0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Нашите пораснали деца през март, април и май 2016
« Отговор #121 -: Май 16, 2016, 14:36:21 pm »
Едно време моята майка  минаваше на половин работен ден, когато бяхме в първи клас и работеше с нас следобед по домашни и т.н. сега с Мия работехме по същия начин, с тази разлика, че го правим вечер след работа. И материалът е излишно усложнен. От първи до 4 клас наистина супер важна е учителката, но да случиш на свястна си е чиста доза късмет. То като цяло свестните учители са супер малко. Нашата е гола вода, липса на късмет. Избрахме училището основно по съвет на логопедката ни, която имаше поглед и от двете училища в квартала ни и абсолютно категорично ни посъветва да изберем това и на приятели с преки впечатления. Другото, което реално ни е по-близко, се оказа, че не сме му в района, освен че щеше да е супер натоварващо с претенциите си. Луда работа. Така, че първо проверете за кои училища влиза района ви -това обикновено е критерий, даващ предимство. освен това те гледат и от коя детска градина идва детето. Аз ходих и на предварителна среща с директорката и част от специалистите. Сега 3 години по-късно мога да кажа, че училището не е точно това, на което се надявах. Да, базата е добра, учат само първа смяна и то все още от 8:20 сутрин, което си е супер за нас, имат занималня и т.н. но вида и интелекта на родителите на децата от класа на Мия е показателен за нивото. вероятно като цяло вече нивото е супер ниско в София, но родителските срещи винаги ми действат подтискащо. Сестра ми избра училище, в което се наложи да използва и връзки, за да вкара детето, прекосява половин София сутрин и вечер, но за нея това не е проблем. За мен би било непреодолима пречка. Преценявайте според възможностите си.
<br />[link=http:
Re: Нашите пораснали деца през март, април и май 2016
« Отговор #122 -: Май 16, 2016, 22:06:24 pm »
Аз пък проучвам училища, учители,макар да мисля да я пусна с набора й. И вече се плаша...
По какви критерии се избира?  Най-близкото у-ще няма добър рейтинг, но пък учат на една смяна...Всички, с които говоря са по някакъв начин субективни..

не проучвай рейтинг, а учители - ако има как.
лошото е, че и рейтинги, и мнения за учители, всичко е толкова недостоверно и субективно, че просто плуваш в мъгла и е въпрос на късмет.

абсолютно добро правило е да избереш за начално училище такова, което е най-близо до дома ти, в което се учи на една смяна, ако нямаш кой да прибира и гледа детето следобед - в което има осигурена занималня и обяд. разпитвай за добри начални учители.

ние като сме в силно рейтингово училище и при най-рейтинговата учителка - питай ме дали съм щастлива и доволна.... :(

Не си доволна от системата или от учителя? Или от училището като цяло?

Ако сега би трябвало да гледаш, ако ти предстои първи оглед на училището, кое би гледала? Мисля, че така би било полезно инфо за младите майки на първолаци,
« Последна редакция: Май 16, 2016, 22:12:21 pm от jasmin_veni »
[/url][/url]
*
Re: Нашите пораснали деца през март, април и май 2016
« Отговор #123 -: Май 16, 2016, 22:47:29 pm »
Мерси, Джам. Полезен линк! :)


*
Re: Нашите пораснали деца през март, април и май 2016
« Отговор #124 -: Май 18, 2016, 00:55:53 am »
В първи клас не бяха много по четенето,но имаха задължителни книги които им даваха да прочетат за седмицата и да ги върнат като родителя се е подписал,че са ги чели,сега втори клас завършват вече освен че им дават книги от училището и ги четат ги записахме в местната библиотека ,взимат всеки по около 10 книги и ги четат или за седмица или за малко повече,невероятно е ама факт.
*

    z22

  • *
  • 3293
  • мама на слънцa
Re: Нашите пораснали деца през март, април и май 2016
« Отговор #125 -: Май 18, 2016, 16:47:33 pm »
Браво на децата ,Стефи! И Георги донесе грамота за победител в същото състезание.
 А за системата учител-дете-родител : при нас за сега почти няма участие родител.Вечер просто му преглеждам тетрадките ,той си пише всичко в занималнята.Събота понякога му правя диктовка или го карам да преписва текст ,защото не пише много красиво и ако има правописна грешка го карам да препише думата 3 реда и гледам да включа сгрешените думи във вседваща диктовка,за да видя дали са запомнени.Ако реши да ходи на състезание по нещо,принтирам му падалите се до сега задачи и той си ги решава,ако има нужда разяснявам и после давам измислени от мен задачи ,сходни на сгрешените,за да видя дали ги е разбрал.

  Аз миналата година се бях хвърлила да проучвам училища и бях решила да са макс до Плиска (ние сме в Дружба).Гледах основно в Младост и мислех да не учи в квартала,защото след 4-ти клас няма много добри отзиви за учителите.Но в крайна сметка учи в квартала ,поради следните причини :
-мога да си избирам учител(похвалиха ми конкретна госпожа от 4 различни места)
-имат занималня  и тя не обединява няколко класа (защото и такива училища има ,дето в занималнята са по 30 и нагоре деца)
- до 4-ти клас са само първа смяна
- училището е до 8-ми клас и не е такава лудница.
- има Аво Бел и може да ходи на английски ,без да се налага някой да го води.

 След 4-ти клас ще го местя ,но тепърва ще го мисля къде .Той сам ще си покаже типа училище ,който е подходящ за него(понеже сега се интересува от доста неща -математика,изобразително изкуство,спорт ,но да видим кое ще  излезе на преден план и ще му върви най-много).
<br />
*
Re: Нашите пораснали деца през март, април и май 2016
« Отговор #126 -: Май 18, 2016, 17:19:56 pm »
Браво на децата ,Стефи! И Георги донесе грамота за победител в същото състезание.
 А за системата учител-дете-родител : при нас за сега почти няма участие родител.Вечер просто му преглеждам тетрадките ,той си пише всичко в занималнята.Събота понякога му правя диктовка или го карам да преписва текст ,защото не пише много красиво и ако има правописна грешка го карам да препише думата 3 реда и гледам да включа сгрешените думи във вседваща диктовка,за да видя дали са запомнени.Ако реши да ходи на състезание по нещо,принтирам му падалите се до сега задачи и той си ги решава,ако има нужда разяснявам и после давам измислени от мен задачи ,сходни на сгрешените,за да видя дали ги е разбрал.


Ами, Зори, това което правиш хич не е малко, да ти кажа. :lol: В нашия клас имаше дете ходи през целия първи срок без домашни, ерго че ходи и на занималня. И на РС за втория срок майка му каза - ама как така, аз го питам и той казва, че е написал всички домашни :lol: Е смятай за какво говорим, той й казал и тя дори не отворила тетрадката да провери, това 3-4 м., не 1-2 седмици, примерно :lol:
Аз затова дадох сравнението с нас, преди 20-30 г., за да онагледя участието на родителя. Разбира се има и по-активно участващи, както аз с Деси примерно и не толкова, колкото е твоя случай и моя с Ели, защото просто детето няма нужда. :)
*
Re: Нашите пораснали деца през март, април и май 2016
« Отговор #127 -: Май 19, 2016, 09:54:31 am »
До дете си е според мен. Ще дам за пример 3 момичета на една и съща възраст от един и същ клас, върху които имам наблюдения.

Алекс втора година не я знам какво учи. Домашните ги прави в занималнята. Много рядко е взимала да си донаправи вкъщи нещо, и то защото я взимам по-рано от другите заради английския и плуването.
Само веднъж или два пъти и давах задачи вкъщи да решава, защото на един тест изкара 5 на релси, което си беше чиста 4ка според мен. И повече не се повтори.
По английски в Британика съзнателно не помагам, защото е много различна системата и не искам да я объркам. Тя си пише домашните и от време на време отваря линка, който съм и дала, за да чуе и прочете още веднъж урока. Винаги проектите й там са над 90%, така че не виждам причина да правя нещо допълнително.

Дъщерята на братовчедка ми е в същия клас, и заедно с Алекс ходи на плуване и на английски. Тоест ангажиментите им извън училище са еднакви. И всеки уикенд се занимават с нея я баба, я татко, я мама, защото има нужда от помощ. На теста, на който Алекс имаше 5 на релси, тя имаше 3 на релси. Втория срок я викаха няколко пъти допълнително в Британика, защото изоставеше от другите.

Баба на момиче пак от нашия клас се похвали, че идвала учителка да й помага по математика 4-5 пъти и изкарало 5. Детето не ходи на извънкласни занимания.

За мен най-важното за добрия правопис е детето да чете. Четящото дете вижда ежедневно много думи и ги запомня как изглеждат и как се пишат. Затова поощрявам Алекс да чете много. Когато книга не я увлича, не я карам да я дочита, а предлагам друга. Засега тази формула работи :)

*
Re: Нашите пораснали деца през март, април и май 2016
« Отговор #128 -: Май 25, 2016, 10:20:09 am »
Абсолютно съм съгласна със Сия за правописа. Книги трябва да се четат и аз много държа на това. Оставям ги да си избират, важното е да са им интересни.
Деси така се е запалила по тоя дръндьо сега, че чете една книга за две вечери, а те са такава глупост, ама щом й харесва, купувам, к'во да правя :lol:
*
Re: Нашите пораснали деца през март, април и май 2016
« Отговор #129 -: Май 25, 2016, 10:54:53 am »
Ще взема и аз да го купя тоя Дръндьо. Имат ли някаква последователност или която хвана?
В събота, преди годишния концерт на Британика в НДК, ще обиколим пролетния панаир на книгата и ще се възползвам от намаленията.
Между другото, Никола Райков, авторът на Таласъмчетата и Дребосъците, ще е там в събота и неделя, та ще минем и него да видим. Алекс много се вълнува от срещите си с него. Последният път даже си поръча какво да има в третата книга за таласъмите и получи като подарък първата глава.
*
Re: Нашите пораснали деца през март, април и май 2016
« Отговор #130 -: Май 25, 2016, 10:55:41 am »
Като заговорихте за книги, да споделя, че авторът на Таласъмчо е написал и издал нова приказка-игра. Заглавието е "Добросъците" и в нея се разказва за едни малки, странни същества  :lol:. Ние се сдобихме с книгата в събота, когато беше премиерата като част от Европейската нощ на музеите.

Писали сме заедно със Сия  :D
« Последна редакция: Май 25, 2016, 11:00:56 am от dani_ j »
     
*
Re: Нашите пораснали деца през март, април и май 2016
« Отговор #131 -: Май 25, 2016, 11:26:21 am »
Сия, имат последователност. Купи й първата, мисля че са 7 общо. Ако пък решиш да не се набутваш за тази "класика" мога да ти ги дам аз, така и така съм закупила 5 вече. :lol:
Re: Нашите пораснали деца през март, април и май 2016
« Отговор #132 -: Май 25, 2016, 12:55:46 pm »
И на мен ми даде една от книгите за Дръндьото колежка. И от чудо - Георги прочете на един дъх 30 страници, докато му приготвях, т. е. сервирах обяда. Пак е нещо
*
Re: Нашите пораснали деца през март, април и май 2016
« Отговор #133 -: Май 26, 2016, 10:05:52 am »
Сия, ето и тази поредица Деси харесва, една съученичка й ги дава :)
https://www.book.store.bg/c/p-pc/id-11654/knigi-ot-poredicata-dnevnicite-na-kotaraka-myrmoran-.html

все "класика"  :lol:
*
Re: Нашите пораснали деца през март, април и май 2016
« Отговор #134 -: Май 26, 2016, 13:15:38 pm »
Хаха, ще хвърля око и на тази "класика". :lol:

Абе да четат, пък надявам се, по някое време ще почнат да отсяват плявата.
*
Re: Нашите пораснали деца през март, април и май 2016
« Отговор #135 -: Май 26, 2016, 13:38:58 pm »
о да, и аз на това разчитам. сега е важно да добият навика да четат :)
*
Re: Нашите пораснали деца през март, април и май 2016
« Отговор #136 -: Май 26, 2016, 15:48:46 pm »
Момичета, приемам съвети за отказване на нощен памперс. Мъжът ми се е запънал като магаре на мост. Била голяма. Друг въпрос е, че нямаше да напира толкова, ако мадмоазел не си вършеше голямата работа само вечер, когато сложим нощния памперс. От събота спи без, няма суха нощ. Казах му, че ако за една седмица няма поне една нощ ненапикана, значи още е рано. На мен пък ми писна всеки ден да пера цялото легло.  :x Другото, което е, тя знае кога й се ходи до тоалетна, но напоследък от мързел си се напикава дори през деня. В началото, когато започна да ходи без памперс, не беше така. Сега просто си играе и ми обяснява, че няма нищо лошо. Обяснявам без да й се карам. Но после ме питат защо пера непрекъснато. Защо ли?! И аз се чудя.
Синът ми беше на 4 г. И при него всяка сутрин памперсът си беше пълен. Но тогава баща му му каза, че е голям и го махнахме от раз. Е, чат-пат се е случвало пропуск. Дори и сега се случва. Но не е било всяка нощ напикаване.

*
Re: Нашите пораснали деца през март, април и май 2016
« Отговор #137 -: Май 26, 2016, 16:23:15 pm »
Блу, аз бих и изтеглила ушите като ми каже пак че няма нищо лошо :) но може и да не е готова да махате нощният и аз бих предпочела да не пера леглото или да ставам да водя в тоалетната. Идея за суха нощ мога да дам с намаляне на течностите 2часа преди лягане, дори ако може без.
Re: Нашите пораснали деца през март, април и май 2016
« Отговор #138 -: Май 26, 2016, 18:28:54 pm »
Блу, и аз съм за ограничаване на течностите вечер...еми тя пък наистина е голяма прав е таткото щом се и усеща аз не бих била толкова спокойна като теб бих и се карала,а не да ми обяснява,че няма нищо лошо..обясни и,че само бебетата са с памперс, че вече е голяма и би трябвало да се срамува,че се напикава и т.н. подобни приказки...с Вера ми бе леснообщо взето първо дневния до месец махнах и нощния при това на 2 г.и 2 месеца...сега ще видя с тоя хубостник как ще е,решила съм до есента да махна и неговия ама да видим :lol: все пак е момче,но пък си го слагам редовно на гърне и е рядко да не се изпикае в него...
*
Re: Нашите пораснали деца през март, април и май 2016
« Отговор #139 -: Май 26, 2016, 20:23:12 pm »
Ами не е точно така, и моето дете махна и дневния и нощния на 2.2 г., но на 4 си го върнахме нощния, та до сега - 3 клас. Аз не бих махала. Порбвахме с изпишкване 2 часа след като е заспала, да, действа но е адски изморително, а и детето стана голямо и тежко, беше трудно да го гушнем от леглото и да го занесем до тоалетната. Спи с памперс гащи, добре, че е кльощава та й стават 6-ти номер на либеро. Пробвахме и с ограничаване на течностите, да действа, но не винаги. Купихме и пейджър, ами спи си детето и туй то. Няма проблем с отделителната система, има проблем с много дълбок сън.
Така че Блу, аз не бих махала, повярвай ми нощното напишкване не е нарочно!
И това, че знае, че не е направила нищо лошо е много по-добре от това да се натъжава от факта, и не не й дърпай ушите, а се радвай, че знае, че не е нищо лошо.
Защото моята принцеса знае, че това е проблем, който ще израстне, не се срамува, не се натъжава, носи си памперсите и на зелено училище като ходи, няма и грам комплекс или притеснение от това. За което лично аз съм изключително доволна.
Брат ми се напикаваше до 4-ти клас, чичо й до 5-ти, дядо и до 7-ми, така че явно е наследствено.
За мен, важи същото правило като и при дневния памперс, не насилваме нещата, не стресираме децата, защото не знаем на какво се дължи.