0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Re: Практически съвети
« Отговор #520 -: Декември 12, 2012, 18:35:54 pm »
Хей :), никога не съм спорила за това, дали ще осиновиш по-бързо от обикновено или не... и ти го пожелавам от сърце!  osi_9
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

*
Re: Практически съвети
« Отговор #521 -: Декември 12, 2012, 18:46:14 pm »
Зайко, не съм се възползвала, аз чаках 4,5 години за моето дете. Не се смятам за изключение като човек в сравнение с останалите осиновители, или пък съм имала специални изисквания, но никой  не ни потърси през цялото време. Първото предложение беше нашето дете. Написах това за връзките защото когато се интересувах в РДСП за нашия случай и защо не ни се обаждат ни отговориха да си намерим връзки. А самия ти пишеш че само вашето РДСП сте посочили, което стеснява обхвата, и също споменаваш, че имаш нещо в предвид
Re: Практически съвети
« Отговор #522 -: Декември 12, 2012, 19:59:14 pm »
Зайко, не съм се възползвала, аз чаках 4,5 години за моето дете. Не се смятам за изключение като човек в сравнение с останалите осиновители, или пък съм имала специални изисквания, но никой  не ни потърси през цялото време. Първото предложение беше нашето дете. Написах това за връзките защото когато се интересувах в РДСП за нашия случай и защо не ни се обаждат ни отговориха да си намерим връзки. А самия ти пишеш че само вашето РДСП сте посочили, което стеснява обхвата, и също споменаваш, че имаш нещо в предвид
Поклон пред теб за търпението което си имала...4.5 години за мен са огромно време!И по-точно загубено време от живота ми с моето детенце!Загубил съм известни години и не ми се иска да губя още!Искам да преживея колкото се може повече!
*
Re: Практически съвети
« Отговор #523 -: Декември 12, 2012, 23:34:40 pm »
Зайко, със съпруга ми осиновихме преди 6 години. От тогава досега непрекъснато консултирам кандидат осиновители. Написах и книга по темата как да осиновим дете в България. Потребители от този форум могат да ти кажат полезна ли им е била.
Като човек, който има преки наблюдения по темата в продължение на 6 години си позволявам да ти кажа, че 1 РДСП, предпочитания за пол и възраст са погрешно обмислени ограничения. Доверявате се на казаното от 1 социален работник ... не е сериозно. Ако ние тук за вас не сме достоверен източник, говорете поне с 3ма различни социални работници  от различни РДСП за да си съставите мнение преди сами да си сложите бариери.

Избора си е ваш разбира се
В очакване ....
Re: Практически съвети
« Отговор #524 -: Декември 13, 2012, 00:16:20 am »
Зайко, със съпруга ми осиновихме преди 6 години. От тогава досега непрекъснато консултирам кандидат осиновители. Написах и книга по темата как да осиновим дете в България. Потребители от този форум могат да ти кажат полезна ли им е била.
Като човек, който има преки наблюдения по темата в продължение на 6 години си позволявам да ти кажа, че 1 РДСП, предпочитания за пол и възраст са погрешно обмислени ограничения. Доверявате се на казаното от 1 социален работник ... не е сериозно. Ако ние тук за вас не сме достоверен източник, говорете поне с 3ма различни социални работници  от различни РДСП за да си съставите мнение преди сами да си сложите бариери.

Избора си е ваш разбира се
fussie da razbiram 4e 6ansa ni e nulev taka li?
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Практически съвети
« Отговор #525 -: Декември 13, 2012, 06:13:31 am »
Зайко, аз ти пожелавам да срещнете детето си възможно най-скоро!

Аз не съм осиновител, имам в себе си усещането и огромното желание един ден да бъда,
последното го пиша за да стане ясно защо чета в този под форум!

Прави ми впечатление обаче, че парираш всяка подадена ръка от момичетата.
Те са тук с опита който имат и съвсем добронамерено ти дават съвети!
Не се конфронтирам с теб, напротив с най-добри чувства пиша и споделям!

Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Re: Практически съвети
« Отговор #526 -: Декември 13, 2012, 06:24:19 am »
Зайко, къде прочетохте да съм написала, че шанса ви е 0  :)

Не бих си позволила подобно нещо! това, което ви казвам е, че сами сте си намалили шанса 27 пъти - колкото са останалите РДСП. Това за информацията за детенцето - вие сами можете да си го прочетете, не да разчитате на соц. работник. И това може да стане във всеки град, не само във софия
В очакване ....
Re: Практически съвети
« Отговор #527 -: Декември 13, 2012, 06:27:22 am »
Зайко, шанса ти чак нулев не е, аз самата съм осиновила от нашето РДСП.
Останала съм с убеждението обаче, че повечето осиновители са срещнали детето си доста по-далеч. Колкото до човешкият фактор - и социалните, и в ДМСГД, и където и да съм ходила за документи във връзка с осиновяването всички са били много добронамерени, отзивчиви и коректни.
От думите ти и категоричността ти по отношение на подадените документи само във вашето РДСП оставам с усещането, че разчитате на конкретни лични познанства и ходатайства. Не е лошо. В разрешаването на тази цел всички семейства използват всички средства до които имат достъп и които собствената им ценностна система позволява.
Дано чакането ви е кратко! Успех :)
Има във морето на детските игри бисерче, което ни прави по–добри!
Re: Практически съвети
« Отговор #528 -: Декември 13, 2012, 09:51:09 am »
Поправете ме, ако греша, но тона на разговора стана неподподящ за темата. Сякаш става дума за някакаво състезание - кой за колко време е успял или ще успее да осинови дете. И вече не мога да разбера кой иска "практически съвети" и кой се опитва да се покаже най-големия прагматик.
  Зайко, може би не бива да изпадаш в чак такива детайли относно това на кого и на какво разчиташ - струва ми се, че поставайки акцента върху личните си познанства в твоя град, би обезверил някои хора, които нямат такива в никоя РДСП. Добре е да се замисляме, че тук четат и хора, които още обмислят и не са взели решението си за осиновяване. За тях е важно да разберат по-скоро как стоят принципно нещата, а не толкова как се решават в отделни частни случаи.
Иначе се присъединявам към пожеланията на останалите вашата радост да се случи толкова бързо, колкото очакваш, че и по-бързо дори. Просто апелирам за една известна деликатност, така че да щадим чувствата на другите
« Последна редакция: Декември 13, 2012, 09:54:35 am от hope-love »
*
Re: Практически съвети
« Отговор #529 -: Декември 13, 2012, 10:01:59 am »
zaiko много е натегнал пружината. хем пита хем се дразни. хората тука само го информират за повече шансове за успех. от опит. никой нищо не съветва насила.
Re: Практически съвети
« Отговор #530 -: Декември 13, 2012, 10:07:24 am »
Аз лично не се дразня чак, ама мисълта ми е за другите дето четат, и чакат от дълго време за дете или изобщо не се решават да подадат документи именно защото са ги предупредили, че може да не стане с години... Нужно е да бъдем по-деликатни и да се стремим към обективност същевременно.
Re: Практически съвети
« Отговор #531 -: Декември 13, 2012, 10:07:46 am »
Отностно ценностната ми система...мога да кажа едно!Не поставям ограничение отностно етноса на моето дете...Нямам предрасъдаци към дечицата!
Отностно тона с който си говорим и насоката на разговора...не аз зачекнах темата "защо само едно РДСП",това съм ограничил, онова съм ограничил,колко несериозно е да се доверя на един социален работник и т.н.За това и споделих защо е това решение!Не съм "тесен специалист" като някои тук и не съм написал книга по темата осиновяване,но наистина трябва да приемаме че нещата не стандартни и се случват по различен начин в различни градове!Не можем да сме компетентни по всички въпроси!
Re: Практически съвети
« Отговор #532 -: Декември 13, 2012, 10:09:10 am »
zaiko много е натегнал пружината. хем пита хем се дразни. хората тука само го информират за повече шансове за успех. от опит. никой нищо не съветва насила.
Luiza много бързо ме претегли...благодаря ти
*

    anajens

  • ****
  • 717
  • Нашето мило бебче е вече вкъщи!:-)
Re: Практически съвети
« Отговор #533 -: Декември 13, 2012, 10:14:09 am »
Мммм дааа, пак ме карате да се замислям, хем е деликатна темата за връзките, хем не е лошо да се казва истината която в повечето случаи е неудобна и поради тази причина не се казва!Не знам спестявайки ни тези подробности обаче, не се ли прави мечешка услуга на тези дето не очакваме "с връзки" да си осиновим дете!Така и не ми стана ясно, Зайко дали има връзки или не, но е ясно, че щом са се вписали само в тяхната дирекция, значи имат нещо предвид!Те си знаят, не ги обвинявам хората, да чакаш 4 или 5 години...незнам!Не ми се коментира просто!Но едно е ясно, спестявайки ни истината, това ни остава да чакаме!Успех на всички!Съжалявам ако пак подразня някой с изказването си, но аз съм си такава, казвам истината! :D
*

    anajens

  • ****
  • 717
  • Нашето мило бебче е вече вкъщи!:-)
Re: Практически съвети
« Отговор #534 -: Декември 13, 2012, 10:17:44 am »
Аз лично не се дразня чак, ама мисълта ми е за другите дето четат, и чакат от дълго време за дете или изобщо не се решават да подадат документи именно защото са ги предупредили, че може да не стане с години... Нужно е да бъдем по-деликатни и да се стремим към обективност същевременно.
:good_post: , но дали е приложимо тук!???
Re: Практически съвети
« Отговор #535 -: Декември 13, 2012, 10:19:08 am »
Зайко, хайде успокой се, темата се казва "практически съвети" и за това някой път момичетата, които смятат че имат повече информация, четат между редовете на някое мнение и дават съвет дори без да им е зададен конкретен въпрос. И го правят с мисълта, че темата се чете и от други хора, за които ще е полезно да научат как по принцип стоят нещата /като например, че по принцип е добре да се кандидатства в района на повече Дирекции, защото примерите на статали осиновявания на деца на стотици километри от местожителсвото на осиновителите вече са твърде моногобройни/.
Ако етапа, в който са ти били нужни съвети е минал, просто не си длъжен да ги вземаш предвид и толкова! Още веднъж пожелавам успех на тебе и съпругага /партньорката/ ти!
Re: Практически съвети
« Отговор #536 -: Декември 13, 2012, 10:23:04 am »
Мммм дааа, пак ме карате да се замислям, хем е деликатна темата за връзките, хем не е лошо да се казва истината която в повечето случаи е неудобна и поради тази причина не се казва!Не знам спестявайки ни тези подробности обаче, не се ли прави мечешка услуга на тези дето не очакваме "с връзки" да си осиновим дете!Така и не ми стана ясно, Зайко дали има връзки или не, но е ясно, че щом са се вписали само в тяхната дирекция, значи имат нещо предвид!Те си знаят, не ги обвинявам хората, да чакаш 4 или 5 години...незнам!Не ми се коментира просто!Но едно е ясно, спестявайки ни истината, това ни остава да чакаме!Успех на всички!Съжалявам ако пак подразня някой с изказването си, но аз съм си такава, казвам истината! :D
ana благодаря за коментара...и не нямаме връзки ...просто пак казвам тук ще ми дадът най-пълна и точна информация за детето!и ние чакаме както всички останали!
*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Re: Практически съвети
« Отговор #537 -: Декември 13, 2012, 11:15:46 am »
...не аз зачекнах темата "защо само едно РДСП"

Зайко, аз зачекнах темата: "Защо само едно РДСП", тъй като смятам, че този въпрос е подходящ за практическите съвети тук. Ти имаш своите убеждения по въпроса и в това няма нищо лошо, но мисля че е редно да се представи и едно по-универсално мнение на база по-разностранен опит (примерно, като този на Фуси), за да може и останалите четящи тук да си съставят тяхно частно мнение на база споделеното... Това, че взе решение да не поставяш ограничение за етнос е чудесно, но се пази от "пренавиване" - не е необходимо да доказваш нищо на никого тук...

Пълна информация за детето се дава НЕ само на ниво "познатите от моето населено място". Лично аз действително имах лош опит точно в тази връзка, но въпреки това не бих правила генерални обобщения. Отдавам спънките ни в началото и на липсата на опит. Както Кофи вече писа, по-голямата част от служителите са коректни, добронамерени и отзивчиви. Защо тогава човек да си създава допълнителни ограничения? Зайко, ти си взел решение и това е твое право, но за останалите четящи в тази връзка бих искала да повторя думите на Фуси:

Ограничавайки се само до едно РДСП "намалявате шанса си 27 пъти - колкото са останалите РДСП"

аnajens, искам да те успокоя, че повечето от осиновилите тук не са използвали и грам връзки. :) Неприятно е, че се създава внушението, че са необходими такива. По този повод има много интересна глава в книгата на Фуси. Тя е цитирала част тук (клик! :)). Относно обективността... Ще цитирам една статистика от БГмама - мненията в темата са субективни, но цифрите са си цифри - от 59 души 53 са осиновили без да дават никакъв рушвет (а уж е разпространено схващането, че без да платиш някъде нямало да стане)... Според мене подобна би била и статистиката по отношение на връзките...
« Последна редакция: Декември 13, 2012, 11:31:05 am от Chandra »
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

*
Re: Практически съвети
« Отговор #538 -: Декември 13, 2012, 11:44:27 am »
Хайде нещо съвсем практично  :lol:

Зайко -
http://www.mobilis.bg/articles/view/52721

Тук ще намериш отговор на страшно много въпроси. Искрено ти я препоръчвам. Мисля, ще разбереш защо не е резонно да се вярва на лични уговоркир макар че в 90 процента те са най-добронамерени и чистосърдечни. В книгата ще намериш отделна част за правото на достъп до информация за детето докъде се простира и как можеш да го упражниш.

Личните ми впечатления от социалните работници навред из страната са че това са едни добронамерени и свестни служители, които искрено подкрепят осиновителите и желаят доброто за децата. Работата е там обаче, че често се изказват по въпроси, които просто не са от тяхната компетентност - най-често правни  :lol: Това го правят с най-добро сърце, но могат да въведат кандидатите в сериозно  заблуждение ... Не ща да давам примери за да не плаша никого.

Купи си книгата, прочетете я с жена ти и пак ще говорим  :lol:
« Последна редакция: Декември 13, 2012, 11:47:39 am от Fussii »
В очакване ....
*

    anajens

  • ****
  • 717
  • Нашето мило бебче е вече вкъщи!:-)
Re: Практически съвети
« Отговор #539 -: Декември 13, 2012, 12:50:41 pm »
Чандра, благодаря, дано да си права! :bighug: