0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #240 -: Юли 28, 2010, 20:30:03 pm »
Натали, в темата за Хашимото в бг мама четох за едно момиче, което е забременяло с ТСХ около 100. Момичетата там го дават за пример, че няма невъзможни неща. Начев е много добър специалист и скоро сестра ти ще е на правилната терапия и ще нормализира стойностите на хормона.
*
Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #241 -: Август 09, 2010, 20:09:24 pm »
Какво знаете за ефекта на йода и храните с високо съдържание на йод при хипотиреодизиъм (високо ТСХ)? Ендокриноложката ми смята, че не е нужно да се ограничавам от каквото и да било.

От около година и половина ТСХ-то ми варира между 3 и 5, като от една година насам пия 25 мкг левотироксин дневно. Последно през март беше 3. Чувствам се добре, но не успявам да го сваля под 3. Дали храната не е причината?
*
Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #242 -: Август 09, 2010, 22:11:56 pm »
И аз при последните ми много високи ст-сти на ТСХ, обстойно разпитвах за хранителен режим, с който да се подпомогна. Лекуващата ми лекарка беше категорична, че храните няма да ми се отразят нито положително, нито негативно, каза да се съобразя единствено с кофеина.

Странно, скоро бях попаднала на един материал, че трябва да се ограничи консумацията на зеле  8O, но така и не разбрах защо?
*
Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #243 -: Август 09, 2010, 23:46:16 pm »
Снежи, зелето съдържа микроелементи, които пречат на абсорбирането на йода. Тоест ако ядеш много зеле, може да имаш недостиг на йод.
Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #244 -: Август 10, 2010, 08:59:46 am »
Цигу, защо не ти увеличат дозата на 50 или 75 Л-Тироксин и така ще го свалиш от раз. Това в случай, че планираш скоро опит и нямаш време да чакаш разбира се. Иначе най-добре е плавно да се сваля.
*
Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #245 -: Август 10, 2010, 14:40:00 pm »
Къртиче, де що ендокринолог и репродуктивен ендокринолог съм консултирала все повтарят, че ТСХ 3 при мен е идеално, и няма нужда да го свалям преди да забременея.

Но си права... до края на годината не падне ли, ще настоявам за по-висока доза, защото при мен плавното сваляне така и не се получи вече една година.
Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #246 -: Август 11, 2010, 14:30:04 pm »
Момичета, ето един полезен линк: http://znam.bg/com/action/showBook?bookID=859&elementID=219&sectionID=5
Аз изчетох цялата книга и ми беше от полза.
*
Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #247 -: Август 11, 2010, 22:01:11 pm »
Благодаря, Никитали, много полезна информация.

Аз въпреки всичко, и явно вследствие на забавените ми функции, в т.ч. и мисловни, продължавам да се главоблъскам с някои въпроси.

При хипофункция на щитовидната жлеза, какво точно се случва, ЩЖ не може да абсорбира консумирания йод, ясно защо зелето пречи. Но пък какъв е смисълът да си приемат храни богати на йод, тогава....

"Източници на йод
За повечето от нас са следните:
– млечни продукти – 56 на сто (максималното им съдържание е през пролетта и летните месеци); да, добре се справяме с консумацията
– хляб и зърнени храни – 16 на сто; игнорирали сме ги
– месо и риба, особено морска риба и стриди, раци, ракообразни, мекотели – 11 на сто; доволно
– захар – 11 на сто;  ето тук прекаляваме
– напитки – 4 на сто. "
*
Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #248 -: Август 12, 2010, 09:03:29 am »
Снежина много хубава информация си дала за храните съдържащи йод.Дано това ми е стимул да намаля сладкото.Аз другата седмица ще ходя да си взема направление за "точене на кръв" да видим как е ТСХ-то и според мен пак ще намалим дозата, но да видим.

*
Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #249 -: Август 12, 2010, 09:09:51 am »
Това е извадка от линка към книгата, предоставени от Никитал ... и моят коментар от моята камбанария ...
*
Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #250 -: Август 12, 2010, 14:34:07 pm »
По разни американски страници четох, че в САЩ обогатяват брашното и затова хлябът е добър източник на йод. Не е ясно дали това е практика и в България. :(

Аз сега съм още по-объркана: ако си набавям достатъчно йод с храната, значи допълнителителният прием на йод чрез мултивитамин може да доведе до прекомерно наличие на йод в организма, и пак зле. Като не достига, зле, като е в повече, пак зле...
*
Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #251 -: Август 12, 2010, 18:50:44 pm »
ТСХ-то ми пак е 5.5, пусто да остане. Удвоиха ми дозата, след 6 седмици нов тест.

Който беше писал, че зиме и лете е редно да се променя дозата на левотироксина, е много прав.
*
Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #252 -: Август 13, 2010, 09:15:08 am »
Само дето лятото трябва да се намалява, щото ЩЖ влезала в норма.
Да, ама не  :?
И при мене подобна радост.
Аз правя контроли през 15 дена.
А в момента гушата така ме е стегнала, че май няма да дочакам и толкова.
*
Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #253 -: Август 13, 2010, 10:02:17 am »
Snegina аз съм заплес и не съм видяла линка за книгата.
nikitali благодаря за линка много е полезен.
Момичета аз това за лято и зима не го знаех.

Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #254 -: Август 13, 2010, 16:57:35 pm »
Това за намалянето на дозата лятото ми го каза лекарката, но много зависи каква част от ЩЖ не е увредена. Така, че може и да не се налага такова намаляне на дозата. Пак се консултирайте с лекарите си. :)
Лек ден! Морски поздрави от Варна!
*
Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #255 -: Август 25, 2010, 16:28:15 pm »
Така след едномесечен прием на Еутирокс 75 мкг и направена контрола вчера TSH-то ми се качи нагоре и сега съм на 2.00.Което много ме радва.Лекарката каза да продължавам с тази доза и след 3 месеца да отида на контрола.Каза да се следя за симптоми за предозиране на лекарството или за недостиг, защото имало моменти в който жлезата започвала да прави повече хормони.
Както и да е, аз мисля след 1 месец да си пусна пак контрола.Септември ще съм около 2 седмици в София и мисля и там да отида на лекар за второ мнение.Дано закрепим така нещата.

*
Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #256 -: Август 25, 2010, 16:34:50 pm »
Маги, и аз мисля, че е по-добре контрола след един месец.
Мнение в София - задължително.
Успех!
*

    Vickson

  • *****
  • 1201
  • "Е, нема начин да нема начин!"
Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #257 -: Август 27, 2010, 15:28:17 pm »
Ефект от терапия се засича 30-40 дни след началото на приема, но след като се установи оптималнта доза, контроли се правят на 3-6 месеца. Ако има оплаквания обаче пускаш контрола и търсиш лекар
*
Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #258 -: Август 27, 2010, 15:39:13 pm »
Vickson аз това го знам, но предните 45 дни бях със 100 мкг еутирокс и свалих ТСХ-то от 8.18 до 0.077, след това 40 дни със 75 мкг еутирокс и направих ТСХ точно 2.00 и сега мисля един месец да карам пак със 75 мкг и да направя на ново изследване, за да съм сигурна, че потдържам тези стойности.Не знам дано това е моята доза.

Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #259 -: Август 31, 2010, 08:04:27 am »
Здравейте момичета. Много съм притеснена от това TSH. Преди няколко месеца ми беше 5,3 и започнахме лечение:
1.Редувам 0,25;0,5 елтироксин-контрола след 45 дни TSH-4,00
2.Елтироксин по 0,5 всеки ден - контрола след 45 дни TSH-3
3.Елтироксин 0,5;0,75 редувам през ден - контрола след 45 дни TSH-5,3
Дали е възможно да пада и изведнъж уж по-висока доза, а да се покачва.