на флуора:
http://www.tialoto.bg/article.php?cat=19&id=2115
*

    Хера

  • ****
  • 908
  • романтично люлякова
Re: за и против допълнителният прием на флуор
« Отговор #16 -: Декември 29, 2006, 09:35:22 am »
Не съм пила флуор специално...пиех само и едниствено мин. вода по два литра...като водоноска бях :lol:
Моята зимна приказка - 21.09.2006
Пролетната приказка  - 21.04.2011
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: за и против допълнителният прием на флуор
« Отговор #17 -: Декември 29, 2006, 11:17:34 am »
Eто тук намерих нещо повече за дозировките на флуора:
http://www.tialoto.bg/article.php?cat=19&id=2115

Смятай го - 1 таблетка е 0.25 mg. Източниците - флуорирана вода, морска риба с кости (като например консервирана сьомга и скумрия), чай. Обикновената чешмяна вода е бедна на флуор, не вярвам да ядеш консервирана риба с костите и става въпрос само за истински чай, а не за билкова отвара.

Само последно ще вмъкна - липсата на флуор в организма на бременната жена се разбира едва когато на бебето започнат да му растат зъбките.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Lali

  • *
  • 6277
  • Вярвам в чудесата!
Re: за и против допълнителният прием на флуор
« Отговор #18 -: Декември 29, 2006, 11:30:50 am »
Всичко е генетично заложено.
Аз имам лоши зъби, разбира се всичко е в ред и добре направено, както и всички зъби са ми в устата, но с цената на многократно ходене по зъболекари през годината.
Първата пломба сложих да дъщеря ми когато беше година и половина.  Оттогава редовно правим кариеси. Дори един зъб отдавна е умъртвен.
През цялата бременност  взимах флуор. На дъщеря ми започнах да давам от година и половина, тоест от първия кариес. Давах две-три години, после се отказах.
Имам приятелка на 40 години, с една единствена пломба.
Децата и са двайдсетина годишни, нямат още пломби. Няма и да имат сигурно скоро.

Сега като се размислих може би, ако не бях взимала флуор, както и дъщеря ми, сигурно нещата щяха да са по-зле.
« Последна редакция: Декември 29, 2006, 11:38:22 am от Lali »
*
Re: за и против допълнителният прием на флуор
« Отговор #19 -: Декември 29, 2006, 15:59:32 pm »
Аз пих от 9 г.с по предписание на моят акушер-гинеколог флуор (Зимафлуор) , както и витамини (Матерна).
И аз така.
Дали акушер-гинекологът ни не е един и същ?! :wink:
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: за и против допълнителният прием на флуор
« Отговор #20 -: Декември 29, 2006, 16:21:49 pm »
доколкото ми е известно, млечните зъби се формират още в утробата, но постоянните зъби започват да се формират към началото на втория месец след раждането на бебето.
та си мисля, с оглед на това, че млечните така или иначе падат, не е ли по-важен приемът на флуор от бебето, а не от бременната?
(ако изобщо се приема флуор).

наистина, по въпроса за флуора мненията са невероятно раздвоени. толкова раздвоени, че самата аз не можах да взема решение. купих Зимафлуор, почнах да давам на Марти няколко дни, после спрях и така ми стои шишенцето на нощното шкафче - чака да взема решението...

да оставим настрана факта, колко противоречиви са самите педиатри и стоматолози по въпроса от кога да се започне прием на флуорни добавки от бебето! едни казват - от 20-тия ден. други - от 2-рия месец. трети - като започнат да изникват зъбките...

след като те самите не са наясно, с какво право ще ни правят препоръки за прием на флуор, не ми е ясно?!
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: за и против допълнителният прием на флуор
« Отговор #21 -: Декември 30, 2006, 12:20:28 pm »
Специално гледах съставките на витамините, които вzимах по време на бременността, а и сега докато кърмя, но в тях няма флуор.
А иначе, Мелани пие по 1 таблетка Zymafluor D 500 (0,25 mg Fluorid + 12,5 µg Vitamin D) против рахит и кариес от деня на иzписването ни. Приемат се до навърШване на 2 годинки.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: за и против допълнителният прием на флуор
« Отговор #22 -: Декември 30, 2006, 12:29:10 pm »
Млечните зъби са изключително важни за правилното развитие на детето - за храненето, развитието на челюстите, лицевия череп, говора, постоянните зъби и т.н.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу