0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

въпрос за БХС
« -: Май 22, 2008, 11:01:20 am »
Здравейте бъдещи и настоящи мами,
Искам да ви попитам за БХС-вярно ли е,че когато си забременяла invitro не се налага да се прави?Причината е,че материала,взет от мъжа и жената е обработен и пречистен,което намалявало риска от отклонение в развитието на плода.Звучи ми разумно,но дали отговаря на истината?

Благодаря ви предварително за отговорите.
*
Re: въпрос за БХС
« Отговор #1 -: Май 22, 2008, 11:05:44 am »
Според мен не е вярно!
*
Re: въпрос за БХС
« Отговор #2 -: Май 22, 2008, 11:06:32 am »
И аз за първи път чувам за такова нещо. :?
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: въпрос за БХС
« Отговор #3 -: Май 22, 2008, 11:38:53 am »
Не е вярно, нито е разумно. Скринингът за вродени аномалии на плода се прави независимо от метода на зачеване. Обработката на еякулата и селекцията на ембрионите не намалява риска от хромозомни аномалии, заради които се прави скрининг. Единствено проблем възниква при многоплодните бременности (също без значение как са се получили).


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: въпрос за БХС
« Отговор #4 -: Май 22, 2008, 12:31:34 pm »
Определено не е вярно. То при пречистването не гледат ДНК, освен ако не е правена предимплантационна диагностика, но даже и за тогава хич не съм сигурна дали не се прави БХС.
При близнаци обаче не се прави, щото нещо се обърквал тестът, доколкото знам.

Успех!
Благодаря ти, Бени!







Re: въпрос за БХС
« Отговор #5 -: Май 22, 2008, 14:52:39 pm »
Да......,явно може да съм чула за близнаци.
Извинете за ...любопитството,но защо при близнаци не се прави (живот и здраве и аз чакам двечки бебета)?
*
Re: въпрос за БХС
« Отговор #6 -: Май 22, 2008, 14:57:51 pm »
Защото трудно се интерпретират резултатите. Но тук четох, че в Канада на Ема са й правили. При БХС  се изследват АФП (алфафетопротеини), ЧХГ (човешки хорионгонадотропин) и естрадиол в кръвта на майката, първите 2, от които се отделят от фетуса и се разглеждат и сравняват техните стойности. При многоплодна бременност няма как да се анализира резултата еднозначно. Поне аз така го разбирам.
« Последна редакция: Май 22, 2008, 14:59:51 pm от cygnus »
Re: въпрос за БХС
« Отговор #7 -: Май 22, 2008, 15:18:39 pm »
Много благодаря за бързия отговор.
*

    ema2

  • ****
  • 888
  • You kill the beauty of today
Re: въпрос за БХС
« Отговор #8 -: Май 22, 2008, 16:30:12 pm »
Вярно на мен ми взеха кръв през 13 седм и ми казаха, че я носят в някакъв Институт по генетика и ...не знам какви изследвания.След 2 седмици ми казаха, че няма да правя амнио, резултатите били добре.За съжаления нямаше как да науча повече подробности

Поздрави
We are all a part of everything
The future, present and the past
Fly on proud bird
You're free at last
*

    julia_m

  • ****
  • 665
  • Най-хубавото нещо тепърва предстои :)
Re: въпрос за БХС
« Отговор #9 -: Май 23, 2008, 09:44:16 am »
Здравейте момичета, ще задам сигурно много глупав въпрос :oops:, но тъй като вчера бях на ЖК, пък док нищо не спомена за БХС-води ме 12г.с., каза да съм отишла някъде около средата на юни, когато ще съм вече около 15-16г.с.
Та въпросът ми е кога се прави БХС? И тогава няма ли да е късно за въпросното изследване?
Малко глупаво от моя страна, ама като съм както се изрази едно друго момиче от форума "изплашена първескиня" питам, какво да правя  :oops:
Успех на всички и здрави бебчета накрая :)
*
Re: въпрос за БХС
« Отговор #10 -: Май 23, 2008, 10:46:36 am »
БХС  се прави тогава. Но вече се прави и ранен скрининг между 11 и 13 седмица е по-достоверен от този в 15-19 седмица. Прави се в МД, на 14 етаж. Трябва да носиш и снимка от УЗИ от същия или най-много от предишния ден, на която да са нанесени размерите на краче, главичка и другите обичайни неща.
« Последна редакция: Май 23, 2008, 10:49:38 am от sia »
*

    julia_m

  • ****
  • 665
  • Най-хубавото нещо тепърва предстои :)
Re: въпрос за БХС
« Отговор #11 -: Май 23, 2008, 11:07:37 am »
Благодаря за информацията, значи ще трябва да се задействам :)
Re: въпрос за БХС
« Отговор #12 -: Май 23, 2008, 12:54:29 pm »
Защото трудно се интерпретират резултатите. Но тук четох, че в Канада на Ема са й правили. При БХС  се изследват АФП (алфафетопротеини), ЧХГ (човешки хорионгонадотропин) и естрадиол в кръвта на майката, първите 2, от които се отделят от фетуса и се разглеждат и сравняват техните стойности. При многоплодна бременност няма как да се анализира резултата еднозначно. Поне аз така го разбирам.

Точно така е. Преведено на по-разбираем език звучи така:
Те ще изследват твоята кръв и, ако има нещо нередовно, няма как да се установи на кое бебе нещо не му е наред.

Пожелавам ти всичко да е нормално! :)

Бъдете добри и не губете кураж! :)
*
Re: въпрос за БХС
« Отговор #13 -: Май 23, 2008, 14:46:46 pm »
julia_m Бях на преглед във вторник (12сед и 0 дни) и доктора от ЖК ме прати на следващия ден да ми вземат кръв за БХС в "Майчин Дом" на 14 етаж.
Аз неочаквах да ме прати, беше ми първото посещение на ЖК, оказа се че доктора който ми препоръчаха е доста в час с новите неща.
Днес сутринта си взех резултата и няма нищо обезпокоително.
Резултата става готов на другия ден следобяд и е по-точен от този който се прави 15-19 седмица.
За повече инафо виж тук:
http://www.lmpbg.org/downloads/DOWN_BLANK-2.doc
http://www.lmpbg.org/downloads/1-DOWN%20SCR_BLANKA%20(02.2006).doc
« Последна редакция: Май 23, 2008, 14:50:38 pm от Малина »


*

    julia_m

  • ****
  • 665
  • Най-хубавото нещо тепърва предстои :)
Re: въпрос за БХС
« Отговор #14 -: Май 23, 2008, 14:58:34 pm »
Благодаря за изчерпателния отговор, единственото, което имам да попитам пак е това изследване дали може да се прави в Пловдив и евентуално къде там?
*
Re: въпрос за БХС
« Отговор #15 -: Май 23, 2008, 16:05:14 pm »
julia_m, аз го правих в Бодимед /пресечката с/у ВМИ/ в Пловдив, но се чака доста около 2-3 седмици за резултата, защото доколкото ми е известно го пращат в Германия и всъщност там се прави самото изследване. На мен док ми каза, че без значение в коя лаборатория в града ще го пуснеш, те го пращат на Бодимед, а те на немската лаборатория, само се удължава времето докато си получиш резултата. Успех!

*
Re: въпрос за БХС
« Отговор #16 -: Май 23, 2008, 16:06:18 pm »
На мен в Пловдив ми взеха кръв в Бодимед, но те я изпращат за изследване в Германия и резултата идва след 2-3 седмици.
Сега мисля че вече и чрез Медикус алфа може да се изпрати кръв в МД -София за изследване но най-добре е да попиташ на място.
*

    julia_m

  • ****
  • 665
  • Най-хубавото нещо тепърва предстои :)
Re: въпрос за БХС
« Отговор #17 -: Май 23, 2008, 16:16:51 pm »
Благодаря момичета, много ценна информация :)
Ама то за 2-3 седмици, аз до Софето сама ще ида да си го направя  :?:)
Е ще помисля още мъничко, пък и с док ще коментирам :)
Още веднъж благодаря за информацията
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: въпрос за БХС
« Отговор #18 -: Май 23, 2008, 16:41:00 pm »
Малко уточнение. Доскоро в България не се правеше ранен скрининг през първи триместър - т.е. в периода от 11 до 13,6 гестационни седмици. Това налагаше използването на чужди лаборатории, както споменатата по-горе немска лаборатория и оттам идваше забавянето на резултатите. За щастие, от средата на февруари вече е възможен такъв скрининг и у нас.

За да се възползвате от тази услуга, скринингът трябва да се поръча от вашия акушер-гинеколог до Националната генетчна лаборатория "Майчин дом" София според изискванията на Наредба № 26 на МЗ и освен кръвен серум е необходимо да се изпратят и други документи, в това число и документирана в деня на изпращане на серума бременност, с точно определяне на срока на бременността до дни, както и измерени ултразвукови маркери на плода.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: въпрос за БХС
« Отговор #19 -: Май 23, 2008, 17:21:30 pm »
На мен това изследване ми го правиха точно в 16 с. и се поема от здравната каса тук. Ако открият някакво отклонение, ти предлагат амниоцентеза за доуточняване. На мен не ми предложиха амниоцентеза. Пожелавам ви и на вас добри резултати!  :D
*

    Tamara

  • *****
  • 1662
  • Ако спориш с идиот, вероятно същото прави и той.
Re: въпрос за БХС
« Отговор #20 -: Май 23, 2008, 18:45:33 pm »
На мен това изследване ми го правиха точно в 16 с. и се поема от здравната каса тук. Ако открият някакво отклонение, ти предлагат амниоцентеза за доуточняване. На мен не ми предложиха амниоцентеза. Пожелавам ви и на вас добри резултати!  :D
Какво значи "тук" Розичке. Аз все забравям кой къде беше, а после всички се оказват в Германия, ама все пак да си попитам. Иначе в БГ не се поема от касата, но пак си ти казват дали има медицински показания за амниоцентеза или не.
№1 - 18 г.
№2 - 13 г.
*
Re: въпрос за БХС
« Отговор #21 -: Май 23, 2008, 19:03:46 pm »
UK  :D. И се прави точно в 16 с. по техен си стандарт, но не ми искаха нито снимки да показвам, нито други изследвания. И здравната каса го поема, както и евентуалната амниоцентеза, ако се наложи.
Тамарка, хайде да ти изберем една лентичка, бе?!  :D