0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #340 -: Октомври 29, 2014, 08:20:07 am »
lili2011, ами защото яйчниковият резерв на жената не е свързан само с възпроизводството, а и с други драматични събития в женския организъм, като влизането в менопауза.

ако жената има склонност към преждевременно ИЯР, това е добре да се знае и да се вземат мерки.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #341 -: Октомври 29, 2014, 15:22:09 pm »
Здравейте мили момичета,
От близо 10 години се борим със стерилитета и скоро ми предстои 4 опит ICSI. И  при трите ми опита всичко вървеше прекрасно, но до имплантация не стигнах. Открихме завишени нива на антителата на щитовидната жлеза, но това са единственните изследвания, които ми пуснаха. Смятате ли, че тези завишени антитела може да са причина за неуспехите ми и къде другаде мога да търся причината? През Декември или Януари започвам нов опит, но ми се ще до тогава да имам повече яснота.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #342 -: Октомври 29, 2014, 15:41:13 pm »
ако имаш предвид ТАТ и МАТ - тоест, че имаш синдром на Хашимото - това едва ли може да е причина за неуспешна имплантация. по-скоро може да има проблем с износването на плода и ранни спонтанни аборти. имали сме жени тук, които успешно са забременявали по естествен път с Хашимото.

опитвали ли сте да изследвате кога ти е имплантационния прозорец? виж това:
http://www.ivf.bg/dom/index.php/bg/era
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #343 -: Октомври 29, 2014, 17:37:56 pm »
lili2011, ами защото яйчниковият резерв на жената не е свързан само с възпроизводството, а и с други драматични събития в женския организъм, като влизането в менопауза.

ако жената има склонност към преждевременно ИЯР, това е добре да се знае и да се вземат мерки.
Не разбрах защо трябва да си правиш такова изследване, в случай че не желаеш повече деца. Да разбереш кога точно влизаш в менопаузата ли? И какво ако влизаш или не влизаш?

Кitii, правили ли сте биопсия на матката? Какво сте променяли спрямо първия път - какви техники сте използвали за успех? Как сте проверявали, че няма имплантация? По колко ембриончета са връщани и с какво качество са били?
« Последна редакция: Октомври 29, 2014, 18:16:26 pm от lili2011 »
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #344 -: Октомври 29, 2014, 20:11:06 pm »
Да разбереш кога точно влизаш в менопаузата ли? И какво ако влизаш или не влизаш?

ти знаеш ли какво е менопауза? какво се случва, когато жената влиза в менопауза? какво се прави?

от въпросите ти оставам с впечатление, че не знаеш. това не е критика, разбира се.

влизането в менопауза не е като да влезеш в ресторант, примерно. този етап от живота на жената е свързан с доста драматични промени, с много неприятни усещания и с много рискове за здравето. затова обикновено се предписва медикаментозна терапия.

разбира се, аз само си разсъждавам по темата. напълно е възможно да са имали предвид само жените, които още нямат деца, а искат. такъв е контингентът на клиниката, все пак. но едва ли това е най-важното в статията.
« Последна редакция: Октомври 29, 2014, 20:17:17 pm от jam »
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #345 -: Октомври 29, 2014, 20:33:20 pm »
lili2011, ами защото яйчниковият резерв на жената не е свързан само с възпроизводството, а и с други драматични събития в женския организъм, като влизането в менопауза.

ако жената има склонност към преждевременно ИЯР, това е добре да се знае и да се вземат мерки.
Не разбрах защо трябва да си правиш такова изследване, в случай че не желаеш повече деца. Да разбереш кога точно влизаш в менопаузата ли? И какво ако влизаш или не влизаш?

Доста неща могат да се направят. По принцип в България профилактика е мръсна дума, но по света профилактичната медицина е с много възможности, стига да се прилагат, разбира се. А в конкретния случай, ако една жена знае, че върви към изчерпване на яйчниковия резерв, би могла да направи няколко неща. Например да спре да пуши, да си направи изследване за автоимунни заболявания, да намали стреса, да премине към богата на протеини диета, да помисли за хормонзаместителна терапия, да си оцени костната плътност, да започне да следи кръвното си налягане, да преоцени физическата с иактивност, да си направи ЕКГ и консултация с мамолог ... и това е само началото. А дори и да си помисли дали това е крайният брой деца, които иска да има. Вярвайте ми, този въпрос не винаги има точен и ясен отговор, а е добре да се задава навреме.

Менопаузата е доста неприятен период от живота на жената. Неизбежен е, но съвременната медицина ни позволява да го преживеем по-лесно. Младите жени не мислят много на тази тема, но ранната менопауза е проблем на съвремието и е добре да говорим и мислим за нея.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #346 -: Октомври 30, 2014, 13:00:06 pm »
Аз съм една такава жена, навлизащата в ранна менопауза, с тази разлика че и кърмя. Дъщеря ми е на година и 5 месеца, зачената с донорска  яйцеклетка. Аз съм на 39 години. Някой бил ли е в тази ситуация, към кой лекар да се насоча за консултация.
Извинявам се за спама, но си мисля че за някои от четящите темата информацията би била полезна.
*
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #347 -: Октомври 31, 2014, 00:42:42 am »
Много ми е трудно да обясня как лекарите тук всячески държат пациентите си в максимално невидение. Вчера например ми заявиха, че въобще не било задължително да ми правят AMH, аз пък си мисля че е важно. Имам завишени Thyroid peroxidase antibody levels, но ме увериха че може да се помогне със стероиди след трансфера. Аз непрекъснато се моля за изследвания, но все ми повтарят че няма нужда от такива. Lili2011 какво да ти кажа, биопсия никога никой не е споменавал, единствената промяна при втория опит беше късият протокол, а при третия стероиди след трансфера. И при трите опита трансферирахме по две ембриончета, като при първите два качеството беше прекрасно. Много ме е страх от пореден неуспех и съм си дала дума, че каквото и да ми коства , ако се стигне до петти опит той ще е в България.
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #348 -: Ноември 07, 2014, 22:03:32 pm »
Здравейте мили момичета,
От близо 10 години се борим със стерилитета и скоро ми предстои 4 опит ICSI. И  при трите ми опита всичко вървеше прекрасно, но до имплантация не стигнах
В чужбина медицината много зависи при кого си попаднала. Ако искаш ин витро в България, запиши се отрано. Казваш, че ембрионите ти са добри, но имплантацията ти е проблем. Ако имаш полипи, те могат да пречат на имплантацията. На мен полипите ми ги махнаха с оперативна хистероскопия, която мина много леко в клиниката на доктор Стаменов. Оттогава обаче не съм правила ин витро, МЦ е добре. Преди съм имала само 1 трансфер на 1 ембрион на ЕЦ, доста малък опит.

Говорите за менопаузата, виждам я на светлинни години и не мисля за нея, надявам се да дойде, след като съм решила проблемите. Виждам, че на едни и същи години някои хора са младолики, а други приличат на стари. Външният облик е огледало на вътрешния. Стареенето е различно при хората, при някои часовникът тиктака с години назад, а други на 25 години изглеждат като на 40. Поздравявам всички успели жени в темата, виждам, че са станали много и разбира се са млади.
« Последна редакция: Ноември 07, 2014, 22:22:31 pm от mammita2012 »
*
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #349 -: Ноември 08, 2014, 16:58:29 pm »
Виждам, че на едни и същи години някои хора са младолики, а други приличат на стари. Външният облик е огледало на вътрешния.

Това е една от най-големите заблуди, която се тиражира масово. Включително женски списания набиват постоянно такива стереотипи. Повярвай, от личен опит знам, че можеш да изглеждаш и да се чувстваш с 10-15 години по-млада, отколкото си в действителност, което изобщо не пречи стойността на АМХ да ти е под 0,1 просто защото репродуктивната възраст на жената не е мръднала последните няколко хилядолетия, независимо от разликите в качеството на живот.

Докато за ИЯР не започне да се говори професионално и да се разбият вредните представи, обрамчени с розово и тук-таме балончета,  ще има много разочаровани жени, а нахалост похарчените пари отделно.
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #350 -: Ноември 08, 2014, 20:54:12 pm »
Повярвай, от личен опит знам, че можеш да изглеждаш и да се чувстваш с 10-15 години по-млада, отколкото си в действителност, което изобщо не пречи стойността на АМХ да ти е под 0,1 просто защото репродуктивната възраст на жената не е мръднала последните няколко хилядолетия, независимо от разликите в качеството на живот. за ИЯР
Именно за резултати от тестовете става дума, АМХ и резерв абсолютно нормални при жени на 40+, много от тях родили вече децата си и чиято фертилност е сравнима с тази на нормална 35 годишна жена. Часовникът може да тиктака с 10 години закъснение. И аз от личен опит ти говоря.
Професионалният подход е именно да се гледат резултатите от изследванията, а не жени на 40+ да търпят лошо отношение заради ЕГН, при условие, че АМХ, инхибин В и другите им показатели отговарят на запазена фертилност. 
Що се отнася до хилядолетните изменения, разбира се, че продължителността на живота се е удвоила повече от 2 пъти, както и фертилността определено се измества в по-зряла възраст. И докато преди се е раждало на около 20-30 г., сега се ражда за първи път и на 40+ г. Пак изместването във възрастта е двойно. Тази тема е доказателство, че жените вече са фертилни във възраст, в която бременността се е смятала преди за табу. Лекарите трябва да гледат изследванията, а не да се поддават на предразсъдъци.
Друг е въпросът, че даже и жени с ниско АМХ родиха вече децата си благодарение на медицината, но моят пост е за жени на 40+ с нормални АМХ, инхибин В и др., респективно с достатъчно запазен ЯР.
« Последна редакция: Ноември 08, 2014, 21:19:15 pm от mammita2012 »
*
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #351 -: Ноември 08, 2014, 22:24:30 pm »
Определено възрастта е от значение.
Всичките ми изследвания са в норма, не съм имала проблеми с ваденето на яйцеклетки всеки месец, добре се повлиявах на стимулация, но качеството на яйцеклетките е много по-различно и забременяването ми стана от 6-ти опит, на почти навършени 43 години. Първата ми бременност се получи от 2-ри опит на 40 г. Това показва, че за 3 години промяната не е към добро и още един път подчертавам, при всички изследвания в норма и уверение от докторите, че яйчниците ми функционират по-добре и от на някои 25-годишни момичета.
Възрастта за раждане е изместена определено, но на 40+ забременяване и износванет на дете определено са по-рискови, колкото и млади да се чувстваме.


Re: Забременяване на 40+
« Отговор #352 -: Ноември 08, 2014, 23:53:00 pm »
Разликата между 2 и 6 опита може да се дължи на различни фактори.
Що се отнася до качеството на яйцеклетките, не се заблуждавай че за 2 години качеството ти се е променило повече отколкото за 20 години преди това. Когато яйцеклетките са качествени, те си остават такива, ако хормоналните показатели са ти добри. Промяната в качеството си личи по хормоните, които показват как функционира организмът и дали всичко при производството и функциите на яйчниците е наред. Това е всеобщ закон - количествените промени водят до качествени изменения. Няма такова качествено изменение в клетките, което да не се регистрира от изследванията. Промяната на качеството на кои да са клетки не остава незабелязано в кръвта. С други думи, хормоните всичко си показват, и те трябва да са критерии за лекаря, а не възрастта.
*
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #353 -: Ноември 09, 2014, 17:32:43 pm »
Що се отнася до качеството на яйцеклетките, не се заблуждавай че за 2 години качеството ти се е променило повече отколкото за 20 години преди това. Когато яйцеклетките са качествени, те си остават такива, ако хормоналните показатели са ти добри.

Ами не, не е вярно. Ако беше вярно най-малкото нямаше да има многократно завишен риск от тризомии и други хормонални аномалии на плода с напредване на възрастта на жената. И да, наистина след 40 год. бързо и рязко се влошава качеството на яйцеклетките на всяка жена. Всеки специалист ще ти обясни, че на 40+ яйцеклетките ти не са със същото качество, както когато си била на 20.

А това:

Това е всеобщ закон - количествените промени водят до качествени изменения.

не е никакъв всеобщ закон, а неособено вярна догма от оная смешна псевдо-философска компилация от близкото минало, наречена "диалектически материализъм", с която яростно ни промиваха мозъците.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #354 -: Ноември 09, 2014, 19:53:32 pm »
Що се отнася до качеството на яйцеклетките, не се заблуждавай че за 2 години качеството ти се е променило повече отколкото за 20 години преди това.

заблуждението, за съжаление, е в теб. уви, не можем да оборим нито медицината, нито природата по този въпрос.

след 37, фертилността спада стремглаво надолу. след 40 - всяка година дава драматична разлика.
а хормоните не могат да дадат пълна  представа за качеството на яйцеклетките. де да можеха... който открие еднозначната и дефинитивна индикация за качество на яйклетките и прогноза за изхода от IVF - ще вземе сигурно Нобел.

не оспорвам правото на всеки да си помага на психиката с каквито мантри намери за добре - но нека не заблуждаваме другите.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #355 -: Ноември 09, 2014, 22:26:05 pm »
Това е всеобщ закон - количествените промени водят до качествени изменения.
Да това е  прието и в биологията, но го тълкуваш погрешно . Реално, ако ще говорим технически, клетките се влошават със същата скорост т.е. мутациите ако са 5 на ден ( те са повече де),  продължават да са 5 на ден. До тук си права, но има и друго. В един момент се прескача един праг на толериране на мутации, има натрупване един вид , което пък от своя страна води до стремглавото падане на фертилността. Представи си го все едно, че една клетка може да е качествена и със 100 мутации, но вече с над 120 да не е годна. ( цифрите са просто примерни).
Така че, не си права, когато каза, че качеството се променя еднакво. Да, количеството на промените остава същото и наистина количествените промени водят до качествен изменения, но поради гореописаните причина,  качеството започва да пада рязко с възрастта, въпреки еднаквият темп на количествени изменения.   

След 40 се качват стремглаво случаите на тризомии, което е показателно, че става дума именно за генетични проблеми ( мутации).  А кой знае колко още видове генетични проблеми има ,за които не се знае и организма си изхвърля плода още в началото или въобще не го имплантира. Та зарежи ти тази идея, че само от хормоните зависи. Зависи от много фактори, хормоните са просто един от тях.
« Последна редакция: Ноември 09, 2014, 22:37:48 pm от Bobbie »


  
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #356 -: Ноември 10, 2014, 22:27:32 pm »
Отдавна не бях влизала във форума и няма да се спирам подробно на няколкото изказвания след мен, пък и не знам, кога ще влизам пак.
Писанията варират между непознаване на всеобщи закони до чисти фантазии за качествени мутации. Ех, къде е Чарлз Дарвин да го научите на ум и разум?  :D Нобеловата награда, предложена от Jam, така е формулирана, че никой не може да я вземе, защото е абсолютизирана. Jam, ако ти си в Нобеловия комитет, никой няма да вземе награда :D Защо ли да работим, ако нямаме мотивация?

Не сте ли чували мнения на гинеколози в по-ново време, че уврежданията, приемани в миналото, че се дължат на възрастта, в повечето случаи се дължат на състоянието на яйцеклетките по рождение и на влошените с възрастта хормонални показатели за узряване на яйцеклетката и развитие на плода. Всички деца с увреждания съм ги виждала с млади майки.

Жалкото е, че когато всички предразсъдъци бъдат преодолени от самите лекари в България, (защото в САЩ и други страни, отдавна мисленето е друго) на нас ще ни е минало времето, защото все пак и запазването на фертилността си има граница до настъпването на значителни хормонални промени.

Атаките срещу жените на 40+ са по-скоро с цел елиминиране на конкурентки за държавното финансиране, а драстична разлика между жените с еднакви нормални показатели след 40 г. възраст няма (напр. между 43 и 45 годишна жена). Стремглавото падане на фертилността си личи по повечето от изследванията (АМH, inhibin В, FSH, E2 и др.) и ако тези хормони заедно с генетичните тестове са нормални, място за притеснения няма, а вероятността за увреждания на плода е съизмерима с тази при жени на друга възраст със същите показатели. Случайните мутации няма кой да ги предвиди и настъпват с еднаква вероятност при жените, при които яйцеклетките да дадени по рождение, а с възрастта само узряват под действие на хормоните. Ако тези хормони са с отклонение, тогава има проблем.

Виж, при мъжете, при които се произвеждат постоянно нови гамети, ролята на мутациите е значителна, защото с възрастта може да се натрупват увредени клетки.

Що се отнася до рисковете от раждане на по-голяма възраст, това го приемам, защото с възрастта са се намерили много индивиди, които да ти разбият здравето.
Това е. Както не са вярвали, че продължителността на живота и възрастта за раждане при хората ще се изместят двойно, така им е трудно да преодолеят предразсъдъците си и сега. На някои хора им е трудно да разберат напредъка и още по-малко съвременната медицина, която вярва на лабораторните уреди, а не на личните карти. 
Накратко, качествената и некачествена клетка се различават по техните функции и по работата на органите, които ги произвеждат като такива, което безусловно се отразява на кръвните и други изследвания, които трябва да са водещи за лекарите
« Последна редакция: Ноември 10, 2014, 22:51:59 pm от mammita2012 »
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #357 -: Ноември 10, 2014, 23:07:48 pm »
Няма качествени мутации, а качествени или некачествени клетки, под въздействието на боря на мутациите ( нали се смята, че това е причината за рака). Обаче... права си, аз съм в грешка. Не съобразих, че това са клетки дадени по рождение, не се  възпроизвеждат непрекъснато.  Въпреки това обаче има повече генетични дефекти - ти твърдиш, е се получават от сбъркани хормони ли? Това не съм го чувала, винаги съм смятала, че се държат на генетични изменения в самата клетка.
Не знам за лекарите в САЩ, но моят лекар там казваше същото, което и тук ти казват. А и според мен, ако са само и единствено хормоните, това би било много по-лесно поправимо.


  
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #358 -: Ноември 10, 2014, 23:30:27 pm »
Яйцеклетката не старее ли, както всяка друга клетка?

Мамита токущо задраска с лека ръка медицински факти като повишаването на риска от хромозомни аномалии на плода с възрастта на майката.

Навремето, нас кръглата маса за възрастовата бариера, д-р Стаменов каза така: "Предпочитам да правя инвитро на 32 годишна пациентка с изчерпан ЯР, отколкото на 43 годишна с нормален ФСХ. Успеваемостта при първата е много по-висока."

Апропо, мамита, ти на колко години си и откога правиш опити?
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Забременяване на 40+
« Отговор #359 -: Ноември 11, 2014, 23:04:50 pm »
Всичко опира до гените - стареем различно дори на една и съща възраст, както е записано в ДНК, която също е различна при всеки от нас. В България обаче за всички на 40+ законът на ФАР е такъв, че 'покрай сухото гори и мокрото'. За САЩ съм давала линк към клиника в Чикаго, чиито опит с жени на 40+ е световно известен.
В хромозомите е записано, докога всяка жена ще запази фертилността си. Има сходства между жените, но границите са твърде широки. Някои жени никога не стигат до ин витро клиники, а други раждат там за първи път на 40+ поради мъжки или друг фактор. Следствие на генетичната програма е не само производството на хормоните, но те са по-лесни за изследване.
Каквото е казал доктор Стаменов, е било преди да срещне пациентките на 40+ в неговата клиника, които вече родиха децата си, а други са бременни, като той води процедурите. Освен това, когато е казал това, което Jam пише, той беше под влияние на предубежденията на една персона от неговата клиника, за която няма да пиша само защото му е колежка. Самият факт на успелите жени на 40+ с помощта на доктор Стаменов показва, че той е човек с широко мислене. По времето на кръглата маса и аз не съм била в клиниката му, а бях през девет планини в десета, където прочетох за него в новините на btv, доколкото си спомням сайтовете, които преглеждах.
Поради причини, които нямат нищо общо с фертилността, аз имам само един трансфер на ембрион на ЕЦ, след което ми махнаха множество малки полипи. На всички пункции  фоликулите си имаха яйцеклетки, само първият път аз сгафих с Прегнила, като си го бих вечерта преди пункцията, а трябваше да си го сложа предишната вечер. МЦ си е както винаги.
« Последна редакция: Ноември 11, 2014, 23:35:51 pm от mammita2012 »