0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Болничен и майчинство
« Отговор #260 -: Декември 21, 2011, 07:46:12 am »
Е, приеха ли новите промени за 24 месеца назад и 18 за болничен? Много лошо за мен... И сега как ще стане с моя случай, при положение, че от 1.01.2012 аз назад нямам 18 месеца трудов стаж? Няма да вземам пари за болничен ли? И без това досега вземах 70%, че съм нямала 3 години трудов стаж ...

Трябва да раждаме на по 30 и повече, че да имаме необходимия стаж или докато съм студентка да работя. Някои закони са направени в ущърб на младите майки.
« Последна редакция: Декември 21, 2011, 07:48:48 am от anichka.bs »
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #261 -: Декември 21, 2011, 08:49:12 am »
Приеха ги и ги публикуваха в ДВ. Ти какъв стаж имаш въобще?
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #262 -: Декември 21, 2011, 14:37:17 pm »
от 1.08.2010г се водя на трудов договор, до момента непрекъснат, като от 1.09.2011 съм в болничен, защото карам трудна бременност.
« Последна редакция: Декември 21, 2011, 14:40:40 pm от anichka.bs »
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #263 -: Декември 21, 2011, 16:47:58 pm »
Щом имаш 12 месеца осиг.стаж и си в осигуряване към датата на болничния си имаш право. Тези 24 месеца са база за изчисляване на обезщетението. Ако в периода на 24 месеца назад имаш месец без осиг.доход се взема мин. заплата за към този момент и така се изчислява базата за 1 ден в обезщетение. Тъй като стана дълго и объкано ще кажа- имаш право ва обезщетение при БР, но ще ти падне сумата. Дано си ме разбала. :D
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #264 -: Декември 21, 2011, 20:54:33 pm »
Благодаря :) Зарадва ме много, че след Нова година ще вземам болничен, че дори и малка сумата пак не е излишна.
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #265 -: Декември 22, 2011, 15:49:15 pm »
Здравейте!
Не искам да създавам нова тема, за това си позволявам да напиша въпроса си тук..
Подадох си документите за детски надбавки месец октомври за първи път. Към момента в сметката си имам 35 лв. Не трябваше ли първия превод да включва и месеца в който подаваш документите? Или това е сумата за октомври, а ноемврийските още не са преведени?


Re: Болничен и майчинство
« Отговор #266 -: Декември 22, 2011, 23:06:49 pm »
Здравейте!
Не искам да създавам нова тема, за това си позволявам да напиша въпроса си тук..
Подадох си документите за детски надбавки месец октомври за първи път. Към момента в сметката си имам 35 лв. Не трябваше ли първия превод да включва и месеца в който подаваш документите? Или това е сумата за октомври, а ноемврийските още не са преведени?


Парите за месеца(октомври)ги превеждат да края на месец ноември.За ноември трябва да очакваш тези дни преди Нова година.Така вървят плащанията от социалните.Лека вечер.


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #267 -: Декември 23, 2011, 00:24:14 am »
Благодаря!


Re: Болничен и майчинство
« Отговор #268 -: Януари 04, 2012, 11:07:46 am »
Здравейте, не знам дали в тази тема ще можете да ми отговорите, но смятам да задам въпроса си относно майчинството.
В момента съм бременна в 4 мес. и си ходя на работа,имам постоянен трудов договор. Но до колкото подразбирам има вероятност да обявят фирмата в която работа в несъстоятелност. В такъв случай как трябва да се постъпи за да мога да получавам майчинство?
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #269 -: Януари 04, 2012, 21:27:15 pm »
Здравейте, не знам дали в тази тема ще можете да ми отговорите, но смятам да задам въпроса си относно майчинството.
В момента съм бременна в 4 мес. и си ходя на работа,имам постоянен трудов договор. Но до колкото подразбирам има вероятност да обявят фирмата в която работа в несъстоятелност. В такъв случай как трябва да се постъпи за да мога да получавам майчинство?


Аз бих те посъветвала да говориш със счетоводителката ви.
[/url]
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #270 -: Януари 05, 2012, 00:17:39 am »
Aко обявят фалит на фирмата,моментално отиваш на борсата.От там ще ти плащат 60%от брутната заплата,която си взимала през последната година(поне така беше до края на 2011г,не знам за промени).Периода за който ще получаваш обещетение от борсата се определя от общия ти трудов стаж през целият ти живот.
От трудовата борса ще те осигуряват и мисля от там трябва да ти подготвят документите за майчинството...А то се изплаща от НОЙ,болничните също.


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #271 -: Януари 05, 2012, 10:47:17 am »
Ниямаш право на болнични, ако при излизането ти 45 дни преди раждане не си на трудов договор. След като минеш един ден от първия болничен могат да те съкратят, уволнят и т.н. но ти ще си получаваш обезщетението 410 дни.
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #272 -: Януари 05, 2012, 13:11:57 pm »
Благодаря за съветите :) Ще проуча по-обстойно нещата.
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #273 -: Януари 05, 2012, 23:37:21 pm »
Ниямаш право на болнични, ако при излизането ти 45 дни преди раждане не си на трудов договор. След като минеш един ден от първия болничен могат да те съкратят, уволнят и т.н. но ти ще си получаваш обезщетението 410 дни.

Истината е,че нямат право нито да я съкратят,нито уволнят без допълнителното условие,че фирмата фалира.


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #274 -: Януари 06, 2012, 09:06:04 am »
Имат право в зависимост от това на какъв тр. договор е - срочен, за извършване на опред. работа, заместване при завръщане на титуляра и разбира се закриване на цялата фирма.Инспекцията по труда дава закрила само ако си на постоянен трудов договор, длъжността съществува и не са ти предложили подобна длъжност. Но ако ти предложат същата длъжност, но в друг град и ти откажеш ИТ не те защитава. Това поне е моя личен опит.
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #275 -: Януари 06, 2012, 21:03:58 pm »
От 13-ти ноември 2011г. съм в полагащият ми се 45 дневен отпуск поради бременност. До момента нямам преведени пари по сметка, когато направих справка на сайта на НОИ излиза съобщение - липсват данни.
Какво означава това? Не е подаден болничният, не е подадена декларация или какво?
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #276 -: Януари 06, 2012, 23:21:50 pm »
Според мен, за ноември работодателите са длъжни да подадат информация до края на декември. Ако предположим, че твоят работодател е подал информация в последния работен ден на месеца, може би ще имаш превод най-рано другата седмица. Поне при мен е било така.
Това, че ти изписва съобщение "липсват данни" може по принцип да означава всичко- не е подадена декларация и съответно болничен, но може и да си е подадено всичко, просто да не е отразено все още от системата. По мои наблюдения, информацията в сайта на НОИ излиза чак ден-два преди да направят превод.
Ако не ти пречи, опитай да разбереш дали работодателят ти е подал информация и кога?


Re: Болничен и майчинство
« Отговор #277 -: Януари 07, 2012, 17:44:09 pm »
От 13-ти ноември 2011г. съм в полагащият ми се 45 дневен отпуск поради бременност. До момента нямам преведени пари по сметка, когато направих справка на сайта на НОИ излиза съобщение - липсват данни.
Какво означава това? Не е подаден болничният, не е подадена декларация или какво?


Още на следващият ден се осветявя информацията от декларацията на НАП.Болничният може би ще подадат след като свърши,до 5 работни дни след последният ден.
Щом пристигне инфо за внесената декларация(до 10-то число) се изплаща ...пак беше кратък срока-5 раб.дни(вторник или четвъртък са пареводите)
Според мен ще имаш превод около 15-ти,16-ти този месец за ноември и декември.
« Последна редакция: Януари 07, 2012, 17:47:28 pm от kisela_2000 »


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #278 -: Януари 07, 2012, 18:41:36 pm »
Точно така прави сте момичета. Днес говорих със счетито е се оказа, че е подала болничните на 23-ти декември. Първият ми болничен обхваща двата месеца - ноември и декември. Ще чакам парите към 15-ти.
*

    misi

  • *
  • 1543
  • Невъзможното днес ще стане възможно утре!
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #279 -: Януари 07, 2012, 23:14:39 pm »
Имам следното питане ако сте запознати.
Малко преди да забременея фирмата ни се раздели на две, т.е. една част от служителите преподписаха договорите си към нова фирма, с нов офис и с ново име. Аз не успях да го преподпиша, защото излязох в болнични. Сега обаче фирмата, в която се водя, че работя най-вероятно ще бъде обявена в несъстоятелност. Служителите й ще се прехвърлят в новата фирма.
Какво става с мен? (Аз съм по майчинство, бебето ми е на два месеца) Ще загубя ли отпуските си? Майчинството до първата година предполагам, че няма да го загубя, но за втората?