0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Болничен и майчинство
« Отговор #940 -: Май 31, 2014, 23:58:38 pm »
Мисля, че ще можеш. Не виждам пречки за това. Дано не греша нещо, но наистина не виждам основание, да не можеш да ползваш болнични през цялата бременност.

Успех, Папилио! :)

Бъдете добри и не губете кураж! :)
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #941 -: Юни 01, 2014, 01:25:14 am »
здравейте, искам да ви попитам следното:
Миналата година бях бременна и от третия месец( март 2013 до октомври2013) бях болничен- като част от този болничен беше 45 дневният преди раждане и след раждане 30 дни) , тъй ато бебенцето почина при раждането през ноември се върнах на работа.  Сега обмислям въпроса за нова бременност 9 месеца след предходната. При тези обстоятелства ще мога ли ако се случи чудото да бъда в болничен през цялата бременност, тъй като тя ще е рискова
-болничен без прекъсване (с подновяване всеки месец, ЛКК), се издава за 6 месеца (180дни /6х30календарни дни/), за да се продължи след това, лекарят пише протокол за явяване на ТЕЛК и ТЕЛК издава решение за удължаване на болничния (за два месеца), в случая- до 45-те дни преди раждане, които са отделно;
-друг вариант- 180 дни, 45 дни преди раждане, а оставащият брой дни между тях- някаква отпуска (платена, не платена);
-друг вариант- 180 дни, връщане на работа (примерно за 1 ден) и след това започва броенето на нови 180.
Но "в две предходни години и в годината на боледуването" може да имаш максимум 12 месеца болничен с прекъсване, затова трябва конкретно да се изчисли с връщане назад и ако се получава повече от 12м., задължително ТЕЛК.


Това е, което аз знам, ако някъде греша, моля поправяйте ме  :)
« Последна редакция: Юни 01, 2014, 02:52:18 am от marsi »

Re: Болничен и майчинство
« Отговор #942 -: Юни 02, 2014, 20:13:43 pm »
Много ви благодаря за разяснението,много е полезно.дано да ми се случи чудото в най-кратките възможни срокове
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #943 -: Юни 04, 2014, 22:50:57 pm »
Предварително се извинявам, ако в темата е коментиран моя въпрос, но искам да ви попитам следното: В момента съм в отпуск по майчинство (дъщеричката ми е на 1,5г.) и съм бременна в 10г.с. Чудя се дали  бих могла с напредването на бременността да изляза в болничен? Предната ми бременност през 2012г. беше ин-витро и през цялото време бях в болничен.

Re: Болничен и майчинство
« Отговор #944 -: Юни 04, 2014, 23:34:09 pm »
Предварително се извинявам, ако в темата е коментиран моя въпрос, но искам да ви попитам следното: В момента съм в отпуск по майчинство (дъщеричката ми е на 1,5г.) и съм бременна в 10г.с. Чудя се дали  бих могла с напредването на бременността да изляза в болничен? Предната ми бременност през 2012г. беше ин-витро и през цялото време бях в болничен.

Кога първото дете прави 2 г и кога ти се пада да ти издадат 45 дневния болничен преди термин за второто?Може да си в болничен,да.Само намираш лекар,който да го издава
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #945 -: Юни 06, 2014, 14:56:51 pm »
Първото дете прави две години на 27-ми ноември, а в 45-дневния болничен трябва да изляза някъде около 10-ти ноември. Благодаря за отговора. Сега остава само да се надявам от ЖК да ми дадат болничен.

Re: Болничен и майчинство
« Отговор #946 -: Юни 06, 2014, 17:55:43 pm »
Първото дете прави две години на 27-ми ноември, а в 45-дневния болничен трябва да изляза някъде около 10-ти ноември. Благодаря за отговора. Сега остава само да се надявам от ЖК да ми дадат болничен.

Получава ти се застъпване на майчинствата.И ако в момента на издаване на 45 дневния за второто си в майчинство за първото,обезщетението за второто ще е колкото е било за първото дете,ако това е по-изгодно за теб
Ако в момента на издаване на 45 дневния си прекъснала майчинството си,ще ти правят нова 18 м база и в нея месеците от втората година майчинство ще ти влязат на МРЗ.Този вариант ти е финансово по-неизгоден според мен
Оптималният вариант е да ползваш болничен и някакъв период преди 45 дневния да си върнеш майчинството за първото дете.Така ще ползваш застъпването и няма да си на 340 лв през бременността
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #947 -: Юни 24, 2014, 14:55:56 pm »
Здравейте,

Аз уж чета доста за болничните из нет-а, ама опрях и аз да искам вашето мнение :lol:
Сега като съм бременна и се водя на ЖК, личната лекарка може ли да ми издава болничен и има ли някакви особености? Например може ли да ми издава и за бременност или може само за общо заболяване (например настинка) и по същество би ли се различавал единият(от ЛЛ) от другият(от ЖК) болничен по отражение в/у майчинството после или си е все тази?
Питането ми не е за някаква сложна ситуация (комисии, дълги болнични и т.н.), а защото искам 3-4 дни да се възстановя само, а през ЛЛ ще мина за 5 мин, през ЖК за 5 часа ;) Отделно, че на ЖК като ги гледам всичките дето не стъпват на работа цялата бременност и вярвам ще ми се изсмеят ако поискам 3-4 дни болничен само....
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #948 -: Юни 24, 2014, 15:17:04 pm »
И двамата имат право да ти дадат болничен.Лл за общи заболяване, а този по ЖК, за нещо свързано с бременността.Болничния няма да се отрази на майчинството ти.Така че ако е само за 4-5 дни мини си при ЛЛ и не си създавай излишни нерви :)

*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #949 -: Юни 24, 2014, 15:48:55 pm »
magi_st,

Мерси за отговора :) И аз знам, че няма да ми се отрази върху майчинството конкретно в моя случай, но не знаех дали болничният по причини "бременност" не е с нещо по-различен от този за "общо заболяване", както е например 45-дневният преди раждане :) Иначе точно не искам да си създавам излишни нерви, а ЛЛ ми е доста отзивчива и мисля, че е по-добрия вариант :)
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #950 -: Юни 24, 2014, 15:51:32 pm »
Честно да ти кажа имаше нещо, че болничния по майчинство е 80% от заплатата, а другия 75%, говоря по спомен, но тия 5% ако ги има няма съществено да се отразят за 5 дни отпуска.

*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #951 -: Юни 24, 2014, 19:07:39 pm »
И двамата имат право да ти дадат болничен.Лл за общи заболяване, а този по ЖК, за нещо свързано с бременността.Болничния няма да се отрази на майчинството ти.Така че ако е само за 4-5 дни мини си при ЛЛ и не си създавай излишни нерви :)
Сериозно ли може да се ходи и при двамата? Моята АГ от ЖК като казах, че ще ходя при ЛЛ за направление за ендокринолог ми каза, че сега тя ми е един вид ЛЛ и си ми даде направлението.
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #952 -: Юни 24, 2014, 19:21:07 pm »
И двамата имат право да ти дадат болничен.Лл за общи заболяване, а този по ЖК, за нещо свързано с бременността.Болничния няма да се отрази на майчинството ти.Така че ако е само за 4-5 дни мини си при ЛЛ и не си създавай излишни нерви :)
Сериозно ли може да се ходи и при двамата? Моята АГ от ЖК като казах, че ще ходя при ЛЛ за направление за ендокринолог ми каза, че сега тя ми е един вид ЛЛ и си ми даде направлението.

Еха - добра ЖК имаш ;)
В кръга на шегата де.... моята е супер в това отношение и болничен 100% няма да откаже :) Но както казах приема 1 път седмично и има 500 човека отпред и наистина за 3 дни не ми се занимава :)
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #953 -: Юни 26, 2014, 00:25:00 am »
Всички болнични по време на бременността са за Общо заболяване,без значение кой ги издава.На 80 процента са.Тези за бр и раждане започват от 45 дневния болничен и са на 90 процента
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #954 -: Юни 26, 2014, 08:13:12 am »
М-и аз и при двамата ходех.Като се разболях се обадих на ЛЛ и отидох на преглед при него, за ендокринолог веднъж взех от него, като бременна, а другите пъти от ЖК. Честно вече не ги разбирам тия ЛЛ и ЖК, всеки казва различни неща и човек не може да се ориентира.

*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #955 -: Юни 26, 2014, 09:07:08 am »
Аз също съм взимала от ЖК направление за ендокринолог.
Но основно съм взимала от ЛЛ (все пак е в моят град, а не да ходя до Бургас), давала ми е за ендокринолог, хирург и УНГ. Не съм имала проблеми, ЛЛ е педиатър и ще ни запише и после бебето при нея, което си е направо добре.
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #956 -: Юни 26, 2014, 10:25:57 am »
М-и аз и при двамата ходех.Като се разболях се обадих на ЛЛ и отидох на преглед при него, за ендокринолог веднъж взех от него, като бременна, а другите пъти от ЖК. Честно вече не ги разбирам тия ЛЛ и ЖК, всеки казва различни неща и човек не може да се ориентира.
Аз просто за информираност за следващия път  :D не мисля, че някой ще ми откаже, но с грешни впечатления явно съм останала  :)
А иначе имам подозрения, че нарочно гледат да не сме информирани   :lol:
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #957 -: Юни 27, 2014, 15:32:47 pm »
Здравейте момичета!Искам да ви попитам - от 11.06. съм в 45-дневния болничен преди раждане, а до преди това си работех.Днес ми преведоха заплатата за първите работни дни на месеца, но май само толкова...В смисъл от болничния според моите изчисления нищо не ми е изплатено, а нали уж първите 3 дни се плащат от работодателя...?През цялата бременност съм ползвала само веднъж болничен за 5 дни и  си спомням, че тогава със заплатата си получих и парите за първите 3 дни болничен, а по-късно си получих от НОИ и останалите 2 дни.Та питането ми е да не би цялата сума за тези 45 дни преди раждането да се изплаща от НОИ направо и за този болничен вече на 90% ли ще ми се изплатят?Благодаря!
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #958 -: Юни 27, 2014, 16:43:05 pm »
да не би цялата сума за тези 45 дни преди раждането да се изплаща от НОИ направо и за този болничен вече на 90% ли ще ми се изплатят?Благодаря!
Да, от там ще се изплатят.
*
Re: Болничен и майчинство
« Отговор #959 -: Юни 27, 2014, 22:35:26 pm »
и трите болнични от тук нататък (45, 42 и 48 дни) са само от НОИ
обезщетението е 90% от осигурителния доход за 18 месеца назад, но не повече от нетното възнаграждение

извади си ПИК от НОИ (ако вече не си го направила) и можеш да си следиш развитието от тук:
Справки за парични обезщетения и помощи