0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    baracuda

  • *****
  • 5348
  • Най-голямото щастие?Да бъдеш полезен!
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #80 -: Януари 25, 2008, 20:51:39 pm »
Мариииииии,
аз много не си падам по теменужките, ама твоите ми взеха акъла /ако е останал още, де :lol:/.  Прекрасни са, направо вълшебни.
:D

  Наистина са разкошни!Особено тази в преливащо лилаво и бяло и изцяло бялата!Много-яки теменужки! :balk_602:
*
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #81 -: Януари 25, 2008, 21:11:08 pm »
Абе тя не е чисто бяло, в средата леко розовее, но е много бледо. Еми личи си какъв съм фотограф :balk_62:. Бари, на теб ли бях обещала хибискус?
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #82 -: Януари 25, 2008, 21:28:06 pm »
А аз си залагам главата, че снимката от пакетчето и снимката от твоя линк, е на един и същ храст. :balk_602:

Mдаа, абсолютно! :wink:



Розичка, явно навсякъде  се показват вече пролетните цветя... в България, в Германия и в Англия...значи им е време, те си знаят, само се страхувам от застудяване, ама да не чува Господ.
Очаквам с нетърпение да видя твоите "лебеди". :D
« Последна редакция: Януари 25, 2008, 21:31:25 pm от Osiana »
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #83 -: Януари 26, 2008, 01:36:35 am »
Оси, някъде по немските сайтове да си виждала да са пуснали луковици от амарилис? Майка ми днес ми обяснява, как баща ми се впечатлил много от някакъв, който цъфтял 2-3 пъти и бил много красив, та ми се иска преди да си тръгнем да й купя. Ще съм ти много благодарна, ако ми пуснеш някое линкче или ме насочиш къде да търся. :balk_21:
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #84 -: Януари 26, 2008, 13:47:29 pm »
Гане, ако искаш да ти пусна този от който аз поръчах. Имаше много видове амарилиси.
Всъшност пускам ти го, а ти си прецени.
http://www.strelitzia-bg.com/list.php?sort=ta&cat_id=22&showall=0&p=3
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #85 -: Януари 26, 2008, 15:31:02 pm »
Гане, ето от тук купих моя Амарилис "Minerva". Колко ще цъфти не знам за сега има второ стъбло с пъпки. :D

http://www.bakker-holland.de/index.aspx?Ntt=amaryllis&Ntk=NL&Ntx=mode+matchallany&Nty=1&N=0&D=amaryllis


И тук може да потърсиш.
https://www.baldur-garten.de/index_shop2.cfm?hglgroupid=7&param=wg;Blumenzwiebeln,zhdfg&pSessionSessionID=507137672693674426012008;081;300&pSessionKundenID=0&pSessionSprachID=1
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*

    baracuda

  • *****
  • 5348
  • Най-голямото щастие?Да бъдеш полезен!
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #86 -: Януари 26, 2008, 21:30:50 pm »
Бари, на теб ли бях обещала хибискус?

   :hug2: Какво беше това бе,мила?Ами нямам спомен да съм ти искала,ама щом си ми обещала... :wink:
*
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #87 -: Януари 26, 2008, 21:32:39 pm »
Китайска роза, нали ти имаше много? Кажи, че си ти деееее.
*

    baracuda

  • *****
  • 5348
  • Най-голямото щастие?Да бъдеш полезен!
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #88 -: Януари 26, 2008, 21:48:45 pm »
Китайска роза, нали ти имаше много? Кажи, че си ти деееее.

   :D :D :D Ааааааааа,вярно!Аз съм! :D Моите са само червени и розови,та ти щеше да ми даваш други цветове.Отряза ли ги,вече?Ако имаш резенчета,кажи да ти пратя адреса си на лични и да пътуват към Варна!А,аз ако съм ти обещала нещо,казвай,че нещо съм адски разсеяна напоследък. :balk_21:
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #89 -: Януари 26, 2008, 21:59:07 pm »
Мери, Оси - мерси!
Като гледам май в България по-евтино излиза да си вземеш амарилиси :?
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #90 -: Януари 27, 2008, 17:27:17 pm »
Бари, сега е напъпила да цъфти, ще изчакам да прецъфти, тъкмо ще я снимам да й видиш цвета, ще ти я вкореня, за да е по-не травмиращо пътуването й :lol: и я пращам.
*

    baracuda

  • *****
  • 5348
  • Най-голямото щастие?Да бъдеш полезен!
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #91 -: Януари 27, 2008, 18:02:09 pm »
Бари, сега е напъпила да цъфти, ще изчакам да прецъфти, тъкмо ще я снимам да й видиш цвета, ще ти я вкореня, за да е по-не травмиращо пътуването й :lol: и я пращам.

  Mary , :bighug:
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #92 -: Януари 30, 2008, 22:40:41 pm »
Още нещо за вредителите по цветята.

С добра профилактика може да се избегне засягането на растенията от вредители или гъбични заболявания. Основните мерки са: редовна проверка на растенията, използване само на чисти съдове, подсилване в периода на растежа, внимателно торене, осигуряване на добра циркулация на въздуха, да се избягва преполиване и течения, както и мокрене на листата.

Най - честите вредители:

Листни въшки

Засягат предимно растения, които са на открито. Листата стават лепкави на пипане и се деформират. За да се избавите от тях използвайте готов препарат, който наподобява на сапунен разтвор. Може да се използва и извлек от коприва (1/2 кг. листа се залива с 4 л.вода и престоява 1 денонощие, преди употреба).

Акари

Разпознават се по паяжините в основата на листата. По горната им повърхност могат да се появят светли петна. Изполвайте готов препарат от агроаптеката.
Измийте обилно с вода. Важно е растението да е на проветриво и прохладно място и да не се пресушава през горещите месеци. За лечение може да се използва и чай от чесън (1 скилидка се намачква и се залива с 1 л.гореща вода. Течността се прецежда и след като изстине, се пръска с нея растението.)

Бели мухи

Белите мухи се откриват веднага, след като се повдигнат листата на заразеното растение. Те излитат веднага. За да се справите с този проблем е
нужен специален инсектицид (под формата на разтвор или пръчици, които се пъхат в почвата). При нужда третирането се повторя.

Листни дървеници

Листата на болното растение са надупчени, а цветовете деформирани. Обикновено инсектицидът се пръска по обед, в слънчево време, когато дървениците излизат да се греят.

Щитоносни въшки

По листата полепва черна - саждива мана. Самите въшки се крият в пашкулчета под щитчета. Листата първо се остъргват от пашкулите и след това се третират с инсектицид или парафиново масло. Евентуалната причина е, че растението е поставено на прекалено влажно и топло място през зимата.

Малка гъсеница

Малките зелени гъсеници прояждат листата напълно.Растението се пръска с препарат против Bacillus thuringiensis).

Най - неприятните гъбични заболявания:

Брашнеста мана

Гъбични спори, донесени от вятъра са причина за бели или сиви налепи по двете страни на листата. Растението се почиства грижливо и се пръска с фунгицид, съдържащ лецитин, който укрепва листата.

Гъбички

По долната страна на растението се натрупва кафяво - червен прах, листата окапват. Причината може да е твърде високата температура и влага в помещението, в което зимува растението. Отстраняват се засегнатите листа. Нужен е фунгицид (съдържащ етерчини масла) или чай от чесън.

Сиво гниене

Често се появява при растения, разположени нагъсто или ако почвата съдържа прекалено много азот. Представлява кафяво - белезникави налепи по всички части на растението. След грижливото почистване на растението то трябва да се премести на сухо и проветриво място.
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #93 -: Февруари 02, 2008, 23:46:03 pm »
Ози, а няма ли нещо написано и за малки мушици. От толкова години гледам цветя, но никога не съм имала този проблем, сега защо така се получи  си нямам на идея. Предполагам, че земята не е била хубава. Последно време ползвам готова /защото ме мързи да си направя/, но тази която купих имаше червейчета, а аз не я попарих. Дали е възможно от там да са мушиците. Една приятелка пък каза, че са винарки, но по това време на годината, а и гадинките ги има цялата зима.
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #94 -: Февруари 03, 2008, 00:05:58 am »
Мари, не са винарки. :? От къде и как идват не знам. До колкото знам на тях им викат бели мухи /мушици/. Помагат инсектициди. Няколко пъти се пръска, примерно два пъти седмично за около 3 седмици.
При мен се получи за първи път в живота ми тази година. Бях изкарала едно цвете на вън и после като го прибрах.... зарази и другите ми цветя. Да не забравиш да пръскаш всички цветя в стаята, щото те летят и нявсякъде снасят яйцата си. Но гледам че и други мои познати тук имат този проблем....явно е годината на мухите.... :lol:



Скоро, след няколко дни кокичетата ми напълно ще разцъфнат. Първите ми пролетни цветя. :D
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #95 -: Февруари 03, 2008, 13:08:42 pm »
Ози, не са бели, а са черни мушици. Аз знам за един бабешки метод и трябва да го направя, не съм сигурна дали ще подейства, но ще пробвам. В самата саксия над почвата да се поръси трици или талаж.
Иначе и моите кокичета вече са цъфнали, още от предната седмица, но все забравям да ги снимам.
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #96 -: Февруари 03, 2008, 14:03:41 pm »
Мари, да снимаш кокичетата! :lol:

А за тез мухи, те каквито и да са, все са насекоми и според мен помага само инсектицид. Чувала съм че забучени клечки кибрит с главата надолу също помага, но не съм пробвала. ( против разни насекоми в почвата, а  също против някои насекоми по листата). Но дали е вярно и за кои насекоми важи, не знам.
« Последна редакция: Февруари 03, 2008, 18:05:27 pm от Osiana »
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #97 -: Февруари 03, 2008, 15:36:06 pm »
Ози, изгоряла или не изгоряла? Иначе аз съм забучила почти във всяка саксия клечка за зъби за да си разрохквам почвата, но веднага един кибрит го разпердошинвам.
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #98 -: Февруари 03, 2008, 18:02:02 pm »
Мери, неизгоряла. Днес ще пробвам и аз. Но това при мухите май не помага, защото те не са в почвата,  а помага против гадинки в почвата. :wink:
« Последна редакция: Февруари 03, 2008, 18:08:17 pm от Osiana »
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #99 -: Февруари 04, 2008, 21:54:27 pm »
 :DТа така, и аз да се похваля с активна дейност - посях си първите разсади - петунии, калдаръмчета и прочие :D Много се изненадах и на поникналите зюмбюли в градината  на вилата а какичетата вече ги опасох :lol: Оси, уцелих ли този път темата? :oops: