0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Коя книга четете в момента? Тема за отзиви.
« Отговор #520 -: Август 30, 2012, 19:25:26 pm »
От 1967 г. е изданието. Мислиш ли, че преводът е цензуриран?
Не казвам, че е романтична, напротив. По-скоро по детски внушава сериозни идеи. Самата история е много "приказна" и невъзможна.

'67 - обзалагам се, че е цензурирана, и то дори така, че да бъде включена в тн юношеска поредица. За добро или зло, това ни е позволило да се докоснем до автор като Дюма.

Но романът в оригинал далеч не е детска книга, нито е предназначен за деца (или юноши), даже напротив.
Препоръчвам втори прочит, в оригинал (или превод в оригинал)...


Re: Коя книга четете в момента? Тема за отзиви.
« Отговор #521 -: Август 30, 2012, 20:40:33 pm »
Vaci, сигурна ли си? Пуснах в google един search и не намерих въобще коментари някакви, някъде за цензурирана версия на Графа.
*
Re: Коя книга четете в момента? Тема за отзиви.
« Отговор #522 -: Август 30, 2012, 22:36:51 pm »
Впрочем не е нужно да е била цензурирана, а просто опростена (abridged) версия за юноши. Имаше такива книжки и с пиесите на Шекспир.
*
Re: Коя книга четете в момента? Тема за отзиви.
« Отговор #523 -: Август 31, 2012, 11:16:59 am »
Напълно възможно е да е била опростена версията.
Друг е въпросът, защо биха орязали една толкова богата творба, само за да я класифицират като юношестка, и също дали упоменават в пролога, че това не е пълната версия...

47 Smiles - ако имаш още изданието, би било интересно да се провери :)



Re: Коя книга четете в момента? Тема за отзиви.
« Отговор #524 -: Август 31, 2012, 15:06:17 pm »
Купих си "Рапорт пред Ел Греко" на Никос Казандзакис. Не съм я чела, но обожавам другите му книги. Предвкусвам удоволствие! И за пореден път си спомних, как още при първия си досег с негова книга /беше лятото срещу 11-ти клас/, още в предговора бях много впечатлена от фразата, която била изписана на гроба му: "Не се надявам на нищо, от нищо не се страхувам - свободен съм!" Е-е-х, размечтах се нещо!
*
Re: Коя книга четете в момента? Тема за отзиви.
« Отговор #525 -: Август 31, 2012, 15:08:24 pm »
В 4 клас на Никос Казандзакис четох "В дворците на Кносос". Така ме грабна тази книга, че тогава се запалих по гръцка митология. Сега ме подсети за него да потърся и други негови книги.
Re: Коя книга четете в момента? Тема за отзиви.
« Отговор #526 -: Август 31, 2012, 20:28:59 pm »
47 Smiles - ако имаш още изданието, би било интересно да се провери :)
От приятелка е, но в мен все още е втория том.
Дано не се окаже, че е опростена версия - все пак са си 1400 стр.  :lol:
Vaci, как предлагаш да проверим?
На самата книга нищо не пише. Издателството е Народна младеж (Издателство на ЦК на ДКМС), библиотека "Приключения и научна фантастика", София 1967 г., Второ издание. Преведе от френски ... Редактор  ... Коректор и т.н.
*
Re: Коя книга четете в момента? Тема за отзиви.
« Отговор #527 -: Септември 02, 2012, 21:46:58 pm »
Цар плъх на Клавел - много добра!
Пеперудата на Анри Шарие - също доста интересна!  :)


Re: Коя книга четете в момента? Тема за отзиви.
« Отговор #528 -: Септември 10, 2012, 11:33:07 am »
В 4 клас на Никос Казандзакис четох "В дворците на Кносос". Така ме грабна тази книга, че тогава се запалих по гръцка митология. Сега ме подсети за него да потърся и други негови книги.
В "Алексис Зорбас" сякаш е събрана есенцията от неговите философски и естетически възгледи, предадени обаче не суховато, а много забавно и леко през погледа и чрез поведението на двамата главни герои - разказвача и самия Зобрас. Иначе "Поледното изкушение" и "Христос отново разпнат" също са много интересни. Стилът му е много увлекателен и неподражаем, според мен.
*
Re: Коя книга четете в момента? Тема за отзиви.
« Отговор #529 -: Септември 14, 2012, 08:18:19 am »
 :) чета със скоростта на мравките - нещо ме налегнаха други задължения, сега приключвам първата от планираните, които бях писала по-напред.

"Соло" на Рана Дасгупта - освен всички заинтригуващи анотации, че главният герой е почти  100 годишен българин, Рана много умело е съчетал фактите от българската история с художествената измислица, повечето изречения кратки - по мой вкус.
Книгата е философия, където солото на човешкия живот е изпято, подвластно на събитията, случките на своето съвремие, а за хората остава илюзията, че те пишат собствената си музика как да живеят.

Много ми хареса книгата.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Коя книга четете в момента? Тема за отзиви.
« Отговор #530 -: Септември 14, 2012, 10:01:56 am »
напоследък прочетох всичко, издадено у нас, на Бил Брайсън.
много приятен за четене автор, отличен хумор, много добра способност за вплитане на научно-популярни факти в художествен и увличащ текст.

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%B8%D0%BB_%D0%91%D1%80%D0%B0%D0%B9%D1%81%D1%8A%D0%BD
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Коя книга четете в момента? Тема за отзиви.
« Отговор #531 -: Септември 14, 2012, 12:00:00 pm »
Цифрова крепост пак на френски я чета, за да си тренирам езика.  :oops:
*
Re: Коя книга четете в момента? Тема за отзиви.
« Отговор #532 -: Ноември 10, 2012, 10:56:15 am »
Лиз Бурбо "5-те травми, които пречат да бъдеш какъвто си".
Най-после открих автор, който да ме отърве от фройдистката представа за човешката психика :). Някак Фройд ме хвърли в дълбокото без да ми даде компас за връщане. Лиз Бурбо обяснява нещата простичко и без оня болестно-психиатричен привкус, който Фройд ми остави.
Та нейната теория ми стана компас за ориентиране в собствените ми емоционални дълбини,в които поледните години, покрай борбата за дете, постоянно пребивавам :)
*
Re: Коя книга четете в момента? Тема за отзиви.
« Отговор #533 -: Ноември 15, 2012, 09:33:07 am »
Прочетох на един дъх "Нашингтон" на Михаил Вешим. Спомената е по-нагоре в темата. Наистина много весела :)



   La vita è bella
*

    mira_mimi

  • *****
  • 1375
  • И третото столче се запълни! Ще довавяме и 4-то!
Re: Коя книга четете в момента? Тема за отзиви.
« Отговор #534 -: Ноември 18, 2012, 11:00:25 am »

"Парфюмът” е историята на ужасяващото същество Жан-Батист Грьонуй, родено “на дъното”, във Франция през XVІІІ в. Мечтата му е да сътвори аромата на извечната жена, създадена от Бог за любов и изкушение. Убийствата са само средство, за да извлече бленуваното ухание.
Никой не може да устои на ужасяващо-красивата история на едно чудовище с невероятно фин нюх.
*
Re: Коя книга четете в момента? Тема за отзиви.
« Отговор #535 -: Ноември 18, 2012, 14:23:22 pm »
В момента "Правек и други времена", с която  си дадох втори шанс с Олга Токарчук.
В тази книга я разбрах /за разлика от анализите в "Бегуни"/, защото тук е написала според мен това, което иска да каже.
Селото Правек и живота на героите ми напомня на Йовковите разкази, а дълбочината на описание на човешките души като руски роман и в същото време всичко толкова съвременно.
Много добра книга.
Re: Коя книга четете в момента? Тема за отзиви.
« Отговор #536 -: Февруари 14, 2013, 07:43:53 am »
Шогун на Джеймс Клавел
Сигурно сте забелязали, че по книжарниците пуснаха ново издание на азиатската сага + Цар Плъх. С твърди корици .. много изискано  :D
Re: Коя книга четете в момента? Тема за отзиви.
« Отговор #537 -: Февруари 14, 2013, 08:26:08 am »
И аз да се разпиша - Разказвачът на Марио Варгас Льоса. Типичен латиноамерикански магически реализъм, много приятна за четене.


Лекарства след процедура се спират само след изрична консултация с лекуващия лекар!!!
*
Re: Коя книга четете в момента? Тема за отзиви.
« Отговор #538 -: Февруари 14, 2013, 09:07:43 am »
 :D от кога чакам някой да се запише, да не се размяткам сама из темата

Дочетох скоро "Пътешествие до края на нощта" - Селин, води се и автобиографична, не знам до къде са фантазиите и до къде реалността. Много сарказъм, жлъч, ненавист към войната и бедността. Четох я бавно да вникна в премеждията и приключенията на Бардамю. Скоро не бях попадала на книга от където да блика огромен талант за писане.

Ще продължа с "Пролетен сняг"
« Последна редакция: Февруари 14, 2013, 09:09:38 am от Тара »
Re: Коя книга четете в момента? Тема за отзиви.
« Отговор #539 -: Февруари 14, 2013, 10:17:41 am »
Тара, ще чакам да споделиш за "Пролетен сняг". Аз я прочетох на един дъх, или по-точно - на няколко, по време на пътуванията ми във влакове и автобуси по повод предишната ми процедура в клиниката.