0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Да очаквам ли диагноза ”СПКЯ”?
« -: Юни 10, 2007, 01:44:06 am »
Здравейте,момичета! :)
Отдавна не съм писала,пък и съм с нов ник :wink:,иначе хич не съм ”нова”,с повечето се познаваме от времето на ”дир”-а-(nedapetar). :)
Та......накратко - преживях два спонтанни аборта и две извънматочни.Подготвих се психически-инвитро.Получих си протоколите от ЗК,и реших-наесен ще е,само да посъберем паричките.Дори на лекар няма да стъпя дотогава-казвах си...Да,ама НЕ...
 Цикълът ми закъсня с повече от 20 дни,тест ”-” (бях сигурна-нямах никакви симптоми),и  под упоритият натиск на една приятелка (тя е една от нас),отидох на гинеколог.Резултат - яйчници с множество кисти.Докторът ми е почти убеден,че имам някакъв хормонален проблем, имайки предвид,че качих повече от 20кг през последната година (а аз си мислех,че е щото отказах цигарите :wink:),и държи да ме види ендокринолог. Записа ми  час при др Катя Тодорова.Във вторник съм при нея...Иска ми се някак си да съм подготвена за това какво да очаквам...Хормоните ми (последно от ноември месец) са в нормите,а щитовидната ми жлеза е само увеличена(следим я всяка година)...Но колкото повече чета за СПКЯ, толкова повече си мисля,че това ще е и моята диагноза.Знам,че много момичета са минали по този път и по един или друг начин са се справили с проблема.Знам,че това  не е от най-страшните неща,знам,че има лечение...А ме е страх...Мислех си,че вече съм минала през най-лошото,че съм претръпнала,и че няма какво да ме уплаши...На 32 год,след 7 год.напразни опити,изчела всичко за стерилитета,минала през толкова неща...
А днес (59 дни без от цикъл),ме обхваща някакъв ужас...Че ще имам нова диагноза,нови лекарства...
Как се справяте с всичко това?
”СПКЯ” диагноза ли е или състояние?
Съжалявам за дългия постинг,не искам да отегчавам никого :oops:
 



*
Re: Да очаквам ли диагноза ”СПКЯ”?
« Отговор #1 -: Юни 10, 2007, 01:54:32 am »
Здравейте,момичета! :)
Отдавна не съм писала,пък и съм с нов ник :wink:,иначе хич не съм ”нова”,с повечето се познаваме от времето на ”дир”-а-(nedapetar). :)
Та......накратко - преживях два спонтанни аборта и две извънматочни.Подготвих се психически-инвитро.Получих си протоколите от ЗК,и реших-наесен ще е,само да посъберем паричките.Дори на лекар няма да стъпя дотогава-казвах си...Да,ама НЕ...
 Цикълът ми закъсня с повече от 20 дни,тест ”-” (бях сигурна-нямах никакви симптоми),и  под упоритият натиск на една приятелка (тя е една от нас),отидох на гинеколог.Резултат - яйчници с множество кисти.Докторът ми е почти убеден,че имам някакъв хормонален проблем, имайки предвид,че качих повече от 20кг през последната година (а аз си мислех,че е щото отказах цигарите :wink:),и държи да ме види ендокринолог. Записа ми  час при др Катя Тодорова.Във вторник съм при нея...Иска ми се някак си да съм подготвена за това какво да очаквам...Хормоните ми (последно от ноември месец) са в нормите,а щитовидната ми жлеза е само увеличена(следим я всяка година)...Но колкото повече чета за СПКЯ, толкова повече си мисля,че това ще е и моята диагноза.Знам,че много момичета са минали по този път и по един или друг начин са се справили с проблема.Знам,че това  не е от най-страшните неща,знам,че има лечение...А ме е страх...Мислех си,че вече съм минала през най-лошото,че съм претръпнала,и че няма какво да ме уплаши...На 32 год,след 7 год.напразни опити,изчела всичко за стерилитета,минала през толкова неща...
А днес (59 дни без от цикъл),ме обхваща някакъв ужас...Че ще имам нова диагноза,нови лекарства...
Как се справяте с всичко това?
”СПКЯ” диагноза ли е или състояние?
Съжалявам за дългия постинг,не искам да отегчавам никого :oops:
 
Незнам какво е?Аз от 6 год. немога да забременея,с СПКЯ съм,правих лапаро преди 2 месеца,и  сега накъде?И аз незнам :(
Вчерашния ден е история!
Утрешния е мистерия!
Днешният е дар от Бога!

*

    лилия13

  • ***
  • 360
  • в очакване на дългочаканото ни съкровище
Re: Да очаквам ли диагноза ”СПКЯ”?
« Отговор #2 -: Юни 10, 2007, 02:18:28 am »
здравейте не е задалжително да имаш поликистоза,изледвай си хормоните пак,иди при ендрокринолог,да ти направи всичко което трябва пак тогава ше мислим,и аз сам на лапаро след 10 дни при д-р Даскалов от ТОРАКС в Пловдив,малко ме е страх ама кво да се прави.не се приреснявай,пиши какво е станало с изледванията.и КЪСМЕТ.
*
Re: Да очаквам ли диагноза ”СПКЯ”?
« Отговор #3 -: Юни 10, 2007, 12:08:21 pm »
llullu,успех при лапароскопията! :)
Спокойно,няма нищо страшно,минала съм и през това :wink:
А д-р Даскалов е един прекрасен Лекар и Човек,довери му се напълно!



*

    manhattan

  • *****
  • 1439
  • Друго нe трябва, три думи само: "Добре съм, мамо."
Re: Да очаквам ли диагноза ”СПКЯ”?
« Отговор #4 -: Юни 11, 2007, 12:17:45 pm »
здравей, Неда.
аз по-скоро се съмнявам в щитовидната ти жлеза. и аз уж поликистоза, но хормоните идеални. от жлезата излезе проблема. какви са ти стойностите на ТСХ? ТАТ и МАТ пускала ли си?
д-р Тодорова е отличен избор. непремено пиши след прегледа.
*
Re: Да очаквам ли диагноза ”СПКЯ”?
« Отговор #5 -: Юни 11, 2007, 16:32:26 pm »
Привет,Ман :)
Последните изсл.на житовидната жлеза са ми от мин.година.
TSH 0.694 (реф.граници 0.31-5.00)
ТАТ 11.12 (реф.гр. до 115)
МАТ 5.18 (реф.гр. до 34)
Всичко си изглежда наред :wink:
Диагнозата е ”струма дифуза”- само е увеличена жлезата...
Ще видим утре д-р Тодорова какво ще каже.
Ще пиша :)
Поздрави :)



*
Re: Да очаквам ли диагноза ”СПКЯ”?
« Отговор #6 -: Юни 12, 2007, 11:44:56 am »
Неда, ти си мъжко момиче! Не съм ти го казвала до сега, но винаги си има първи път.

През толкова страшни неща си минала до сега, та сега ли ще се плашиш.
СПКЯ е синдром, това състояние също е хормонално обусловено.
Ти до сега не си имала кисти, така че явно сега нещо ги е провокирало (хормонално), но аз смятам че всичко това бързо ще се оправи с лекарска намеса.

По-важното в случая е че си на верния път.

Предполагам страха ти не е от това, дали не се е появил СПКЯ, а от това че нещата започват да се объркват точно когато очакваш всичко да е наред за да имаш зелен сфетофар за инвитрото.
Забелязала съм, че много често нещо преди да започне да се оправя, първо тотално се обърква, (по някой от законите на Мърфи), но после всичко се подрежда и си идва на мястото.
Сещам се за една притча, ама ще ти я разкажа като се видим. :)

Скоро тук бях чела едно момиче (не помня ника й  :oops:) което разказваше за своя нередовен цикъл. В момента в който регулирала килограмите си до 67 цикала й ставал точен и на 28 дни, като се качели килограми и пак започвал да идва когато му скимне.

Сигурна съм че д-р Тодорова ще открие проблема и ще има удачното решение за него.
Едно голямо  :bighug: и чакам да кажеш как е минал прегледа.
"Всичко идва навреме за този който умее да чака"


*
Re: Да очаквам ли диагноза ”СПКЯ”?
« Отговор #7 -: Юни 12, 2007, 23:11:50 pm »
Rommi, :bighug:
Така.......след посещението днес:
-съмнения за ПКЯ -назначени хормони
-съмнения за Хашимото-отново хормони
-съмнения за вродена тромбофилия-назн.генетични при доц.Кременски
-съмнения за ??? (не разбрах точно)-назначен глюкозотолерантен тест + инсулин
-за проверка на яйчников резерв-назначен инхибин Б
А аз очаквах само една диагноза :wink:
За предизвикване на цикъла-предписан ”дуфастон”.
Обадих се на гинеколога си да получа одобрение за ”дуфастона”,а той ми казва ”не,преди да сме видели отново лигавицата и яйчниците на УЗ”.Утре отново на лекар...
Е,това е от мен......
Поздрави :)
А,само да ви питам - нали инхибин Б се изсл.на третия ден от цикъла,или се бъркам нещо? А на мен като ми е 63-ти ден? :?



*
Re: Да очаквам ли диагноза ”СПКЯ”?
« Отговор #8 -: Юни 13, 2007, 08:51:43 am »
Неда !!!:bighug: :bighug: :bighug: Едва сега видях, че си писала! Миличка, съжалявам за диагнозите  :( ,
 Но, както писа Rommi:


Неда, ти си мъжко момиче!



Аз също съм на това мнение! :balk_602: Понеже имам щастието да те познавам лично и си ми разказвала за себе си, напълно съм убедена, че по-силен и борбен човек от теб не съм срещала.
НЕДА,  :balk_21: . УСПЕХ!

Re: Да очаквам ли диагноза ”СПКЯ”?
« Отговор #9 -: Юни 13, 2007, 09:17:32 am »
Здрасти мила, отдавна не си писала...Ще ти се обадя да се видим. Знам, че ще се преборим. Целувам те!
*
Re: Да очаквам ли диагноза ”СПКЯ”?
« Отговор #10 -: Юни 13, 2007, 11:29:13 am »
Ели,всички тук сме силни и борбени,иначе съдбата не би ни поставяла тези препятствия... :bighug:
Бени,знам,че ще се преборим,ама кога,бе,да му се не види... :bighug:
Много целувки и на двете.
 :balk_21:



*
Re: Да очаквам ли диагноза ”СПКЯ”?
« Отговор #11 -: Юни 13, 2007, 12:28:38 pm »
Инхибин Б се изследва на трети ден.
Може в Плевен, може и в Бодимед.
Изчакай да ти дойде нормален цикъл, за да го пуснеш.
Кураж, има светлина в тунела и тя не е от насрещен влак.


"Нищо на света не е същото щом някъде там, неизвестно къде, една овца, която не сме виждали, е изяла или не е изяла една роза..."
Антоан дьо Сент Екзюпери
*

    manhattan

  • *****
  • 1439
  • Друго нe трябва, три думи само: "Добре съм, мамо."
Re: Да очаквам ли диагноза ”СПКЯ”?
« Отговор #12 -: Юни 13, 2007, 14:53:26 pm »
диагнозите само изглеждат много. това си е едно състояние с много проявления. лечението си е едно. само инхибина показва различно нещо и съм сигурна, че ще е добре. :D направи изследването, след като ти дойде цикъл.
ще го преодолееш, не се плаши :bighug:
*
Re: Да очаквам ли диагноза ”СПКЯ”?
« Отговор #13 -: Юни 14, 2007, 17:33:26 pm »
диагнозите само изглеждат много. това си е едно състояние с много проявления. лечението си е едно.

Абсолютно съм съгласна с Ман.

Пък и всичко това са "съмнения" за тези диагнози, а не поставени диганози.
От вичките тези толкова много изследвания голяма част от тези съмнения ще се отхвърлят и ще остане само едно нещо, което ще се лекува и ще се оправи.

Нали помниш при мен беше подобно положението.
Усложненията след миседа - със съмнения за 4 различни  диагнози. Кое от кое по-страшно, та се чудех в крайна сметка кое да се моля да се окаже... То не беше синдром на Ашерман, то не беше частична мола, съмнение за 2ри мисед веднага след първия. Накрая се оказа най-тривиалното нещо - останали х.въси от първия кюртаж.

Всичко ще се подреди по най-добрия начин, ще видиш. :hug2:
"Всичко идва навреме за този който умее да чака"


*
Re: Да очаквам ли диагноза ”СПКЯ”?
« Отговор #14 -: Юни 20, 2007, 11:28:27 am »
Може и да нямам право да пиша тука,защото вие сте зрели жени,които знаят какво искат от живота,а аз съм някакво лапе..но искам да кажа на Неда,че наистина и аз такъв силен човек до сега не сум виждала и съм сигурна,че ако на мен се случат тези неща един ден ще се предам много лесно!Ти заслужаваш всичко най-хубаво от живота заради борбеността ти!Успех ти желая!Дано всичко със здравето ти да е наред и да ни зарадваш с бебче в скоро време! :wink: :youwoman: :bighug:
Клатя си главата,леко щракам с пръсти,влизам във клуба със мойте мацки гъсти,на забавен кадър бройкам всеки през очилата,наглостта си показвам със ъгълът на устата!
*
Re: Да очаквам ли диагноза ”СПКЯ”?
« Отговор #15 -: Юни 21, 2007, 00:33:41 am »
Мерси  :)
но искам да кажа на Неда,че наистина и аз такъв силен човек до сега не сум виждала
А аз виждала ли съм те? :?
« Последна редакция: Юни 21, 2007, 00:43:39 am от Nedda »



*
Re: Да очаквам ли диагноза ”СПКЯ”?
« Отговор #16 -: Юни 21, 2007, 01:55:10 am »
Момичета,ето и резултатите от хормоните:

PROLACTIN- 142.0    (59.0-619.0)
LH- 2.23            (фол 1.9-12.5, овул 8.7-76.3, лут 0.5-16.9, мен 15.9-54.0)
FSH- 3.75           (фол 2.5-10.2, овул 3.4-33.4, лут 1.5-9.1, мен 23.0-116.3)
ESTRADIOL- 1191.7   (фол 40-606, овул 536-1930, лут 121-719, мен до 136)
PROGESTERON- 0.96   (фол 0.48-4.45, лут 10.62-81.28,мен до 2.32)
TESTOSTERON- 0.79   (0.5-2.6)

69-ти ден от цикъла коя фаза се води?  :lol:
Някакви коментари?




Re: Да очаквам ли диагноза ”СПКЯ”?
« Отговор #17 -: Юни 21, 2007, 07:51:54 am »
Мхъ, а защо не изчакахте цикъл, иначе стойностите ти са като за първа фаза.
url=http://www.zachatie.org/drz2010][/url]
*
Re: Да очаквам ли диагноза ”СПКЯ”?
« Отговор #18 -: Юни 21, 2007, 11:34:10 am »
Хм, нямам необходимите знания защо естрадиола е толкова висок.
От цялата картинка в момента, това е най-притеснителното - високия естрадиол и ниския прогестерон.
С такъв прогестерон може да си чакаш дори още 69 дни ...
И другото което знам е, че М. идва след като спадне (рязко) нивото на естрогените.
Така че стратегията да се предизвика М, с лекарства е наложителна.

Половите хормони са само една част от цялата сложна и взаимосвързана хормонална система.
Според мен, това че тези 2 хормона са се "разместили" е само следствието.
Трябва да има и причина.
И си мисля че някой друг хормон, който е "отговорен" за тях също няма да е в норма.

Веригата е : хипофиза-хипоталамус-яйчници
Щом има отражение на половите хормони (от яйчниците), си мисля че ще трябва да се изследват и хормоните на хипофизата и хипоталамуса.
TSH e  хормон на хипофизата. Сигурно не е зле да го провериш пак, макар че преди това ти е бил съвсем приличен и едва ли от там ще изкочи заека. Просто за всеки случай.

Може би изследването на инсулина ще покаже къде е проблема.

Малко са ми знанията в тази насока и явно ще трябва да се поровя още из нет-а.
Всичко това са си някакви мои си разсъждения, и не е задължително да са правилни, но споделям това което мисля по въпроса.
По-важното е лекаря какво ще каже.
Тестостерона е близо до долна граница, но си мисля че това е свързано с високите нива на естрадиола.
Все ми се върти в главата че има някъде причина всичкото това да е така, и тя трабва да се открие.

LH и FSH изглеждат прилични, въпреки че в тази фаза на цикъла може би не носят много инфо, и са по-скоро ориентировъчни.
Хубаво е че FSH не е висок. Но, най-много информация дава изледване на FSH на 3-5 ден.

И другото хубаво нещо е че пролактина си е МНОГО хубав.
За него поне няма никакви съмнения защото изследването не се влияе от фазите на цикъла.

Направи всички останали изследвания в кратък срок, за не се тормозиш и да ги мислиш.
Сигурна съм че причината ще се открие и нещата ще си дойдат по местата.
 :balk_21:

"Всичко идва навреме за този който умее да чака"


Re: Да очаквам ли диагноза ”СПКЯ”?
« Отговор #19 -: Юни 21, 2007, 15:06:15 pm »
Добре де, а не може ли да е просто ановулаторен цикъл, който нормално се случва през 10-12 цикъла?