0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    baracuda

  • *****
  • 5348
  • Най-голямото щастие?Да бъдеш полезен!
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #380 -: Юни 17, 2009, 12:58:15 pm »
     Ехооо,как сте момичета? :D :D :D  Лятно ли е настроението вече? :D :D :D

    

     

      anizi ,новалекса  ,harmony  ,fanta_24  ,Оси , браво!Големи красоти!  :D



 
*

    anizi

  • *****
  • 1806
  • Е вярно е, че сърцето ми заби извън тялото!!!
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #381 -: Юни 17, 2009, 17:46:03 pm »
Гардже снимах ги до Русе на един пак наричан Текето! Страхотни са имам и още снимки-за пръв път виждам цъфнали водни лилии и веднага :photo:.
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #382 -: Юни 18, 2009, 15:40:59 pm »
Новалекса твоето великденче повече ми прилича на коледниче. Моят кактус пък дето го мислех за великденче нещо не прилича на твоят но нищо. Радва ме факта,че мят поне цъфна, пък няма значение приликата!
Ами то цъфтя и по Коледа, и по Великден... Не знам какво му става. Азалията също цъфтя сред зима, сега пак се е заформила.
Искам да попитам някой дали е пресаждал Кливия? Моята е мъничка, но има три издънки вече и май им е тясно. Гозманията също си има "бебе". :wink:
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #383 -: Юни 18, 2009, 23:00:32 pm »
Аз съм пресявала кливия. Малките ги разделих и ги посях отделно.
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #384 -: Юни 18, 2009, 23:42:01 pm »
Кливията е луковични растение и като всички такива има слабо развите коренова система, за това се присажда тогава когато корените са обвили напълно почвата или са излвзли от отворите на саксията. за да продължи да цъфти новата саксия трябва да е не по-голяма от 2 см в диаметър от предишната, иначе растенията не цъфтят докато не развият достатъчно голяма коренова система, че да оползотворят предоставената им хранителна площ. при присаждането илзедлите малки растения " детки" се отделят и се засаждат отделно. Успех.


благодаря Ви д-р Александров
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #385 -: Юни 19, 2009, 00:14:12 am »
Не знам за каква кливия говориш, обаче моята не е луковична, има богата коренова система и напълва бързо саксията. Да не говорим за различни цветя?

« Последна редакция: Юни 19, 2009, 00:23:41 am от Osiana »
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #386 -: Юни 19, 2009, 00:20:57 am »

Ruffle's Dream


Meintower


Deutsche Welle
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #387 -: Юни 19, 2009, 00:37:01 am »
Не знам за каква кливия говориш, обаче моята не е луковична, има богата коренова система и напълва бързо саксията. Да не говорим за различни цветя?
кливията е от сем. Amarillidaseae, и всички растения от това сем. са луковични, по по старите систематики даже ги отнасят към сем. Лукови Aliaseae. видът отглеждан като декоративни саксийно растение е Clivia miniata и се отнася към същото сем. не занм как не е луловично.


благодаря Ви д-р Александров
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #388 -: Юни 19, 2009, 00:44:28 am »
Знам че е от сем.Amarillidaseae, аз съм я пресявала два пъти, но луковица така и не видях. Има големи, дебели корени. Може моята да е нещо ненормална. 8O :lol:

ПП. Ето една статия за кливията, там също пише, че корените са едри и дебели. Не прочетох нищо за луковица. http://www.gradinata.bg/index.php?plant=516
« Последна редакция: Юни 19, 2009, 00:56:02 am от Osiana »
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #389 -: Юни 19, 2009, 01:04:02 am »
Оси, и аз чакам същия цвят, но уви, явно ще почакам още доста време. Моята също е с дебели корени, отдолу са се заплели под саксията :?
А да ви се похваля каква я надробих с жълтата кала, която пусках миналата година. Свеки реши да я пресади и ... се счупи грудката 8) Понеже беше доста голяма я оставих в една саксия и тази пролет изкара! Сега се развива доста бързо. Ще я снимам и ще ви я покажа. :wink:
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #390 -: Юни 19, 2009, 01:10:32 am »
Кливия


През септември 1815 година е открита за първи път Кливията в Южна Африка от естествоизпитателя Уилям Бърчел. През 1828 г. ботаника Джон Ландли, описва растенията внесени в Англия, като Clivia nobilis, в чест на Лейди Шарлот Флорентин Клайв - Дукеса на Нортъмбърленд.


Кливията принадлежи към семейство Кокичеви (Amaryllidaceae; Haemantheae).

До наши дни има пет описани вида Кливия именовани съответно C. nobilis, C. miniata, C. gardenii, C. caulescens и C. mirabilis. Друга специфична форма позната като "блатна Кливия" е открита в южен КваЗулу-Натал (Южна Африка).

Кливията (Clivia) е между особено обичаните представители на сем. Амарилисови. Малкият род, към който принадлежи, има само 5 вида, които идват от Южна Африка. Това са тревисти растения с едро късо коренище и дебели месести корени. От коренището излизат двустранно разположени плътни лентовидни листа с тъмнозелен цвят. През всеки вегетационен период се образуват по 4-5 нови листа, които изтрайват по няколко години.


Най-често се отглежда видът Clivia miniata – цинобърната кливия. През пролетта се появява висок и плосък цветонос, увенчан от 10-12 изправени цвята, подобни на тези на хипеаструма, но по-дребни. Обикновено са оцветени в оранжево, но има и форми с жълти, кремави и червени багри. Цветовете се отварят последоветелно един след друг, затова цъфтежният период е дълъг. Ако опрашим изкуствено цветовете, след 9-10 месеца ще имаме узрели плодове – ярки и красиви, оранжево-червени на цвят.За да цъфтят, кливиите се нуждаят от период на покой. Той започва през септември и за младите растения трае 2 месеца, а за по-възрастните – по-дълго. През септември поливането се преустановява и цветето се настанява на светло място с температура около 10 градуса. Ако листата започнат да повяхват, се полива съвсем оскъдно. След като почивката приключи, започва внимателното поливане, за да не загният корените. Щом се появят новите листа, във водата се прибавят разтворими торове, за да набере растението сили и да цъфне.

Отглеждане:

Да се отглежда Кливия не е трудно, ако се спазват някой основни правила свързани с почвата, поливането, торенето, светлината, температурата, както и болестите и вредителите по тях.

По време на вегетационния период подходяща температура е между 15-20 С. А през лятото е добре да се изнася на открито на сянка. От ноември до януари има нужда от почивка, т.е. почти не се полива. През есента и зимата листата се забърсват с влажна кърпа.

Ако оставите корените и почвата на растението да засъхне, ръбовете на листата ще станат кафяви. Трябва да поливате кливията с филтрирана вода, като задължително внимавате водата да не застоява в подложката.

Кливиите тежко понасят пресаждането. Техните корени са сочни, месести и служат като резервоар на хранителни вещества  и вода. При изваждането от саксията може да се счупят и, особено при обилно поливане, да загният.

Но все пак, минат ли 2-3 години, саксията отеснява – цялата се изпълва от новообразувалите се детки и техните корени. Тогава се налага пресаждане. Кливията внимателно се изважда от саксията и се отделят детките. След това се засажда в нова почва, като саксията се дренира добре. Първите 3-4 дни не се полива, за да завяхнат евентуалните рани по корените. Постепенно водата се увеличава, докато започнем да поливаме обилно, но между две поливки се изчаква почвата добре да просъхне. Пресаждането става след като растението прецъфти и срокът зависи от индивидуалните условия на отглеждане.

Обича да е на светло до полусенчесто място. Подходящо е за отглеждане на източен или западен прозорец. Кливията не обича да бъде премествана и винаги трябва да е обърната към светлината от една и съща страна, защото в противен случай няма да цъфти.

Размножаване:
За да я размножите, разделете с остър нож добре развитите, достигнали поне 20 см височина странични издънки с по 4-5 листа от майчиното растение. Страничните издънки трябва да имат собствени корени. Най-благоприятният момент е пролетта.
В случай, че не цъфти (ако не е спазен двумесечния покой) го покрийте с полиетилен и поливайте с топла вода.

Съвети:

1. Кливиите не обичат да бъдат садени в пръст. Техните корени не са създадени да живеят в пръст, за това често изгниват, като остават само някой повърхностни корени живи. Растенията оцеляват, но цъфтят вяло.
2. Корените на Кливиите изискват наличието на много кислород около тях. Те мразят да са мокри, да има задържане на вода. Тежките глинести почви са лоши за тяхното отглеждане.
3. Високите саксии се оттичат по-добре от ниските. Височината на саксията определя нейната способност да пропуска водата, ако почвата е достатъчно пореста.
4. За да се оттича водата се изисква физическа връзка между дъното на саксията и почвата. Ако саксията е във въздуха и към нея има прикрепена плътно чинийка, ще се получи подгизнал пласт почва. Субстрата ще действа като попивателна гъба, която ще изсмуква водата и няма да я оставя да се оттече свободно. Така че не слагайте дренажен материал на дъното на саксията, а сложете растението върху тавичка с пясък или материал който поема водата.
5. Когато смесваме субстрати с различен размер на частиците, резултата се нарича матрица. Получава се така, че малките частици запълват порите които се получават между големите частици и така се създава плътна смес. Това е тайната на бетона - частиците на пясъка запълват местенцата между чакъла и цимента, и ги втвърдява по техните места. Пропускливостта на обикновения пясък и обикновения чакъл е висока, но когато се смесят в правилната пропорция, пропускливостта им рязко спада. Така че принципно когато смесваме частици с различен размер за получаването на субстрат, намаляваме количеството кислород в почвата и нейните дренажни свойства. Ако добавим пясък към субстрат съставен от дървени кори, го правим по-тежък, с по-малко кислород и по-слабо пропусклив. Помнете, че Кливиите са СИЛНО зависими от високото ниво на кислород в почвата.
6. Пясъка не е еднакъв. Зависи от какви скали произхожда - кварцит, гранит и т.н. По принцип кварцовия пясък е най-добрия, защото притежава точните физически и химически свойства. Това което трябва да се избягва при използването на речен пясък, е пясъка произхождащ от разрушени гранитни скали. Този вид пясък има много фини частици, които задръстват субстрата и когато е взет направо от реката, често носи зарази и нематоди. Какъвто и пясък да използвате, важно е да пресеете фините частици.
7. Това което всеки търси в един перфектен субстрат за отглеждане е:
* физически и химически стабилен субстрат (не бива да се разлага или да се разпада);
* добра способност за задържане на вода;
* добро съдържание на кислород, оттук и добра дренажна способност (запълнена с въздух шупливост);
* добра способност за абсорбиране на торове и предаването им на растението.

Характеристика на почвата:

Кливиите не обичат да са подгизнали, така че е необходима добра пропускливост. Трябва да се използва песъчлива или глинесто-песъчлива почва. По-важното за добрата пропускливост е почвата да е пореста. Адекватен компост с натрошени кори ще осигури това. Стойността на pH трябва да е от 5,5 до 6,5, това приближава до условията които предоставя листовката в естествената им среда.


Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #391 -: Юни 19, 2009, 14:18:04 pm »
Ози, страхотна кливия имаш. Благородно завиждам.На мен ми подариха миналата година и очаквах тази пролет да цъфне, ама не стана. Ти как я гледаш, дай повече информация за поливане, торене и каквото се сетиш.  С тези три цъфтела страшно съм впечатлена.
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #392 -: Юни 19, 2009, 17:06:22 pm »
Благодаря за изчерпателната информация, Оси. Издънките са със същите размери и брой листа, значи са готови за самостоятелен живот.
Ето оцелялата кала на какво прилича

И две мушката
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #393 -: Юни 20, 2009, 20:47:14 pm »

Ruffle's Passion


Ruffle's Passion


Exotic


Снимката на кливията я вземах от нета. Не е моя. Но моята също цъфти, тази година не е цъфтяла обаче. Не е толкова голяма. В една от статиите за кливията в другата тема съм писала и съвет от мен.
По принцип я поливам много по малко веднъж седмично. През зимата я държа почти суха. Не я местя. Сложила съм я на полусянка, без директно слънце. До сега съм я пресавяла два пъти, като втория път отделих 4 детки и ги посях отделно. Двете подарих, другите две са при мен и се развиват добре. Почвата не трябва да задържа вода. Това е което се сещам сега.
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #394 -: Юни 22, 2009, 13:37:13 pm »
Най-новата ми теменужkа вече и на снимка:
Обожавам теменужки.  :D 
[/size]



« Последна редакция: Юни 22, 2009, 13:40:58 pm от fanta_24 »
*

    baracuda

  • *****
  • 5348
  • Най-голямото щастие?Да бъдеш полезен!
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #395 -: Юни 23, 2009, 17:00:33 pm »
           :D :D :D  Ето, това жълто чаках!  :sunshine: :sunshine: :sunshine:
  

   


 

*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #396 -: Юни 23, 2009, 20:11:11 pm »

Marietta


Mamy Blue


Greensleeves




Clematis
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #397 -: Юни 25, 2009, 23:12:06 pm »
И още снимки от мен:




Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*

    denisa

  • *****
  • 2681
  • Човек предполага, Господ разполага!
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #398 -: Юни 26, 2009, 00:14:15 am »
Здравейте момичета,страхотни градини имате.Аз имам един въпрос ако някой знае как се казва това цвете и някакво инфо за него ще ви съм много благодарна.Даде ми го една комшийка ама незнаела нищо за отглеждането му.


*
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #399 -: Юни 26, 2009, 10:17:37 am »