0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Нова седмична тема 31.03 - 06.04
« Отговор #140 -: Април 03, 2008, 19:24:53 pm »
Цветенце и двете. До обяд ще има занималня с педагог/когато се набере група/. Вечер и през уикенда ще се организират рождени дни.

супер, там сме :wink: чакаме откриване :D
*

    Nina

  • *****
  • 2643
  • Понякога седя и мисля, понякога само седя...
Re: Нова седмична тема 31.03 - 06.04
« Отговор #141 -: Април 03, 2008, 22:22:09 pm »
Да споделя на прочетлите моята одисея с един обрив на Криси - мислех, че е от оризово-царевичната безмлечна каша на Милупа /от царевицата в нея/, ама не е - от брадата на баща й е бил /целува я по гърба и корема една-две вечери преди къпане гола  и се е обринала/.  Днес отнова дадох тази каша след пауза и изчистване на обрива и сега няма и грам обривче. Все пак ще я държа под око, но 99% няма проблем.
*
Re: Нова седмична тема 31.03 - 06.04
« Отговор #142 -: Април 03, 2008, 22:22:37 pm »
Коки, пробвай ориза с по-хладко мляко, за да не ти се разтича така. Аз ползвам на Нестле, 37 градуса АМ Нутрилон. АМ пасирам с пресни плодове, слагам на око ориз като разбърквам енергично с лъжица, става прекрасно.
Alexandra
Re: Нова седмична тема 31.03 - 06.04
« Отговор #143 -: Април 04, 2008, 08:23:09 am »
ама не е - от брадата на баща й е бил /целува я по гърба и корема една-две вечери преди къпане гола  и се е обринала/. 

Нина,
за профилактика против обрива, ща трябва баща и на Криси да си обръсне брадата  :)или пък да не я целува.
И нашият баща по някой път пуска лека 4-5 дневна брада, ама той в тези случаи на мен ми боцкка, а на детето - съвсем.

Бъдете добри и не губете кураж! :)
Re: Нова седмична тема 31.03 - 06.04
« Отговор #144 -: Април 04, 2008, 10:00:20 am »
Цветелина, ще чакаме с нетърпение! :)
къде ще бъде клубът или още е тайна?

Намира се в кв.Изток /зад кино Изток/. Надявам се да не остана в "тайна" много време. :wink:
Цветелина, браво! Успех в начинанието. Благородно ти завиждам. Винаги съм искала да работя с деца...
Вчера водих Мия на лекар, че беше някаква унила, цял ден спи и не се храни и имаше запушен нос. Нищо сериозно не се оказа. Само хрема и леко зачервено гърло. Понеже бяхме при частната ни педиатърка, та консултацията ни беше много подробна и тя ме пита разни неща, за да видим докъде сме с развитието. Да споделя с вас част от въпросите и да помоля майките на нашите наборчета да споделят как е при тях. Пита ме дали прави кръгове и прави линий с молив, на което аз отговорих, че въобще не съм й давала да си играе с молив и не мога да кажа. Кула от 5 кубчета -ние правим само от 3, но аз й купих кубчетата доста късно, защото много време търсих. Трябвало да може да хвърля разни топки и предмети в кутия или леген -това ще го пробваме. Другото, което много ме озадачи е сгъване на лист хартия на 2 -това също не сме го правили досега.
<br />[link=http:
*
Re: Нова седмична тема 31.03 - 06.04
« Отговор #145 -: Април 04, 2008, 10:12:32 am »
Вержи, тези неща са ориентировъчни и все пак доста относителни.
Не се тревожи излишно, Мия е една страхотна палавница :wink:
Re: Нова седмична тема 31.03 - 06.04
« Отговор #146 -: Април 04, 2008, 10:21:46 am »
Вержи, тези неща са ориентировъчни и все пак доста относителни.
Не се тревожи излишно, Мия е една страхотна палавница :wink:
Цвети, изобщо не съм се разтревожила. Просто не ми бяха хрумвали такива занимания и затова се зачудих и реших да питам дали останалите дечица на нашата възраст се занимават с такива неща. Иначе аз съм забелязала, че при Мия нещата са някак скокообразни, както не може да направи нещо или не иска и изведнъж го почва, все едно цял живот го е правила. Примерно тя на 1,2 месеца започна да прави опити да си казва името и вече даже успява, но още не ще да каже тати.
<br />[link=http:
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Нова седмична тема 31.03 - 06.04
« Отговор #147 -: Април 04, 2008, 10:24:52 am »
ето какво пише за уменията в моята книга:

на 20 месеца:
трябва да може да:
-тича
-използва предмет в имитация
-използва лъжичка, но не изключително

възможно е също да може да:
-комбинира думи
-идентифицира 1 картинка чрез назоваване
-назове 6 части на тялото
-хвърли топка от ръка


на 21 месеца:
трябва да може да:
-построи кула от 2 кубчета
-посочи 1 част от тялото при запитване


възможно е също да може да:
-ритне топка напред
-идентифицира 2 картинки чрез посочване
-свали елемент от облеклото си
-мие зъби с помощ

на 22 месеца:
трябва да може да:
-използав 6 думи
-качва стълби

възможно е също да може да:
-построи кула от 4 кубчета
-изпълни команда от 2 стъпки без жестове
-идентифицира 4 картинки чрез посочване
-мие и суши ръце

както виждаш, има по-различни критерии за развитие, а някои еднакви критерии имат различна оценка за възрастта.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    ultra

  • Анна Зашева
  • *
  • 7291
Re: Нова седмична тема 31.03 - 06.04
« Отговор #148 -: Април 04, 2008, 12:03:28 pm »
хм, някои от нещата ми се виждат доста сложни, а други ги умее отдавна:
17 месеца
- тича бързо
- имитира с лъжица или пръсти, че яде, с четка че се реши
- назовава 2 части от тялото
- рита топка напред
- посочва картинки
- сваля частично яке (за пантофи, чорапи и шапки не говорим :wink:)
- качва стълби и пързалка без помощ
- рисува прави и почти успоредни линии, но само върху стена :lol:
- разгръща страниците на книжките една по една, отваря им прозорчетата и показва какво е скрито (на издателство Хермес "Кой живее в облачето", "Моят ден" - имат скрити картинки, които се виждат като отвориш прозорчета, изрязани в страницата)
не може или не иска:
- да подрежда кубчета (мисля, че не му е интересно)
- да се храни с лъжица (хич не съм и опитвала още)
- да си мие зъбите (толкова се хили като му ги мия, че не вярвам скоро да поиска сам да държи четката)
- да си мие ръцете и лицето (мрази да мокри тези части от тялото :lol:)
- сгъване на хартия не сме пробвали, но въпросните прозорчета ги сгъва успешно на две
- да хвърля обича само щипки, докато простирам, обикновено в леглото си, в кошарата за игра, в чекмеджетата и по-рядко в легена, отскоро почна да слага предмети в други предмети, досега предимно изсипваше
- кръгчета и на мен ми е трудно да рисувам :lol:

Коки, щом така сте почнали вече, няма смисъл да го ограничаваш, като въведете друга храна, ще се нормализират количествата, а Симеон не е критерий, защото е злояд, вечер трудно изяжда 240 гр мляко.
Перде, дано излезе пустото зъбче скоро :(
Чичо ми беше запален фотограф на времето. Проявавал едни снимки и държал карфици в устата си, за да ги закачи да съхнат. Вдигнал едната снимка нависоко да я разгледа, учудил се какво е снимал, ахнал и глътнал 2-3 карфици. Тръгнал към болницата, ама вървял наведен, щото си мислел, че така ще задържи по-дълго време карфиците да не попаднат в стомаха. След няколко дена успешно излезли.
Пожелавам същия късмет на Тони :D


“Experience is the name every one gives to their mistakes.” Oscar Wilde
Re: Нова седмична тема 31.03 - 06.04
« Отговор #149 -: Април 04, 2008, 13:19:41 pm »
Jam, Ultra, благодаря за споделената информация.
не сме толкова зле значи :lol:. Мия може да покаже много части от тялото си -ръка, краче, корем, зъбки, коса, нослето, даже сега упражняваме лява и дясна ръка. Знае как се мият ръчички и как се трием в кърпата, същото е и със зъбите -не винаги иска да измие точно тях, даже много често първо мием косата вместо зъбите.
използва предмет в имитация -ако това означава да ползва гребенчето по предназначение, прави го отдавна, като ме види да трия масата иска и тя и го прави след мен. Знае за какво се използва метлата -любим предмет за иигра :lol:
-изпълни команда от 2 стъпки без жестове - тук разбира ли се команда от типа -иди да вземеш ринга и го донеси или вземи лигавника и се изтрий? Ако е това, значи правим подобни неща. Може да хвърля и да рита топка, с тичането сме зле, но тя късно проходи . Още не се храни сама, но когато иска й подавам лъжицата и успява да си уцели устата. по отношение на събличането -много добре се справя с чорапогащник и панталон, а веднъж ни изненада като си съблече и пуловера.
<br />[link=http:
*
Re: Нова седмична тема 31.03 - 06.04
« Отговор #150 -: Април 04, 2008, 13:51:37 pm »

Момичета, кажете дали мога да пия парацетамол докато кърмя. Устната ми се инфектира и се наложи да ми я резнат за да изкарат гнойта, но малко се страхувам да пия каквото и да било, а ми казаха, че болките ще са доста силни, след като мине упойката.
П.С Искам да изразя възхищението си от доброто отношение и отзивчивостта на лекарите, и най-вече от мед.сестра на лицево-челюстна хирургия в Токуда, която като разбра, че прегледът ми утре съвпада с времето, в което трябва да сме в църквата за чистата молитва, пое ангажимента да говори с доктора да дойде по-рано заради мен и дори ми се обади по мобилния телефон, за да каже, че всичко е уредено. Дай Боже повече такива хора, грижещи се за здравето ни, които правят болката по-малка с такива мили жестове!
*
Re: Нова седмична тема 31.03 - 06.04
« Отговор #151 -: Април 04, 2008, 14:10:19 pm »
Аничка, можеш да пиеш парацетамол, няма проблем :)

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Нова седмична тема 31.03 - 06.04
« Отговор #152 -: Април 04, 2008, 14:13:33 pm »
развитието на децата все пак е много индивидуално.
Мартин може да рита топка още от 14 месеца, а това умение го дават в книгата от 17-тия месец. картинки може да посочи при поискване не 4, а 44. команди дву и тристъпкови изпълнява без проблеми. за сметка на това, не обелва и три думи на кръст.
забелязала съм, че също никак не обича да реди кубчета и изобщо не посяга към тях. няколко пъти го карах специално и видях, че може да сложи 3 кубчета едно върху друго, та се успокоих и го оставих да си прави каквото иска.

виж, хартия да сгъва не ми е хрумвало... обикновено му давам да си сгъва чаршафите ;)

в тая връзка, сетих се за един епизод от любимия ми сериал "Всички обичат Реймънд". Реймънд има двама близнаци, във въпросната серия те бяха на по 3 години и ходеха на ясла. обаче се оказа, че единият не умеел да реже с ножица по права линия и трябва да повтаря групата, щото е изоставащ... :) беше яка семейна драма. накрая се примириха, че ще повтаря годината, а детето попита - нали вече няма да ме карате да режа с тъпата ножица?  :lol:
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Нова седмична тема 31.03 - 06.04
« Отговор #153 -: Април 04, 2008, 14:17:44 pm »
забравих да добавя за гълтането на остри предмети - преди години, един зъболекар изтърва в гърлото на мъжа ми едно от телчетата за почистване на зъбни канали. дълго около 4 сантиметра, остричко и спираловидно навито. след 2 дни картофено пюре си го получихме обратно. слава богу, без никакви проблеми.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Нова седмична тема 31.03 - 06.04
« Отговор #154 -: Април 04, 2008, 14:43:24 pm »
Момичета,
позволете ми да си споделя проблема си с вас.
Аз по принцип не обичам да искам помощ, справям се за сега много добре с отглеждането на единственото си дете. Много рядко искам помощ за нещо, защото това означава да призная, че съм безсилна и не мога да се справя с нещо. Виж, ако бяха две бебенца, може би щях да имам нужда от малко помощ. Но с Миша се справяме сами без проблем. Свекърва ми искаше да помага, но аз и казах, че нямам нужда и жената кротна, дискретна е, не иска да ми досажда. Казала ми е, че само ако я поканя и помоля за нещо, ще откликне. По някой път сготвя нещо у тях и ми го носи тук, за да ми спести готвенето. Тя и като бях бременна го правеше.

До тук добре, с нея нямам проблеми. Къде е проблемът ли? Ами в родната ми майка. Днес е петият ден, от както Миша си е в къщи, а майка ми вече 4 дни идва, само и единствено за да държи Миша в ръце по 3-4 часа. Само ми казва, че било време за хранене и да си я нахраня, а тя седи и ни гледа и се любува на гледката. Гледа ме как и сменям памперса, чистя дупето и толкова. Като свърша с процедурите по Миша, тя отново я взема в ръце. В това време детето си спи, а то спи достатъчно дълбоко и в креватчето си и в ръцете на майка ми. Аз пък в това време и гладя дрешките, пелените, стерилизирам шишета, изцеждам се, шетам си и т.н. А нейното седене тук и държане на детето в ръце вече започва да ме изнервя. Първия ден, когато беше изписването /понеделник/ майка ми дойде, седя 3 часа да гушка Михаела и плачеше над нея и само и повтаряше: "Колко дълго съм те чакала!" - Ами не по-дълго от мен.
Днес, след като нахраних Миша на обяд, уж майка ми щеше да си ходи, сложих Миша в кревата, а майка ми седи и и говори. Аз отидох в кухнята да хапна и накрая срам не срам, помолих майка ми да остави детето да спи. Тя казва, не спяла, а се кокорела. Ами казах и, остави я и ще заспи, тя така си прави.
Проблемът е, че страшно би ми се обидила, ако я помоля да не държи Миша в ръцете си и, че това дори не е и помощ. Знам я, ще има да плаче и да ми се сърди.

Ох, извинявайте, ако съм ви досадила. Но имах нужда да споделя това с някого. А вас вече ви чувствам доста близки.

Бъдете добри и не губете кураж! :)
Re: Нова седмична тема 31.03 - 06.04
« Отговор #155 -: Април 04, 2008, 14:54:57 pm »
Мацки, каква слънцезащитна козметика ползвате за бебетата?
 
Мира от две-три разходки изгоря по лицето. Появи се и обривче, което предполагам, че е от слънцето.
Представям си какво ще е лятото...
Re: Нова седмична тема 31.03 - 06.04
« Отговор #156 -: Април 04, 2008, 15:02:35 pm »
Миленкааа все едно говориш за свекърва ми...  :wink: ама аз на нея така и не се осмелих да и го рекна директно. По-добре говори с майка си, че ще ти се насъбере и ще избухнеш, тогава може да стане по-лошо!
"Всичко е възможно! Невъзможното просто отнема повече време"
*
Re: Нова седмична тема 31.03 - 06.04
« Отговор #157 -: Април 04, 2008, 15:06:11 pm »
StefiZ , Благодаря! В листовката също пише, че преминава в кърмата в безвредни количества, ама аз да си питам...
накрая се примириха, че ще повтаря годината, а детето попита - нали вече няма да ме карате да режа с тъпата ножица?  :lol:
Хахахаха…хуморът в това сериалче е уникален!
забравих да добавя за гълтането на остри предмети - преди години, един зъболекар изтърва в гърлото на мъжа ми едно от телчетата за почистване на зъбни канали.
Кажи иметона този зъболекар - да не ходим при него ;)

Милена Б ,
Боже не вярвам на очите си! Описала си 1:1 моята ситуацията със свекърва и майка! Изумена съм :)
Аз може би съм облагодетелствана, че майка ми живее в друг град, та рядко се "наслаждавам" на изблиците и на любов. Дали ако не и кажеш любезно: "имам нужда от твоята помощ, мога ли да разчитам на нея?" няма да има ефект? Друго си е да кажеш: не пипай бебето, не го дундуркай, не му говори, защото най-много да получиш отговор, какъвто аз чух: "ще станеш баба, ще разбереш какво е" и съдейки по това, че майка ми се оказа права, като казваше "ще станеш майка, ще разбереш тревогите ми", съм склонна да проявя разбиране. Все си мисля, че е въпрос на подоход към ситуацията и характера на човека, дамо намериш решение на проблема!
Re: Нова седмична тема 31.03 - 06.04
« Отговор #158 -: Април 04, 2008, 15:06:34 pm »
Мацки, каква слънцезащитна козметика ползвате за бебетата?
 


Аз съм купила един медицински крем от аптека. казва се melabel sun на BioTrade SPF 60, в една оранжева пластмасова кутийка. Дано е добър. Тук още е хладно, а и чакам Миша да поукрепне. Като я изведа, ще ти пиша дали върши работа.

Бъдете добри и не губете кураж! :)
*
Re: Нова седмична тема 31.03 - 06.04
« Отговор #159 -: Април 04, 2008, 15:07:48 pm »
Милена не си досадила на никого... И аз съм имала подобни моменти и с двете баби, в смисъл че като ни дойдат на гости и наместо да ми помагат се оказва, че имам двойно повече работа, за това сега водим Ели да я гледат на техен терен. А с майка ти може би трябва да седнете и да си поговорите, какво е това "тя ще ми се сърди и плаче", да не е на 5 години. Кажи и че разбираш, че иска да прекарва повече време с бебето, но в момента е твърде малко и има нужда от спокоен сън, а ти имаш нужда от спокойствие, би трябвало да те разбере все пак ти си и дете.


Imagination sets the spirit free into a distant land of fantasy;
close your eyes and you will see within your mind there lays the key.

Почивай в мир мамо - обичаме те!