0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Кърменето! Материали и дискусии! - 2
« Отговор #140 -: Март 14, 2012, 14:51:00 pm »
А ако суче примерно по-често, на час и половина да речем, не се ли чувства спокойно детето? И да не се дохранва, а да изгладнява просто по-често  :ask:

Re: Кърменето! Материали и дискусии! - 2
« Отговор #141 -: Март 14, 2012, 15:37:33 pm »
От всичко, което прочетох досега не можах да разбера как е по-добре да се дохранва с цел запазване на лактацията. Ясно е, че е най-добре да не се дохранва с АМ, но ако се налага кой вариант е по-добър - да се замени едно или няколко кърмения с АМ, или да се дохранва всеки път, когато  бебето плаче очевидно от глад?


По добре е да кърмиш първо и от двете гърди и, ако и тогава бебето е гладно да предложиш АМ, ако не си прочела тази статия ще ти е полезна: http://missby.wordpress.com/2008/01/08/supplement-formula/

Колко е голямо бебето, как наддава, по какво съдиш, че е гладно, а не са примерно колики или друг дисконфорт?


0888 555 385 - национален телефон на Ла Лече Лига
*
Re: Кърменето! Материали и дискусии! - 2
« Отговор #142 -: Март 14, 2012, 16:53:55 pm »
Когато моят син огладнява по-често го храня по-често, а след като съм редувала и двете гърди няколко пъти и той иска още вадя шишето. Понякога изпива само 20мл и заспива, но няма ли ги не може да се успокои.
Re: Кърменето! Материали и дискусии! - 2
« Отговор #143 -: Март 14, 2012, 18:16:26 pm »
Детето е на 50 дни. Доскоро имаше дни, когато не се е налагало дохранване, или се е налагало вечер по 30-40 мл. По принцип, кърмя на поискване. Детето става все по неспокойно, имаше дни когато не спи по цял ден и почти постоянно е на гърда-суче, заспива, оставям в легло или кошче, веднага се събужда и плаче, слагам на гърда и така отначало.Вечер след неистов рев, дохранвах и заспиваше.Но от седмица до 10 дни и през деня плаче много, а няма признаци на колики, търси да суче, успокоява се само на гърда. При неистов рев и захласване, започнах да давам по 30-40 мл АМ и през деня, но в някои случаи ревът продължаваше докато не й дам още 1-2 пъти по 30мл, след което блажено заспива. Лошото е, че започна и да повръща много. Може би, защото като й дам дохранване, суче много лакомо.Събужда се 2 минути след като я сложа в леглото от повръщане е плаче. Започнах да й давам АР мляко от днес.
*
Re: Кърменето! Материали и дискусии! - 2
« Отговор #144 -: Март 14, 2012, 18:42:26 pm »
Горе долу на същата възраст и при нас се изрази рефлукса. Аз давах по една доза АМ АР след всяко кърмене(някъде на около 3ч и само при дневните хранения) след като разбрах, че мога да опитам да му повлияя така.
Re: Кърменето! Материали и дискусии! - 2
« Отговор #145 -: Март 14, 2012, 21:28:15 pm »
alia_alia, това което описваш ми е до болка познато. Севи като се роди, месец и половина не слезна от гърдите ми.Беше едно денонощно сукане.Качваше добре,но продължаваше постоянно да търси гърда.Тогава се обърнах към ЛЛЛ и много ми помогнаха,или по-точно подкрепиха и успокоиха,че всичко си е в реда на нормалното.И наистина - това беше временно.
Някои от съветите,които ми дадоха бяха да кърмя легнала и така бебето като заспи да не го мърдам да не се разбуди.
Да го повия в тънка пелена като кърмя и като заспи така да я поставя в кошарката.Понеже чаршафите да хладни и е вероятно това също да разбуди бебето.
Препоръчаха ми и слинг,за да мога да си върша спокойно работата и да мога да излизаме на разходки(беше септември месец,топло,а не смеех да мръдна навън).
Ако искаш и ти се посъветвай с консултант или ако искаш мога да ти пратя какво ми отговориха на мен.

п.п. аз не съм дохранвала с АМ и не ми е повръщала.
[/url]
Re: Кърменето! Материали и дискусии! - 2
« Отговор #146 -: Март 15, 2012, 14:05:49 pm »
Краси, слинг с халки си бях направила преди да родя още, но нещо не й харесва и сега си купих слинг шал, дано да й хареса. Аз живея в Разград и тук не знам да има консултанти на ЛЛЛ, за съжаление. Аз я повивам в едно тънко поларено одеало и я кърмя с него. Ще съм ти благодарна, ако ми пишеш какви препоръки са ти дали.

Йоанна, статията наистина не я бях чела. Някои неща ми се изясниха.
Re: Кърменето! Материали и дискусии! - 2
« Отговор #147 -: Март 15, 2012, 14:15:04 pm »
Краси, слинг с халки си бях направила преди да родя още, но нещо не й харесва и сега си купих слинг шал, дано да й хареса. Аз живея в Разград и тук не знам да има консултанти на ЛЛЛ, за съжаление. Аз я повивам в едно тънко поларено одеало и я кърмя с него. Ще съм ти благодарна, ако ми пишеш какви препоръки са ти дали.

Йоанна, статията наистина не я бях чела. Някои неща ми се изясниха.

А, как наддава бебето, имате ли проблем с теглото? Бебето може да повръща и от преяждане, или да е рефлукс. Можеш да се обадиш по телефона на ЛЛЛ или НАПК, ще ти дадът съвети по телефона, не е нужно лично да се срещате.


0888 555 385 - национален телефон на Ла Лече Лига
Re: Кърменето! Материали и дискусии! - 2
« Отговор #148 -: Март 15, 2012, 16:12:00 pm »
alia_alia, писах ти на лични.
Но Йоанна е права - ако бебето качва нормално и ако повръщането е от преяждане или не му понася АМ,няма нищо притеснително.Но ако има рефлукс и не качва добре, най-добре се обърни към педиатъра на детето и ЛЛЛ.
[/url]
*
Re: Кърменето! Материали и дискусии! - 2
« Отговор #149 -: Март 15, 2012, 16:55:35 pm »
Има бебета с рефлукс, които качват добре трябва да се гледа и за други признаци, наистина може от преяждане да връща. При нас имаше хъркащо носле и хълцане.
Re: Кърменето! Материали и дискусии! - 2
« Отговор #150 -: Март 15, 2012, 19:42:34 pm »
Първият месец качи 900 г. спрямо теглото при изписване. Сега за 12 дни е качила около 400г. Също хълца често.С педиатъра говорих, тя ми препоръча АР мляко.
Ако е от преяждане, може ли да повръща 1 час след като е яла?
« Последна редакция: Март 15, 2012, 19:44:15 pm от alia_alia »
*
Re: Кърменето! Материали и дискусии! - 2
« Отговор #151 -: Март 15, 2012, 19:55:48 pm »
Не, щом и педи е казала АР, значи е рефлукс.
Re: Кърменето! Материали и дискусии! - 2
« Отговор #152 -: Март 15, 2012, 23:16:08 pm »
alia_alia при нас откриха рефлукс на марти, повръщаше доста често след ядене. За това ми казаха, но ние пиехме кърмата с шише, да давам по 10мл кърма с оризова каша, да стане по гъсто. Като го изпиваше детето и после нямаше проблем.

Също против повръщане казаха повдигнат матрак на поне 30 градуса, повечеко да се гушка бебо и задължително оригване след хранене. После и едни прахчета ни даваха, но АМ не сме пили.

Кърмих близнаците си 1 год и 2 месеца!!!
За моите две ангелчета родени в 25 г.с.
9.09-11.09.2008
9.09-20.02.2009

Една година без мама...
*
Re: Кърменето! Материали и дискусии! - 2
« Отговор #153 -: Март 16, 2012, 04:21:41 am »
само да добавя, че по повод спането в собствено легло моята девойка е абсолютно същата - заспива на гърди, ако случайно не се събуди когато я оставям в леглото й след макс 20 мин е будна. спи ако е на мен и като се размърда си намери гърдата. нощем е същото. не искам да стряскам никого, но тя е на почти 10 месеца. само по себе си това е напълно нормално поведение. след като наддава добре, виж дали ще спре да повръща ако не даваш АМ. как слагаш бебето в слинга, може би ако е свикнало да лежи върху теб, позата люлка няма да му хареса, но корем-в-корем би му допаднало. в слинга с халки можеш да пробваш доста пози, пиши ми ако искаш. четох, че правили изследване, бебетата в слинг плачели наполовина по-рядко. от опит мога да кажа, че това е изключително удобно нещо и за двете ни, още се носим.

аз искам да питам - от около седмица насам зърната ми се държат сякаш съм родила туку-що - болезнени и особено в началото на кърмене. не мога да си обясня, възможно ли е бебе на 10 мес да си промени захвата. днес усетихме първото зъбче  :D :(, питам се дали това може да има влияние. по принцип се кърмим на принципа biological nurturing, тоест тя си намира зърното и се оправя, аз не я държа в определена поза, но досега не съм имала проблем. другото е, че си променя ритъма на кърмене, днес откара почти 6 часа през деня без кърмене, но пък нощем от един момент нататък може и през час да иска да суче. та се питам при вас как е и имали ли сте такъв болезнен период и, разбира се, идеи?

alia, стискам палци
Re: Кърменето! Материали и дискусии! - 2
« Отговор #154 -: Март 16, 2012, 07:45:47 am »
Elena B, дали малката не те хапе понякога като суче? Дали от това не си чувстваш така зърната?
Относно сукането през деня и вечерта - Севи от 4 месечна често суче по-активно вечер,отколкото през деня.Дали е от зъбките(от тогава започнаха да я мъчат), дали е защото през деня много клюкарства не знам.Но и това е период.

Аз исках да попитам как се справяте с това хапане.Ние още нямаме зъбче,но започва доста често да ме хапе.Правя й забележка и прекратявам кърменето,но все още не се е отказала да хапе.
[/url]
*
Re: Кърменето! Материали и дискусии! - 2
« Отговор #155 -: Март 16, 2012, 08:25:02 am »
Краси ще спре да хапе, просто продължавай да настояваш. Моят син като започнаха много да напират зъбите хапеше, но сега вече има 3 и не съм хапана.
Елена и ние така се кърмим, може би я мъчат зъби и захапва по различно в опит да облекчи.
Има нещо вярно и в "клюкарстването" моят син навън не мога да го накарам да суче, всичко му е интересно и си пропуска часа, а нощем през час понякога.
Re: Кърменето! Материали и дискусии! - 2
« Отговор #156 -: Март 16, 2012, 09:56:12 am »
Първият месец качи 900 г. спрямо теглото при изписване. Сега за 12 дни е качила около 400г. Също хълца често.С педиатъра говорих, тя ми препоръча АР мляко.
Ако е от преяждане, може ли да повръща 1 час след като е яла?

Бебето качва добре, я кажи как я кърмиш, дали си сигурна, че изпразва добре едната гърда преди да предложиш другата, защото, ако не изсуква добре първата и предлагаш втората бебето поема повече от т.н. предно мляко което е по рядко и не толкова хранително, то много често предизвиква дискомфорт на стомаха и бебето може да повръща от това, също така затова и да е неспокойно и да иска непрекъснато да суче.
Колко пъти на ден повръща, повръщането е започнало когато си дала АМ?

Елена, на мен ми се е случвало да ме заболят зърната, когато на Божидара и растяха първите зъбки и тя стоеше нон стоп на гърда, случвало се е няколко пъти да ме хапе, или е имала нещо в устата и е решила тогава да суче и хапе, или го е правила нарочно като ме гледа в очите и се смее. За спането и ние си спинкаме двете още от новородено и не мисля да я слагам в нейното легло докато кърмя, така поне мога да поспивам по малко. Казвала съм и преди, че Божидара отказваше да яде навън, или в къщи, ако нещо и беше интересно, но за сметка на това нощно време си наваксваше, сега вече нямам проблем, яде където и когато огладнее, а нощно време не се е будила по малко от три пъти от както се е родила  :D. Май не ви успокоих много, но е въпрос на избор както съм казвала много пъти.


0888 555 385 - национален телефон на Ла Лече Лига
Re: Кърменето! Материали и дискусии! - 2
« Отговор #157 -: Март 16, 2012, 10:18:55 am »
Благодаря ви за съветите, момичета.
Адаптирано мляко давам не заради повръщането, а за да я дохранвам. Започнахме от родилния дом, защото нямах кърма. Дойде късно, трудно. В началото бебка трудно захапваше гърдата. Постепенно намалихме АМ, но явно сега й е период на повече хранене и ревеше кански от глад. Затова започнах да давам малко повече АМ. Само по детето се ориентирам.
Кърмя от двете гърди, редувам гърдите,от които започвам. Сменям гърдата, когато тя пусне или зпочне да се върти и аз усетя, че е омекнала.
В слинга засега само се опитвам да я слагам. Бях слагала чужд слинг за проба и тя се чувстваше добре-изправена позиция. ДОбре ли е за толкова малко бебе да стои в такова положение дълго време?
Бяхме вдигнали матрака на леглото й една вечер, но тя отново повърна, а и пак се събуди в леглото си.
А с оригването много трудно се справям. Понякога я държа по 30-40 мин. без да успея да я оригна. Слагам я на рамо, на колене, и държа в положение подобно на седнало. Редувам ги.Поглаждам и потупвам по гръбчето. Може би, това е една от причините да повръща- не винаги се оригва.
Re: Кърменето! Материали и дискусии! - 2
« Отговор #158 -: Март 16, 2012, 10:42:40 am »
Сменям гърдата, когато тя пусне или зпочне да се върти и аз усетя, че е омекнала.

Ето тук ти е грешката, тогава намалява струята и бебето затова се дразни, иска да му тече по лесно , а не то да се труди. Гърдата като е омекнала бебето е изяло не повече от 50-60 мл.примерно, както ти писах по горе трябва добре да изсуква първата гърда и тогава да предложиш втората, ако детето почне да се дразни когато намалее струята пробвай с компресия на гърда (ако не намериш в гугъл как се прави , ми пиши, ще ти пратя линк).

За оригването съм писала и преди, сложи бебето на коленете ти седнало и леко го наведи напред, или ти изправена с бебето на ръце, обърнато с лице към теб, се накланяш леко и бавно напред, като му държиш главичката. Божидара също почти винаги заспиваше неоригната, но ми е повръщала броени пъти, тя също хълцаше много, а и сега го прави.


0888 555 385 - национален телефон на Ла Лече Лига
Re: Кърменето! Материали и дискусии! - 2
« Отговор #159 -: Март 16, 2012, 13:28:57 pm »
Да и компресия прилагам, напоследък, и чак след това гърдата е напълно мека.

Ще ги пробвам тези пози за оригване.Благодаря!