0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Болничен и майчинство
« Отговор #460 -: Юни 22, 2012, 15:57:05 pm »
Къди, при напускане задължително ще ти изплатят неползвания отпуск- поне така е редно.Знам ,че при майчинство не изгаря неползвания отпуск,защото имаш основателни причини и няма как да го ползваш.Ако нещо пропускам нека да помагат момичетата ,че съм откъсната от работа и може да има промени,с които да не съм се запознала.
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #461 -: Юли 02, 2012, 11:39:57 am »
Момичета и аз имам едно питане, което не е много за тук, но да не отварям нова тема ще използвам тази:
След 2 месеца ми изтича 2 години майчинство, не смятам да ползвам неплатен отпуск и трябва да се върна на работа. Имам натрупан платен отпуск, който искам да ползвам след изтичането на майчинството. Въпроса ми е следния-трябва или не трябва да  се върна на работа за няколко дни, за да ми бъде платен отпуска върху заплатата, която вземам, а не на минимума. Един казва трябва, друг не трябва и тотално се обърках.
Ако обаче се върнеш на работа без да си пуснала молба за отпуск и резолюция "Не", губиш отпуска за текущата година.

Това последното не го разбрах. :oops:
Моето обещетение за раждане до 410 ден изтича на 26-ти декември, питам се мога ли ползвам отпуската си за 2012г. от 27-ми? Ако реша да напусна длъжен ли е работодателят да ми изплати натрупаният отпуск?
Можеш да си ползваш цялата натрупана до момента отпуска наведнъж от 27ми.
И по принцип при напускане трябва да ти я изплати.
*

    silvanchence

  • *****
  • 1971
  • Най-стимулиращият дар – надеждата.
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #462 -: Юли 02, 2012, 12:21:20 pm »
Има една много хубава тема в бгмама, там винаги съм получавала точни и верни отговори.

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=659964.new;topicseen#new
[/url[url=http://bg-mamma.com]


Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен
09.04.2009 г.
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #463 -: Юли 02, 2012, 13:06:55 pm »
Здравейте,
имам нужда от инфо:)
На 8.06.2012 ми изтече последния болничен след раждането,кога се подават декларация 1 и 6 и дали са обвързани с внасянето на осигуровките за м.юни, както е при болничните или трябва да се подаде след изтичането на болничния.
Благодаря предварително:) 
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #464 -: Юли 02, 2012, 14:00:12 pm »
Декларация 1 се подава винаги  до ден след внасяне на осигуровките,а декларация 6  до края на месеца,в който са внесени осигуровките.
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #465 -: Август 01, 2012, 08:59:14 am »
Момичета,здравейте и от мен в тази наболяла тема.Имам няколко въпроса свързани с изплащането на болнични.Бременна съм в 15седмица.Взех първия си болничен преди две седмици за 14дни и сега ще пускам продължения до края на бремеността.Работя в тази фирма от два месеца преди това съм била безработна и внасях сама здравните си осигуровки върху мин.раб.заплата тоест 16,80лв.на месец.Сега ме осигуряват на 400лв.Въпросът ми е колко горе-долу на месец ще получавам от болнични?И колко после ще взимам майчинство?Знам че болничния е 80%от заплатата,но аз работя отскоро така че нищо не ми е ясно.Моля ако може някоя от вас да ми каже горе-долу реална сума ако може да изчислите.Извинете за притеснението и тъпия ми въпрос. :lol: :oops:
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #466 -: Август 01, 2012, 10:58:11 am »
Болничните ще бъдат около 270лв, но е доста относително, защото по това време минималната заплата се пороменяше и незнам кога как е било. А за майчинството ако имаш поне 12 месеца осигурителен  стаж в живота си ще получаваш минималната заплата за първата година, а за втората 240лв.


Re: Болничен и майчинство
« Отговор #467 -: Август 01, 2012, 14:38:01 pm »
Благодаря ти мила :D
*

    benito_79

  • *
  • 31
  • Чакам чудото да се случи
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #468 -: Септември 28, 2012, 11:46:45 am »
Здравейте момичета имам следния въпрос.
Използвах 2 месеца неплатен отпуск през 9 и 10.2011 год.На постоянен трудов договор съм като ми изчисляват обезщетението тези два месеца 0 лв. ще са или ще се вземе база минимална работна заплата.
Дано съм успяла да ви обясня.Предварително благодаря
ЧАКАМ ТЕ БЕБОНЧЕ
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #469 -: Септември 28, 2012, 18:16:17 pm »
Ако неплатеният отпуск е повече от 30 календарни дни за година имаш прекъсване не трудовия стаж.И да-0 лева ще ти бъде базата за изчисляване на обещетение някакво(не си писала за майчинство или болничен)


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #470 -: Октомври 05, 2012, 09:28:07 am »
Момичета искам да ви питам нещо:Ако до този момент съм взимала болничен от лекарката която ми следи бременността,може ли сега да си взимам другите болнични от лекарка от друга болница(която работи по ЗК)и от нея ще си взимам само болничните и ще си правя изследванията които могат да минат по каса,а другата лекарка ще ми води ЖК или няма такъв вариант???
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #471 -: Октомври 05, 2012, 14:59:26 pm »
Момичета искам да ви питам нещо:Ако до този момент съм взимала болничен от лекарката която ми следи бременността,може ли сега да си взимам другите болнични от лекарка от друга болница(която работи по ЗК)и от нея ще си взимам само болничните и ще си правя изследванията които могат да минат по каса,а другата лекарка ще ми води ЖК или няма такъв вариант???

Няма проблем от къде ще са болничните,ако не надвишават 180 дни(тези 45 дни преди раждането са извън сметката :))


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #472 -: Октомври 08, 2012, 16:43:36 pm »
Здравейте момичета, искам да попитам, дали някоя от вас знае със сигурност колко дни в болничен ми се полагат. От извесно време чета по форумите, защото мисля да изляза в болничен и намирам разлика в дните. На някои места пишат, че имам право на 135 дена и на други 45 преди термина. Често срещам обаче и 180 дни болничен и други 45 преди термина. Кое обаче от двете е вярно?
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #473 -: Октомври 08, 2012, 20:22:31 pm »
Става въпрос за различни болнични. 180 дни имаш право на болнични за една година. Ако ги надвишиш отиваш на ТЕЛК. А тия 135 ти се полагат като се разпределят 45 дни преди раждането (т.е. преди термина) и останалите 90 дни след раждането на бебчето. Тези 135 дни не влизат в сметката на 180-те дни. Тези 180 дни ти се полагат за една година независимо дали си бременна или не.
Не знам дали успях да обясня, но поне се постарах. :)
« Последна редакция: Октомври 08, 2012, 20:24:49 pm от tanita68 »

*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #474 -: Октомври 25, 2012, 21:25:12 pm »
:lol: даже май си закъсняла ... действай  :wink:

Дааа...мисля, че е точно така...но аз пък се питам ако жената забременее веднага след изтичане на първата година и започне да получава онези 240 лв...тогава как се смята новия майчински  :?

Такаа, това го обсъждахме май месец и ето че стана.  ;–) От последващите  постове ( на 21 стр. са) това, което аз разбрах е: че ако не ме осигуряват на по-висока заплата е по-добре да не се връщам на работа( то май и няма да мога, защото няма кой да гледа малкия), а майчинството(1=та год.) за второто ще е толкова колкото и първата година за първото дете, така ли?
Получава ли се нещо по-различно в периода от раждането на второто дете, до края на 2-та год. майчинство на първото дете?
А какво става ако се върна например за няколко дни на работа и след това взимам болнични до раждането(но това са повече от 180 дни)

Уфф, много объркана работа, ама тез счетоводни работи никога не мога ги разбера :-(


Re: Болничен и майчинство
« Отговор #475 -: Октомври 25, 2012, 23:54:43 pm »
Вече не консултирам безплатно тук.Заповядайте в офиса ми след 02.08. догодина.

Кисела те тия 24м назад не ги гледат за да ощетят нас, а да не точат пари тия, които не работят и фиктивно са назначени за 6м или пък за 6м осигуряват на максимум. Просто идеята е да не могат да манипулират и реално да вземат парите на другите.

Всеки икономист(не казвам счетоводител) знае как се източва НОИ,и Дянков го знае,Той за това вдигна максималния осигурителен праг,един вид защита.Макар,че точно това упражнение не си струва.
« Последна редакция: Октомври 26, 2012, 00:17:49 am от kisela_2000 »


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #476 -: Октомври 26, 2012, 08:55:10 am »
Ivanita, втората година взимаш 240 лева. Когато ще се определя майчинството(24месеца назад) за първата година на второто дете, този доход май ще влезе. Зависи на каква сума те осигуряват, ако е на пълната ти заплата, май ще е по-добре да се върнеш на работа за няколко дни. Да използваш натрупана отпуска, ако имаш такава и болнични и така.
Ама питай някой разбиращ повече :wink: Аз просто си мисля на глас  :D

*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #477 -: Октомври 26, 2012, 15:21:27 pm »
Иванита кога би следвало да ти издадат 45- дневния болничен - преди изтичането на втората година от майчинството или след като е изтекла?


*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #478 -: Октомври 26, 2012, 15:34:42 pm »
Иванита кога би следвало да ти издадат 45- дневния болничен - преди изтичането на втората година от майчинството или след като е изтекла?
Веста, мисля, че 45-дневния болничен трябва да се издаде около 1 май. - преди изтичане на втората година майчинство.Тя мисля че изтича края на август.


*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #479 -: Октомври 26, 2012, 16:03:13 pm »
Тогава, да, ти ще получаваш обезщетението от първото майчинство съгладно чл.49 ал.2 от КСО , който гласи "При придобиване право на парично обезщетение при бременност и раждане през периода на изплащане на парично обезщетение за бременност и раждане или за отглеждане на дете обезщетението е в размера, определен по ал. 1 за предходното дете, ако това е по-благоприятно за лицето."
До три дена след издаването на болничния за 45 дни трябва да подадеш във фирмата прил.12 за прекратяване на платеното майчинство за първото  дете и прил.4 за 50% от него да ти изплатят за дните, за които се получава застъпване.
Дано си ме разбрала  :wink: