0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Раждането- къде и как ?
« Отговор #400 -: Юни 13, 2011, 05:47:19 am »
Да, права е Жбрул. Добре е да си е подготвено всичко, че да няма изненади.Според мен и акушерката я важна, защото тя е тази която преценява кого и кога да вика.

На мен анастезиолога и неонатолога ми бяха любимите личности, когато раждах.


  
*
Re: Раждането- къде и как ?
« Отговор #401 -: Юни 13, 2011, 10:22:33 am »

Ясно, че и без анестезия ще родите, НО е излишно да ви се случват такива случки, защото просто нямало кой да ви обърне внимание по въпроса с обезболяването, точно когато е момента за това.

Успех на всички бъдещи мами!  :D

 :lol: :lol: :lol: освен ,ако не искат да им се случат именно тия случки  :wink: :wink: :wink:
*
Re: Раждането- къде и как ?
« Отговор #402 -: Юни 13, 2011, 11:22:51 am »

Ясно, че и без анестезия ще родите, НО е излишно да ви се случват такива случки, защото просто нямало кой да ви обърне внимание по въпроса с обезболяването, точно когато е момента за това.

Успех на всички бъдещи мами!  :D

 :lol: :lol: :lol: освен ,ако не искат да им се случат именно тия случки  :wink: :wink: :wink:

Разбира се Дидон. Лично аз, доста мами познавам, които искаха съвсем натурално раждане, без никакво обезболяване..., обаче след няколко часа хубави контракции и като "не му се виждало края" - размислиха за епидурала. ;) Предния ми пост се отнасяше разбира се за мамите, които по принцип искат да раждат обезболено. Не пречи обаче и тези, които не искат никаква упойка, да проучат все пак опциите по въпроса - в случай, че си променят мнението в някакъв момент.
Дето се вика - човек да е подготвен за всички варианти, пък дано се получи най-желаният от него накрая. :D
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Раждането- къде и как ?
« Отговор #403 -: Юни 13, 2011, 11:33:34 am »
 Da бе ,Жбрул,аз те разбрах много добре...
 Когато бях на училището за родители в ТК, стигайки до разясняване на "Информираното съгласие" , доктора каза,че може да не се подписва всичко...примерно именно, че не желаете упойка.Имал много такива случаи ,но само два,които наистина не са искали до края.Всичко останало рано или късно поддавало
*
Re: Раждането- къде и как ?
« Отговор #404 -: Юни 13, 2011, 12:49:28 pm »
А какви причини са изтъквали когато не искат упойка?


*
Re: Раждането- къде и как ?
« Отговор #405 -: Юни 13, 2011, 15:47:17 pm »
 Ми искат изживяването да е максимално натурално...катопри пра,пра дедите ни
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Раждането- къде и как ?
« Отговор #406 -: Юни 13, 2011, 20:22:30 pm »
Аз мисля, че ги е страх от ефекта, който епидуралната може да има над тях или бебето, а не че обичат да ги боли.

Б.
« Последна редакция: Юни 13, 2011, 21:06:41 pm от Bobbie »


  
*
Re: Раждането- къде и как ?
« Отговор #407 -: Юни 13, 2011, 20:55:57 pm »
А може и да ги е страх, че няма да им я поставят добре или от страничните ефекти.

*
Re: Раждането- къде и как ?
« Отговор #408 -: Юни 13, 2011, 22:12:16 pm »
Аз мисля, че ги е страх от ефекта, който епидуралната може да има над тях или бебето, а не че обичат да ги боли.

Б.

А може ли да има ефект над бебето??? Ако беше така, т.е. ако беше опасна епидуралната, щяха ли да я ползват повсеместно (или най-малкото често)? Не се ли очаква от анестезиолога да прецени точно колко се иска (все пак това му е работата), за да се избегнат нежелани последствия.

По тази логика, ако упойката се счита за "опасна", защо никой не се отказва от упойка при секцио?  
« Последна редакция: Юни 13, 2011, 22:13:56 pm от vaci »


Re: Раждането- къде и как ?
« Отговор #409 -: Юни 13, 2011, 22:37:41 pm »
Ваци, защото при секциото слагат спинална упойка, която те обездвижва от кръста надолу,краткотрайна е и вадят бебето бързо, в сравнение с епидуралната, която те поддържа няколко часа е все още тече периода на разкритие.
Това, което Жбрул е писала ми звучи като от някой филм. Честно да ви кажа аз съм много скептично настроена относно тези предварителни разговори, в които ще си разясняваме кое как ще протича, кога, и т.н. Изобщо не мога да си представя, че в някой момент ще искам среща с анестезиолог (т.е. аз си го представям, но не виждам в МД кой ще вземе насериозно желанието ми) и каква ми е гаранцията, че точно той ще бъде на раждането?
При лапарото се консултирах с един, приспа ме съвсем друг, барабар с някакви студенти.
Много ще си спомня някой какво сме си говорили..коя съм аз, една от многото и пр.
Не зная...дано не е така, но пак казвам в Бг държавни болници имам чувството, че е трагедия в това отношение.  :?

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Раждането- къде и как ?
« Отговор #410 -: Юни 13, 2011, 22:38:48 pm »
А може ли да има ефект над бебето??? Ако беше така, т.е. ако беше опасна епидуралната, щяха ли да я ползват повсеместно (или най-малкото често)? Не се ли очаква от анестезиолога да прецени точно колко се иска (все пак това му е работата), за да се избегнат нежелани последствия. 
Не,не е опасна - до колкото знам тя не минава през плацентата, така че въобще не стига до бебето. Много по-безопасна е  ( за бебето) от венозните лекарства. Ама хората си имат нерационален страх, който няма общо с реалността.
Мен примерно ме беше малко страх от самото поставяне и то не че няма да го направят като хората, ами да не  хвана някоя инфекция. Не знам колко е рационален този ми страх,защото не съм проверявала в какви приценти се случва ( ако въобще се случва), но си го имах.
« Последна редакция: Юни 13, 2011, 22:42:44 pm от Bobbie »


  
Re: Раждането- къде и как ?
« Отговор #411 -: Юни 13, 2011, 22:42:57 pm »
От самото поставяне и мен ме е страх, но не мога да си представя това да ме спре да не я поискам. Аз от зъболекар искам упойка.

*
Re: Раждането- къде и как ?
« Отговор #412 -: Юни 13, 2011, 22:58:18 pm »
Съгласна съм че риск винаги може да има (то кога няма), но щом не вреди на бебето И потиска болката - за мен това са достатъчни аргументи, за да съм ЗА упойка.

Друг е въпроса дали и кога ще ми я дадат... :)


*
Re: Раждането- къде и как ?
« Отговор #413 -: Юни 13, 2011, 23:01:04 pm »
Ами аз бях и със спинална/ за самото секцио/ и с епидурален катетър /за последващото обезболяване/. Нито усетих как ги поставят тези упойки, освен по едно "боц" по кожата, баш като при взимане на венозна кръв и това беше. От самите упойки - никакви последствия негативни няма при мен и при бебето разбира се. Важно е да е кадърен анестезиолога все пак.
Не знам как се работи в държавните болници с анестезиолозите конкретно, дали който е на смяна, или можеш и него да си избереш /както избираш лекар при, който ще раждаш.../ Сигурно има варианти и за анестезията, ама няма някой на крака да дойде да ви ги каже, вие трябва да се бутате, да питате, да се уговаряте. За съжаление - не мисля, че има друг вариант на този етап  :(
Другите варианти са ясни де - или "на късмет", или частна болница, но и те си имат своите негативи, които сме обсъждали 100 пъти вече.

За това писах в предишния пост, че колкото повече инфо имате и разговори проведете предварително - толкова по-добре.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*

    Raissa777

  • *****
  • 1672
  • Засадиш ли горчиви плодове-няма да береш сладки.
Re: Раждането- къде и как ?
« Отговор #414 -: Юни 14, 2011, 02:06:04 am »
Аз мисля, че ги е страх от ефекта, който епидуралната може да има над тях или бебето, а не че обичат да ги боли.

Б.

И за мен това беше най-логичният отговор, но видях че не е така !
Докато раждах през стаята ми минаха 3 родилки. С последната доста време откарахме заедно, а и беше доста приказлива, та бая си говорихме.
Тя стигна до 5 см разкритие доста бързо и лесно и аз най-искренно й завидях  :) Питах няма ли да си поика упойка ( понеже нали вече може...) и тя каза не ! На въпроса ми защо - не даден смислен отговор. Нещо от рода " ми не искам " .
Аз нали съм мара подробна - ама защо не искаш - ми не знам, не искам ...
Не повдигах темата повече, но останах с впечатление, че това момиче изобщо не знае за какво става въпрос !
*
Re: Раждането- къде и как ?
« Отговор #415 -: Юни 14, 2011, 02:29:09 am »
Абе доста момичета просто нямат никаква информация /истинска/ за какво става дума при упойките, ама във всякакъв смисъл. И не търсят такава, което ми е най-странното на мен. Ако не смятате за информация: "пък на една позната познатата каза..." и "по телевизията показаха една дето..." Това да питаш лекаря си за тия неща, или да седнеш да поровиш и да се ограмотиш, - масово не се счита за опция.
Мен жена родила две деца, нямаща вид на малоумна, висшистка, работеща и изкарваща добри пари ме пита по повод секциото: "Не те ли е страх да ти забиват игла в гръбначния мозък ?" И както и да й обяснявах къде и как се поставят подобни упойки - така и не ми повярва, че никой нищо няма да ми забива в гръбначния мозък.  :lol: Щели да ми го прекъснат с тия ми ти анестезии и да съм в инвалидна количка и си вярваше...

Хората са адски негрмотни и в повечето случаи - оттам им идват страховете, чули-недочули, недоразбрали.... Много са далеч в масовия случай, от опасенията на някои мами тук, които са в обратната крайност - толкова чели и проучвали, че са склонни да хиперболизират даден риск, дори незначителен.

Категорията "фенки на естественото отвсякъде" - не я вкарвам в горните редове, но я уважавам за куража. Аз нямам такъв.  :lol:
« Последна редакция: Юни 14, 2011, 02:39:33 am от Jbrul »
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*

    Raissa777

  • *****
  • 1672
  • Засадиш ли горчиви плодове-няма да береш сладки.
Re: Раждането- къде и как ?
« Отговор #416 -: Юни 14, 2011, 02:35:40 am »
Хората са адски негрмаотни и в повечето случаи - оттам им идват страховете, чули-недочули, недоразбрали.... Много са далеч в масовия случай, от опасенията на някои мами тук, които са в обратната крайност - толкова чели и проучвали, че са склонни да хиперболизират даден риск, дори незначителен.

 :good_post: и аз това имах предвид
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Раждането- къде и как ?
« Отговор #417 -: Юни 14, 2011, 10:54:14 am »
И както и да й обяснявах къде и как се поставят подобни упойки - така и не ми повярва, че никой нищо няма да ми забива в гръбначния мозък.  :lol: Щели да ми го прекъснат с тия ми ти анестезии и да съм в инвалидна количка и си вярваше...
Това не е съвсем без логика. Реално ти нямаш гаранция, че няма да направи грешка и да ти е бодне баш там :-). Това място там е все пак само около 3-4мм.  Те затова по принцип гледат да я слагат ниско долу( лумбарният гръбначен стълб), където свършва гръбначният мозък. Мен също ме е било стрха от това, докато не разбрах къде я слагат.   Обаче като се замисля сега,имам чувството, че моята беше малко по-високо. Ще трябва да обърна внимание следващият път и да попитам анастезиолога. Спред мен това са си напълно основателни страхове. Спиналната пък си е баш при гръбначният стълб и те нея затова винаги пък я слагат долу ниско, точно за да не ти  го закачат него. Обаче инфекция там също не е за подценяване.


Боби


П.П. Току що прочетох, че май всъщност лекарството стига и до бебето, което ми е много странно, защото едно време друго ме учеха.
« Последна редакция: Юни 14, 2011, 10:58:27 am от Bobbie »


  
Re: Раждането- къде и как ?
« Отговор #418 -: Юни 14, 2011, 12:18:55 pm »
Момичета, може да е малко отклонение (извинявам се), но докато сте още на подтемата за упойката: някоя от вас има ли опит с упойки (епидурална, спинална) и дискови хернии? Попрочетох тук-там, но само се обърках още повече - на едно място пишат, че нямали отношение херниите към поставянето на такъв вид упойка, на друго, че са индикации против поставяне на упойки... :BangHead: Струва ми се, че в крайна сметка опира до куража на анестезиолога  :? Ясно, че трябва да се консултирам със специалист, но ще съм благодарна да чуя и мнения, базирани на личен (или чужд  :)) опит  osi_1.
Най-много ме притеснява спиналната, ако се наложи секцио (да кажем, че за епидурална ще забравя от сега колкото и да не ми се ще  :(). На почти всички долни прешлени имам я херния, я протрузия - не могат във врата да ми я сложат тази упойка!  osi_8 А и скенерът ми е от преди доста години, едва ли ще свърши работа...
Re: Раждането- къде и как ?
« Отговор #419 -: Юни 14, 2011, 12:31:48 pm »
Момичета, консултацията с анестезиолог при планирано секцио е задължителна процедура в Майчин Дом- София. Ако ви готвят за секцио, със сигурност трябва да се срещнете и да си поговорите с анестезиолога. При спешност- не знам. Не виждам причина да не можете да се срещнете с анестезиолог и ако искате обезболено нормално раждане-  едва ли някой ще ви откаже.

Нощта е най-тъмна преди зазоряване.