0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    oganche

  • ****
  • 957
  • Малката ми мацинка
Отново прецакани в тая държава
« -: Януари 03, 2007, 13:07:29 pm »
Става въпрос за "новият" закон за майчинството, който толкова много ще зарадва майките, които се осигуряват на големи заплати. :balk_154: Да, и аз като осигуряваща се на 800 лв. от 5 години си рекох "Ей, най-после да измислят нещо свястно и да ни разграничат от циганките, които дори и не работят. Като не получих почти никаква подкрепа от таз държава по трънливият път с асистираната репродукция и си плащах като поп всичките процедури и лечения, за да имам щастието в момента да съм бременна ........е поне за отглеждането на бебето няма да имам финансови ядове. 90% от 800 лв.......еееееее, не едно, а три деца можеш да гледаш". Да, ама не е така, както го съобщават по телевизията. Горчивата истина е следната: Има малка подробност, която се нарича болничен . Ако си бил в болничен....лошо ти се пише мацка-държавата не обича да си болен. И всъщност как изчисляват майчинството: ще плащат 90% не от брутната заплата, на която се осигуряваш, а от нетната, в която не влизат болничните. :balk_149: Т.е. както аз се осигурявам на 800 лв, а от 7-мия месец съм в боничен, ще получа под 400 лв. майчинство, защото тези 2 месеца болничен ми се водят нулеви. Не ми се мисли какво ще получат бъдещите майки с проблеми, които наистина не могат да ходят на работа по медицински причини още от началото на бременността. Тези момичета...кучетата ги яли и защо държавата да се грижи за тях.......???!!!! :balk_149: :balk_149: :balk_149:
Възмутена съм до крайност и ще чакам с нетърпения Канадските ни визи, за да се разкарам от тази циганска държава.

*

    victorita

  • ****
  • 531
  • Моето малко слънце КРИСТИАН се роди на 21/01/2010
Re: Отново прецакани в тая държава
« Отговор #1 -: Януари 03, 2007, 13:12:27 pm »
Мисля че коментара е излишен.......... :x
аз пък се подготвям за австралия............ :lol:
*
Re: Отново прецакани в тая държава
« Отговор #2 -: Януари 03, 2007, 13:14:19 pm »
Майната им, друго не мога да кажа... Не в Европейския съюз ми ако ще в галактическия да влезем сме си една мангалска държава и тва е то... Само не се ядосвайте - пазете си нервите за малките слънца, които нищо не са виновни!

За протокола: при двуплодна бременност след ин витро - от началото на стимулацията до края на бременността бях в болничен. Съответно няма да получа нищо  :x :x :x И трите опита сама си платих, ни каса ни нищо, абе ... айде да не ставам цинична, че ми е на устата... пардон на пръстите.
« Последна редакция: Януари 03, 2007, 13:18:32 pm от cygnus »
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Отново прецакани в тая държава
« Отговор #3 -: Януари 03, 2007, 13:16:17 pm »
Eeeee, такова прецакване и такъв популизъм не съм виждала никъде другаде.
А в Германия например ги увеличават от Нова година парите за детски.  :x И се водят "пари за обучение", понеже си седиш в къщи и го обучаваш, произвеждаш после един коректен данъкоплатец и т.н. Да не говорим, че не ги делят на различни етноси, ами ги дават на всички :?
« Последна редакция: Януари 03, 2007, 13:18:26 pm от Ganka »
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*

    aii

  • ***
  • 386
  • На мама чудото :)
Re: Отново прецакани в тая държава
« Отговор #4 -: Януари 03, 2007, 13:20:19 pm »
Аз нещо не разбирам!!! :?
От началото на бременността си съм в болничен и така ще си продължа до края,поради медицински причини и във връзка с работата ми.Осигурявам се на близо 400 лв.Това какво значи,че няма да взема полагаемото ми се майчинство от 90% ли?И колко тогава ще ми дават? :x
Сега чувам за тая подробност и нещо не съм в час,но ако е така......не знам какво да кажа за държавниците ни :(
*
Re: Отново прецакани в тая държава
« Отговор #5 -: Януари 03, 2007, 13:27:05 pm »
Чета и не мога да повярвам... Какво е това безобразие... това ме засяга много, тъй като съм болнични вече един месец, може би ще продължавам и още и не ми се мисли направо... Глупаци!
*

    oganche

  • ****
  • 957
  • Малката ми мацинка
Re: Отново прецакани в тая държава
« Отговор #6 -: Януари 03, 2007, 13:28:46 pm »
Аз нещо не разбирам!!! :?
От началото на бременността си съм в болничен и така ще си продължа до края,поради медицински причини и във връзка с работата ми.Осигурявам се на близо 400 лв.Това какво значи,че няма да взема полагаемото ми се майчинство от 90% ли?И колко тогава ще ми дават? :x
Няма да получиш 360 лв. както си мислиш, а минималната, която от 1-ви януари 2007 не е 160 лв., а 180 лв. Честито!!!
За да си по-сигурна си го провери при адвокат или счетоводител.
На мен ми го обясни счетоводителката във фирмата, в която работя. Даже ми показа програмата, с която се смятат заплатите, майчинства и дъра-бъра. Така са го измислили и работодателите на са виновни. Но все пак мисля да го проверя и на второ място. Въпреки, че моите работодатели са рядко коректни хора към служителите си и държавата и всичко счетоводно им е ток и жици. Не вярвам да ме лъжат.

*
Re: Отново прецакани в тая държава
« Отговор #7 -: Януари 03, 2007, 13:32:21 pm »
Това е отвратително :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x
*

    aii

  • ***
  • 386
  • На мама чудото :)
Re: Отново прецакани в тая държава
« Отговор #8 -: Януари 03, 2007, 13:38:34 pm »
Огънче,направо ме разби......Аз си мислех,че най-после ще има някаква справедливост и за нас.Платих си в частна клиника операцията и лечението пак от джоба!Защо тогава си плащам тези осигуровки, след като ще получа толкова, колкото и тези който не се осигуряват......Нямам думи...На 8 съм на работа и ще проверя как стоят нещата :x :x
*

    piera

  • ****
  • 896
  • Keen on boots
Re: Отново прецакани в тая държава
« Отговор #9 -: Януари 03, 2007, 13:39:31 pm »
Що за безумие???? 8O
Аз от първия месец на бременността, та до ден днешен съм в болнични и какво значи това- няма да вземам майчинство ли? Нищо не разбирам....До 6 месец ме осигуряваха на половин ден,а от 6 до края- на цял със заплата 200 лв.
Ако можете да ме светнете  за какво иде реч от тук на сетне..... 8O
« Последна редакция: Януари 03, 2007, 13:49:11 pm от piera »
*

    oganche

  • ****
  • 957
  • Малката ми мацинка
Re: Отново прецакани в тая държава
« Отговор #10 -: Януари 03, 2007, 13:54:24 pm »
Ето го и кодекса:
http://www.paragraf22.com/pravo/kodeksi/parts/kzoo-1.html#Глава четвърта
Но аз лично нищо не мога да разбера. Трябва някой адвокат или счетоводител да се включи.

*

    oganche

  • ****
  • 957
  • Малката ми мацинка
Re: Отново прецакани в тая държава
« Отговор #11 -: Януари 03, 2007, 14:04:41 pm »
На 8 съм на работа и ще проверя как стоят нещата :x :x
Провери го.....и дано да не съм права. Но за месец декември взех 525 лв. заплата (уж в кодекса пише 80%, което би трябвало да е 640 лв???!!!).
Тъй като миналият месец пак ме порязаха със сумата за болничния и аз затова поисках счетоводителката да ми покаже как точно ми е изчислила заплатата?! Оказа се, че влияние оказват 5-те дена болничен, които ползвах за пункцията и трансферът през месец май  и 5-те дена през август, когато си правих зъбите при свекървата в Монтана. Болничните не влизат в осигурителният доход и съответно той става по-малък като го сметнеш средно аритметично 6 месеца назад. На прост език така ми беше обяснено. Аз съм Текстилен инженер и нищо не разбирам от закони, счетоводство и такива щуротии. Но фактите при мен са такива.
Който има възможност да го провери и пак казвам...дано да съм в грешка....но се съмнявам. Имам си фишове черно на бяло и ще ида в "Господари на ефира".
« Последна редакция: Януари 03, 2007, 14:14:55 pm от oganche »

*
Re: Отново прецакани в тая държава
« Отговор #12 -: Януари 03, 2007, 14:17:39 pm »
Абе Оги надявам се да не си права. Виж нали след раждането има едни 90 дни болничен, които заедно с тези преди него стават общо 135. Нали идеята им ужким беше тези 135 да станат 315. Тези 135 аз си получавах 90% от заплатата - абе не съм смятала по фишове ама си беше прилично, а през цялото време бях в болничен.
Ако стане така, както казваш излиза, че жена, която се осигурява на ПЪЛНАТА си работна заплата, но ако е ползвала болничен в последните месеци на бременността, което е много вероятно, трябва да взима толкова майчинство, колкото госпожите дето се редят за социални помощи и не си правят труда да работят и да се осигуряват изобщо. Къде е справедливостта тогава?
« Последна редакция: Януари 03, 2007, 14:20:31 pm от cygnus »
Re: Отново прецакани в тая държава
« Отговор #13 -: Януари 03, 2007, 14:19:38 pm »
Ами , Огънче те като са тарикати , да си играем на надхитряне тогава.
Отварям скоба -не съм счетоводител.
Но ,ако сте в добри отношения с твоите работодатели ,помоли ги да ти начислят определена сума като премия или доп. възнаграждение, плати си разликата в осигуровките и така може да се навакса загубата от болничните . За целта обаче не трябва да си в болничини ,май :( Но не съм сигурна, пак трябва да се пита.
Ама как не ги е срам вече тези .....
Масларовщини!
Хубава работа , ама циганска!
*

    oganche

  • ****
  • 957
  • Малката ми мацинка
Re: Отново прецакани в тая държава
« Отговор #14 -: Януари 03, 2007, 14:25:19 pm »
Абе Оги надявам се да не си права. Виж нали след раждането има едни 90 дни болничен, които заедно с тези преди него стават общо 135. Нали идеята им ужким беше тези 135 да станат 315. Тези 135 аз си получавах 90% от заплатата - абе не съм смятала по фишове ама си беше прилично, а през цялото време бях в болничен.
Ако стане така, както казваш излиза, че жена, която се осигурява на ПЪЛНАТА си работна заплата, но ако е ползвала болничен в последните месеци на бременността, което е много вероятно, трябва да взима толкова майчинство, колкото госпожите дето се редят за социални помощи и не си правят труда да работят и да се осигуряват изобщо. Къде е справедливостта тогава?
Незнам къде е справедливостта, честно казано?! Нали си гледам фишовете и виждам сумите по сметка...не са такива, каквито трябва да са. От 28.12.2006 съм в този 45 дни преди раждане и ще видим какво ще взема за януари. В Петък ще ходя до работата и пак ще искам да ми изчислят майчинството. Има нещо гнило, но иди разбери къде е точно?!

Re: Отново прецакани в тая държава
« Отговор #15 -: Януари 03, 2007, 14:33:16 pm »
Това е от Кодекса за социално осигуряване:
Чл. 41. (1) (Доп. - ДВ, бр. 64 от 2000 г., изм., бр. 105 от 2006 г.) Дневното парично обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване се изчислява в размер 80 на сто, а за временна неработоспособност поради трудова злополука или професионална болест - в размер 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху които са внесени или дължими осигурителни вноски, а за самоосигуряващите се лица - внесени осигурителни вноски за съответния риск за периода от шест календарни месеца, предхождащи месеца на настъпване на неработоспособността. Дневното парично обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване не може да надвишава среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 1 от 2002 г.) За дните, включени в периода по ал. 1, се взема предвид среднодневната минимална работна заплата за страната за съответния период, ако лицето:


1. не е било осигурено за всички осигурени социални рискове;


2. не е било осигурено за всички осигурени социални рискове без трудова злополука, професионална болест и безработица;


3. е ползвало неплатен отпуск, който се зачита за трудов или служебен стаж;


4. е ползвало отпуск за отглеждане на малко дете;


5. (нова - ДВ, бр. 105 от 2006 г.) е било осигурено по законодателството на друга държава по условията на международен договор, по който Република България е страна.


(3) (Изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г.) За дните, включени в периода по ал. 1, през които лицето е получавало парично обезщетение от общественото осигуряване за временна неработоспособност или за бременност и раждане, се взема предвид доходът, от който е определено паричното обезщетение.



Доколкото разбирам от ал. 3, не би трябвало да ти намаляват възнаграждението на база това, че си била в отпуск за временна нетрудоспособност или в отпуск за бременност и раждане.

А това е писмо от МТСП:
№ 94-ТТ-163 от 11.09.2006 г. относно новия размер на отпуска за бременност и раждане, в сила от 1.01.2007 г.
МИНИСТЕРСТВО НА ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА
чл. 163 - 164 КТ,

чл. 50 КСО

С § 9 от преходните и заключителните разпоредби (ПЗР) от Закона за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване (ДВ, бр. 68 от 2006 г.) се променя продължителността на отпуска поради бременност и раждане по чл. 163, ал. 1 от Кодекса на труда.

Съгласно § 10 от ПЗР на ЗИДКСО, от 1.01.2007 г. влизат в сила измененията на чл. 163 КТ и на чл. 50 КСО, по силата на които размерът на отпуска за бременност и раждане от 135 календарни дни се увеличава на 315 дни, 45 от които преди раждането, като за това време майките получават обезщетение в размер на 90 на сто от брутното си трудовото възнаграждение.


Не съм юрист или счетоводител, но питай пак вашата счетоводителка - не би трябвало да ти намалява обезщетението.
Баткото - 11.12.2004 г., по-малката сестра - 07.01.2008 г.
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Отново прецакани в тая държава
« Отговор #16 -: Януари 03, 2007, 14:34:19 pm »
Оги, болничния за общо заболяване е на 80%, като среднодневното възнаграждение е не повече от нетното, изчислено на база предходни 6 месеца /тези, които предхождат болничния/. След това- болничния за бременност и раждане е 90%, изчислен на базата на която е изчислено среднодневното нетно възнаграждение, което са изплащали преди да излезнеш в болничен за бременност и майчинство. Поне аз така зная де. Уф, дано си ме разбрала какво съм ти написала, ама тази икономика  :?
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*
Re: Отново прецакани в тая държава
« Отговор #17 -: Януари 03, 2007, 14:51:59 pm »
Да ви кажа честно, нищо не разбирам. Как се гледа на проблемно бременните - като болни с общо заболяване или като бременни? И като се смята на предходните 6 месеца какво се случва, ако бременната прекара бременността си в болнични - ще има непрекъснато намаляване на базата, на която се изчисляват или тая база е твърда? И като дойде време за майчинството, като си бил 6-7 месеца болнични преди това каква е базата на която се смятат тези 90%? Ясно е, че ще се говори със счетоводителя ни, но ми се иска да имам ясни въпроси, а пък и да си дърдорим, де!  :?
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Отново прецакани в тая държава
« Отговор #18 -: Януари 03, 2007, 14:53:54 pm »
огънче, успокой топката. мисля, че нещо не си доразбрала.

тези 315 дни се водят болнични. всички болнични се изчисляват така - взема се брутното трудово възнаграждение (основна заплата, клас, болнични, отпуски) за предходните 6 месеца, от него се изчислява среднодневната база и върху нея се смятат съответните %.
това е принципът за изчисление на всички видове болнични - независимо от това дали са за заболяване, за гледане на болен, за бременност и раждане. разликата е само в процента от среднодневното брутно възнаграждение, който вземаш. при обикновен болничен е 80%, при раждане е 90%, при трудова злополука също 90%.

няма такова нещо за "нетни възнаграждения", в които не се включвали сумите, изплатени за болнични. някой нещо не е разбрал.

елементарно - провери си фиша за заплатата, сега като си в болнични, колко пари ти дават и как ги смятат. по същия начин ще ти ги смятат и след като родиш.

... сега прочитам новите мнения.

Оги, получаваш не 640, а 525 лева не защото 12-те дни болнични не се включват в брутното възнаграждение, от което се смята базата за болничен, а защото за болничен се плаща по-малко, затова базата ти се намалява, когато си в болничен. счетоводителката ви е тъпа и не може да обяснява.
момичетата са цитирали ясно закона, в който е описано как се смятат болнични.

аз се занимавам със софтуер за работни заплати от 10 години все пак...

« Последна редакция: Януари 03, 2007, 14:58:56 pm от jam »
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Отново прецакани в тая държава
« Отговор #19 -: Януари 03, 2007, 14:57:22 pm »
Оги, за съжаление си права, обезщетение за бременост и раждане е съгласно чл.41 от КСО е 90% от брутното трудово възнаграждение през последните 6 месеца.
наскоро смених местоработата и започнах работа във собствената ни фирма. Счетоводителят ни ме посъветва да се осигурявам на 200 лв., а ако забременея, 6 месеца преди да имам право на отпуск за бременост и раждане да почна да ес осигуравм примерно на 1000 лв.(ако искам естесвено, защото вноските които ще трябва да плащам са около 550 лв. 8O)
като му казах, че заради 2 спонтанни аборта, следващата бременост ще се води рискова и ще имам право на болнични през цялата бременост, той ме посъветва да не ги ползвам, именно заради размера на обезщетението после.
Просто нямам думи