0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Crystal

Re: Тема на бременните N 89
« Отговор #780 -: Януари 25, 2014, 13:07:49 pm »
Феталната морфология” (фетус = плод, морфос = структура, логос = наука) представлява обстойно и високо-специализирано ултразвуково изследване на всички основни органи и системи на плода. В зависимост от гестационния срок се получава информация относно феталното развитие и протичането на бременността.

Феталната морфология между 11-14 г.с. (оптимално около 12-13 г.с.) се използва за оценка на основните органи и структури на плода. На този ранен етап от развитието на бремнността се прави оценка на главата, орбитите,  предна коремна стена, стомаха, пикочния мехур, крайниците. Определя се локализацията на плацентата и броя на съдовете в пъпната връв.

Прегледът на феталната морфология между 11-14 г.с. позволява диагностицирането на някои големи структурни аномалии на плода. Ранното диагностициране на тежки и несъвместими с живота аномалии дава възможност за прекъсване на бременността в по-малък гестационен срок, което е свързано с по-нисък риск за бременната. В допълнение, специализираният ехографски преглед между 11-14 г.с. се използва и за измерване на дебелината на нухалната транслуценция, както и за оценка на феталната носна кост. Последните два ултразвукови маркера представляват ефективно средство за ехографски скрининг за хромозомни аномалии в ранните срокове на бременността, вкл. за синдром на Даун. Плодът обаче е твърде малък между 11-14 г.с., което налага повторна оценка на феталната морфология в по-късен срок на бременността.

Феталната морфология между 18-23 г.с. (оптимално около 20-22 г.с.). е втория важен ехографски преглед през бременността. Специализираното ултразвуково изследване в този гестационен срок позволява внимателно оглеждане на всички органи и структури на плода, вкл. преглед на феталното сърце (т.нар. фетална ехокардиография), както и на лицето на плода. По правило феталното сърце и лице са трудни за оглед в по-ранните срокове на бременността. Следователно, между 18-23 г.с се изключват или установяват по-голямата част от възможните за диагностициране структурни аномалии на плода. В допълнение, в този гестационен срок се извършва и ехографски скрининг за хромозомни аномалии на плода, както и ехографски скрининг за преждевременно раждане чрез измерване на дължината на маточната шийка. В някои по-редки случаи е показано и Доплерово изследване на кръвотока между майката и плода.

Феталната морфология между 28-32 г.с. (оптимално около 28-30 г.с.) е третия по-важен ехографски преглед през бременността. Постепенно големината на плода нараства, което позволява по-лесното диагностициране на някои по-редки и/или по-дребни структурни аномалии. От друга страна, някои дефекти по начало имат по-късна изява и практически могат да бъдат диагностицирани едва в трети триместър. Допълнително предимство на специализираното ултразвуково изследване между 28-32 г.с. е възможността за адекватна оценка на темпа на фетален растеж и развитие, както и извършването на някои високо-специализирани ехографски прегледи като Доплерово изследване на кръвотока в майчино-феталната и фето-плацентарната циркулация. Поради напредналия гестационен срок обаче, значителната калцификация на костите и често неблагоприятното разположение на плода, ултразвуковото изследване в трети триместър има и своите ограничения.
*
Re: Тема на бременните N 89
« Отговор #781 -: Януари 25, 2014, 15:46:58 pm »
Има поздравителна тема за всяка една.
Благодаря Блу!Нямах впредвид поздравителна тема,а дали момичетата са писали,защото не съм чела отдавна

Авалон си беше писала в темата с честитките.

*
Re: Тема на бременните N 89
« Отговор #782 -: Януари 25, 2014, 16:06:55 pm »
А има и месечна тема, там всяка айка е добре дошла, може да описва ежедневието си с децата, да поиска съвет и т.н.

*
Re: Тема на бременните N 89
« Отговор #783 -: Януари 25, 2014, 19:28:18 pm »
Crystal, момичета, благодаря ви! Да, това са трите основни фетални, просто на мен ми препоръчаха и допълнителна в 15 седмица. Ще им дрънна в понеделник да уточня, но предполагам на 15-та навършена. Една от причините е, че ако има притеснения и се налага амниоцентеза риска е най-малък в 17-18 седмица.
При нас се 'налага' това допълнително проследяване поради генетичен проблем, но аз май повече си търся повод да се поглезя с една фетална повече.
Sunny Angel, при кърмене специално за гърдите мисля че не е добре да се мият твърде често, тъй като изпускат полезни за тях си неща и се самопредпазват от разраняване и други проблеми, а и бебето си ги намира по миризмата. Иначе ако говориш за друга хигиена предполагам е въпрос на лични предпочитания.
*

    cerise

  • **
  • 76
  • The present has no ribbon.
Re: Тема на бременните N 89
« Отговор #784 -: Януари 26, 2014, 09:59:41 am »
Добро утро, момичета!
Първо искам да честитя на Аманда и Авалон и да им пожелая много щастливи моменти с малките им съкровища! Нека да растат здрави и весели деца и да им носят много, много  радост!
Предполагам, че аз съм следващата, влизам в болницата в сряда (ако всичко е наред), и в четвъртък очаквам срещата с моя юнак ;)
Желая ви уютна и споделена неделя!
« Последна редакция: Януари 26, 2014, 10:02:53 am от cerise »
Re: Тема на бременните N 89
« Отговор #785 -: Януари 26, 2014, 12:25:33 pm »
Добро утро, момичета!
редполагам, че аз съм следващата, влизам в болницата в сряда (ако всичко е наред), и в четвъртък очаквам срещата с моя юнак ;)
Желая ви уютна и споделена неделя!


Пожелавам ти леко раждане и щастлива среща с малкия юнак!И да пишеш как е минало!
Re: Тема на бременните N 89
« Отговор #786 -: Януари 26, 2014, 13:42:42 pm »
Cerise  :crossfingers: :crossfingers: :crossfingers:
*
Re: Тема на бременните N 89
« Отговор #787 -: Януари 27, 2014, 19:55:17 pm »
момичета здравейте,на 23 се роди моето прекрасно момче Радослав
*
Re: Тема на бременните N 89
« Отговор #788 -: Януари 27, 2014, 21:54:18 pm »
2411 Честито ,да ти е жив и здрав малкия юнак Радослав .
*
Re: Тема на бременните N 89
« Отговор #789 -: Януари 28, 2014, 06:28:51 am »
2411 Честито синче!

*

    фиона

  • ***
  • 299
  • моето чудо се случи
Re: Тема на бременните N 89
« Отговор #790 -: Януари 28, 2014, 07:42:34 am »
2411 Честита рожба!Да расте щастливо и много обичано малкото юначе :D
Re: Тема на бременните N 89
« Отговор #791 -: Януари 28, 2014, 08:25:14 am »
2411,честита рожба! Да ти е жив и здрав и мноооого да те радва!  :kaos7:
Re: Тема на бременните N 89
« Отговор #792 -: Януари 28, 2014, 09:02:26 am »
Здравейте мами.Честита рожба на мама 2411.Аз вчера се записах на ЖК направихме няколко изследвания.АГ ми измери кръвното и каза че малко е височко 145/90.И аз малко се притесних в петък ме вика пак на преглед за кръвното и да ми каже резултатите от изследванията.Относно килограмите малко съм притеснена за това време от както съм бременна и то вече в 4м. съм качила само 500гр.,как ви се струва не е ли много малко това.При положение че си хапвам много добре.Честичко сядам на масата та дори и през ноща ставам по някой път.
*
Re: Тема на бременните N 89
« Отговор #793 -: Януари 28, 2014, 09:44:39 am »
Здравейте, момичета!

geri03_73, не се притеснявай за килограмите, бебето си взема каквото му трябва. По-важно е да се справите с високото кръвно.

И аз бях на ЖК вчера и с изненада установих, че е обявена грипна епидемия (пропуснала съм този факт :)) и по този повод ЖК не работи с касата. Все пак си взех болничния преди раждане, а за истински преглед и изследвания ще почакам края на епидемията. Иначе сме добре, сърчицата ни тупкат, а и все още има място за шаване :).

Хубав ден!
*
Re: Тема на бременните N 89
« Отговор #794 -: Януари 28, 2014, 09:49:32 am »
Привет и от мен.Гледам бебевалежа започна, че ние сме една голяма група дето вървим с близки термини.

И аз съм ОК.Беба расте, рита, върти се, на моменти си мисля че ще ме изкорми, но няма такава вероятност :) Уговорихме дата за секциото с доктора, аз започнах да оправям бебешките дрехи, да подреждам, систематизирам и т.н.

Беата и при теб малко остана.

Гери, аз първите месеци свалих кила, заради гаденето.Не се тревожи за килограмите, щом не са прекалено много значи всичко е ОК, кръвното е по-важно сега.

Cerise, стискам палци и чакам новини.

*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Тема на бременните N 89
« Отговор #795 -: Януари 28, 2014, 09:57:04 am »
Момичета, имам нужда от информация относно Д-р Виолета Стратиева от I САГБАЛ „Света София“!
Ще Ви бъда Благодарна да споделите мнение, ако сте я посещавали!
 :flower: Бъдете здрави!
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*

    mira_mimi

  • *****
  • 1375
  • И третото столче се запълни! Ще довавяме и 4-то!
Re: Тема на бременните N 89
« Отговор #796 -: Януари 28, 2014, 10:01:52 am »
Момичета, имам нужда от информация относно Д-р Виолета Стратиева от I САГБАЛ „Света София“!
Ще Ви бъда Благодарна да споделите мнение, ако сте я посещавали!
 :flower: Бъдете здрави!

Ходи и в Селена Пловдив да прави ФМ. Там морско момиче си прави първата ФМ, дано се включи!
Re: Тема на бременните N 89
« Отговор #797 -: Януари 28, 2014, 11:04:04 am »
Момичета,а знаете ли кога ще отменят тази епидемия,защото и аз трябваше да си взема 45 дневния болничен,но не успях,а и искам с доктора да се видя,да каже как е бебката и да пуснем изследвания... :?
Re: Тема на бременните N 89
« Отговор #798 -: Януари 28, 2014, 12:06:22 pm »
Момичета, имам нужда от информация относно Д-р Виолета Стратиева от I САГБАЛ „Света София“!
Ще Ви бъда Благодарна да споделите мнение, ако сте я посещавали!
 :flower: Бъдете здрави!

Ходи и в Селена Пловдив да прави ФМ. Там морско момиче си прави първата ФМ, дано се включи!
Аз съм доболна от нея....изключително внимателна и изчерпателна.Като се разрових в нета и видях,че е завършила в UK и има доста специализации ми хареса още повече.
Николай е на 2г.4м.5д.
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Тема на бременните N 89
« Отговор #799 -: Януари 28, 2014, 12:23:21 pm »
Благодаря Ви  :flower:  :flower: Момичета!
Бъдете здрави и късмет!
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)