0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Грижи за зъбките на малките деца
« Отговор #1 -: Юли 19, 2013, 15:27:12 pm »
Много полезна статия, благодаря, Джам!
Повечето препоръки ги спазвам, сладки неща рядко позволявам, особено пък да върви и нон-стоп да ми дъвче. Има си основни хранения и между тях гледам да яде предимно плодове. Ако е сладко - гледам да е шоколад, едно-две блокчета, засега успявам да удържа фронта. Почиствам й зъбите откак поникнаха първите два, добре че тук из темите сте писали за това и бях прочела, че е важно. Ама с конец - не. Особено пък сега - направо е немислимо, абсурд да ми позволи, тя започна и да не дава да ги мия, та е голяма борба. Дано е наследила зъбите на баща си.
Което ме подсеща нещо. Тя е с обратна захапка, на предните 4 зъба /майка ми е така/, не е много голяма, но е ясно изразена. Та се чудя сега, при положение, че е доста малка още, а и това са млечни зъби, може ли да се направи нещо или трябва да изчакам да излязат постоянните. Може би е редно да я заведа на ортодонт? Пердето май беше писала за някакъв в Бургас, ще взема да я питам.
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Re: Грижи за зъбките на малките деца
« Отговор #2 -: Август 16, 2013, 15:13:51 pm »
Сикс, колко голяма е дъщеря ти? По моя сметка е на около 2г. :) Да питам мъжо за вас за съвет.


*
Re: Грижи за зъбките на малките деца
« Отговор #3 -: Август 16, 2013, 15:30:39 pm »
Моето момче от скоро има две долни зъбчета.Откога започнахте да почиствате зъбчетата на децата си?

Ако не вярвате в чудеса вероятно сте забравили,че всеки от нас е чудо!
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Грижи за зъбките на малките деца
« Отговор #4 -: Август 16, 2013, 15:33:53 pm »
Раши, много ще съм ти благодарна, ако го попиташ, на 2г и 7 м. е Габи. Ако трябва ще ти пратя и снимка на зъбките. Притеснява ме тази захапка, само предните 4 зъба са, другите са ок, засега поне, но си е ясно изразено.
Благодаря ти!

Керита, аз започнах, когато излязоха първите 2 зъба. Първоначално почиствах с накрайник.
« Последна редакция: Август 16, 2013, 15:37:39 pm от sixsens »
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Re: Грижи за зъбките на малките деца
« Отговор #5 -: Август 16, 2013, 15:39:17 pm »
Сикс, ще го питам довечера значи :)

Дай и една снимка ако искаш. Ще ти пратя мейла си на ЛС.


*
Re: Грижи за зъбките на малките деца
« Отговор #6 -: Август 16, 2013, 21:16:57 pm »
Сикс, отговорих ти по мейла. Успех! :)


*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Грижи за зъбките на малките деца
« Отговор #7 -: Август 16, 2013, 21:24:42 pm »
Благодаря ти! Благодари и на мъжа ти от мое име!
Хубава вечер!
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Re: Грижи за зъбките на малките деца
« Отговор #8 -: Август 16, 2013, 22:42:39 pm »
Керита, аз започнах, когато излязоха първите 2 зъба. Първоначално почиствах с накрайник.
Благодаря,sixsens :)

Ако не вярвате в чудеса вероятно сте забравили,че всеки от нас е чудо!
Re: Грижи за зъбките на малките деца
« Отговор #9 -: Септември 04, 2013, 14:22:32 pm »
Имате ли представа дали е нормално при пробиващ зъб, венецът да е подут не отгове, а отпред? Един кучешки се е закучил от няколко месеца и тази подутинка (леко побеляла) на това място взе да ме тревожи. Ще ми се да я види и зъболекар, но дали ще успея да я накарам да отвори уста...
*
Re: Грижи за зъбките на малките деца
« Отговор #10 -: Септември 04, 2013, 16:35:43 pm »
Нормално е, те са малко по-големи зъбки и някак по-напред просто, виж си и твоите  :)
*
Re: Грижи за зъбките на малките деца
« Отговор #11 -: Септември 04, 2013, 19:17:31 pm »
Ами и Митко почти не яде сладко,изключая чат-пат някое барни или обикновени бисквити,и ние редовно търкаме зъби стриктно,ама ето на от онзи 4 кариеса от които единия пулпит :?.

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Грижи за зъбките на малките деца
« Отговор #12 -: Септември 05, 2013, 09:43:24 am »
"Барни" е? простете... .
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Грижи за зъбките на малките деца
« Отговор #13 -: Септември 05, 2013, 09:46:18 am »
Нещо като кексче с различни видове пълнеж/не е от полезните неща/ :)
« Последна редакция: Септември 05, 2013, 09:47:49 am от parsi »

*
Re: Грижи за зъбките на малките деца
« Отговор #14 -: Септември 05, 2013, 15:15:18 pm »
"Барни" е? простете... .
Води се подходящо за деца, без консерванти  :lol:
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Грижи за зъбките на малките деца
« Отговор #15 -: Септември 05, 2013, 15:20:43 pm »
Ключовата дума е "води се" :lol: :lol: :lol:
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
Re: Грижи за зъбките на малките деца
« Отговор #16 -: Ноември 27, 2013, 14:28:09 pm »
Забелязах наскоро, че на моето детенце (2 г.) кучешките му зъби и кътниците са пожълтели, не целите, но имат тъмножълти петна. Явно не успявам да измия добре, въпреки че тя стои кротко в повечето случаи и търкам по 4-5 минути всяка вечер. Опитах с марля и паста (бебешка) да ги изчистя, но резултатът е минимален :(. Някакви идеи как да изчистя по-добре тези зъбки?
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Грижи за зъбките на малките деца
« Отговор #17 -: Ноември 27, 2013, 14:46:06 pm »
Аз се сетих да питам  нещо -мисля, че в тази тема бях чела , но очевидно в седмичната е било  коментирано  -май jam писа :
-  от кога се препоръчва флуорна детска паста - дали след 3 г .   е най-  удачно  , за нас  2г.  6м  е рано ли още ?


*
Re: Грижи за зъбките на малките деца
« Отговор #18 -: Ноември 29, 2013, 23:45:33 pm »
нимика, може би след 4г. гледам Ненедент-а е от 2 до 4г.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Грижи за зъбките на малките деца
« Отговор #19 -: Февруари 20, 2014, 14:34:41 pm »
За поникването на постоянните зъбки

Разклащането и падането на временните зъби се дължи на постепенната резорбция (стопяване) на корените им. Тя настъпва около 5-ата година след пробива им. Този процес е безсимптомен и започва от тези места, които са по-близко разположени до зародишите на постоянните зъби. Те лежат в обща костна алвеола с временните. В процеса на своя растеж и развитие постоянният зъб оказва налягане на костната преграда, отделяща го от млечния и по този начин се активизират клетки-остеокласти, които предизвикват резорбцията на корените им. Така постепенно изчезва коренът на временния, той се разклаща и пада. Зад всеки зародиш на временен зъб е нормално да има зародиш и на постоянен. Благодарение на удължаването на зъбната пластина се образуват постоянните молари, които поникват зад временните зъбки, без преди това на тяхно място да е имало млечни.
"Залавянето" и развитието на зародишите на постоянните зъби започва още от
4-тия месец на бремен-ността на майката. 16 от тях се "залавят" в този период, а останалите - след раждането до 9-ия месец на детето. Най-късно се "залавят" зародишите на мъдреците - около 4-тата година на детето, но тях невинаги ги има. Така развитието на постоянните зъбки - тяхната минерализация, започва далеч преди появяването им в устата на детето.
Първият постоянен зъб се появява обикновено около 6-ата година. Поникват първите кътници, най-отзад в зъбната редица, без това да е съпътствано с отпадането на временен зъб. Ето защо пробивът на тези зъби често остава незабелязан от родителите. Пониквайки, те са с незавършено развитие на корените (което продължава 2-4 г. след пробива), както и с непълна минерализация на емайла
Това налага контролен преглед при денталния лекар, който трябва да даде насоки за правилното почистване на тези зъбки, но и да прецени имат ли нужда от допълнителна обработка на повърхността за предпазване от кариес на фисурите. Това се провежда чрез т.нар. силанизиране. Тази профилактична процедура се провежда с цел предпазване на по-неустойчивите на кариесогенни микроорганизми новопробили детски зъбчета. Процедурата е абсолютно безболезнена. Зъбчето се подсушава, почиства с четка и паста, обработва се със специален гел, измива се, подсушава се отново и отгоре се нанася фотополимеризиращ силант, който покрива зъбната фисура (вдлъбнатина) подобно на лак. Следва проверка на височината на зъбчето - поставеният материал да не променя захапката на детето. Силантите обикновено се задържат върху зъба между 6 месеца и 2 г. Това се регистрира на профилактичните прегледи при денталния лекар. След 2 г., когато е завършила пълната минерализация на зъбчето, силантът става излишен. И под въздействието на дъвкателния акт той се изтрива.
Обикновено едновременно с пробива на молара се разклащат и падат и централните млечни резци, а на тяхно място се появяват постоянните. Те са по-големи от млечните
Времето на пълен пробив е около 8 месеца като средно напредва с по 1 мм месечно. Корените на постоянните зъби продължават развитието си 2-4 години след пробива им в устата, което прави доста по-специално лечението на тези зъбки, ако в този период се разболеят и процесът стигне до нерва.
Закъснял се смята пробивът, когато е над 2 години от установените средни срокове. Постоянното съзъбие обикновено се оформя до 12-14-годишна възраст, а напълно развити корени имаме на около 16 г. Изключение правят мъдреците, които могат да пробият дори и в напреднала зряла възраст.

източник:
http://paper.standartnews.com/bg/article.php?d=2014-02-20&article=482805
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!