0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Тортите - рецепти, обсъждане и полезни съвети
« Отговор #360 -: Април 20, 2011, 15:49:37 pm »
Pimi благодаря ти за уточнението. А относно сметаната, аз лично купувам млечна, в малки кутийки,за разбиване, която въобще не е сладка.
*
Re: Тортите - рецепти, обсъждане и полезни съвети
« Отговор #361 -: Април 20, 2011, 22:24:40 pm »
Разбиват се белтъците един по един и после се слага по малко захарта
Душе,извинявай,ама понеже не съм правила досега целувки, да уточня, разбивам единият белтък на сняг, после добавям другия, така ли? Те не се ли пресичат така? И след това със захарта на края, пак няма ли да се пресече? Аз понеже разбивам всички белтъци заедно, затова питам. Извинявам се, ако въпросите ми са смешни, но...
Няма глупави въпроси. Не съм обяснила добре и Пими ме е допълнила, като специалист. Така, първо започвам с телче, единия белтък, леко разбивам, слагам вория и пак два-три пъти и така до края. След като съм сложила всички белтъци, започвам да слагам захарта по малко и бия хубаво вече с миксер на сняг. Досипвам захарта, докато свърши и докато се получи гъст крем, така, че като се обърне купата да не пада. Това е хубав белтъчен крем. Захарта в тази рецепта е кристална, за това и не уточних. Преди да ми дадат тази рецепта, тортата "Гараш" я правих по една подобна с 10 белтъка и там захарта беше пудра, но повтарям, че тук не е пудра захар, а обикновена, кристална захар.
s.wasi, няма никакъв проблем, да се сложат всички белтъци заедно и тогава да се разбият - кой както е свикнал.
Пими, аз също много ползвам течна сладкарска сметана. Обикновено вземам 1 литър или в краен случай 500 мл, защото излиза на сметка. Идеята на захарта в подсладената сметана е да стане още по-сладка!  :D Ние обожаваме сладкото и малко прекаляваме, но обичам като ям торта, да изям едно парче и да ми натърти, т.е. да си дойде на мястото. По принцип тази торта я правя с 200 грама захар, но наистина става доста сладка и за това, захарта може да се намали по желание.
Дано се получи!
Ако желаете не толкова сладка торта и не сте особено ловки кулинари - вижте предложението ми за тортата с бисквити "Еверест" - става лесно, бързо и е много голяма и вкусна, а за сметка на това доста лека. Направих я преди малко пак и успях този път да я снимам с телефона на мъжа ми и сега, ако се науча и как и с какво да ги кача на компютъра ще ги публикувам, защото наистина визуалния ефект и много важен.
Пими, можеш ли да споделиш рецептата за торта "Гараш" така, както я правите в цеха или е тайна?
« Последна редакция: Април 20, 2011, 22:30:15 pm от du6ka »

*
Re: Тортите - рецепти, обсъждане и полезни съвети
« Отговор #362 -: Април 21, 2011, 22:45:06 pm »
Душе,не е тайна,то за Гараш няма кой знае колко рецепти,а твоята е най-масовата за домашни условия.Ти печеш за една торта,аз пека наведнъж за 5 и пропорциите са малко по-различни.
Само за крема-Ганаш,който се използва за Гараш.По принцип се вари крем 1/1-сметана и кувертюр.Примерно 500 гр.течна сметана и 500 гр.шоколад-натурален не млечен.Аз го варя на водна баня,защото сметаната много лесно загаря.Вариш до пълното разтваряне на шоколада.Прецеждаш и оставяш да затегне.Днес вариш утре го работиш,като го разбиваш на миксера.Трябва да стане пухкав.Като си зафилиш тортата с крема,който ти остане я заливаш като го разтопиш на микровелето-става перфектна заливка.
Дано съм била полезна!
*
Re: Тортите - рецепти, обсъждане и полезни съвети
« Отговор #363 -: Април 25, 2011, 18:57:30 pm »
Благодаря ти за разясненията, Пими! Точно така и си представях нещата аз. Аз също разтапям шоколада на водна баня и прибавям към сметаната. Но съм се питала дали няма да се получи, ако директно смеся сметаната с шоколада и оставя да се охлади после. Така ще стане по-шоколадова и по-твърда заливката. Моята е малко по-мека и кремообразна на вид, но на вкус е перфектна. Този Великден го "минахме" без торта  - само с козуначени истории, кифлички, меденки, тиква и баклава.  :wink:

*
Re: Тортите - рецепти, обсъждане и полезни съвети
« Отговор #364 -: Април 26, 2011, 00:41:08 am »
Душе, няма да кача снимков материал, че се изложих с презентацията :oops:
Обаче тортата стана вкусна и мъжът ми е доволен :wink: Благодаря още веднъж!




"What other people think of you is none of your business" - Paulo Coelho
Re: Тортите - рецепти, обсъждане и полезни съвети
« Отговор #365 -: Април 27, 2011, 23:20:28 pm »
Момичета, моля споделете вашата рецепта за най-лесен, универсален и с малка вероятност за грешка блат за торта!Благодаря!

Нощта е най-тъмна преди зазоряване.
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Тортите - рецепти, обсъждане и полезни съвети
« Отговор #366 -: Април 28, 2011, 08:06:23 am »
Инке, аз правя само един блат,
но правоъгълен като за РУЛО, после режа на ленти и навивам на охлюв!ЦЪК:photo: ЦЪК:photo:
Подредбата на Плодовата пита отгоре не ми се получи добре,
но с много помощници я правих, изядоха ми половината плодове и сметаната за шприца!

Ето рецептата, ако ти хареса дерзай:

* Плодова Пита *

това всъщност е торта от моето детство!
Правех я сама без помощ по рецепта на
моята приятелка Дика, изключителна кулинарка!

Много лесна за изпълнение и страхотна на вкус!

Продукти

за блата-
6 яйца
1 1/2 ч.ч. захар
1 ч.ч брашно
1 бакпулвер
ванилия

за съединяването на тортата -
сока от един компот или сок по желание
и една Хопла средна около 300 мл разбита на крем

Разбиват се продуктите до пухкава смес.
В тавичката на фурната се поставя и леко омазнява хартия за печене.
Сместа се изсипва вътре и се слага в предварително загрята фурна на 180 градуса!
Печем този правоъгълен блат около 20-25 мин, като се проверява и ако се налага
се допича още 5 мин.Оставяме блата да се охлади и след това разбиваме Хоплата с миксера!
Когато блата е охладен го нарязваме на ленти около 5-6 см широки,
най-лесно става с кибритена кутия за шаблон и нож за пица, ако не и с обикновен става!
Напояваме първата лента намазваме я със сметана и навиваме на охлюв,
на принципа на вита баница!Така правим всички ленти, ако се налага слагаме
по малко сок и отгоре върху изправените блатчета замазваме с останалата сметана отгоре и отстрани,
и украсяваме както ни хареса! В случая аз направих Плодова пита,
подредих плодовете разтворих един желатин в сок от малини
и полях за да не потъмнеят плодовете. Получи се много лека и приятна торта,
с една забележка трябваше да сиропирам повече!

- работа с желатин :
Желатина се изсипва в 50гр. вода ( в чаша за чай)
и като набъбне след 10 мин.,
чашата с него се потопява във друга съдинка с вряла вода.
Трябва да се разтвори като сироп.
Като изстине се добавя към сместа която ще се желира.

- в този случай 200 мл сок
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Re: Тортите - рецепти, обсъждане и полезни съвети
« Отговор #367 -: Април 28, 2011, 09:46:33 am »
Момичета, моля споделете вашата рецепта за най-лесен, универсален и с малка вероятност за грешка блат за торта!Благодаря!
Инки,аз правя следният блат,който е много лесен и няма как да не ти се получи   :D
3 яйца се разбиват с 1 чаена чаша пудра захар/пресята/, докато сместа си удвои обема.След това се слагат 3 супени лъжици хладка вода и ванилия,отново леко се разбива.Накрая се прибавя 1 чаена чаша брашно/пресято/ и лекичко се разбива,за да не спадне сместа.
Пече се в предварително загрята фурна на 200 градуса първите 10 минути, а следващите 10 се намаля на 180 градуса и се следи да не изгори.
Това е универсалния пандишпанов блат.Аз правя два и ги режа на по две,така тортата става на 4 етажа и е много сполучливо.
Дано ти хареса  :D Успех!
Re: Тортите - рецепти, обсъждане и полезни съвети
« Отговор #368 -: Април 28, 2011, 12:30:15 pm »
Много ви благодаря!
Мише, то сигурно формата е по желание, а тази плодова пита....ммммм!
Дояде ми се сладко...Сетих се, че имам компот от праскови, ама ми се прищя и маскарпоне- реших да направя крем от двете. Да, де, ама мислих-мислих и ми се дощя торта...та така реших и блат да си направя...Ще видим накрая какво ще излезе!
Довечера атакувам!

Нощта е най-тъмна преди зазоряване.
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Тортите - рецепти, обсъждане и полезни съвети
« Отговор #369 -: Април 28, 2011, 14:57:46 pm »
Инке права си, тортата пОд Плодовата пита може да бъде всякаква.
Всъщност дори незнам дали така се нарича това подреждане на плодовете,
на мен спонтанно ми хрумна да я нарека по този начин.
Приятно майсторене и да покажеш  :photo:
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Re: Тортите - рецепти, обсъждане и полезни съвети
« Отговор #370 -: Април 28, 2011, 19:00:42 pm »
Благодаря ти за разясненията, Пими! Точно така и си представях нещата аз. Аз също разтапям шоколада на водна баня и прибавям към сметаната. Но съм се питала дали няма да се получи, ако директно смеся сметаната с шоколада и оставя да се охлади после. Така ще стане по-шоколадова и по-твърда заливката. Моята е малко по-мека и кремообразна на вид, но на вкус е перфектна. Този Великден го "минахме" без торта  - само с козуначени истории, кифлички, меденки, тиква и баклава.  :wink:

Душе,до колкото разбрах ти топиш шоколада и го смесваш с разбитата сметана.Аз ти говоря за друго-към сгорещената течна сметана прибавяш шоколада на кубчета и вариш на водна баня.След като затегне-на следващия ден разбиваш с миксер и крема е готов.
Re: Тортите - рецепти, обсъждане и полезни съвети
« Отговор #371 -: Април 28, 2011, 22:03:56 pm »
Срам и позор! Пришпориха ме обстоятелствата и взех готови блатове! А как не ги обичам! Другият път обещавам,че ще си направя мои!
Колко време след изстиване се изчаква, за да се сиропират?

Нощта е най-тъмна преди зазоряване.
*
Re: Тортите - рецепти, обсъждане и полезни съвети
« Отговор #372 -: Април 28, 2011, 22:41:52 pm »
Срам и позор! Пришпориха ме обстоятелствата и взех готови блатове! А как не ги обичам! Другият път обещавам,че ще си направя мои!
Колко време след изстиване се изчаква, за да се сиропират?

Трябва хубаво да си изстинат,като го пипнеш блата да е студен,не топличък.
И аз не съм привърженик на готовите блатове.
Re: Тортите - рецепти, обсъждане и полезни съвети
« Отговор #373 -: Април 29, 2011, 00:08:13 am »
Моя приятелка ми каза лесна рецепта с маскарпоне и компот от праскови и готови блатове.
Маскарпонето се разбива с кофичка зак. сметана и пудра захар. Блатовете се сиропират със сока от компота.Плодовете се нарязват на парченца и се реди тортата, Най-отгоре се слага шоколад - настърган или за мързеливите като мен - шок. пръчици :)
Аз вече правих две торти, но още не съм свалила снимки.
[/url][/url]
*
Re: Тортите - рецепти, обсъждане и полезни съвети
« Отговор #374 -: Април 29, 2011, 08:36:28 am »
Здравейте, най-накрая се престраших да се включа и тук. По принцип често бъркам сладки нещица, обаче възникнаха въпроси без отговор. В неделя ни предстои кръщене и понеже съм в категорията "мама може всичко" категорично отказах купешка торта.
Идеята е за както я наричам аз готова торта - готови блатове, някакъв бърз (най-вероятно полуготов)крем и в последния момент реших, че трябва да е с покритие.
Спряла съм се на марципан Варна. Първо питане - какво е най-добре да сложа под него, за да не се свлече? Второто е от този марципан фигурки могат ли да се правят и последно мога ли да добавя нещо в него (например шоколад)?
Малко са ми малоумни въпросите, но съм в творческа фаза, а не ми се иска да се провалям точно за това събитие.  Предварителни благодарности!

*
Re: Тортите - рецепти, обсъждане и полезни съвети
« Отговор #375 -: Април 29, 2011, 09:18:30 am »

Спряла съм се на марципан Варна. Първо питане - какво е най-добре да сложа под него, за да не се свлече?

Тортата под покритието се замазва с маслен крем
(2ч.ч. пресята пудра захар,
125гр. масло със стайна температура
1-2с. л прясно мляко).

Цитат
Второто е от този марципан фигурки могат ли да се правят и последно мога ли да добавя нещо в него (например шоколад)?

Нямам опит с този вид захарно тесто, но фигурки могат да се правят от всяко. Би могло да се развали (консистенция, свойства и пр.), ако се добави друг продукт, освен сладкарска боя.

Успех, aditoo   :)
............................Тайната на нашата вечеря............................
*
Re: Тортите - рецепти, обсъждане и полезни съвети
« Отговор #376 -: Април 29, 2011, 09:21:01 am »
Rejna, благодарности :)

 :offtopic: Докато рових в нета попаднах на това http://www.xcerx.com/shop/category.php?id_category=8 може да е полезно...
« Последна редакция: Април 29, 2011, 09:49:57 am от aditoo »

*
Re: Тортите - рецепти, обсъждане и полезни съвети
« Отговор #377 -: Април 29, 2011, 09:29:06 am »
Марципан Варна е лесен за работа, аз с него си направих две торти(първите ми опити).Слагала съм само сладкарска боя.На мен ми е по-лесно ако го направя няколко дни предварително и започвам да си майсторя фигурките и да ги събирам в един съд, а не всичко в деня на тортата, много занимавка е и накрая нямаш сили.

*
Re: Тортите - рецепти, обсъждане и полезни съвети
« Отговор #378 -: Април 29, 2011, 16:44:26 pm »
Мисля,че ще развалиш тестото ако му сложиш шоколад,ще се втричи и няма да става за работа.
*
Re: Тортите - рецепти, обсъждане и полезни съвети
« Отговор #379 -: Април 29, 2011, 19:36:49 pm »
Благодаря ти за разясненията, Пими! Точно така и си представях нещата аз. Аз също разтапям шоколада на водна баня и прибавям към сметаната. Но съм се питала дали няма да се получи, ако директно смеся сметаната с шоколада и оставя да се охлади после. Така ще стане по-шоколадова и по-твърда заливката. Моята е малко по-мека и кремообразна на вид, но на вкус е перфектна.
Душе,до колкото разбрах ти топиш шоколада и го смесваш с разбитата сметана.Аз ти говоря за друго-към сгорещената течна сметана прибавяш шоколада на кубчета и вариш на водна баня.След като затегне-на следващия ден разбиваш с миксер и крема е готов.
Точно това исках да кажа, но не съм се изразила добре. Да, аз го правя по друг начин, но си мислех, че ако сложа на котлона на водна баня течна сметана и шоколад, дали няма да се получи добре? Явно ще се получи, щом и ти така процедираш. Само, че трябва първо сметаната да сгорещя и тогава да прибавя шоколада. така или иначе - сладката торта ще е на лице!  :lol: :wink: :D