0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #400 -: Май 14, 2012, 17:04:32 pm »
Обезщетението се изчислява за ден и се умножава по броя на работните дни за месеца (ако ви се пада 40лв на ден и месеца има 20 раб.дни - взимате 800лв, ако са 22 - взимате 880лв). А се изчислява като се събере брутния доход за периода назад и се раздели на работните дни, за които е изплатен този доход. Така се получава среднодневен доход за база. След това се взимат 80 или 90% - в зависимост от вида на болничния и тази сума не трябва да надхвърля среднодневното нетно възнаграждение, изчислено пак по същия начин. За дните в болничен, които са в периода за изчисление, се взима базата на която са изчислени те.
При мен се получи дори по-добре, защото в базата за болничните ми от 4тия месец влизаха и коледните, след това тази сума влезе и в изчисляването на майчинството. Ако са ви били постоянни доходите за периода назад, няма да имате разлика.
« Последна редакция: Май 14, 2012, 17:13:06 pm от mimi26 »
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #401 -: Май 14, 2012, 17:10:29 pm »
Mimi, комплименти :) Много добре го обясни :) Точно така се изчислява....


*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #402 -: Май 14, 2012, 17:11:32 pm »
Да ДжиДжи никой не спори относно брутното и нетното възтаграждение. Взема се предвид нетното ако то е по - ниско. Тук става въпрос дали ще се намали размера на обезщетението за майчинство ако се вземат болнични. И пак ще копирам ал.з 3) (Изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г.) За дните, включени в периода по ал. 1, през които лицето е получавало парично обезщетение от общественото осигуряване за временна неработоспособност или за бременност и раждане, се взема предвид доходът, от който е определено паричното обезщетение.
http://www.odit.info/?s=6&i=184170&f=3
това е един линк към един друг форум. Малко стара тема, но само месеците за изчисляване назад са променени.
А вече кой както си прецени.


Re: Болничен и майчинство
« Отговор #403 -: Май 14, 2012, 18:45:10 pm »
Да точно така е. И аз си сметнах ,че има месеци в които ще получавам даже повече от това което съм получавала като заплата.Но всеки сам преценява дали ще работи или не според начина по който се чувства.Моето състояние не позволява да работя и се радвам ,че това няма да ме ощети.
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #404 -: Май 15, 2012, 16:14:15 pm »
Здравейте, прочетох доста от това, което е изписано в тази тема, някои неща се разминават и малко се пообърках. Аз сама и без това не мога да си изчисля колко майчинство ще взимам , защото през последните 24 месеца имам 4 в бюрото по труда и след това вече постояннен трудов договор, но сам имала болнични и то по 1-2 месеца и това ме обърква и не мога да си попълня таблицата с примерния калкулатор.
Въпроса ми е, понеже аз започнах да взимам болнични към 2 месец и половина на бременността и ако мога ще взимам докрая, понеже няма как да работя, та тези месеци преди термина, в които съм в болничен и получавам обещетения от НОИ, за тях при изчисление на майчинството след това, как ще ги взимат, на минимален доход или на база брутното ми възнаграждение.
Ох, дано сте ме разбрали, че и аз се обърках
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #405 -: Май 15, 2012, 17:05:35 pm »
Аз също съм счетоводител и препрочетох няколко пъти нормативната уредба за изчисляване на болничните за бременност и раждане и там ясно е написано ,че за база за изчисляване на болничния се използва сбора от осигурителните доходи на лицето,а за периодите ,когато лицето е било в болничен - базата от която е изчислен болничния.Консултирах се също и с главния ни счетоводител-все пак може да пропускам нещо и тя потвърди ,че няма значение дали съм на работа или в болнични.Карам много тежко начало на бременността си и дори и да искам не бих могла да работя дори и половин ден.Очаквам близнаци и особено ме касае какво ще получавам след като се появят.
Здравей, mimata_79,
браво за близнаците, аз също очаквам такива и съм в началото. От този месец почнах да взимам болничен и моята счетоводителка ми каза, че не е добре да съм в болничен, тъй като тези месеци, в които съм в болничен след това ще ги ползват при изчислението на маичинството като месеци с минимален осиг.доход, а не дохода, на който ме осигуряват в месеците без болничен.Това ми звучи малко нелепо и странно.
Аз и без друго на работа не мога да ходя, така че болнични ще взимам, ако мога, но ще ти представлява ли трудност да ми помогнеш на личния ориентировъчно какво майчинство ще взимам.
Благодаря!!!
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #406 -: Май 15, 2012, 17:56:17 pm »



 и моята счетоводителка ми каза, че не е добре да съм в болничен, тъй като тези месеци, в които съм в болничен след това ще ги ползват при изчислението на маичинството като месеци с минимален осиг.доход,

Изумяват ме тези колеги, къде ги четат тия работи  :ask:


Re: Болничен и майчинство
« Отговор #407 -: Май 16, 2012, 08:38:30 am »
и моята счетоводителка ми каза, че не е добре да съм в болничен, тъй като тези месеци, в които съм в болничен след това ще ги ползват при изчислението на маичинството като месеци с минимален осиг.доход,
Изумяват ме тези колеги, къде ги четат тия работи  :ask:
В интерес на истината, на мен 2 счетоводители ми го казаха това. А тук прочетох друго... :? леко се обърках  :lol:
*

    elma

  • *****
  • 1289
  • Само преживяното е истински разбрано
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #408 -: Май 16, 2012, 09:19:55 am »
Аз не мога да кажа как точно се изчислява и какво точно се взима, но...от 8г.с. първата бременност излязох болнични до края (не ми стигнаха даже 180-те дни и се наложи да използвам 6-7 дни отпуск преди 45-те дни). Болничните за 180-те дни ми бяха малко по-ниски от заплатата, а майчинството даже по-високо. Единственото, което знам е, че не трябва да има работен ден до майчинството, защото тогава наистина май се взимат като база за изчисляване и  болничните.
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #409 -: Май 17, 2012, 22:52:36 pm »
Аз бях болничен от 16г.с. до раждането. При мен важно беше да не прекъсвам болничния, защото се опитвах да си докарам що- годе добро обезщетение, понеже до преди пременността се осигурявах на минимума. Поне така ми го обясниха.

Искам да ви питам друго. Как да се свържа с проклетите служители в НОИ. На централата винаги е заето. На посочените стационарни тел... ако случайно не е заето никой не вдига. Трябва да ми преизчислят болничните и майчинските,във връзка с промяна в деклариране на доходите, ама.... то вярно давността е 3 год., но току- виж са изтекли... Не мога да се помъкна с децата на място за да ми се обърне внимание. ...
[size=8 pt]П.П.
А после, ако са ми внесли повече пари ще ме търсят, ама... [/size]
[/color]
"Истински приятел е не онзи, който е до теб, когато си на дъното, а онзи, който е до теб, когато се мъчиш да изплуваш."

[
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #410 -: Май 17, 2012, 22:58:47 pm »
Работих само 2 дни след като разбрах, че съм бременна. Излязох веднага след това в болничен. Лежах 7 месеца. Имах прекъсване на болничния за по няколко дни, като пусках платен отпуск. Не съм имала проблем с майчинството, даже се изненадах колко пари ми дадоха.

Кърмих близнаците си 1 год и 2 месеца!!!
За моите две ангелчета родени в 25 г.с.
9.09-11.09.2008
9.09-20.02.2009

Една година без мама...
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #411 -: Май 17, 2012, 23:58:15 pm »
Аз бях болничен от 16г.с. до раждането. При мен важно беше да не прекъсвам болничния, защото се опитвах да си докарам що- годе добро обезщетение, понеже до преди пременността се осигурявах на минимума. Поне така ми го обясниха.

Искам да ви питам друго. Как да се свържа с проклетите служители в НОИ. На централата винаги е заето. На посочените стационарни тел... ако случайно не е заето никой не вдига. Трябва да ми преизчислят болничните и майчинските,във връзка с промяна в деклариране на доходите, ама.... то вярно давността е 3 год., но току- виж са изтекли... Не мога да се помъкна с децата на място за да ми се обърне внимание. ...
[size=8 pt]П.П.
А после, ако са ми внесли повече пари ще ме търсят, ама... [/size]
[/color]


Напиши една жалба до Директора на СУСО(СВОБОДЕН ТЕКСТ)Обясни си случая и изпрати някой да я подаде в деловодството на НОИ,с входящ номер.Ако няма кой да я занесе,прати я по пощата с обратна разписка,като на получател на разписката и плика упоменаваш,че искаш преизчисляване на болничен.Срока е 30 календарни дни от получаването.После вече можеш да атакуваш телефоните...
« Последна редакция: Май 18, 2012, 00:01:52 am от kisela_2000 »


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #412 -: Май 22, 2012, 08:48:56 am »
Момичета, благодаря ви за съветите! Оказахте се прави - да, вземането на болничен по време на бременност не оказва влияние върху размера на полагаемия майченски. Говорих надълго и широко с колега от ЧР и той подтвърди вашите думи. Ако не бяха проклетите кредити въобще ямаше да се съобразявам  :( Пуснах си полагаемата отпуска и след това вземам си облничния и в къщи  :lol: Благодаря ви още веднъж!
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #413 -: Май 23, 2012, 15:04:45 pm »
Изчетох всички постове по темата и се замислих над следното. Ако при определяне на майчинството се взима предвид брутното възнаграждение без значение дали си бил в болнични или не, тогава ако в момента забременея отново как ще ми се изчисли следващото майчинство?!
Следвайки вашата логика би трябвало предвид да се вземе сумата върху която в момента ми се изплаща майчинството, нали?! Значи далавера е да забремения пак веднага  :D
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #414 -: Май 23, 2012, 15:07:53 pm »
 :lol: даже май си закъсняла ... действай  :wink:

Дааа...мисля, че е точно така...но аз пък се питам ако жената забременее веднага след изтичане на първата година и започне да получава онези 240 лв...тогава как се смята новия майчински  :?
Благодарим Ви д-р Александров, д-р Кисьов, д-р Ковачев, Малена и Ани - МЦАР Варна.


*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #415 -: Май 23, 2012, 15:09:32 pm »
Да, Къди, така е. Но ако си на 240лв мисля че се взима мин.заплата за база за тези месеци.
*

    elma

  • *****
  • 1289
  • Само преживяното е истински разбрано
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #416 -: Май 23, 2012, 15:18:23 pm »
Доколкото знам, когато разликата на децата е под 2 години, майчинството за второто е колкото е било и за първото дете.
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #417 -: Май 23, 2012, 15:29:50 pm »
(2)  При придобиване право на парично обезщетение при бременност и раждане през периода на изплащане на парично обезщетение за бременност и раждане или за отглеждане на дете обезщетението е в размера, определен по ал. 1 за предходното дете, ако това е по-благоприятно за лицето.

Изводът е, че за майката ще е по-благоприятно да се върне на работа,ако ще бъде осигурявана на по-висока заплата от тази, на която са я осигурявали преди излизането в майчинство за първото дете. Ако няма да я осигуряват на по-висока заплата, няма смисъл да се връща на работа.Базата за изчисляване на обезщетението ще бъде същата като при първото дете, защото вероятно е по-викока от минималната работна заплата за страната и при всички случай ще е по-благоприятна за лицето!:-) Освен това за периода на застъпване на двете обезщетения - за бременност и раждане на второ дете и на отглеждане на дете до 2 год за първото, ще има право и на 50% от обезщетението за отглеждане на дете.


Re: Болничен и майчинство
« Отговор #418 -: Май 23, 2012, 15:49:03 pm »
замислих се  :D
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #419 -: Май 23, 2012, 15:58:35 pm »
замислих се  :D
Според теб защо "Сестрите" са по професия "родилка" - за да вземат помощи  :lol: :lol: :lol: