0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #440 -: Март 28, 2008, 17:27:37 pm »
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=232001 ми то трудна работа я.......даже и за брюнетки
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #441 -: Март 28, 2008, 17:31:55 pm »
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=232001 ми то трудна работа я.......даже и за брюнетки

Браво Рита, добре дошла в отбора!!! :lol:

Само за брюнетки и блондинки не говори, че много съм чувствителна на тази тема. :lol:
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #442 -: Март 28, 2008, 17:38:58 pm »

 Здравейте момичета!Я каква хубава темичка сте имали тук а аз да незнам.Помагайте моля!От около седмица са ме нападнали едни мушици направо ще ме уморят.трепя ги но не изчезват.Знам че е от новите ми цветя.Купих си спрей ама нещо не действа.Не ми се иска да ги вадя навън че още е студено а и се очакват дъждове и затова си ги държа вътре.Какво да правя с тия гадинки?

Забравих нещо да добавя. Пръскаш всички цветя, не само тези кото имат паразити, защото в много случай те нападат веднага и другите и в началото почти не се забелязват, но по-късно, само една да е останала и почва цялата комедия на ново.
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #443 -: Март 28, 2008, 17:50:15 pm »

Само за брюнетки и блондинки не говори, че много съм чувствителна на тази тема. :lol:
[/quote]
 :lol:
Добре заварили!
Цикламата я купих на 08ми март и вече на нищо не прилича.Само не знам дали аз я оризилих или ми я пробутаха нещо болна.
Осиана, а знаеш ли как се казва това цвете, висящото,което е цъфнало червено?Нещо не мога да го намеря в нета по снимка.
А какви рози имаш самооооооо........пу, пу!
*
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #444 -: Март 28, 2008, 18:16:23 pm »
rita много хубави цветя имаш, най-ми хареса антуриумчето, слабост ми е. Аз имам от същия вид с големия червен цвят, само дето от миналото лято не е цъфтял. Сега започнах да го торя и пулверизирам по-честичко, надявам се скоро да има резуртат.

*
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #445 -: Март 28, 2008, 18:29:21 pm »
Мая, то моето антуриумче е силно казано такова.Като го купувах бях много зелена и продавачката успя да ме убеди,че ще бъде с големи цветове,но уви!поне не се е спряло да цъфти!дано успееш да накараш и твоя да цъфне.сигурна съм, че ще изглежда много по добре
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #446 -: Март 28, 2008, 18:31:55 pm »

Цикламата я купих на 08ми март и вече на нищо не прилича.Само не знам дали аз я оризилих или ми я пробутаха нещо болна.
Осиана, а знаеш ли как се казва това цвете, висящото,което е цъфнало червено?Нещо не мога да го намеря в нета по снимка.
А какви рози имаш самооооооо........пу, пу!

Цикламата, Рита, обича хлад. Никави топлини. Полива се само отдолу в чинийката, никога от горе. Лека светлина, без директно слънце. Моята хубавица я гледам от няколко години и цъфти и хубавее. Но докато им разбера чалъма уморих така две. :lol:
Сложила съм я на северен прозорец, в кото директно слънце не влиза и в стая, която никога не се отоплява.

За това цвете ли питаш??
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #447 -: Март 28, 2008, 18:46:09 pm »
Да за същото.А цикламата е на север на остъклена тераса!Не я отоплявам :lol:.Но готвя там, така че понякога става по- топличко, но пък за 20тина дни и окапаха цветовете и листата.Здраве да е!Дано следващата оцелее!
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #448 -: Март 28, 2008, 18:47:22 pm »
Циклама   


 
   
   
Цикламата принадлежи към семейство Primulaceae. В рода са известни 15 вида, от които у нас в диворастящо състояние се срещат само два. Известни са сред народа под името ботурче.
   Стайната циклама (Cyclamen persicum) произхожда от Средиземноморието и Югозападна Азия. В млада възраст грудката е обла, по-късно се сплесква. Листата са сърцевидни, зелени или тъмнозелени, с различен рисунък, със сиви или сребристосиви петна и ивици около жилките. Цветовете са едри, прости или кичести, целокрайни или с накъдрен ръб, обградени в бяло, розово, червено и виолетово. Има и двуцветно обагрени циклами. Цъфтят обилно и продължително в есенно-зимния и зимно-пролетния период. По време на цъфтежа се нуждаят от интензивно осветление, но без пряка слънчева светлина, и температура около 10-12 градуса. Поливат се редовно, но умерено. Преполиването води до опадане на цветните пъпки и развитие на сиво гниене по листата. В никакъв случай не мокри грудката отгоре - това води до загниване.
   Ако не искаш да изхвърлиш подарената ти циклама след като прецъфти и решиш да я отглеждаш като многогодишно растение, то трябва да знаеш, че тя се нуждае от покой. В домашни условия, след прецъфтяване, поливането постепенно се намалява, докато листата пожълтеят и опадат. След това саксията с грудката се прибира на хладно и тъмно място или просто се покрива. Полива се рядко и по малко - веднъж на две седмици. В началото на септември цикламата се изнася на светло, пресажда се в смес от листовка, тор и пясък в съотношение 2:1:1/2 и постепенно се увеличава поливането. Внимание - една трета от грудката трябва да се показва на повърхността след пресаждането!
   Цикламата се размножава със семена. Ако искаш да си я отгледаш сама, събери семенца от прецъфтяващите цветове. Насей ги в сандъчета и под стъкло през септември-октомври. При температура 18-20 градуса цикламата пониква за 30 дни. За да стигне до цъфтеж, тя се нуждае от няколкократно пресаждане и около година време.
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #449 -: Март 28, 2008, 18:49:04 pm »
Да за същото.А цикламата е на север на остъклена тераса!Не я отоплявам :lol:.Но готвя там, така че понякога става по- топличко, но пък за 20тина дни и окапаха цветовете и листата.Здраве да е!Дано следващата оцелее!

А как я поливаш, тя е много чувствителна.
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #450 -: Март 28, 2008, 18:52:05 pm »
Озинко, ми ти много раннобудно лаленце си имаш. Браво на него, как пък го пропуснах. :lol:
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #451 -: Март 28, 2008, 18:57:49 pm »
Циклама



Цикламата е много красиво цвете. Притежава разнообразни багри на ефектните си цветове и красива местна маса.


Създадени са много сортове, едни са с дълги дръжки за получаване на отрязан цвят, други с ароматични цветове, а някои са дребни, но много на брой цветове на едно растение.


Родина: Мала Азия.
В див вид цикламата се среща в Централна Европа и Средиземноморието.


Цъфтеж: от декември до април.
Цветовете й са разположени на дълги дръжки в розов, червен, бял цвят, има и двуцветни сортове.


Размножаване: Цикламата се размножава чрез семена, които се засяват от август до декември в почвена смес от две части букова листовка и една част пясък на разстояние 2см едно от друго.
Засетите семена се поливат, покривате със стъкло, върху което се поставя хартия, и се държат при температура 15-20 градуса. Семената покълват 35-40 дни след засяването. След поникването сандъчето се поставя на светлина.
При първия лист растенията се пикират в торфена пръст с пясък също в сандъчета на разстояние 3-4см. При изкарване на втория лист отново се пикират на 6-7 см. Оформения клубен се заравя 2/3 в почвата. Разсадът се държи при температура 10-12 градуса.
През март-април растенията се засаждат в саксия №7 и се изнася в парник. През май се прехвърлят в по-големи саксии №10-14, като клубенът остава на половин на повърхността. През лятото може да се прехвърли в саксия № 13-15.


Почва: 2 части букова листовка, 1 част чимова почва, 1 част огнил оборски тор, 1 част тор и 1 част пясък.


Поливане: Цикламата е много капризна към поливането.
След засаждането може да се полее отгоре, за да слегне почвата, но след това се полива винаги отдолу в саксията. Никога не я поливайте отгоре, направо върху грудката, защото водата която се задържа върху дръжките, причинява загниване на цветовете и листата.
Растението никога не бива да е потопено във вода.
След пресаждане, до започването на цъфтежа, количеството на водата с която я поливате се увеличава. Когато започне обилния цъфтеж се сипва вода в подложката на саксията няколко пъти на ден.


Торене: Цикламата се подхранва с тор редовно от октомври до април.
През май-септември (период на покой) не трябва да се наторява.
При развита листна розетка и видими признаци на цъфтеж се използва фосфорен тор за подхранване.


Светлина: Цветето е подходящо за помещения с източно и северно изложение, при южно трябва да се държи далече от прозореца.


Температура: 12 – 15 градуса.
При температура над 20 градуса, растението е обречено на смърт.


Пресаждане: През юни грудките се почистват от сухите корени и почва, и се засаждат в същите по-размер саксии, но в нова почвена смес.
През септември когато се появят върховете на листата, грудката се присажда в черноземна пръст, така че 1/3 от нея да се вижда над повърхността. Това се прави за по-красиви цветове и здрави листа. Саксиите трябва да се държат на засенчено и хладно място(не повече от 22 градуса). Прибират се от градината в края на септември.


Внимание:

През лятото цикламата трябва да бъде на сянка и често да се оросява.

След появата на първите пъпки саксията не бива да се премества, защото те ще окапят.

За обилно цъфтене всяка година - след прецъфтяването да премине постепенно в покой, за целта се намаляват поливките.

Редовно трябва да се отстраняват прецъфтелите цветове и изсъхналите листа заедно с дръжката до грудката.

След като пожълтеят и окапят листата на цикламата, саксиите се поставят на тъмно и прохладно място.

При правилно стайно отглеждане цикламата живее от 20 до 25 години.





Видове:





 

Цикламата успокоява капризните деца.
Ако искате членовете на семейството ви да са задружни, отгледайте си циклама в дома.
Това растение провокира и душевната щедрост, създава непринудено настроение и подобрява самочувствието.

Цикламата действа успокояващо на капризните деца. Тя е като сгряващи слънчеви лъчи, разкрепостява и стимулира енергията на хората. 

Цветето помага на колебливите и слабите, учи ни да отстояваме собственото си мнение, развива способността за адаптация.

Пробужда творческите и организационните способности на стопаните си.
« Последна редакция: Март 28, 2008, 19:17:26 pm от Osiana »
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #452 -: Март 28, 2008, 19:08:31 pm »
Рита, за висящото цвете, не съм сигурна дали е това което ми се върти в главата, и на което името му ми убягва. Като се сетя ще пиша. Ако някой знае, нека да пише.
Мери, как ранобудно, виж Барито какви цветя изкара само.
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #453 -: Март 28, 2008, 19:19:16 pm »
Оси,много ти благодаря за информацията за цикламата.Семена не успях да събера, т.к. пъпките окапаха още преди да са цъфнали.Ще си купя друга и надявам се под вашето вещо ръководство да успея!Иначе я поливах в чинийката, но още като я купих върху пръстта отчоре имаше някаква плесен.
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #454 -: Март 28, 2008, 19:24:20 pm »
Оси,много ти благодаря за информацията за цикламата.Семена не успях да събера, т.к. пъпките окапаха още преди да са цъфнали.Ще си купя друга и надявам се под вашето вещо ръководство да успея!Иначе я поливах в чинийката, но още като я купих върху пръстта отчоре имаше някаква плесен.
Аааа, може и да не са я гледали добре, да са поливали отгоре и да са я преполивали и грудката да загнива. Може да се опиташ да я спасиш, като я пресееш, както по-горе е описано и ако е преполивана ( ще разбереш, като я изровиш), да опиташ да я съвземеш, като не я поливаш известно време...
 Рита, сетих се за цветето, да не е Есхинантус??
« Последна редакция: Март 28, 2008, 19:30:00 pm от Osiana »
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #455 -: Март 28, 2008, 20:24:54 pm »
Ози, ми аз не виждам никъде публикувано от Бари?
*
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #456 -: Март 28, 2008, 21:20:47 pm »
Фантич, чакай сега да ти обясна как процедира ме тук, че гледам само се главоблъскаш, пък не е полезно де.
Значи всеки пуска снимки на новозакупени, подарени или собственоръчно отгледани от него цветя. Започва се от ранна пролет с първите градински цветенца - кокичета, минзухари, зумбюли, лалета след това се преминава на летните, след това на зимните и т.н., същевремнно се пускат снимки и на вътрешните цветя, които цъфтят в определени периоди на годината, цветя които цъфтят по-рядко и т.н.
Понякога някой пуска снимки на по-екзотични цветя, цветя или групи от цветя, които са ни впечатлили, ама никой не се притеснява и главоблъска какво да пуска. Споко. Когато имаш тогава.
Аз например мисля да пусна снимки на градинката, която все още се оформя, ма нали така после ще се види от къде съм тръгнала и къде съм стигнала.
Айде чао и умната. :lol: :lol:
« Последна редакция: Март 28, 2008, 21:22:26 pm от Mary »
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #457 -: Март 28, 2008, 21:57:05 pm »
Ози, ми аз не виждам никъде публикувано от Бари?

http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=21180.msg379171#msg379171
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #458 -: Март 28, 2008, 22:25:43 pm »
.......ми спала съм.
Бари, бравос. Аз колко ли имам да чакам докато ми цъфнат лалетата?
*
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #459 -: Март 29, 2008, 09:27:31 am »
Аууууу!Браво на Баракуда!Пролетните цветя са прекрасни и наистина ме зареждат с много настроение.
Помощника Ити също  :lol:
Така искам и аз такава градинка...ама в тия Хапартаменти....всяка година се каня да сея лукувици в саксии и все нищо не правя.Струва ми се "тънка" работа и се притеснявам да не ги уморя.