0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Anonymous

фолиева киселина
« -: Юли 26, 2005, 09:37:03 am »
Кажете ми, моля, до кога точно се пие фолиевата киселина - до края на 12 седмица, считано от началото на последния цикъл, или от началото на зачеването, т.е. значи до около края на 14тата седмица. И всъщност гестационната седмица се брои от първия ден на последната менструация ли?
*

    oganche

  • ****
  • 957
  • Малката ми мацинка
Re: фолиева киселина
« Отговор #1 -: Юли 26, 2005, 10:10:46 am »
Цитат на: Anonymous
И всъщност гестационната седмица се брои от първия ден на последната менструация ли?

Брои се от първият ден на последната менструация :balk_35:  На колежката ми са казали да я пие до 19-та седмица.

*
Re: фолиева киселина
« Отговор #2 -: Юли 26, 2005, 10:51:49 am »
Цитат на: Anonymous
Кажете ми, моля, до кога точно се пие фолиевата киселина - до края на 12 седмица, считано от началото на последния цикъл, или от началото на зачеването, т.е. значи до около края на 14тата седмица. И всъщност гестационната седмица се брои от първия ден на последната менструация ли?


Фолиевата киселина се пие три месеца още преди самото зачеване, до края на първия триместър. Необходимата дневна доза е 4 мг дневно.

Ако си бременна незабавно започвай да я пиеш, защото фолиевата киселина е от огромно значение още в най-ранните седмици от бременноста !!!

"С моя приятел споделяме всички проблеми. Често не успяваме да ги решим, но това, че сме един до друг, готови да се изслушаме, е единствената помощ която ни е нужна!"Линда Макфарлън
*
фолиева киселина
« Отговор #3 -: Юли 26, 2005, 15:15:10 pm »
Пие се до края на 3-тия месец.След това се започва Матерна;)
*

    Anonymous

фолиева киселина
« Отговор #4 -: Юли 26, 2005, 17:48:43 pm »
въпросът ми е по-скоро дали вече не трябва да я спирам, влязох в 13-та седмица, броено от първия ден на последната менструация
*
фолиева киселина
« Отговор #5 -: Юли 26, 2005, 18:25:37 pm »
Според мен е добре да си я пиеш до края на 15-та г.с.
*

    taka

фолиева киселина
« Отговор #6 -: Октомври 17, 2005, 18:12:22 pm »
три месеца преди бременност!,ами ако планирането не стане точно ?
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
фолиева киселина
« Отговор #7 -: Октомври 17, 2005, 18:26:57 pm »
Цитат на: taka
три месеца преди бременност!,ами ако планирането не стане точно ?


Е тогава продължаваш да си я пиеш, това е полезен за много неща витамин.  :)  Трите месеца са минимален, а не максимален срок.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: фолиева киселина
« Отговор #8 -: Март 28, 2007, 10:31:04 am »
Здравейте момичета. Вчера бях на лекар на 35 ден от цикъла за установяване на бременност. Гледаха ме на вагинален ехограф и видяха черна точица, за която предполагат, че е плодния сак. За по-сигурно трябва да отида пак другата седмица.
Изписаха ми Дуфастон 2х1 и Фолиева киселина 0.4 mg 3х2   8O А аз си я пия от както сме започнали опитите. Според вас има ли нужда от такава ударна доза?
« Последна редакция: Март 30, 2007, 13:28:31 pm от Stivarip »
*

    лили

  • *****
  • 2151
  • мързи ме да натискам шифт-а
Re: фолиева киселина
« Отговор #9 -: Март 28, 2007, 10:39:24 am »
ако нямаш генетична мутация, която пречи на усвояването на фолиевата киселина 0.4 милиграма(400 микрограма) са достатъчни. ако имаш такава мутация се приемат 4-5 милиграма .
най-новото (и според производителите най-доброто) е фолиева мета от 0.4 милиграма. от нея се пие по 1 хапче дневно. ако си вземеш друга фолиева чети какво пише на опаковката или си смятай дозата като гледаш да не приемаш по-малко от 0.4 мг дневно.
ОСТАВЕТЕ СТЕФКА НА МИРА!
Re: фолиева киселина
« Отговор #10 -: Март 28, 2007, 11:27:28 am »
Благодаря за бързия отговор, лили  :) Не съм си правила генетични изследвания. Пия Folacid 400 mcg по 1 т. дневно. Значи ще си продължа така.
*
Re: фолиева киселина
« Отговор #11 -: Март 28, 2007, 11:32:04 am »
най-новото (и според производителите най-доброто) е фолиева мета от 0.4 милиграма. от нея се пие по 1 хапче дневно.

Аз пия Неофолик МЕТА по 1т. дневно.


"Нищо на света не е същото щом някъде там, неизвестно къде, една овца, която не сме виждали, е изяла или не е изяла една роза..."
Антоан дьо Сент Екзюпери
*

    лили

  • *****
  • 2151
  • мързи ме да натискам шифт-а
Re: фолиева киселина
« Отговор #12 -: Март 28, 2007, 11:36:15 am »
така де, и аз за същото говорех...ма нали ме мързи да обяснявам изчерпателно... :oops:
ОСТАВЕТЕ СТЕФКА НА МИРА!
*

    bebe_13+15

  • *****
  • 2324
  • мама на две слънца
Re: фолиева киселина
« Отговор #13 -: Март 28, 2007, 17:11:34 pm »
Малко off- една позната, като и казах, че маме проблеми със забременяването ми каза - ама пий фолиева киселина и правете секс в средата на цикъла и ще стане  :lol: Беше съвсем добронамерена и вярваше, че фолиевата помага за забременяването. И да си призная, като четох в началото за фолиевата, някъде бях прочела, че помага за обновяването и деленето на клетките. Направо си представях как ще имам близнаци, щото ще ми се образуват повече яйцеклетки и ще се делят повече. Ама това беше отдавна :( Колко опаковки фолиева съм изпила до сега ... Трябваше 2-3 деца да съм родила вече  :P


*

    Lali

  • *
  • 6277
  • Вярвам в чудесата!
Re: фолиева киселина
« Отговор #14 -: Март 28, 2007, 18:53:47 pm »
И аз преди три години си мислех, че така се забременява, но се оказа, че не.
*
Re: фолиева киселина
« Отговор #15 -: Март 28, 2007, 19:11:13 pm »
аз спрях да пия филиева киселина.няма смисъл като разчитам на АРТ-а,а икси скоро не се очертава.
Re: фолиева киселина
« Отговор #16 -: Март 29, 2007, 09:15:46 am »
Фолиевата к-на е полезна не само за бременни или планиращи бременност, а и изобщо за организма. :) Така, че не пречи да се пие.
*
Re: фолиева киселина
« Отговор #17 -: Март 29, 2007, 22:04:12 pm »
писна ми да пия хапчета,спрях и аспирина и селена.
*

    bebe_13+15

  • *****
  • 2324
  • мама на две слънца
Re: фолиева киселина
« Отговор #18 -: Март 30, 2007, 14:52:30 pm »
Фолиевата киселина се пие три месеца още преди самото зачеване, до края на първия триместър. Необходимата дневна доза е 4 мг дневно.
АКо фолиевата е витамин, който не се натрупва в организма, а излишното се изхвърля, защо да се пие три месеца предварително?? Освен ако не знаеш кога ще забременееш и да си винаги готова? Или може би все пак се натрупва.


*
Re: фолиева киселина
« Отговор #19 -: Март 30, 2007, 16:25:18 pm »
Направо си представях как ще имам близнаци, щото ще ми се образуват повече яйцеклетки и ще се делят повече.
Хич не си далече от истината - преди време попаднах на статия че пиенето на фолиева киселина преди забременяване повишава шансовете за близнаци. Естествено не на 100% но статистическите данни показваха доста повече близнаци при мацките пили фолиева киселина отколкото при останалите.
*

    лили

  • *****
  • 2151
  • мързи ме да натискам шифт-а
Re: фолиева киселина
« Отговор #20 -: Март 30, 2007, 21:23:53 pm »
бебе, нещо все пак остава. излишното само се изхвърля, не всичко.
ОСТАВЕТЕ СТЕФКА НА МИРА!
*
Re: фолиева киселина
« Отговор #21 -: Март 30, 2007, 22:12:27 pm »
Аз мисля, че фолиевата киселина се пие 3 мес. преди забременяване, защото ако е имало прди недостиг в организма на ф.к., то това да бъде в норма като забременее жената. Поне аз така си го обяснявам. :P
*
Re: фолиева киселина
« Отговор #22 -: Март 30, 2007, 22:55:05 pm »
Аз мисля, че фолиевата киселина се пие 3 мес. преди забременяване, защото ако е имало прди недостиг в организма на ф.к., то това да бъде в норма като забременее жената. Поне аз така си го обяснявам. :P
И аз така мисля. Преди да я почна косата ми беше вечно ужасно изглеждаща. Полека лека се оправи и сега имам хубавата коса на майка ми. Освен отва и ноктите и кожата ми се промениха. Явно фолиевата влияе на външния вид! :D Ама ми се ще да си намеря статия дето да ми потвърди това наблюдение!  :lol:
« Последна редакция: Март 30, 2007, 22:56:48 pm от Lan »
*
Re: фолиева киселина
« Отговор #23 -: Март 31, 2007, 01:34:56 am »
В такъв случай много се радвам, защото ноктите ми са страшно меки и не се чупят ами се късат.
 Моя братовчедка забременя докато пиеше някакви хапчета за ноктите, но в този случай те са били противопоказани и трябваше да махнат плода. :(
*

    лили

  • *****
  • 2151
  • мързи ме да натискам шифт-а
Re: фолиева киселина
« Отговор #24 -: Март 31, 2007, 17:19:46 pm »
нямам представа какво е пила братовчедка ти, но според мен някой сериозно се е изгаврил с нея, ако я е накарал да прекъсне желана бременност заради едните витамини или антиоксиданти които е пила. за сравнение ще ти кажа че аз след едно доста тежко боледуване в рамките на 2-3 седмици бях изпила една кофа лекарства, в това число аналгин, ибупрофен, доста силен антибиотик и какво ли още не. имах закъснение няколко дни и се бях побъркала от страх че ще трябва да прекъсна евентуална бременност заради всичко изпито преди това. една необикновена жена ме убеди че няма такова нещо и че това не е причина за прекъсване на толкова желана бременност. тази жена беше мели. за съжаление бременност нямаше, но ако бях забременяла след това което ми каза мели нямаше да има сила на света която да ме накара да махна бебето.
ОСТАВЕТЕ СТЕФКА НА МИРА!
Re: фолиева киселина
« Отговор #25 -: Март 31, 2007, 17:57:52 pm »
Лили, ако е взимала хапчета за лечение на гъбички по ноктите, нещата ще звучат по-различно...
*

    лили

  • *****
  • 2151
  • мързи ме да натискам шифт-а
Re: фолиева киселина
« Отговор #26 -: Март 31, 2007, 20:24:07 pm »
заек, не знам какво е пила, но ти също най-вероятно си спомняш моята истерия. тогава бях подпалила главите, пощите, телефоните...на всички дето искаха и дето не искаха да слушат. включително и на тебе доста ти ревах. та тогава мели каза че няма сериозна причина ако е само това да правя аборт. а иначе на всяко едно от тези лекарства пише че е противопоказно за бременност и кърмене. най-вече антибиотика. дори на кортизона така пише а пък доста хора тук го пият...абе до лекарство си е най-вероятно. пак казвам - нямам представа точно какво е пила.
ОСТАВЕТЕ СТЕФКА НА МИРА!
*
Re: фолиева киселина
« Отговор #27 -: Март 31, 2007, 23:47:20 pm »
Обещавам утре да я питам и да ви кажа.
*

    bebe_13+15

  • *****
  • 2324
  • мама на две слънца
Re: фолиева киселина
« Отговор #28 -: Април 02, 2007, 14:24:54 pm »
Лан и аз наблюдавам същото като пия редовно фолиева - заздравяват се нокти, коса, кожата става по-свежа. Абе ще си я пия аз, пък дано не е само за разхубавяване, ами и за забременяване  :wink:


*
Re: фолиева киселина
« Отговор #29 -: Април 06, 2007, 18:32:33 pm »
Момичета, в доста от храните вече слагат и фолиева киселина, напр.: хляб и хлебни изделия. Даже гледам, че и на опаковката на мюслите пише, че вътре има фолиева. Няма ли да се получи известно предозиране на този витамин? То, вярно, че в хранителните продукти количеството е минимално, но все пак? Аз лично за себе си не съм забелязала естетични подобрения по мен във връзка с фолиевата, а я пия вече 3,5 години! Но почвам да се следя  :D!
« Последна редакция: Април 06, 2007, 18:43:21 pm от DivaRoza »
Re: фолиева киселина
« Отговор #30 -: Април 07, 2007, 10:48:27 am »
А дали е възможно фолиевата да действа на апетита и оттам - на колограмите, защото докато я пиех яденето ми беше станало фикс идея?
*
Re: фолиева киселина
« Отговор #31 -: Април 07, 2007, 11:33:43 am »
А дали е възможно фолиевата да действа на апетита и оттам - на колограмите, защото докато я пиех яденето ми беше станало фикс идея?

По-скоро е индивидуално, според мен. Аз не съм забелязала такава зависимост, а пия фолиева кисела вече трета година.
*
Re: фолиева киселина
« Отговор #32 -: Април 07, 2007, 14:06:31 pm »
Момичета, в доста от храните вече слагат и фолиева киселина, напр.: хляб и хлебни изделия. Даже гледам, че и на опаковката на мюслите пише, че вътре има фолиева. Няма ли да се получи известно предозиране на този витамин? То, вярно, че в хранителните продукти количеството е минимално, но все пак? Аз лично за себе си не съм забелязала естетични подобрения по мен във връзка с фолиевата, а я пия вече 3,5 години! Но почвам да се следя  :D!

При термична обработка витамините изчезват,така че не вярвай на написаното в/у продуктите.
*

    Lali

  • *
  • 6277
  • Вярвам в чудесата!
Re: фолиева киселина
« Отговор #33 -: Април 07, 2007, 16:55:29 pm »
Изчезват ама само някои и естествените. Изкуствените остават. :wink:
*
Re: фолиева киселина
« Отговор #34 -: Април 09, 2007, 07:57:32 am »
тук можем да поспорим  :wink:
Re: фолиева киселина
« Отговор #35 -: Април 11, 2007, 15:23:48 pm »
Аз си пих фолиевата киселина до 13 седмица, а я почнах 3,5 години преди това, когато бях планирала бременността. Пийте я, не е вредна, но е много важна за евентуалната бременност. все пак само Господ знае кога точно ще се появи бебето. Излишното количество наистина се изхвърля. Тя се препоръчва и при спортуващите хора, така че по-добре я пийте.
<br />[link=http:
Re: фолиева киселина
« Отговор #36 -: Април 12, 2007, 14:32:34 pm »
АКо фолиевата е витамин, който не се натрупва в организма, а излишното се изхвърля, защо да се пие три месеца предварително?? Освен ако не знаеш кога ще забременееш и да си винаги готова? Или може би все пак се натрупва.

И аз съм се чудила често, но скоро четох из някакъв американски форум обяснение по въпроса - и за В6 и В12 се отнасяше, та забравих точно за кой какво пишеше, но организмът се снабдявал с витамини от група В, които били достатъчни, ако спре всякакъв прием на тези витамини (дори и чрез храна) - та имал запаси за три месеца. В тази връзка се обясняваше защо трябва три месеца предварително да се пие. Съжалявам, че не запазих линк.
Чудно ми е - хем водноразтворими, хем се натрупвали запаси ...
Благодаря ти, Бени!







Re: фолиева киселина
« Отговор #37 -: Април 12, 2007, 14:47:03 pm »
Lan, не излючвам фолиевата да е имала благоприятен козметичен ефект, но това с хубавата коса и нокти до голяма степен се дължи и на бременността. Заради хормоните на растежа косата сега почти не капе, става здрава и по-лъскава. След раждането обаче природата компенсира добрината си и настава един косопад, докато се върнеш в изходна позиция. После всичко пак се нормализира. Така че, радвай й се сега, а фолиевата със сигурност няма да навреди :)
Даниел 07.06.06  Димана 05.10.07
*
Re: фолиева киселина
« Отговор #38 -: Април 12, 2007, 15:38:43 pm »
Аз почнах да пия фолиевата к-на системно една година преди да забременея и наистина усетих ефект върху косата и особено ноктите. А те винаги са ми били проблем. Даже сега отново я почвам, че косата ми капе, ноктите ми се чупят. Ще докладвам за ефекта след няколко седмици.


*
Re: фолиева киселина
« Отговор #39 -: Април 12, 2007, 16:03:37 pm »
Lan, не излючвам фолиевата да е имала благоприятен козметичен ефект, но това с хубавата коса и нокти до голяма степен се дължи и на бременността. Заради хормоните на растежа косата сега почти не капе, става здрава и по-лъскава. След раждането обаче природата компенсира добрината си и настава един косопад, докато се върнеш в изходна позиция. После всичко пак се нормализира. Така че, радвай й се сега, а фолиевата със сигурност няма да навреди :)
Точно така!!! :wink:


ТОЙ - 06.11.2001 ; той - 03.12.2007
*
Re: фолиева киселина
« Отговор #40 -: Април 12, 2007, 18:17:14 pm »
 :DА не, косата ми се оправи още щом започнах да я пия, преди две години и кусур. Пък за бонусите на бременността знам, ама те са отделно :).
« Последна редакция: Април 12, 2007, 18:20:49 pm от Lan »