0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #200 -: Ноември 08, 2011, 14:08:45 pm »
Тя е родила вече  :wink:
Болничния по време на бременост преди 45-дневния е 80%, а не 70 - те са общо заболяване. 70% са само първите 3 дни от най-първия болничен. 45дена преди термин се издава друг болничен, който влиза в тези 410дни, които са 90%.
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #201 -: Ноември 08, 2011, 20:21:33 pm »
Точно както Мими казва е. Аз сега си мисля да не вземат да приемат отпадането на отпуската по време на майчинство и болничен.
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #202 -: Ноември 09, 2011, 18:44:20 pm »
Къди недей така, взели те чули :lol:.......то, това вече ще е върхът на айсберга от простотии :x
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #203 -: Ноември 09, 2011, 18:50:37 pm »
Точно както Мими казва е. Аз сега си мисля да не вземат да приемат отпадането на отпуската по време на майчинство и болничен.

Това не знам, но мислят да приемат друго- да нямаш право на платен годишен отпуск, който се натрупва докато си в отпуск по майчинство, и който може да си ползваш след като дойде време да се върнеш на работа.


Re: Болничен и майчинство
« Отговор #204 -: Ноември 09, 2011, 19:15:41 pm »
Точно както Мими казва е. Аз сега си мисля да не вземат да приемат отпадането на отпуската по време на майчинство и болничен.

Това не знам, но мислят да приемат друго- да нямаш право на платен годишен отпуск, който се натрупва докато си в отпуск по майчинство, и който може да си ползваш след като дойде време да се върнеш на работа.

Това имах предвид
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #205 -: Ноември 09, 2011, 20:03:09 pm »
Точно както Мими казва е. Аз сега си мисля да не вземат да приемат отпадането на отпуската по време на майчинство и болничен.

Това не знам, но мислят да приемат друго- да нямаш право на платен годишен отпуск, който се натрупва докато си в отпуск по майчинство, и който може да си ползваш след като дойде време да се върнеш на работа.

Ами дано не съм лош пророк, но като гледам с какъв замах правят подобни неща, може би е само въпрос на време....при това доста малко време :)

Това имах предвид


*

    Zai

  • ****
  • 955
  • Вкъщи сме вече 4 заека!
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #206 -: Ноември 10, 2011, 11:42:52 am »
Точно както Мими казва е. Аз сега си мисля да не вземат да приемат отпадането на отпуската по време на майчинство и болничен.

Това не знам, но мислят да приемат друго- да нямаш право на платен годишен отпуск, който се натрупва докато си в отпуск по майчинство, и който може да си ползваш след като дойде време да се върнеш на работа.
Ами дано не съм лош пророк, но като гледам с какъв замах правят подобни неща, може би е само въпрос на време....при това доста малко време :)

Това имах предвид


Би трябвало да не важи това за вече излезлите в болничен и майчинство, защото са заварено положение.
Също така, това ми се струва доста незаконно, защото рискът ОЗМ, за който аз съм плащала ДОСТА години наред, включва всички т.нар. облаги от ходенето на работа, вкл. отпуските!

 
Спермограма - задължително с морфология по Крюгер и САМО в клиника по репродуктивна медицина!
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #207 -: Ноември 10, 2011, 15:25:09 pm »
...
Също така, това ми се струва доста незаконно, защото рискът ОЗМ, за който аз съм плащала ДОСТА години наред, включва всички т.нар. облаги от ходенето на работа, вкл. отпуските!

Не е така, защото редовният платен годишен отпуск се плаща от работодателя, а не от осигурителен фонд.


*

    Zai

  • ****
  • 955
  • Вкъщи сме вече 4 заека!
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #208 -: Ноември 10, 2011, 18:30:59 pm »
...
Също така, това ми се струва доста незаконно, защото рискът ОЗМ, за който аз съм плащала ДОСТА години наред, включва всички т.нар. облаги от ходенето на работа, вкл. отпуските!

Не е така, защото редовният платен годишен отпуск се плаща от работодателя, а не от осигурителен фонд.

Още повече, какво ги бърка тях какво ми плаща работодателят. Надали постигат кой знае какво облекчение на бизнес климата точно с парите за отпуските на майките! Единствено ако не мрънкат заради държавните служители, друга логична причина не виждам.

 
Спермограма - задължително с морфология по Крюгер и САМО в клиника по репродуктивна медицина!
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #209 -: Ноември 10, 2011, 18:46:42 pm »
Оправданието е, че в тази криза работодателите не можели да си позволят да плащат три месеца заплата /приблизително толкова се получава/ на някой, който не ходи на работа. Всъщност обаче, не мисля че толкова са се закахърили за бизнеса, по-скоро е това което предполагаш ти.


Re: Болничен и майчинство
« Отговор #210 -: Ноември 11, 2011, 08:58:49 am »
Да, за отпуските и аз мисля така. Едва ли облекченията на бизнеса са преоритет на държавата. Всеки си гледа неговата паница, а в държавната администрация добре знаем какви отпуски се трупат.
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #211 -: Ноември 13, 2011, 10:02:37 am »
Здравейте момичета,

Явно не мога да разбера как точно се изчислява майчинството след използването на 180 дни болничен  :oops:
Осигуряват ме на 1000 лв и през целия период от бременността съм болничен..после върху кой доход ще изчисляват майчинството  :oops:?
Предварително благодаря


Re: Болничен и майчинство
« Отговор #212 -: Ноември 13, 2011, 10:08:13 am »
Здравейте момичета,

Явно не мога да разбера как точно се изчислява майчинството след използването на 180 дни болничен  :oops:
Осигуряват ме на 1000 лв и през целия период от бременността съм болничен..после върху кой доход ще изчисляват майчинството  :oops:?
Предварително благодаря

http://www.kik-info.com/calculators/maichinstvo.php

Ето тук можеш да направиш изчисления.
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #213 -: Ноември 13, 2011, 22:14:52 pm »
Здравейте момичета,

Явно не мога да разбера как точно се изчислява майчинството след използването на 180 дни болничен  :oops:
Осигуряват ме на 1000 лв и през целия период от бременността съм болничен..после върху кой доход ще изчисляват майчинството  :oops:?
Предварително благодаря


Върху реалния брутен,който получаваш 18 месеца назад.Деведесет процента от среднодневното възнаграждение.
Не знам колко месеца са ти внасяли върху 1000.Пиши по-подробно


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #214 -: Ноември 14, 2011, 19:45:10 pm »
Къди , мерси  :balk_5:

Кисела, от март миналата година ме осигуряват на 1000 лв, преди това бях на 800 лв.
Благодаря ви


Re: Болничен и майчинство
« Отговор #215 -: Ноември 14, 2011, 20:40:14 pm »
Аз пък се интересувам от отпуск по бащинство -15 дни. Ако нямаме брак декларацията, че сме едно домакинство и бащата е припознал детето свободен текст ли се пише и трябва ли да има нотариална заверка?
И още - заявлението до НОИ има ли бланка формуляр или пак е свободен текст?
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #216 -: Ноември 14, 2011, 21:31:45 pm »
Къди, въпреки, че няма брак не ти трябва декларация, че сте едно домакинство, нито декларация, че бащата е припознал детето.

Носи се служебната бележка от родилното на коя дата е родено детето, на коя е изписано + акта за раждане на детето. Заявлението до НОИ обикновено счетоводителите имат готова бланка, която само се подписва.
« Последна редакция: Ноември 14, 2011, 21:34:58 pm от Тара »
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #217 -: Ноември 14, 2011, 22:09:30 pm »
Къди, въпреки, че няма брак не ти трябва декларация, че сте едно домакинство, нито декларация, че бащата е припознал детето.

Носи се служебната бележка от родилното на коя дата е родено детето, на коя е изписано + акта за раждане на детето. Заявлението до НОИ обикновено счетоводителите имат готова бланка, която само се подписва.

Не е баш така, виж какво прочетох:
ВЧл. 45а. (Нов - ДВ, бр. 10 от 2009 г., нов - ДВ, бр. 67 от 2009 г.) (1) Отпускът при раждане на дете по чл. 163, ал. 7 КТ се ползва въз основа на писмено заявление на бащата. Към заявлението се прилагат копие от акт за сключен граждански брак или декларация от бащата и майката, че бащата е припознал детето и те живеят в едно домакинство, както и документ от лечебното заведение, удостоверяващ датата на изписване на детето. Предприятието е длъжно да разреши отпуска от деня, посочен в заявлението. Ако бащата няма право на този отпуск, предприятието е длъжно да го уведоми за това незабавно, като мотивира отказа си.
Освен това отпускът е 15 календарни дни и прочетох някъде, че се плаща на база 80%, но не ми стана ясно от кои месеци назад?!
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #218 -: Ноември 14, 2011, 22:36:19 pm »
КЪДИ, така или иначе ще носите нотариално заверена Декларация за припознаването на детето. Може да питате нотариуса и за другата.

*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #219 -: Ноември 14, 2011, 22:46:50 pm »
Да, в закона са изброени всички тези няколко неща, за които питаш.
Но, ако гледаме тълкователно - преди акта за раждане, бащата прави припознаване при нотариус и на негова база се издава акта на детето.

Тези две изисквания за общото домакинство и декларация за припознаване са по усмотрение на ТРЗ-то в съответната организация - при нас не ги искат. Или ще дадеш още 5 лв. да декларираш общо домакинство

за базата 80% не знам