0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    baracuda

  • *****
  • 5348
  • Най-голямото щастие?Да бъдеш полезен!
Re: Моята Градинка 2
« Отговор #800 -: Ноември 23, 2007, 22:31:37 pm »
  Mary,не се поддавай на предколедната меланхолия и не се натъжавай с такива мисли!Ще дойде и нашето време(Айде на бас! :wink:),имаме си прекрасни половинки,прелестни цветя и любими животинки...те ни носят толкова щастие!Да им се радваме пълноценно сега,че после едва ли ще имат такъв шанс! :wink: :balk_21: :balk_102:
*
Re: Моята Градинка 2
« Отговор #801 -: Ноември 23, 2007, 22:48:48 pm »
Бари едно голямо гуш от мен. :bighug:
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 2
« Отговор #802 -: Ноември 26, 2007, 11:23:46 am »
Мари, не съм влизала отдавна, че ме боли окото, ще преведа това което искаш, принтирах го, утре или в другиден, до имаш, не искам да се застоявам дълго пред компа, дори не съм разгледала снимките ти. Целувки, до скоро.
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*
Re: Моята Градинка 2
« Отговор #803 -: Ноември 26, 2007, 11:39:12 am »
Ау-у-у, Мари, аз откога ги чакам тия снимки!
Та ти си изкупила щанда за цветя! :P Много са ти хубави, браво!

И мен ме бяха обзели едни такива мелнхолични мисли, ама си казах, че няма смисъл. Всичко е Божа работа. Та един ден след работа реших да разпусна по магазините. Прибрах се в къщи с играчки, гирлянди и коледна шапка!

Та сега му е времето да си угаждаме на душичките, щото за другата Коледа другаде ще отиват паричките :P
Ама то и рима има  :wink:
 :bighug:
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 2
« Отговор #804 -: Ноември 26, 2007, 15:06:35 pm »
Mary, влизам набързо, само за превода:


             СЪДЪРЖАНИЕ

10) Триумф лалета
    12см (разтояние между растенията при посаждане)
    13см  (дълбочина на посяване)
    50-60см  (височина на цвета)
Цъфтят април-май (цифрите 10/11 не знам какво означават, вероятно бройката на луковиците)

20)Ботанически минзухари
    5см
    7см
    10см
Цъфтят февруари-март

3) Нарциси "Жълто"
    10см
    15см
    35см
Цъфтят март-април

2) Зюмбюли "Розово"
    10см
    15см
    35см
Цъфтят април

15) Гроздовидни зюмбюли
     8см
     8см
     20см
Цъфтят март-април

25) Anemone de Caen
     5см
     7 см
     30см
Цъфтят май-юни

27) Allium ......
     15см
     5 см
     25см
Цъфтят март-април

« Последна редакция: Ноември 26, 2007, 16:33:43 pm от Osiana »
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*
Re: Моята Градинка 2
« Отговор #805 -: Ноември 26, 2007, 15:24:43 pm »
Купих си коледна звезда и сега долните листа се завиват - от какво е това, преполята или няма светлина или си е била болна?
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 2
« Отговор #806 -: Ноември 28, 2007, 11:09:20 am »
Ами к`во да ти кажа, не бяха планувани, но така се стекоха обстоятелствата. Стана ми супер гадно като видях грейналите лица на хората, които се тълпяха пред коледните щандове. И като се замислих аз какво имам или по-точно нямам, минах с буца заседнала в гърлото ми от единия край на магазина до другия като торпедо. И така реших, че след като няма на кого да купувам дрехи, играчки, коледни украшения и т.н., що да не си позволя да направа една малка компенсация на изстрадалата ми душа.

Мари, миличка, недей така... То че нищо не може да замени нашите дългоочаквани бебета, си е така, нека цветята ни останат една радост за която с удоволствие да се грижим. Бебето ще дойде, рано или късно...
Стархотни цветя си си накупила, напълниха ми се очите, браво.
Надявам се да съм ти помогнала с превода, ако нещо не е ясно, пиши на лични.

Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 2
« Отговор #807 -: Ноември 28, 2007, 11:11:41 am »
Коледна звезда / Euphorbia pulcherrima


Раздел: Декоративнолистни 

   
Описание: Коледната звезда (Euphorbia pulcherima) е храст от семейството на млечките. Нейна родина е Мексико. Тя е традиционен коледен символ в Америка, Западна Европа, а от сравнително скоро време и у нас.
Ацтеките са я използвали като лечебно средство, както и за получаване на червена боя. Като декоративно саксийно растение Поинзецията е произведена за първи път в Америка и оттогава става популярна и обичана в целия християнски свят.
Поради големия интерес и търсене, цветарски компании в САЩ, Холандия и Германия непрекъснато работят върху нови селекции на растението. Освен класическите Червени в различните им нюанси, на пазара се предлагат Поинзеции с бели, жълти, розови и мраморни прицветници.
В българските цветарски магазини се внасят растения предимно от Холандия, които се купуват масово за коледна украса на домове, офиси и магазини.
Мнозина обаче изпитват истинско разочарование, след като веднъж поставена в домашни условия, Коледната звезда загива. Най – упоритите обаче съумяват да положат необходимите грижи, за да запазят “красавицата” и за следващия сезон.

Грижи: Основното е да се има предвид, че Коледната звезда развива листна маса през лятото, когато деня е дълъг, а зацъфтява през зимата, когато деня е къс.
Коледната звезда се тори с комплексен тор през лятото всяка седмица, за да се развие листната маса и на всеки 14 дни, докато цъфти, като торта трябва да съдържа повече калий, за да се подпомогне формирането на цветове.
Растението има нужда от достатъчно светлина и температури 17- 21 С през нощта и 20 - 24 С- през деня в зависимост от сорта. Ако тези температури се поддържат докато Коледната звезда цъфти, се развиват по едри прицветници (истинските цветове са дребни и невзрачни, но са заградени от ярки прицветници, които си наричат "цветове"), но растенията изнежват и стават нетрайни.
Растението се полива само с вода със стайна температура, тогава, когато усетите с пръсти, че почвата е засъхнала. В никакъв случай не бива да се преполива.
По време на коледните празници поливайте с малко вода, като държите почвата постоянно влажна. През лятото може да се пръска с вода.

Място: Трябва да се избягва пряката слънчева светлина в помещението, течение или близостта с отоплителни уреди. През лятото може да се изнесе на балкон, който не е ветровит.
Размножаване: Коледната звезда се размножава чрез вкореняване на зелени върхови резници през лятото. След като се развият корени, резниците се засаждат в не големи саксии 9- 15 см. в богата , порьозна почва, с достатъчно микроелементи, сред които желязото е от особено значение.
 
Съвет на градинаря: За да се запазят цветовете за няколко седмици, първото правило е, привечер, към 17 – 18 часа, да се осигури пълна тъмнина в помещението, в което е саксията с Коледната звезда, в продължение на около 14 часа. Лесна за приложение идея е да поставите растението в картонена кутия или кашон. Поинзецията често се напада от гъбни и бактериални заболявания. Те се благоприятстват от много ниските температури и прекомерната влага. Най- честият вредител е белокрилката. Единственият изход е да се купуват здрави растения, да се поддържа добра хигиена и да се пръска редовно с подходящи препарати. Често листата пожълтяват и окапват - причината може да в сухия въздух и висока температура в помещението в което е растението. Възможно е причината да е в прекомерното поливане или пък пълното засъхване на почвата около корените. Пагубни са всички резки колебания в температурата и недостатъчната светлина. Сортовете, които са най- подходящи за отглеждане у дома, са Freedom, Cortez, Star и Lilo и съответно техните разноцветни форми. 
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*
Re: Моята Градинка 2
« Отговор #808 -: Ноември 28, 2007, 18:06:43 pm »
Ох, Ози, аз от притеснение даже не съм се сетила, че съм поискала помощ. Извинявай, че не съм  видяла отговора ти навреме. Много ти благодаря и извинявай, че те натоварих в неподходящо за теб време.
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 2
« Отговор #809 -: Ноември 28, 2007, 18:53:05 pm »
Ох, Ози, аз от притеснение даже не съм се сетила, че съм поискала помощ. Извинявай, че не съм  видяла отговора ти навреме. Много ти благодаря и извинявай, че те натоварих в неподходящо за теб време.

:bighug: :bighug: :bighug:

Mary, аз поoгледах твоята щам роза, не пише ли някъде какъв сорт е, някакво име? Kакъв цвят всъщност има? Розово-бяла? Нали знаеш че сега както е нацъфтяла, трябва да я държиш в къщи? Щото ако я изкараш вън ще измръзне.
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*
Re: Моята Градинка 2
« Отговор #810 -: Ноември 28, 2007, 19:28:06 pm »
Малеееее добре, че се включи. Всички външни ги изкарах на терасата и даже не съм ги и помисляла, егати и отговорната работа. Абе мозъка си ми се е спаружил, то е ясно. Къде да я гледам, по стаите е топло, но имам една стая /детската/, която така и не се направи и я ползвам да прибирам съкъзите и други цветя. Тя не се отоплява, минават тръбите на парното през нея. За всеки случай сме приготвили една печка ако хванат големи студове, да позагреем лекичко.
Утре ще я снимам по-подробно и ще ти я покажа.
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 2
« Отговор #811 -: Ноември 29, 2007, 18:46:04 pm »
 
Темата стана много голяма, затова отварям нова.
Нека коледно новогодишните празници ни донесат повече радост, повече цветя
и повече бебета!

Моля някой от модераторите да заключи темата.
Благодаря.
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."