0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
фОликулите
« -: Юни 12, 2006, 12:10:37 pm »
Момичета,
искам да Ви попитам за размера на фоликула. При всички жени ли е приблизитално еднакъв, може ли да има големи отклонения от нормата и пак да не е киста? Въобще фоликулярната киста само от размера ли се определя?
*

    denis

  • *****
  • 11303
  • Chaos absolute...
Re: фуликулите
« Отговор #1 -: Юни 12, 2006, 15:06:49 pm »
Цитат на: Lan
Момичета,
искам да Ви попитам за размера на фуликула. При всички жени ли е приблизитално еднакъв, може ли да има големи отклонения от нормата и пак да не е киста? Въобще фуликулярната киста само от размера ли се определя?

При всяка жена е различно.
Когато фоликула достигне размери 17-18 мм, яйцеклетката вече е годна за оплождане /'узряла' е/.
Нормално е да се образува 1 Граафов фоликул/доминантен/.
Казва се доминантен фоликул, защото в началото на всеки МЦ започват да се развиват няколко фоликула/примордиални фоликула -, но до пълна зрялост достига само  един , който се нарача доминантен.
Фоликула расте с 1-2 мм на ден.
Готов е за овулация когато достигне размери 18-25 мм.
Преди овулация може да е с размери от 18 до 30 мм.
Някои жени може да овулират при 18мм фоликул, други при 29мм.

Ето едни ориентировъчни размери  на фоликула за 28 дневен МЦ:
на 3 ден от МЦ- водещ фоликул 8мм  / от 4 до 10 мм/
на 11 ден от МЦ - 14-15 мм
на 13 ден от МЦ - 19 мм
/преди овулация може да е 18-30 мм/
Причините фоликула да се превърне в киста, не са свързани с неговите размери.
Други причини на хормонално ниво или свързани с т.н освобождаващ фактор оказват влияние на това дали ще се образува киста или не.
Много са факторите , един от тях е напр. наследственият.

Овулацията е от 12 до 48 час след (+) тест за О.
Виж тук...
МЦ - Ендометриум
*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
фОликулите
« Отговор #2 -: Юни 12, 2006, 19:59:24 pm »
Цитат
на 3 ден от МЦ- водещ фоликул 8мм / от 4 до 10 мм/
на 11 ден от МЦ - 14-15 мм
на 13 ден от МЦ - 19 мм


Това е принципа. Има обаче и изключения. При последната ми фоликуметрия съм едно от тях - овулация между 19 и 23 ден /засечено жълто тяло/ , като на 10 ден яйцето беше едва 8 мм...
Тъй че може да е повече или помалко от "златната среда". Важното е фоликула да расте, да се пука и да има годна за оплождане яйцеклетка в него. Това да не ви е като в рекламата "Размера има значение" :)
фОликулите
« Отговор #3 -: Юни 13, 2006, 12:35:57 pm »
Цитат на: lady_11
... При последната ми фоликуметрия съм едно от тях - овулация между 19 и 23 ден /засечено жълто тяло/ , като на 10 ден яйцето беше едва 8 мм...
...

Малко оф топик, но Лейди, случайно наскоро попаднох на тази статия.
Ето това ме хвърли в тъча:
 развива се доминантен фоликул, но не достига до необходимите размери и се лутеинизира (образувайки жълто тяло), при това - цикълът е редовен, прогестеронът е в норма, но фактически - овулация не настъпва;
Вярвам, че всеки един от тук ще сбъдне мечтата си!

*
фОликулите
« Отговор #4 -: Юни 13, 2006, 12:42:27 pm »
Благодаря за корекцията на модераторите!
Пуст фОликул, ще го науча рано или късно как се пише! :D
*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
фОликулите
« Отговор #5 -: Юни 13, 2006, 18:11:51 pm »
Цитат
Малко оф топик, но Лейди, случайно наскоро попаднох на тази статия.
Ето това ме хвърли в тъча:
 развива се доминантен фоликул, но не достига до необходимите размери и се лутеинизира (образувайки жълто тяло), при това - цикълът е редовен, прогестеронът е в норма, но фактически - овулация не настъпва;


То за тва вече като се е образувал доминантен се следи по-отблизо картинката. Защто ако доминантния намалява и не се пука, тогава се лутенизира и всичко си е нормално.
Док твърди, че съм си имала ову. Щото питах - ама сигурно ли е че е настъпила ову? Нали ме знаете - Тома неверни.
фОликулите
« Отговор #6 -: Юни 14, 2006, 09:57:49 am »
А какъв е периода на лутеинизиране, не е ли възможно между два прегледа в рамките на 2 дни той да се лутеинизира и да се обърка с овулация?
Вярвам, че всеки един от тук ще сбъдне мечтата си!

*

    manhattan

  • *****
  • 1439
  • Друго нe трябва, три думи само: "Добре съм, мамо."
фОликулите
« Отговор #7 -: Юни 14, 2006, 10:04:27 am »
Васи, опитните гинеколози разпознават истинското жълто тяло от лутеинизиралия неспукан фоликул.
фОликулите
« Отговор #8 -: Юни 14, 2006, 11:03:55 am »
Цитат на: manhattan
Васи, опитните гинеколози разпознават истинското жълто тяло от лутеинизиралия неспукан фоликул.

Мерси. Значи надявам се да попадам на опитен, защото вече незнам, започвам да търся под вола теле :?
Вярвам, че всеки един от тук ще сбъдне мечтата си!

Re: фОликулите
« Отговор #9 -: Юли 08, 2016, 20:34:42 pm »
Здравейте!Виждам ,че темата не е активна от доста време,но мисля,че точно тук е мястото да споделя.Цикълът ми е 28дни.Преди3месеца спрях противозачатъчни и от 3месеца пия дуфастон.
Този месец за първи път ходих на фолукуметрия.Но паралелно с нея почнах и тестове за Овулация.
Та,на10ден фоликулът беше14мм,на 12 ден,вече го нямаше.Същоят ден имай силни болки и пробождане   в дясно,там беше и доминиращият.
Мислите ли, че е достигнал достатъчни размери ,за да е излязла годна яйцеклетка?
Към привърженици на ову тестовете.Нямах ярка втора черта на 10,11 ден,а на 12-ти я нямаше изобщо.
*
Re: фОликулите
« Отговор #10 -: Юли 08, 2016, 22:12:29 pm »
На този въпрос ако има кой да отговори, то той ще е ембриолог. Тука само гадаем и споделяме личен опит, което не значи идентичност по качество, спрямо размера като правило. Една репродуктивна докторка беше ми казала "на мен  и 16 милиметров фоликил ми върши работа", но въпросната нито я уважавам, нито й вярвам.
На 23.01.2014 в 10,49 Нора пое първата си глътка въздух.