0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Забременяване на 40+
« Отговор #220 -: Май 27, 2014, 11:12:55 am »
Marsi   - много благодаря за милите думи и успокоението.
Нямам добър гинеколог, който да ме следи - ще съм много благодарна, ако ми препоръчате ( от София съм ).
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #221 -: Май 27, 2014, 11:17:57 am »
с възрастта нараства рискът от прееклампсия, затова трябва да се следи внимателно кръвното налягане, урината за албумин, задължително тестуването за гестационен диабет.
задължително и и съответните генетични изследвания за синдром на Даун, за който рискът, знаете, е много висок (освен ако не сте с донорска яйцеклетка) - амниоцентеза или новото, безрисково генетично изследване чрез кръвна проба - NACE или Prenatest (първото е доста по-евтино).

http://www.ivf.bg/dom/index.php/bg/prnatalni-griji
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #222 -: Май 27, 2014, 11:36:28 am »
Моля ви разкажете  как минаха бременностите ви, имаше ли проблеми породени от възрастта.
Нямах никакви проблеми, свързани с бременността. Нямах и нито една от "екстрите", често характерни за една нормална бременност - нищо.  Единствено изкървих в 8мата седмица (това няма връзка с възрастта), за което лежах точно два дни и половина. Разбира се родих със секцио, а възстановяването беше много бързо.
Mari, послушай Марси и си намери наистина добър лекар,.... ако не си го направила вече.

maggiemagia, предимлатационната диагностика не е гаранция. Факторите, методите и причините за успех са много различни и са въпрос на индивидуален и комплексен подход. Сам по себе си който и да е метод не прави опита успешен. Тук е важно мнението на лекаря, на който сме се доверили, а не ние самите да си изискваме това или онова.
На 23.01.2014 в 10,49 Нора пое първата си глътка въздух.
*
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #223 -: Май 27, 2014, 11:54:18 am »
Marsi   - много благодаря за милите думи и успокоението.
Нямам добър гинеколог, който да ме следи - ще съм много благодарна, ако ми препоръчате ( от София съм ).
Писали сме едновременно. Софиянки да помагат. До 12тата седмица бях при д-р Стаменов, Феталните при д-рМихова - няма как да не съм доволна.

Не знам защо да е задължително изследването за гестационен диабет ако няма показания и причини.  Аз не съм правила, в същото време не смятам да е било пропуск, тъй като ме следиха наистина добри специалисти.
На 23.01.2014 в 10,49 Нора пое първата си глътка въздух.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #224 -: Май 27, 2014, 15:02:22 pm »
Не знам защо да е задължително изследването за гестационен диабет ако няма показания и причини.  Аз не съм правила, в същото време не смятам да е било пропуск, тъй като ме следиха наистина добри специалисти.

Извадки от нормативната уредба за полагащи се прегледи и изследвания при нормална и рискова бременност:

http://www.zachatie.org/index.php?option=com_content&view=article&id=760:-------&catid=173:---sp-906&Itemid=136&highlight=WyJcdTA0M2ZcdTA0NDBcdTA0MzVcdTA0M2RcdTA0MzBcdTA0NDJcdTA0MzBcdTA0M2JcdTA0M2RcdTA0MzgiXQ==

Изключително подробен и систематизиран график за пренатална диагностика от д-р В.Даскалов

http://www.zachatie.org/index.php?option=com_content&view=article&id=756:----sp-684144184&catid=173:---sp-906&Itemid=136&highlight=WyJcdTA0MzRcdTA0MzBcdTA0NDFcdTA0M2FcdTA0MzBcdTA0M2JcdTA0M2VcdTA0MzIiXQ==


както се вижда, изследването за гестационен диабет е включено навсякъде. това, че ти не си правила, не е аргумент. и добрите специалисти понякога имат пропуски или подценяват определени моменти. това си е направо стандартно изследване, не знам защо е пропуснато при теб.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Забременяване на 40+
« Отговор #225 -: Май 27, 2014, 15:11:51 pm »
Ами той гестационният диабет, както самото му име показва, може да се прояви именно по време на бременност и се открива със специфичното изследване в определен период от бременността. Така че е трудно да се каже предваритетлно има или няма риск прие определена жена и да се преценява кой да го прави и кой не. Поне така разбирам аз нещата. Иначе го направих, когато ми каза лекаря - д-р Даскалов. За него то е от задължителните и аз не се поколебах да го направя, защото му имам доверие и защото попрочетох това-онова по темата :)
*
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #226 -: Май 27, 2014, 17:25:42 pm »
Всички знаем че гестационния диабет се нарича така защото може да се появи по време на бременността. Да, но може и да не се появи. Ако нивата на захарта в рутинните изследвания са ниски (най-вече и сравнени с със същите в началните месеци) не виждам ( а и не само аз) кое налага задължителността на обременяването с глюкоза.  Т.е. ако се покачи захарта, тогава се налага изследване за гестационен диабет - задължително.
Във никакъв случай не подценявам мнението в конкретен случай на д-р Даскалов. Не подценявам и мнението на също не по- малки капацитети които са преценили,  че в частност конкретен случай няма риск от г. диабет.
Медицината не е нормативи, таблици и цифри, а тяхната правилна, точна, и уместна интерпретация за всеки един пациент, както казва моя мъж, който между другото е АГ.  Не ми следеше той бременността ...... за безпристрастността иде реч, а за правилната преценка без емоция в случая.
А принципно изследванията за всеки случай, но това е една друга тема.
 По едно време ми излезе малко завишена захар, но се хранех изключително с плодове с високо съдържание на захари . Спрях за няколко дни и нивата си слезнаха на долна граница. По този повод коментирах с лекаря, на който се бях доверила. За това не мога да го отчета като пропуск.
   
П.С. Джам сега погледнах линковете, които си постнала. В първия срещу изследванията за риск от г.диабет като обем на изследвания при бременни с риск пише изследвания същи като при нормална бременност, а това включва стандартните изследвания които включват и захар. А като ДОПЪЛНИТЕЛНИ консултации и изследвания пише глюкозотолерантен тест  :wink:. Във втория линк не е конкретизирано какви точно са изследванията за захар, а логиката е първо стандартното изследване, а след това евентуално при данни натоварване с глюкоза. Та от линковете пак не можах да схвана задължителността, за която твърдиш. Без да съм спец.
« Последна редакция: Май 27, 2014, 17:53:26 pm от avallon »
На 23.01.2014 в 10,49 Нора пое първата си глътка въздух.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #227 -: Май 27, 2014, 18:01:42 pm »
не разбирам защо спорим (надявам се не, за да сме прави на всяка цена)

темата ни е за бременност на 40+, коментарът ми за необходимостта от изследване за гестационен диабет е именно за тази възрастова група.

това, че в някой конкретен случай е преценено друго, не ни дава основание да правим изказвания, че не виждаме смисъл от него - така може неволно да заблудим някого. още повече, теб също са те следили чрез измерване на нивата на кръвната захар, нали? аз не съм написала никъде, че задължително трябва да се прави глюкозо-толерантен тест, а че трябва да се проследи възрастната бременна за евентуално отключване на гестационен диабет, което при такива жени е с повишена вероятност.

http://www.webmd.com/baby/guide/pregnancy-diabetes

"All pregnant women should be screened for gestational diabetes during their pregnancy. Screening may be done by taking the woman's medical history and examining certain risk factors, but an oral glucose tolerance test is also recommended."
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #228 -: Май 27, 2014, 20:16:15 pm »
Да, темата е забременяване на 40+ и съоъветните изследвания. Изразих несъгласието си по нещо конкретно, поради фактор възраст. Не споря за да съм права. Не съм правила изказвания, че не виждам смисъл от изследване за гестационен диабет (защото видиш ли, аз не съм го правила и лекаря ми бил пропуснал/подценил), а че се прави при съответните показания. Не съм раздавала съвети (които да заблудят), а съм споделила мнение и личен опит. Моля, думите ми да не бъдат преиначавани.

"задължително тестуването за гестационен диабет.", Джам това ти го написа и значи едно,
"аз не съм написала никъде, че задължително трябва да се прави глюкозо-толерантен тест", това пак ти написа и ми се струва, че има известно противоречие. Как се тестува г. диабет?
" а че трябва да се проследи възрастната бременна за евентуално отключване на гестационен диабет,", това също ти го написа, но значи съвсем друго, явно преосмислено, макар и като част от горното изречение.
Сега аз се питам за нуждата от спор въобще и за правотата (особено пък на всяка цена).
На 23.01.2014 в 10,49 Нора пое първата си глътка въздух.
*
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #229 -: Май 28, 2014, 01:40:54 am »
Marsi   - много благодаря за милите думи и успокоението.
Нямам добър гинеколог, който да ме следи - ще съм много благодарна, ако ми препоръчате ( от София съм ).
Mari Mari, тогава посещавах репродуктивна клиника и въпреки, че бременността се получи спонтанно, първите прегледи направих в клиниката. След това се записах на ЖК, но лекарят не бих препоръчала.
В съответните седмици от бременността направих два прегледа Фетална морфология  при
д-р Димитър Марков http://www.mc-markovs.com/index.php?option=com_content&task=view&id=45&Itemid=100   
и третия - Фетална ехокардиография при доц. Снежина Томова http://www.docenttomova.bg/index.php?p=5.
Разгреждайки сайтовете, ще добиеш представа в коя гестационна седмица се правят съответните изследвания, като час за преглед се записва доста по-рано (месец-два).
 
Правих също Биохимичен скрининг в I-ви и II-ри триместър в Националната генетична лаборатория, "Майчин дом"- София  http://genetika.maichindom.com/%D0%B7%D0%B0-%D0%BF%D0%B0%D1%86%D0%B8%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B8/%D0%B1%D0%B8%D0%BE%D1%85%D0%B8%D0%BC%D0%B8%D1%87%D0%B5%D0%BD-%D1%81%D0%BA%D1%80%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D0%BD%D0%B3/   
и Амниоцентеза при доц. Виолета Димитрова в "Майчин дом"- София http://lmpbg.org/new/home/index_new.htm 

За проследяващ бременността гинеколог и ЖК може да зададеш въпрос също в темата, в коята пишат бременните момичета: http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=50381.msg1052664#new

Дано всичко да е наред, лека бременност, ако имаш още въпроси или желание да споделиш нещо, пиши  :)

« Последна редакция: Май 28, 2014, 02:38:50 am от marsi »

Re: Забременяване на 40+
« Отговор #230 -: Май 28, 2014, 08:54:15 am »
Zdraveite. Da vi zadam edin vupros, puk moje i glupav ama kato ne razbiram  :oops:
Ima li smisul da se pravi biohimi4en skrining, sled kato 6te se pravi amniocenteza??
*
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #231 -: Май 28, 2014, 14:39:42 pm »
Роси, мен ме занимаваше същия въпрос. Лекарката ми каза, че няма смисъл. Единствено ме окуражи да направя chorionic villus sampling вместо амниоцентеза, за да не чакам бременността да напредне толкова.
Ако обаче решението за инвазивни диагностични тестове ще почива на резултати от биохимичния скрининг, е разумно той да се направи.

Мен днес пак ме изследват за проблемните находки в лявата гърда. Ако ултразвука покаже нещо тревожно, ще ми правят нова мамография, въпреки брменността. Не знаех, че е възможно, но обясниха, че е наложително и може да се намали много риска от облъчване.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #232 -: Май 28, 2014, 15:36:38 pm »
Zdraveite. Da vi zadam edin vupros, puk moje i glupav ama kato ne razbiram  :oops:
Ima li smisul da se pravi biohimi4en skrining, sled kato 6te se pravi amniocenteza??

не, няма смисъл. амниоцентезата е окончателна диагноза и изключва необходимостта от БХС преди това, ако е сигурно, че ще се прави амниоцентеза.

направете теста за нюхална транслуценция в 11-та г.с. и после амниоцентеза.

"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Забременяване на 40+
« Отговор #233 -: Май 28, 2014, 15:55:36 pm »
И аз мисля,че при вече взето решение за амниоцинтеза, БХС се явява излишен.Не споделяш обаче защо е препоръчана и е взето решение за амнио.
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #234 -: Май 28, 2014, 16:14:44 pm »
Здравейте,
От днес  и аз се включвам
 и ще търся съдействието Ви :)
*
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #235 -: Май 28, 2014, 16:17:35 pm »
И аз мисля,че при вече взето решение за амниоцинтеза, БХС се явява излишен.Не споделяш обаче защо е препоръчана и е взето решение за амнио.
По-горе Джам е писала, че амниоцентезата е задължително изследване над 40 (с което аз леко не съм съгласна), както е задължително изследването за ГД (също не съм съгласна).
И с други твърдения в същия пост не съм съгласна, но спирам преди мнението ми да е станало твърде негативно. Отделно пиша през телефона и не мога да споря като хората  :D
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #236 -: Май 28, 2014, 16:19:13 pm »
Като начало и аз търся добър гинеколог на когото мога да се доверя :ask:
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #237 -: Май 28, 2014, 16:25:28 pm »
Малко съм притеснена защото личната ме прати да си изследвам щитовидната жлеза и  TSH e 4.43 при референт 0.27-4.2. Незнам откъде да започна???

Опити вече година без резултат.
« Последна редакция: Май 28, 2014, 16:27:29 pm от lorentina »
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Забременяване на 40+
« Отговор #238 -: Май 28, 2014, 16:30:24 pm »
Малко съм притеснена защото личната ме прати да си изследвам щитовидната жлеза и  TSH e 4.43 при референт 0.27-4.2. Незнам откъде да започна???

Опити вече година без резултат.

тези референтни стойности са остарели. квалифицираните и съвременни ендокринолози вече иска ТСХ не повече от 2. трябва да се срещнеш с ендокринолог и да ти бъде назначена терапия.

отделно от това, на колко си години и какви други изследвания сте правили ти и партньорът ти?
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Забременяване на 40+
« Отговор #239 -: Май 28, 2014, 16:33:32 pm »
Започни с консултация с ендокринолог,заради Тсх.Когато се цели бременност целим много по-ниски нива на ТСх.Планитай и посещение при гинеколог,който се занимава с репродуктивни проблеми.Най-добре в специализирана клиника.Успех!