0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Измиване и дезинфекция на пералня
« -: Февруари 20, 2014, 05:26:00 am »
Здравейте,

Искам да си дезинфекцирам пералнята, за да изпера спалното бельо, дрехите и одеялата, които подготвям за след изписването на бебко.
Вчера купих един специален препарат. Според инструкцията го изсипах в пералнята и пуснах най-кратката програма без пране.
После реших да пусна и една програма на 95 градуса за по-сигурно пак празна.
Като изсъхна пералнята установих, че пак има бели отлагания по външната страна на барабана и по гумените уплътнения, а пък аз не мога да ги стигна всички, за да ги изтъркам ръчно.
Сестра ми каза, че слага от препарата за тоалетната и така пуска пералнята да се мие, ама аз не смея, за да не е вреден.

Благодаря ви предварително!
Re: Измиване и дезинфекция на пералня
« Отговор #1 -: Февруари 20, 2014, 06:15:00 am »
Белите отлагания да не са от котлен камък? Опитай с Калгон, някъде тук четох, че помага за изчистване на пералнята дори и при мека вода от тръбопровода.

От скоро в къщи ползваме дезинфектант за пране. До колко е вреден засега не мисля (слага се в отделението за омекотител, т.е. не се изплаква накрая, а остава по дрехите), но определено избели чекмеджето за праха за пране.
« Последна редакция: Февруари 20, 2014, 06:34:08 am от little_rabbit »
Re: Измиване и дезинфекция на пералня
« Отговор #2 -: Февруари 20, 2014, 06:26:36 am »
Зайче, не знам със сигурност от какво са отлаганията.
По принцип в софийската вода май няма много котлен камък.
Прави ли сме теста на Calgon (дадоха ни го като купувахме пералнята) и излезе, че не трябва да ползваме.
По-скоро мисля, че са остатъци от омекотителя.
Re: Измиване и дезинфекция на пералня
« Отговор #3 -: Февруари 20, 2014, 06:35:05 am »
Да, и за софийска вода го препоръчваха. Тук, във форума.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Измиване и дезинфекция на пералня
« Отговор #4 -: Февруари 20, 2014, 07:41:41 am »
единственото, което съм чела по въпроса и то се препоръчва не еднократно, а да се прави през няколко месеца - това е да се пусне една празна програма на 90 градуса с прах, който е специално за бяло пране (който съдържа избелващи препарати с дезинфекциращ ефект).

не бих наливала препарати за тоалетна в пералнята.

някои майки, за по-сигурно, в началото перат на ръка дрехите на бебето, но аз лично не съм правила така.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Измиване и дезинфекция на пералня
« Отговор #5 -: Февруари 20, 2014, 09:08:10 am »
47 Smiles, има специални препарати за почистване на перални. Аз съм ползвала това http://www.eurostok.com/index.php/products/view/444 и аналогичен препарат на DM. Най-често прилагам предложеното от Джам - 1/2 доза прах за бяло пране, най-дългата програма без предпране, 90-95 градуса, празна пералня.
     
*
Re: Измиване и дезинфекция на пералня
« Отговор #6 -: Февруари 20, 2014, 09:13:18 am »
Никога не съм дезинфекцирала пералнята с каквито и да е препарати, просто пускам минимум веднъж месечно една пералня с хавлии на 95 градуса.
Според мен относно хигиената за бебетата и децата е много по-важно да събирате мръсните дрешки отделно от вашите, да перете отделно и да има отделен гардероб. Аз така практикувам от както са се родили до сега. Нищо че са големи момичета и в повечето случаи дрехите са им по мръсни от моите, защото аз не седя в пясъчника, например :lol:
Важно е да се знае и че пране на 30 или 40 градуса общо взето само преплаква. Детските дрехи ги пера на 60 градуса, нямаме поражения до сега, защото са памучни и им понася.
Чекмеджето за праха го мия веднъж на 2-3 месеца на чешмата с гъба и веро :wink:
*
Re: Измиване и дезинфекция на пералня
« Отговор #7 -: Февруари 20, 2014, 09:19:49 am »
единственото, което съм чела по въпроса и то се препоръчва не еднократно, а да се прави през няколко месеца - това е да се пусне една празна програма на 90 градуса с прах, който е специално за бяло пране (който съдържа избелващи препарати с дезинфекциращ ефект).
Това от няколко майстора съм го чула и аз така действам  :D

И аз като Стефи събирам в отделен кош дрехите на детето, пера отделно, в отделен гардероб. Друг е въпроса, че вече зае два рафта и от моя гардероб  8)

*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Измиване и дезинфекция на пералня
« Отговор #8 -: Февруари 20, 2014, 09:57:51 am »
47 Smiles, подкрепям мненията за бебешките дрешки, действала съм така както Стефи!

Добавям само, че не е добре да се ползва само течен препарат, винаги редувам.
Бяло с прахообразен, цветно с течен. Информацията ми е тук от форума
и имаше отношение точно към уплътненията на които не им понася само течен препарат.
Имаше тема, по-късно ще я потърся, за да цитирам точно!
« Последна редакция: Февруари 20, 2014, 10:31:26 am от mishanta »
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Re: Измиване и дезинфекция на пералня
« Отговор #9 -: Февруари 20, 2014, 10:13:54 am »
да, и аз пера бяло с прах, черно с течен и цветното с каквото имам :lol:
Re: Измиване и дезинфекция на пералня
« Отговор #10 -: Февруари 20, 2014, 10:25:45 am »
Благодаря на всички ви за отговорите!
Чудя се дали след като не се изми със специализирания препарат, ще се измие с праха за бяло пране, но ще опитам.
*
Re: Измиване и дезинфекция на пералня
« Отговор #11 -: Февруари 20, 2014, 15:05:39 pm »
Стеф, чекмеджето за праха го слагам в миялната машина.  8) От мързел, де. Не от нещо друго.

*
Re: Измиване и дезинфекция на пералня
« Отговор #12 -: Февруари 20, 2014, 15:37:11 pm »
Наскоро и аз я бях подхванала нашата пералня, че ми беше писнало да търкам чекмеджето :lol:
Посъветваха ме да сипя сода за хляб в отделението за прах и да пусна програма на 90-95 градуса. Правя го веднъж в месеца, а един път седмично пускам хавлии или спално бельо на същата температура, както е писала и Стефи. Работи, въпреки че нашата вода е ужасна!!!

ПП. Чакам си миялната, за да копирам и Блу :wink:




"What other people think of you is none of your business" - Paulo Coelho
Re: Измиване и дезинфекция на пералня
« Отговор #13 -: Февруари 20, 2014, 16:07:32 pm »
Изчиства ли се добре чекмеджето със содата? Бих пробвала и аз, ако е така.
Re: Измиване и дезинфекция на пералня
« Отговор #14 -: Февруари 20, 2014, 18:38:20 pm »
Пропуснала съм да ви питам откъде го купувате този прах за бяло пране с дезинфекциращ ефект.
Търсих в нашия квартал и не са чували за такова нещо.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Измиване и дезинфекция на пералня
« Отговор #15 -: Февруари 20, 2014, 18:43:35 pm »
ами то не че има някакъв специален прах с дезинфекциращ ефект, става дума просто за прах специално за бяло пране. в тях слагат вещества за избелване, които имат и дезинфекциращ ефект.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Измиване и дезинфекция на пералня
« Отговор #16 -: Февруари 20, 2014, 18:44:18 pm »
Т.е. моят Ариел за бяло пране следва да върши работа?
*
Re: Измиване и дезинфекция на пералня
« Отговор #17 -: Февруари 20, 2014, 19:16:22 pm »
Аз на твое място не бих се вторачвала толкова в дезинфекцията на пералнята, а бих вложила усилия и време в намиране на перилен препарат без парфюми - това е по-важно за бебешкото пране. Стефи май го беше казала.
*
Re: Измиване и дезинфекция на пералня
« Отговор #18 -: Февруари 20, 2014, 20:49:38 pm »
аз ползвах един прах за пране бебешки, много бях доволна, но от одеве се мъча да се сетя как се казваше и не мога :oops:
ще мина тия дни през някой магазин и ще се опитам да го позная и ще ви пиша.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Измиване и дезинфекция на пералня
« Отговор #19 -: Февруари 20, 2014, 21:03:53 pm »
Персил Сензитив е моят избор от както се е родило детето досега.
Иначе, има един израелски прах Сано Максима, който мамите много спрягат. из магазините на ДМ сигурно има и други екологични опции. в Карфур и Хит също съм виждала еко--био-препарати

Категорично избягвай прахове с омекотители и ароматизатори.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!