0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    _AngelExtazy_

Има ли билки за вагинални инфекции?
« -: Декември 26, 2006, 01:57:56 am »
Stradam ot razli4ni vaginalni infekcii, spored men zaradi otslabnal organizam, ima li bilki koito da podsilqt organizmat i da ostranqt bakteriite?
« Последна редакция: Декември 26, 2006, 09:48:35 am от Lali »
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Има ли билки за вагинални инфекции?
« Отговор #1 -: Декември 26, 2006, 02:00:35 am »
Има - смрадлика примерно. Но не бива сама да си я назначаваш.

Пиши на кирилица, има кредор за целта.
« Последна редакция: Декември 26, 2006, 09:48:55 am от Lali »


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
Re: Ima li bilki za...?
« Отговор #2 -: Декември 26, 2006, 06:17:48 am »
От личен опит да ти напиша - вагинални инфекции с билка не може да се излекува.
Редът е следния : Микробиология - антибиограма - лечение.

Виж за отслабналия организъм, ако имаш предвид понижен хуморален имунитет - има билки.
Re: Има ли билки за вагинални инфекции?
« Отговор #3 -: Януари 01, 2007, 11:57:53 am »
Има, но трябва да проведете прочистване. Сигурно имате богат опит с антибиотици, вагинални препарати и пр. Видях на едно място добри думи за невена. Велика билка, но бактерицидният ефект притежава само прядното растение или настойка приготвена от него. Вижте на какво попаднах търсейки "билков магазин София"
http://verbena-m.com/index.php?item_id=12
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Има ли билки за вагинални инфекции?
« Отговор #4 -: Януари 01, 2007, 13:59:40 pm »
Невен е наистина една прекрасна българска билка, но няма отношение към вагиналните проблеми. Освен това повлиява менструалния цикъл и не бива да се използва по време на бременност.
« Последна редакция: Януари 01, 2007, 14:01:32 pm от Мели »


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Има ли билки за вагинални инфекции?
« Отговор #5 -: Януари 01, 2007, 16:26:30 pm »
Настойката от свежо растение е на въоръжение в хомеопатичната медицина много отдавна. Бактерицидният ефект е невероятен.Стафилоков конюнктивит при бебе (ВБИ) се повлия за 3 дни при никакъв резултат на локалните антибиотични апликации в продължение на 2 години. Детето само се алергизира здраво.Но вникването в тема билки, хомеопатия у нас е проблемно, защото така се внушава на лекарите по много семинари финансирани от фармацефтични компании, че не може да се лекува с билки това или онова, а нямаме университетска база за дълбочинно изследване като в Китай или Индия.На любознателните бих предложил да се поразтърсят в интернет на mother tinctura Calendula homeopathy.Бих репоръчал промивки с дамски тоалетен душ- 50- 100 капки от настойката на 300 г вода.След невена може д асе поставят тампони напоени със сребъра вода и т.н.
Re: Има ли билки за вагинални инфекции?
« Отговор #6 -: Януари 01, 2007, 16:36:28 pm »
"Невен е наистина една прекрасна българска билка, но няма отношение към вагиналните проблеми. Освен това повлиява менструалния цикъл и не бива да се използва по време на бременност."
д- р Мариела Даскалова

Това е едно интересно твърдение. Ще ни е любопитно да научим повече от лекар с дълбоки интереси във фитотерапията. Дайте моля линкове или литературна справка! Щом влияе върху менструацията, невенът вероятно може да има отношение и към нивата на естрогените и прогестерона.А това е важно за дамите, които желаят да забреманяват.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Има ли билки за вагинални инфекции?
« Отговор #7 -: Януари 01, 2007, 17:15:59 pm »
Приложението на хомеопатичен препарат на базата на невен няма общо с билколечение с невен. В хомеопатичния продукт има нищожни следи от основния проoдукт, което прави прилжението му безопасно, тъй като няма как водата да навреди, но също така и безполезно. Моят коментар е към истинското билколечение.
Ти самият хомеопат ли си?
Повече от един човек ли ползват този ник (и така да е, няма проблем, само питам)?


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Lali

  • *
  • 6277
  • Вярвам в чудесата!
Re: Има ли билки за вагинални инфекции?
« Отговор #8 -: Януари 01, 2007, 17:30:01 pm »
За сведение на потребителите на сайта. От този адрес пише един и същ човек, но ползва два ника.
Re: Има ли билки за вагинални инфекции?
« Отговор #9 -: Януари 01, 2007, 22:21:16 pm »
Ето, това е- знахар, по погрешка се яви и като Иван.Скъпи дами, обърнете внимание на информацията.Пояснение- матерна настойка означава 3 части прясна билка + 3 части етилов спирт.Тя е изходната,от която ще се приготвят чрез потенциране хомеопатични разреждания.
Д- ре, обяснете на дамите какво значи хламидийна инфекция, микоплазмена инфекция, как изглежда развитието на тези вяли инфекции-  пълзят по тръбите, атакуват яйчниците и хроничното им възпаление води до куп проблеми. Микоплазмата е микроорганизъм между гъбички, вируси, бактерии. Нали се сещате колко е ефикасно лекуването на вирусни и гъбични инфекции?
Та смятам,че истинското лечение е чрез добра имуномодулация.
Хомеопат ли съм?
Спестявам отговор на въпроса. За сериозни неща си трябва и по- сериозен подход както често отбелязвате, но е добре да се знае, че хомеопатията предлага чудесни възможности.
Не желая да влизаме в детайли и да правим хомеопатични планове, но е важно да се знае, че има и такива средства. Пък който търси, ще намери. Сега вече има доста хомеопати и хомеопатични препарати.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Има ли билки за вагинални инфекции?
« Отговор #10 -: Януари 01, 2007, 22:45:16 pm »
Иване (ако това ти е името), не ми е ясно защо не ми отговориш на въпроса дали си хомеопат. Нещо нередно ли има във въпроса? Питам те не от любопитство, а защото е добре да се знае кой дава съвети. Аз лично не бих приела съвет от знахар, но, разбира се, всеки сам решава кого да слуша.

Отговорът на въпроса ти за хламидийните и микоплазмени инфекции би представлявал една средно голяма монография.  :lol:
На сайта имаме качени голям брой статии за този род инфекции - примерно:
http://www.zachatie.org/modules.php?name=News&file=article&sid=238
http://www.zachatie.org/modules.php?name=News&file=article&sid=57
http://www.zachatie.org/modules.php?name=News&file=article&sid=170
http://www.zachatie.org/modules.php?name=News&file=article&sid=158 - това е за хламидия при мъжа
http://www.zachatie.org/modules.php?name=Sections&op=viewarticle&artid=111
и т.н. Мисля, че количеството им е достатъчно, освен това и във форума многократно сме обсъждали този проблем. Използвай търсачката.

Добре е да има имуномодулация. Тя се постига с имуномодулиращи препарати, ама не с хомеопатични.

Предлагам все пак да се върнем на оригиналното питане - има ли билки за вагинални инфекции. Нормалният път за мене е - лекар, цитонамазка, посявка от влагалище (и от цервикален секрет, ако е нужно), тест за микоплазма/уреаплазма, генотипизиране за ЧПВ (ако се открие) и т.н., т.е. първо диагноза и после лечение. Но истинско, отговорно, индивидуално и в никакъв случай изписано по мрежата, независимо от кого.





"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Има ли билки за вагинални инфекции?
« Отговор #11 -: Януари 02, 2007, 00:17:04 am »
Всяко нещо - билка, хормонален препарат, "химикал" (макар да не разбирам смисъла, който влагаш в този термин), имат съответната цена, могат да са полезни, но също така имат странични ефекти, а могат и да навредят.

Д- ре, д- ре, много те уважавам, но защо не проявяваш разбиране? Искът на д- р  Рат до Хагския съд за престъпленията на фармацефтичните концерни е достъпен и на български и съм намерил един сайт който го предлага. Ако се интересувате от история на фармацефтичното производство щяхте да знаете, че към 1895 година са оползотворени 70 000 кг отпадъци от багрилната индустрия и това е началото на нестероидните противовъзпалителни средства. Фирмата е Байер доколкото си спомням. Историята е описана в учебниците на децата в немски гимназии- там видях материала. Нали знаете, че много от тях са производни на анилина? Химия ли е това и химикали ли са много от лекарствата.

Всеки метод си има мястото, но пояснете на дамите колко е процента на успешно забременяване при метода ин витро да си знаят.
Каква е цената? 5 000, 7 000, 10 000 лева?

Доста дами са похарчили и средства и време и са минали вече през официалните кабинети. Та със застршителни предупреждения за жълт кантарион и ехинацея се пречи за решаване на проблема. Вижте сега как стои въпросът с модерни противогъбични антибиотици. У нас също се продават, към 400 лв. едномесечен курс доколкото зная. Сигурно някои дами са ги използвали за упорити вагинални кандидози. Защо не виждам предупреждения за наистина опасни лечения? Ами като съм знахар, ще съм пристрастен към билковото лечение. Още не е започнала беседата и дай да плашим жените с материали от "24 часа".

Доклад на администрацията  за контрол на храните и  лекарствата- САЩ за безопасност във връзка с маркировката и етикетирането на продуктите Споранокс и Ламизил, употребявани при лечението на онихомикоза, кожни и системни гъбични инфекции.

FDA (АКХЛ)- смята, че съществува реален риск от развитието на конгестивна сърдечна недостатчност, свързана с употребата на Споранокс. И Sporanox и Lamisil били свързани със  сериозни чернодробни проблеми, завършващи с чернодробна недостатъчност, трансплантация и дори  смърт.

FDA (АКХЛ) е получила следните сообщения:

1) общо 94 случая, в които пациентите, получаващи Sporanox са развили конгестивна сърдечна недостатъчност КСН.
2) В 58 от  теиз 94 случая, FDA (АКХЛ) смята, че Sporanox е допринесъл  или причинил КСН.
3) В 26 от тези 58 случая, Sporanox е използван при лечение на гъбички на ноктите.
4) От тези  58 пациенти, 28 били хоспитализирани. Съобщава се за 13 смъртни случая.

Ето и оригиналният английски текст:
The Food and Drug Administration (FDA) issued a Public Health Advisory to announce significant safety-related updates to the labeling of Sporanox products and Lamisil tablets. Sporanox and Lamisil are used to treat nail (onychomycosis), skin and other systemic fungal infections.

The FDA believes there is real risk of developing congestive heart failure (CHF) associated with the use of Sporanox. Both Sporanox and Lamisil have been associated with serious liver problems resulting in liver failure, transplantation and even death.

The FDA received the following event reports:

1) 94 cases in which patients receiving Sporanox developed CHF
2) In 58 of the 94 cases, FDA believes Sporanox contributed to or may have been the cause of CHF.
3) In 26 of these 58 cases, Sporanox was being administered to treat fungal nail infections.
4) Of these 58 patients, 28 were hospitalized. Death was reported in 13 cases.

In response to the study findings and the analysis of the post-marketing adverse event reports, the FDA has added additional information to the current warning in the Sporanox labeling. The warning now states that Sporanox should not be administered for the treatment of fungal nail infections in patients with evidence of cardiac dysfunction, such as CHF, or a history of CHF.

The revised Sporanox warning also includes important information about heart-related adverse events caused by drug interactions. If signs and symptoms of CHF occur during treatment of fungal nail infections, the revised labeling recommends that the use of Sporanox should be discontinued.

The advisory also alerts healthcare professionals to rare cases of serious liver problems including liver failure, transplantation and death associated with the use of Sporanox products and Lamisil tablets.


Противопоставянето на видовете лечение и плашенето със странични ефекти не помага на този форум. Хората тук са наясно какви рискове поемат, подлагайки се примерно на стимулация. И на мен ми се иска светът да е идеален и с малко чай от жълт кантарион да се оправят всички здравословни проблеми. Уви, в реалния живот нещата са доста по-сложни.
И нали знаете, че при стимулация е възможно да се постигне забременяване, но да подследва хабитуален аборт. Знам за тъкъв случай от 2005- хабитуален аборт месец май след ин витро, забременя през септември с билки и хомеопатия жената и сега бебето е на 6 месеца и 10 дни.

Та дайте да помагаме на жените с предоставяне на свясна информация!

Знахар все пак. Нали знаете, че като медицинско постижение България е прославена от Иван Раев. Имате ли идея за подобна слава от съвременните медици?
Докторе, докторе, естествено, че има хомеопатични препарати- и Echinacea  5 CH- френски монопрепарат, Lymphomyosot, Engystol  и пр. И наистина действат добре.
Благодаря за линковете, достатъчно чета. Ще се запозная и с тази информация. Вие като лекар обяснете на жените като прогноза за излекуване как изглеждат тези инфекции.

Въпросът ми е по- скоро риторичен. Излекуването е толкова възможно колкото и при хронични бронхити, хронични пиелонефрити и пр.
Добре е дамите да знаят прогнозите.

Един неголям процент от хламидийните инфекции в началото би се повлиял от антибиотици (с цената на дисбиоза, гъбични инфекции и т.н.). Теоретично и микоплазмените би трябвало да се повлияят.
Та билките са средство на избор на този етап от развитието на медицината.

Знаете ли материалът Newsweek от 28.03.1994 година- "The End of the Antibiotics", Sharon Begey. Има мнения на доста американски инфекционисти и епидемиолози.

Забравих!
Нека да е честита Новата 2007 година! И на теб докторе и на всички във форума.
Повече бебета, повече здраве, радост, мир в домовете!
Знахар 1.1.2007
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Има ли билки за вагинални инфекции?
« Отговор #12 -: Януари 02, 2007, 01:12:36 am »
Ами моето скромно мнение е, че Зачатие предоставя много свястна информация, така че критиката ти е необоснована.

Искам да те подсетя, че това е форум само за репродуктивно здраве и всичко останало, което не се отнася за репродуктивното здраве, е спам. Сега ще го оставя, но те приканвам да се концентрираш само и единствено върху естеството на форума. За останалото ще трябва да си намериш друга аудитория.

На конкретните ти въпроси - жените тук прекрасно знаят колко струва ин витро и каква му е успеваемостта. Уви, не можеш да го заместиш и с тонове кантарион. Ин витро е процедура, на която се подлагат само около 5% от инфертилните двойки. Цената е висока и успеваемостста е ниска, но това е животът - не е справедлив. Ако имаше друга разумна алтернатива, щях първа да я приветствам. Но няма.

Аборт може да има както след ин витро, така и след забременяване по естествен път.

За всяко лечение има предупреждение - за страничните му ефекти, за рисковете, има такива из сайта, в листовките към лекарствата, това се дискутира между лекар и пациент и т.н. Въпреки това антибиотичното лечение остава за момента най-ефикасното противодействие на хламидия и микоплазма.

За хомеопатията съвсем ясно изразих мнението си.

Мисля, че отговорих на всички конкретни въпроси, касаещи репродукцията.

Освен това мисля, че ти някак подценяваш нивото на този форум. Тук хората са доста информирани - за съжаление, защото лично са изстрадали всеки бит информация. Уважавай ги повече, не им пробутвай евтини разсъждания тип "световна конспирация".

« Последна редакция: Януари 02, 2007, 11:07:02 am от Мели »


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Има ли билки за вагинални инфекции?
« Отговор #13 -: Януари 02, 2007, 08:44:18 am »
Здравейте мили дами и докторе,
Благодаря, за търпението и че ме оставяш.Все пак смятам, че имам някакъв принос вече. С пояснение за пробиотиците (живи бактерии, полезни за възстановяването на нормалната чревна флора)- свесните кисели млека (знаете ли, че лабораторията ни за производство на закваски се спонсорира от японците.), коментар за някои билки и т.н.

А има и пребиотици- храни подпомагащи възстановяването на нормалната чревна флора. Ще препоръчам земна ябълка- може да се яде директно или да се стърже на салата като морковите. Земната ябълка съдържа инулин, който създава условия за размножаване на нашите полезни чревни бактерии. 

Просто съм алергичен към догматизма в медицината и това е. Няма много да досаждам. Но вижте какво пишат дамите- сами стигат до идеята за допълнителен внос за магнезий, а това е сериозен пропуск на специализираните кабинети.

Когато са необходими антибиотици- добре, но какво да се прави след широкоспектърните антибиотици, честа причина кандидоза и пр. проблеми?
Имуномодулацията е бяло петно. Не пречи да се допълни информация по темата. Освен това при едно забременяване много от антибиотиците са противопоказани.

Ще препоръчам клеева тинктура- продава се в доста аптеки, а може и да се приготвя при домашни условия-
- 30 г прополис (пчелен клей) се нарязват и се разтваря в 100 мл 90 - 95% етилов спирт. Пие се по 30- 40 капки в супена лъжица вода 30 мин преди хранене.
Подкреп и овулацията. Може да се провери по температуриното измерване.

Не се сърдете! Искам да съм полезен. Искам повече бебета и да се раждат здрави. Нищо лошо не съм казал. Само малко допълнителна информация.
































*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
Re: Има ли билки за вагинални инфекции?
« Отговор #14 -: Януари 02, 2007, 11:04:14 am »
Знахар, много често използващ глагола " препоръчвам". Интересно ми е обаче в КАЧЕСТВОТО НА КАКЪВ препоръчваш?
Re: Има ли билки за вагинални инфекции?
« Отговор #15 -: Януари 02, 2007, 11:17:21 am »
Уважаема лейди,
Проверявайте твърденията.Ако са истински, верни са.От доста време събирам информация, подпплатявам твърденията с литературна справка при поискване и т.н. Може и да дойде време да разберете повече за автора. Вижте например недостига на информация за пробиотици, магнезий, хормоналния ефект на храните, антистресови природни средства и т.н. Получавате ли достатъчно информация при тесните специалисти?
Освен това често се попада на дистрибутори на скъпи хранителни добавки, съмнителни лечители, съмнителни хомеопати и пр.
Вземам бележка, нищо няма да препоръчвам. Само информация.
Не е ли явно, че се старая да споделя натрупан опит за полезни неща?
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Има ли билки за вагинални инфекции?
« Отговор #16 -: Януари 03, 2007, 00:44:04 am »
Уважаеми Знахарю,
Моля те, умолявам те да не ми препоръчваш по такъв начин. Тук всички ние четем много, информираме се много и всичко, което сме прочели, сме го изстрадали. Но това не означава, че трябва да плашиш момичетата с разни световни конспирации от страна на фармацевтичните концерни или с разни страшни сценарии след ин витро. Всяко момиче тук си дава душата за бебе и прави опити след всяка една такава информация. Има билки и хомеопатични лекарства, които могат да помогнат, но има и такива, които могат да навредят. За грип, настинки, простудни заболявания, зачервено гърло - можеш да препоръчаш каквото си искаш, но за такива неща като бактериални вагинози, гъбички и тем подобни - лечението е съвсем различно от това, което ти предлагаш. И тук е мястото да кажа, че заради такива постове момичетата пробват какви ли не глупости, само защото са "алергични към догматизма в медицината" след които вместо да има подобрение се чудят как да си регулират хормоните например.
Колкото до това, че ще разберем повече за автора след време - не ни устройва този вариант. Когато се дава информация по този високопарен начин и се спори с квалифицирано лице - желателно е поне малко от малко да се покаже, че има някаква основа, на която да се стъпи. И аз съм дъщеря на лекар, ама това не ме прави квалифициран специалист.  :?
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*
Re: Има ли билки за вагинални инфекции?
« Отговор #17 -: Януари 03, 2007, 10:29:33 am »
И тук е мястото да кажа, че заради такива постове момичетата пробват какви ли не глупости, само защото са "алергични към догматизма в медицината" след които вместо да има подобрение се чудят как да си регулират хормоните например.
Тук съм съгласна. Имам приятелка, която "лекува" хламидия хомеопатично. В момента е много по-зле има и болки вече, но още не и е уврял акълът заради точно ето такива схващания...
Мнението ти ,snahar, издиша точно заради това. Критикуваш конвенционалната медицина, при която има изследвания на всяко едно лекарство преди да се пусне в употреба, има и написано черно на бяло в листовката на лекарствата, и противопоказния, и прием, и всичко. Препоръчваш "медицина", която за съжаление е недоизследвана и никой не може да каже колко помага и колко вреди. На мен ми се струва глупаво. Дори и лично да си пробвал предписаните рецепти, дори и на теб да са ти помогнали защо си сигурен, че ще имат добър ефект върху всички?
Също така грешиш за отношението на лекарите. На друга приятелка наред с лекарствата и бяха предписали промивки със смрадлика и тя се излекува!
Не знам ти към какво си алергичен, но аз със сигурност съм алергична към съмнителни работи и имам страшен инстинкт да ги откривам. Вярвай в каквото си искаш, но недей да си мислиш, че без каквито и да било доказателства някой тук ще ти повярва също.  :)
*
Re: Има ли билки за вагинални инфекции?
« Отговор #18 -: Януари 03, 2007, 17:27:13 pm »
- И тук е мястото да кажа, че заради такива постове момичетата пробват какви ли не глупости, само защото са "алергични към догматизма в медицината" след които вместо да има подобрение се чудят как да си регулират хормоните например.

и аз да добавя нещо, което разбрах по време на първата ми неуспешна бременност. Малко след като научих, че съм бременна, се разболях и понеже знаех, че не се пият никакви лекарства, взех че си купих осцилококцинум(така ли се казваше) и го пих, щото било хомеопатично. Като казах на прегледа какво съм пила за настинката, само дето не ме наби лекаркката. Така ми се накара и ми обясни, че хомеопатичните лекарства забавят развитието на плода. Честно казано, не съм проверявала дали е права, но предпочетох да й се доверя.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Има ли билки за вагинални инфекции?
« Отговор #19 -: Януари 03, 2007, 18:43:23 pm »
Здравейте мили дами и докторе, ... Не се сърдете!

И какво излиза, аз не съм сред милите дами! А после - не се сърдете. Ааааа, не може така, Иване, ще сърдя се пък!  :jump12:

Сега сериозно. Медицината е трудна наука. Понякога има много решения. Понякога не знам какво да правя. За такива случаи си имам един трик - поставям се на мястото на пациента и си мисля какво бих направила за себе си в конкретната ситуация. Когато става въпрос за мъж - мисля си как бих постъпила, ако това беше съпругът ми ... или синът ми. Това е просто, лесно и много полезно упражнение. То прояснява съзнанието ми и поддържа лекарската ми съвест чиста.

Ето сега си представям, че съм жена, която иска да има деца и имам хламидия. Какво бих направила? Зная, че хламидията е сериозно заболяване, че има риск да ми се запушат тръбите, ако не го излекувам. Знам и как се лекува. Има ли риск от приема на антибиотици - безспорно има. Има ли риск да си завъдя гъбички след приложението им - да, има. Не е 100%, защото предишните 4 пъти, когато съм провеждала антибиотично лечение, не съм имала гъбични проблеми, но все пак има риск. Но рискът от запушени тръби ми изглежда доста по-страшен от едни гъби, с които мога да се справя в движение. Затова ще си проведа лечението, като едновременно с това ще направя и физиотерапия, ще приемам есберитокс, може би изопринозин, ще си направя отвара от тетра или разтвор на млечна киселина, може да си взема клотримазол вагинални глобули или Клион Д, сащо така ще отида да попитам колегите си в съседната сграда, които отдавна работят с прополис и имат обнадеждаващи резултати, как да го прилагам (отварям скобата, за да кажа, че всичко това е медицина - т.е. да се свежда медицината само и единствено до приложението на антибиотици е нелепо).

Сега е твой ред - едно е да даваш анонимни съвети на неизвестни дами в мрежата, съвсем друго да си засегнат пряко и реално. Представи си, че това е проблем на близък на сърцето ти човек, примерно дъщеря ти, която е млада, нераждала и с хламидии. Какво ще й кажеш? Слушай, скъпа, нали знаеш, че аз много чета, събирам информация, пък навън има разни съмнителни лечители, а и фармацевтичните компании ... и д-р Рат ..., плюс това противогъбичните препарати са токсични ... и макар да няма общо с твоя проблем, аз като знахар ти препоръчвам да хапнеш една земна ябълка и да си направиш промивка с тинктура от невен. Или ще постъпиш като отговорен родител и ще кажеш - виж какво, моме, взимай си чантичката и тръгвай да те водя на доктор. Хламидията е сериозна инфекция, коварна, засегнати са над 50% от сексуално активните хора в САЩ, и макар да нямаш оплаквания, ако не я лекуваш, ще стигнеш до ин витро, а знаеш ли колко е скъпо и колко е малък процентът на успеваемост. Плюс това си хващай партньорите за ушите и ги лекувай й тях. И си опичай акъла, ей, никакъв секс без презервативи със съмнителни момци.

Извинявам се за това опосредстване на казуса, но така нещата лично на мен ми изглеждат по-ясни. Такива работи, Иване, да си алергичен към догматизма в медицината е добре, лошото идва, когато това се изражда в алергия към самата медицина и догматизъм в отричането й.

Нека пак да ти кажа - аз лично се радвам на всеки човек, който посещава форума с идея да помогне - било с информация, преводни статии или авторски такива, а дори и само с потупване по рамото и емоционална подкрепа. Със сигурност базата ни данни има нужда от допълване в посока пробиотици, билки, антистресови природни средства и т.н. Ако имаш желание да я допълниш, си добре дошъл.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу