0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Болничен и майчинство
« Отговор #100 -: Септември 07, 2010, 22:20:50 pm »
един въпрос и от мен. Излизам на 23.10. в 45 дневния болничен. Интересувам се изчислението на обезщетението ще включва ли и месец октомври или се смятат 12 пълни месеци т.е от септември 2010 до септември 2009?

Смятат се 12 пълни месеца. от октомври 2009 до септември 2010 вкл.

Бъдете добри и не губете кураж! :)
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #101 -: Септември 07, 2010, 23:31:42 pm »
един въпрос и от мен. Излизам на 23.10. в 45 дневния болничен. Интересувам се изчислението на обезщетението ще включва ли и месец октомври или се смятат 12 пълни месеци т.е от септември 2010 до септември 2009?

Базата върху която ще ти се изчисли болничния е от септември 2010 до октомври 2009.


А ако от началото на бременността си в болнични? Те как се смятат?
Или се връщат месеците, в които си работил, а тези с болничният не се броят ли? Нищо не разбирам. :oops:


Ако си се осигурявал на 1000 лв. минимум 6 месеца ( за болнични се гледат 6 месеца назад ) НОИ ти изплаща болнични - 80% от заплатата ( ако не бъркам ). Тоест ще взимаш 800 лв. през мецесите , в които си в болнични. В същото време, те осигуряват на въпросните 800 лв. Излизайки в майчинство вече се гледат последните 12 месеца, от които 4 месеца ти си била осигуряване на 1000 лв. ( 4000 ) , а останалите 8 на 800 лв. ( 6400 ). Общо 10400 : 12 = 866 лв. Като финал, 12 месеца ще взимаш 90% от 866 лв.

Така знам ! Може да не е така.
80% от заплатата, но не повече от нетното, тоест изчислява се 80% от среднодневното брутно възнаграждение за съответния период(6 месеца предхождащи месеца, в който е настъпило заболяването) и среднодневното нетно за същия период и се взима по-малкото. А в случая когато в този период има болнични, то се взима дохода върху който е изчислен обезщетението.

*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #102 -: Септември 08, 2010, 09:02:50 am »
Благодаря момичета! Явно счетоводителя при който ходя ОТНОВО не е в час! МН се дразня на такива неща. Тъй като сe самоосигурявам, идеята ми е, че след като м. октомври няма да ми се смята мога да ползвам в началото и десетина дни болничен и така поне да не внасям за октомври, че мн ме товарят вече тия осигуровки  :(
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #103 -: Септември 08, 2010, 14:50:06 pm »
Здравейте,
Имам следният въпрос: Детето навърши годинка на 09.07.2010г. До тогава ми е платен болничния. Не съм се върнала на работа. Предала съм в счетоводството всички необходими документи за това. В началото на месец август ми беше последният превод. Кога следва да имам пак превод - вече на 240лв? Мина повече от месец откакто не са ми плащали нищо. Благодаря предварително!
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #104 -: Септември 08, 2010, 15:12:10 pm »
Здравейте,
Имам следният въпрос: Детето навърши годинка на 09.07.2010г. До тогава ми е платен болничния. Не съм се върнала на работа. Предала съм в счетоводството всички необходими документи за това. В началото на месец август ми беше последният превод. Кога следва да имам пак превод - вече на 240лв? Мина повече от месец откакто не са ми плащали нищо. Благодаря предварително!

Парите за м.август ще ги получиш през м.септември, за разлика от плащанията до годинката, тези за отпуска за отглеждане на дете до 2г. се изплащат втората половина на месеца. На мен най рано са ми ги превеждали на 17-18 число обикновено е около 20-то. Пари се превеждат пак само вторник и четвъртък, очаквай на 21-и или 23-и септември.

Тези за юли би трябвало да са ти ги превели към 20-ти август, но явно не са ти внесени документите на време. Очаквай ги и тях септември  :?


*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #105 -: Септември 08, 2010, 16:31:06 pm »
Малина, много ти благодаря! А как мога да разбера дали изобщо са ми внесени документите вече (имам опасения, че не са)? На място в НОИ за справка ли?
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #106 -: Септември 08, 2010, 16:47:38 pm »
Момичета, тези от вас, които получават детски, интересува ме, превели ли са ви детските за м. юли.
Трябваше да ги преведат в последните дни на август, но все още няма нищо.
Ако някой се включи и ми каже, че си е получил детските за юли, ще ходя в Социалните да питам какво става с моите.

На всичко отгоре и работодателят ми е в някакво страшно затруднение и не внася редовно осигуровки и документи и този месец вместо 240 ми преведоха 44лв. :x Сега трябва да ми внесат декларацията, защото последният ми болничен изтече, но щели да ми я внесат в края на септември! :x

Бъдете добри и не губете кураж! :)
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #107 -: Септември 08, 2010, 18:11:27 pm »
http://www.nssi.bg/content/spravki/index.html

тук проверяваш, трябва да имаш ПИК, ако нямаш трябва да попълниш заявление да ти издадат
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #108 -: Септември 08, 2010, 18:33:26 pm »
Малина, много ти благодаря! А как мога да разбера дали изобщо са ми внесени документите вече (имам опасения, че не са)? На място в НОИ за справка ли?

Мини, малко ме е изпреварила, аз си имам ПИК не съм си вадила. Преди време получавах писма за внесените осигуровки един път годишно, и мисля 2004 или 2005 беше последното писмо в което беше посочен този ПИК. Ако не си ги пазиш, трябва да отидеш до НОИ лично.
иначе ето тук се проверява:
за изплатени обезщетения https://benefits.nssi.bg/EGN/First.aspx
за внесени осигуровки https://socialsecurity.nssi.bg/
Справка за приети документи, изчислени и/или изплатени обезщетения и помощи от ДОО
https://benefits.nssi.bg/detailedegn/ReportBolnForEGN1.asp


Re: Болничен и майчинство
« Отговор #109 -: Септември 08, 2010, 19:32:07 pm »
Благодаря ви, но не става въпрос за това. Аз болничните си ги проверявам. Както казах, те са ми 240лв. Имам си въпросния ПИК.

Питах за детските, които се изплащат не от НОИ, а от Социално подпомагане.
Затова питам тези, които ги получават, дали са им ги превели. Чакам си юлските детски.

Бъдете добри и не губете кураж! :)
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #110 -: Септември 08, 2010, 19:37:22 pm »
а пък ние отговаряхме на Мириам
кокиче, аз съм богата, с цели 17 лева надвишавам прага за детски и не получавам такива :)
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #111 -: Септември 08, 2010, 19:41:59 pm »
а пък ние отговаряхме на Мириам
кокиче, аз съм богата, с цели 17 лева надвишавам прага за детски и не получавам такива :)



 :lol: :lol: Че да бяхте написали на кого отговаряте. :wink:
Никой ли не взема детски? :?

Бъдете добри и не губете кураж! :)
*

    baracuda

  • *****
  • 5348
  • Най-голямото щастие?Да бъдеш полезен!
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #112 -: Септември 08, 2010, 21:12:12 pm »
Синьо кокиче ,детските за юли на Митака му ги преведоха на 30-ти август.
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #113 -: Септември 08, 2010, 21:33:18 pm »
Баракудка,
благодаря ти :). Обикновено и при мен е така - на 30-то число си получавам детските за предходния месец. Но този път - няма никой.
Утре ще се вдигна до там да питам какво става.

Бъдете добри и не губете кураж! :)
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #114 -: Септември 08, 2010, 23:44:57 pm »
И аз да се включа по въпроса за детските надбавки- и на мен ми ги преведоха на 30 или 31.08 в един от двата дни.
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #115 -: Септември 09, 2010, 16:22:53 pm »
Много ви благодаря! Явно е, че проблемът е в счетоводството както обикновено. Вече нямам нерви, но както и да е. Благодаря, че ми спестихте едно ходене до НОИ! :)
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #116 -: Април 08, 2011, 11:46:37 am »
Момичета четох, четох и пак нещо не разбрах, та ще питам?
Работя втора категория на труд, във вредни условия и по тази причина съм в болнични още от пункцията( 30 дни), след това пуснах платена отпуска 20 дни, но влязох в болница( демек съм ползвала само 10 дни платена отпуска) и оттогава съм в болнични. Въпроса ми е, платената отпуска прекъсва ли болничните от 180 дни или трябва да се иде задължително на работа за няколко дни , за да може да се ползват повече от 180.
url=http://lilypie.com][/url]
[/url
*

    baracuda

  • *****
  • 5348
  • Най-голямото щастие?Да бъдеш полезен!
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #117 -: Април 08, 2011, 15:16:17 pm »
   :oops: И аз да попитам, че се обърках от много четене...,ако може някой да ми обясни по-просто.След навършване на 2 годинки на детето ми,трябва да се върна на работа.До тук нищо ново, но ще имам нужда от поне 1-2 месеца за адаптация,по скоро детето да свикне без мен.Какви отпуски ми се полагат и как да постъпя най-добре? Ще съм благодарна на всички съвети. :D
*

    ultra

  • Анна Зашева
  • *
  • 7291
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #118 -: Април 08, 2011, 15:37:48 pm »
По време на майчинството имаш натрупани около 40 дена отпуска за двете години. Вземи си тях, аз така направих, докато Симеон се адаптира в детската градина.


“Experience is the name every one gives to their mistakes.” Oscar Wilde
*

    baracuda

  • *****
  • 5348
  • Най-голямото щастие?Да бъдеш полезен!
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #119 -: Април 08, 2011, 18:09:33 pm »
По време на майчинството имаш натрупани около 40 дена отпуска за двете години. Вземи си тях, аз така направих, докато Симеон се адаптира в детската градина.

  Така ли? А,възможно ли е да са ми ги превели (изплатили) от службата...че имах някакви преводи,които не ги схванах от къде са...или са някакви приравнявания на болничните.Ще питам в счетоводството.Тези,приблизително 40 дни,платена отпуска ли са? :oops: