0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

здравейте момичета, :D
моля да коментирате следните изследвания:
FT4 - 1.02               REF 0.71 - 1.85 ng/dl
TSH - 2.13               REF 0.47 - 5.01 mIU/ml
TAT /A-TG/-   43.9       REF 0.00 - 115.00 IU/ml
MAT /A-TPO/ - 5.00       REF 0.00 - 34.00 IU/ml.
 аз виждам, че всички са в референтните стойности, но ако някой разбира повече, моля за коментар :), че на лекар съм чак другата седмица в сряда. :(
*

    mira_mimi

  • *****
  • 1375
  • И третото столче се запълни! Ще довавяме и 4-то!
Re: хормони на щитовидната жлеза и антитела
« Отговор #1 -: Март 06, 2009, 21:15:47 pm »
Всичко е нормално  :)
Re: хормони на щитовидната жлеза и антитела
« Отговор #2 -: Март 06, 2009, 21:56:13 pm »
Всичко е наред, дишай спокойно.
*
Re: хормони на щитовидната жлеза и антитела
« Отговор #3 -: Март 08, 2009, 10:42:13 am »
А за да си напълно спокойна, може би е добре да си направиш и ехография на жлезата., тъй като на мен при хормони в норма, TAT 22,09 ( N<75 ) и MAT 12,31 ( N<40 ) ми поставиха диагноза Хашимото ..
*

    Zlatulka

  • *
  • 2153
  • Спермограма се прави САМО в клиника по стерилитет!
Re: хормони на щитовидната жлеза и антитела
« Отговор #4 -: Март 08, 2009, 12:37:00 pm »
А за да си напълно спокойна, може би е добре да си направиш и ехография на жлезата., тъй като на мен при хормони в норма, TAT 22,09 ( N<75 ) и MAT 12,31 ( N<40 ) ми поставиха диагноза Хашимото ..
Е, едвас ли само по стойностите на антителата те диагностицираха с Хашимото 8O ТСХ, Т4 и Т3 как бяха?

*
Re: хормони на щитовидната жлеза и антитела
« Отговор #5 -: Март 08, 2009, 12:40:20 pm »
Останах с впечатление, че основно по ехографската находка ме диагностицираха., затова посъветвах момичето да си направи ехография на жлезата.., все пак не ангажирам никой с мнението си ..   :wink:
*

    Zlatulka

  • *
  • 2153
  • Спермограма се прави САМО в клиника по стерилитет!
Re: хормони на щитовидната жлеза и антитела
« Отговор #6 -: Март 08, 2009, 12:47:48 pm »
А, аз също.  :D Просто се учудих как само според антителата са ти поставили диагнозата. Ехографския преглед и според мен е задължителен, но обикновено се изследва целият пакет хормони преди да се постави диагноза.

*
Re: хормони на щитовидната жлеза и антитела
« Отговор #7 -: Март 08, 2009, 13:11:55 pm »
Изследвала съм само TSH, FT4, TAT и МАТ. Думите на ендокринолога бяха:" Антителата са в норма, но е показателен самия факт, че ги има!" Освен това при мен жлезата е увеличена и с ехограф се установи, че има изменения. И така ..  :D

Мисълта ми беше, че освен изследване на хормони и антитела, е добре да се направи и ехографски преглед!  :wink:

п.с. Инак съм наясно, че Хашимото се доказва с биопсия, но на този етап нямам желание да се подлагам на тази процедура ..  :D
Re: хормони на щитовидната жлеза и антитела
« Отговор #8 -: Март 08, 2009, 15:46:46 pm »
благодаря ви за отговорите момичета  :youwoman:
първо правих ехографски преглед на жлезата и всичко беше ок. доки каза, че е нормална, без изменения. всъщност ето точно какво е написала:"щитовидна жлеза с нормална топография и р-ри ДД 11,0/11,9/42; ЛД 11,6/17,1/39,0 , истмуд 2,8мм, у леко хетерогенна, предимно хиперехогенна структура.щитовидна жлеза la, плътна; р.с.д.".
и после вече аз настоявах за хормонални изследвания, щото бебеправя и имам проблем с прогестерона. но това е др. тема. исках да съм сигурна, че нямам проблеми с тази жлеза и да се съсредоточа върху репродуктивните хормони...
а биопсия.....за установяване на хашимото как се прави???
*
Re: хормони на щитовидната жлеза и антитела
« Отговор #9 -: Март 08, 2009, 16:26:58 pm »
а биопсия.....за установяване на хашимото как се прави???

Тук е обяснено., дори има и снимки.

След като и на ехограф жлезата ти е добре, може 'да дишаш спокойно', както е казала blueocean ..  :D
Re: хормони на щитовидната жлеза и антитела
« Отговор #10 -: Март 08, 2009, 16:48:10 pm »
вече ми просветна  :D благодаря ти g2l2 :D
Re: хормони на щитовидната жлеза и антитела
« Отговор #11 -: Март 08, 2009, 17:35:58 pm »
Хвърлих един поглед на линка, но не видях да пише за биопсия за установяване на Хашимото 8O /за първи път чувам за такава/, прочетох за биопсия на възли в щитовидната... Аз ли нещо не съм разбрала?
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: хормони на щитовидната жлеза и антитела
« Отговор #12 -: Март 08, 2009, 18:05:06 pm »
Или аз съм от неразбралите досега ,или никой от ендокринолозите не ми е обяснил -но за биопсия за диагностициране на хашимото  не съм чувала досега .


*
Re: хормони на щитовидната жлеза и антитела
« Отговор #13 -: Март 08, 2009, 19:04:18 pm »
Само да уточня, че на мен също не са ми предлагали подобна интервенция за доказване на Хашимотото ми. Само споделих мнения на лекари, които съм открила в интернет. Ще си позволя да цитирам едно мнение на д-р Цончев, който е консултант в www.puls.bg:

".. Тъй като тиреоидитът на Хашимото може да имитира повечето заболявания на щитовидната жлеза, необходимо е да се направи необходимата диференциална диагноза, като най-точно се интерпретират резултатите от биопсията на щитовидната жлеза."