0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #1020 -: Декември 12, 2011, 18:12:58 pm »
бясна луноходка  пробвай с др АМ, може това което даваш да не им хареса. Когато реших съвзем да им спра кърмата, започнах да давам смесено кърма+АМ, но не искаха, после си им давах само кърма с каша - бисквитена, оризова, грис, всичко, което се разтваря. По препоръка на педиатърът разбира се. Минахме на АМ и в началото едвам приемаха по 60мл. сега вече пием по 150мл  :D
Просто виж как да минеш плавно от кърма на АМ, знам че за кърмачета е трудно. Ние се кърмихме 1 годи и 2 месеца. И аз спрях.

Кърмих близнаците си 1 год и 2 месеца!!!
За моите две ангелчета родени в 25 г.с.
9.09-11.09.2008
9.09-20.02.2009

Една година без мама...
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #1021 -: Декември 12, 2011, 20:13:50 pm »
Sami, на мен не ми се струва гладен -аз замествам само следобедното хранене ,а и му давам да суче след пюрето/кашата.Даже се притесних да не преяде така, макар че знам ли -като ги разреди на 5 хранения и може би си променя режима и аз още не мога да му хвана сигналите какво  кога иска .

Между другото и аз като Сами си помислих, не знам защо, но имах такова чувство, че детето иска да яде повече и различно от кърма. Някак не ми изглеждаше удовлетворено детето. Това е една от причините да почна каша.

 Малко извън темата, че май е по-подходяща за "помагаме си взаимно...", но
д-р Спок ми подсказа нещо много интересно: сукането понякога увеличава болката във венците, когато има такава, и за това понякога бебчетата сучат и плачкат, или недоволстват. Някога може дори да откажат да сучат. Тогава е по-добро решение в тези часове и моменти, да се предложи хранене с лъжичка, отколкото добавка с шише... и работи :)

Хм,за това ли моя сладур така ентусиазирано зяпа и отваря уста за лъжицата .А откакто опита храна с лъжица, все зяпа и не спира -имам чуство ,че колкото и да му давам,няма да откаже.Преди тикаше шишето с добавка ,когато не иска.Сега смуче...
Обаче нещо много  бързо плюе лявата гърда и предпочита само дясната напоследък.

Ще взема нещо и за венците да видим-че всичко тика в устата и дъвче ,ли дъвче .
Благодаря ви момичета.


*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #1022 -: Декември 12, 2011, 21:50:42 pm »
Надеж, в момента Калин яде оризова или елда каша, със или без мляко, както на мама и хрумне в момента; слагам 5 с.л. сухо вещество и после доливам вода/приготвено АМ колкото е нужно, за да достигна консистенцията, която на Кай му харесва - общо взето като на картофено пюре. Тоест изобщо не спазвам указанията на опаквоките, защото получавам много рядка каша и той не иска да има нищо общо с нея. Идея нямам колко става като количество накрая; той ту я изяжда, ту не, зависи си от него, не го насилвам. За последното (21.30-22ч) хранене: преди добавях към АМ 1 с.л. оризова каша; когато преминахме на АМ-2 обаче спрях, т.к. то вече го засищаше достатъчно. В момента към следобедната каша добавям и плодово пюре, пак в каквито ми хрумне пропорции - на мой вкус.
За мерките при захранването - не им се връзвай толкова, всяко дете е различно и София сама ще ти покаже колко й се яде. Според мен. Ако трябваше да гледам яденето на Кай по точен грамаж щях да полудея до момента: в началото трябваше да му давам по 2-4 л. пюре; е нямаше начин, той си иска целия буркан; нямах никакви шансове да дохранвам с АМ - той просто не иска, иска си пюре и туй-то. Много се тормозех няколко дни и накрая почнах да го храня както той иска и всики мирнахме щастливи. Сега просто му слагам (понякога) сухо АМ в зеленчуковото пюре и така си измивам съвестта :-) Детето е живо и здраво, и аз също; спокойствие и само спокойствие, да цитирам Карлсон  8)
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #1023 -: Декември 12, 2011, 22:49:12 pm »
nikolina-pikolina, пробвала съм няколко вида АМ, не искат. Ще продължавам да опитвам, да видим. Сега пък Тома отказва да се храни на обяд от няколко дни. Не иска никакви пюрета. Само като ме види с лъжицата и настава някаква истерия, върти се , ръкомаха , в чудо се виждам напоследък. Не знам защо така , а иначе сутрин и след обяд яде.В чуденка съм. Но не смея и да го насилвам, опитвам по-късно, ако пак откаже го кърмя, ама какво успява да изяде....


“Не се заблуждавай, че щом някой се опитва да те утеши, той живее безметежно сред простите и нежни думи, които понякога ти помагат. В живота му има много трудности и тъга, далеч надхвърлящи твоите. Как иначе би намерил подобни думи!?!" Райнер Мария Рилке
*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #1024 -: Декември 12, 2011, 22:56:19 pm »
мецани, много сте малки за масло. Не помня точно какви бяха причините, но го дадох след глутена.

нимика, и моят на същата възраст беше голям ревльо. Изобщо, много плачеше откакто се беше родил до към годинка, може би. Първо колики, после ако отидехме някъде и му се събираха впечатления, а понякога изобщо не можех да разбера защо. Със зъбите не е имал проблеми.

*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #1025 -: Декември 12, 2011, 22:59:24 pm »
Надеж, в момента Калин яде оризова или елда каша, със или без мляко, както на мама и хрумне в момента; слагам 5 с.л. сухо вещество и после доливам вода/приготвено АМ колкото е нужно, за да достигна консистенцията, която на Кай му харесва - общо взето като на картофено пюре. Тоест изобщо не спазвам указанията на опаквоките, защото получавам много рядка каша и той не иска да има нищо общо с нея. Идея нямам колко става като количество накрая; той ту я изяжда, ту не, зависи си от него, не го насилвам. За последното (21.30-22ч) хранене: преди добавях към АМ 1 с.л. оризова каша; когато преминахме на АМ-2 обаче спрях, т.к. то вече го засищаше достатъчно. В момента към следобедната каша добавям и плодово пюре, пак в каквито ми хрумне пропорции - на мой вкус.
За мерките при захранването - не им се връзвай толкова, всяко дете е различно и София сама ще ти покаже колко й се яде. Според мен. Ако трябваше да гледам яденето на Кай по точен грамаж щях да полудея до момента: в началото трябваше да му давам по 2-4 л. пюре; е нямаше начин, той си иска целия буркан; нямах никакви шансове да дохранвам с АМ - той просто не иска, иска си пюре и туй-то. Много се тормозех няколко дни и накрая почнах да го храня както той иска и всики мирнахме щастливи. Сега просто му слагам (понякога) сухо АМ в зеленчуковото пюре и така си измивам съвестта :-) Детето е живо и здраво, и аз също; спокойствие и само спокойствие, да цитирам Карлсон  8)

 Абсолютно!
 На захранването основния принцип, според мен е да се спазват месеците, в които е подходящо да се внасят новите съставки, а количествата и според мен зависят от детето. При първа проба на нова  храна, предлагаш малко, защото не знаеш как ще му се отрази на стомахчето, но това не означава, че  след това трябва да се спазват  стриктно цифри и точно меню...
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #1026 -: Декември 12, 2011, 23:27:47 pm »
дидон, аз като казвам че след кашата се позасити имам предвид не сгъстяване на вечерното мляко, а хранене следобед цяла порция каша с АМ/кърма, някои и с вода правят. Ти с какво се захранила или ще захраниш? Може за пробваш първо с каша и после на обяд да заместиш с пюре.
Луноходке, според мен е права Николина за постепенно преминаване към АМ. Всъщност като минете след 6 месец на АМ 2 също оказва влияние на гладниците, ако това е причина за неспокойство въобще.
Нашият режим е почти като Надин, само дето ние последно ядем към 20-20,30ч. и все се водя по грамажи, защото на малкото Сами въобще му нямам вяра  :lol: поне да знам колко отгоре яде  :lol: Оказа се че последния месец сме наваксали доста с килограми (но е пораснал рязко и по всички други мерки) и сега се чудя като въведа попарата след около 2 седмици дали да намаля кашите, като оставя в някои дни само АМ +плод, за да не го прехраня пък сега  :wink:
Не забравяйте да опитвате пюретата, особено ако вече са отворени, че аз се изложих.. дано дрискането вече спре, че ми писна от миризливи истории  :oops:
*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #1027 -: Декември 13, 2011, 09:24:44 am »
 Нищо друго, освен оризова каша, не съм давала още. Изчаквам и този месец, тъй като доста качваме и само на кърма.
 Аз давам тази четвъртинка оризова каша в 21ч и малко по-късно кърмя, ако поиска бебока. Тази нощ спахме до 6:30ч :)

Между другото снощи направих кашата с кърма и страшно му се услади.
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #1028 -: Декември 13, 2011, 09:49:48 am »
Ако се водя само по Калоян ,имам чуство , че е ненаситен на каша/плод пюре  -не спира да зяпа . Не ми се експериментира колко неограничено к-во би поел , но сега изяжда 150гр и суче после. Нали това е  достатъчна дажба  ?

Днес ще добавя и круша.
Как трябва да я дам -да я смеся  с каша или  ябълка или да дам самостоятелно една лъжичка круша  и да си храня после  с  горните ?

След като въведа и крушата   и после  вече ще е минал периода за захранване  с плодове , съгласно схемата на д-р Бърди , следва да въведа на обяд зеленчук . Нали така ? А това следобедно хранене  с каша / плод   си остава ?
« Последна редакция: Декември 13, 2011, 09:57:22 am от nimika »


Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #1029 -: Декември 13, 2011, 10:41:38 am »
бясна луноходка  труден е прехода от кърма на АМ. А вие хапвате ли вече хляб, сухарчета? Ако да, да му даваш коричка с мало, сиренце. Аз така, Йо като не искаше да яде, давах каша, филийка, нещо друго от зеленчук, месце и т.н.
Важно е да има прием на някаква храна, било то и каша.

Ако искаш, направи консултация с Айла. Тя на мен много ми помогна.

Кърмих близнаците си 1 год и 2 месеца!!!
За моите две ангелчета родени в 25 г.с.
9.09-11.09.2008
9.09-20.02.2009

Една година без мама...
*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #1030 -: Декември 13, 2011, 11:24:30 am »
 Нинка, можеш да дадеш зеленчук :)
 не му се шашкай на това захранване. Само спазвай храните, които се дават на по-късен етап и когато внасяш ново нещо, да не е в голямо количество, и да не е вечерта, че ако не ви понесе, да нямате безсънни нощи ;)
 Също, в книгите препоръчват, ако семейството има някакви предпочитани храни, бебока да бъде захранен с тях по-раничко, че да може да си хапва от домашното готвено...

 На мен може би ми изглежда лесно, защото съм правила захранване на себе си след лечебен глад и принципите са същите...

 Това, което няма да правя за моето дете е, да му готвя пюрета от всевъзможни миксове... в едно
*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #1031 -: Декември 13, 2011, 12:31:50 pm »
В началото и аз не давах смесени, не повече от 2. Но сега, след като вече е опитал безпроблемно всички зеленчуци на бебешкия пазар, Кай си хапва смесени непрекъснато, и яде, та му плющят ушите. За мен така е по-разнообразно, а и, честно, не искам пак да помириша чистото пюре от броколи!. Например така и на залюби чист картоф и изобщо не съм се тормозела да му давам.

Как я карате вие с месото? Вече съм дала всичко хвъркато и заек. Какво следва? Мислех си за телешко, но има и бурканчета със свинско, и дори с кайма (не съм се зачитала каква точно); попаднах дори на "Спагети Болонезе" за над 4-месечни и изумях!

За плодовете: има пюрета с кайсии и праскова, пак описани за над 4 месеца. Това не бяха ли сред признатите алергени?
*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #1032 -: Декември 13, 2011, 15:03:33 pm »
Nimika, когато въведеш зеленчуци, кашата с плод остава следобяд.
Зеленчуците за обяд :wink:

За въвеждането на крушата както решиш. Дори да смесиш 1-2 лъжички с кашата и ябълката само това ще е новия продукт и ще си захранила по правилата.

Когато се замести хранене с каша и тя е правена с АМ, счита ли се, че детето е изяло примерно 100 мл. АМ?  :oops:
« Последна редакция: Декември 13, 2011, 15:09:11 pm от Ники »

*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #1033 -: Декември 13, 2011, 15:11:30 pm »
счита се :)
*

    Nataly*

  • *****
  • 2785
  • Няма несбъднати мечти. Има изоставени желания!
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #1034 -: Декември 13, 2011, 15:29:19 pm »
От кога се включва масло, питам защото нашата педиатърка ми каза да го включа към картофеното пюре 2-3 дни след като го захраня с него. Не се ли дава на по-късен етап това масло?

Меци, рано ти е за маслото. Аз го дадох преди месец някъде( сигурно може и малко по-рано от мен де, но аз реших да изчакам). Ако искаш в зеленчуковото пюре можеш да слагаш по малко хубав зехтин. Аз слагах и малчо си го ядеше, докато не смених марката и нещо не му хареса новия. Тогава дадох маслото, но беше на доста по-късен етап.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #1035 -: Декември 13, 2011, 15:31:58 pm »
аз само да кажа, че захраних ади по водено от бебето захранване, което като цяло означава, че на детето се предлага нормална храна (без да е солена, например и без да има добавена захар) и се оставя то да прецени колко и какво да яде. хранят си се с ръцете. идеята е, че до годинката основните им нужди от хранителни вещества идват от млякото, а каквото допълнително им е необходимо си го набавят от това, което изяждат/изсмукват от храната, която избират да ядат.

няма схеми на захранването, аз поради това, че чета тук съм малко по-предпазлива в предлагането на твърде много нови храни, но до момента тя яде няколко вида зелена салата, спанак и сие, които изглежда са й едни от любимите, домат, краставица, морков, броколи, каквито плодове съм намерила - ябълка, круша, банан, манго, мандарина (страшно й харесва), агнешка кайма и пилешко, няколко вида паста, хляб. сега намерих кисело мляко. като цяло яде каквото ние ядем. храни се с ръцете си и много бързо се научи да го прави ефективно, никой не се занимава с нея, освен като свърши нещо пред нея да й се даде от същото, ако иска да продължи да го яде. на пръв поглед изглежда, че нищо не изяжда, но в памперса намирам парченца и консистенцията на памперс-съдържимото вече не е като на кърмено дете. няма никакви проблеми с коремчето й.

исторически това е начина, по който са захранвани бебетата до навлизането на АМ и последващото ранно захранване. тъй като са захранвани и преди 4 месец е трябвало храната им да е смляна, но ако се изчакат до 6 месеца те се справят съвсем добре и сами.

аз съм изключително щастлива, че не тръгнах по пътя на пюретата (моля ви не ми се обиждайте  :)) и ако на някой му е интересно мога да намеря линк към книгата, която имам и да пратя или да кажа повече неща. този тип захранване ми го препоръча консултантката по кърмене и тук се подкрепя и от лекари и тн професионалисти, занимаващи се с бебета.
*

    fibo

  • *****
  • 2168
  • Благодаря,че ни запази Дядо Боже!
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #1036 -: Декември 13, 2011, 15:50:17 pm »
Пусни линка,на мене ми е интересно :D
Борко Бърборко
Желанието да имаш дете,е изборът сръцето ти да тупти извън тялото!
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #1037 -: Декември 13, 2011, 15:57:16 pm »
И на мен ми е интересно :)
[/url]
*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #1038 -: Декември 13, 2011, 15:58:19 pm »
 станахме трима,още повече, че се покрива точно с моите представи за захранване...
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #1039 -: Декември 13, 2011, 16:35:35 pm »
Има тема за този метод на захранване: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=599813.0


0888 555 385 - национален телефон на Ла Лече Лига