0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Щитовидна жлеза - резултати от изследвания 2
« Отговор #440 -: Ноември 19, 2015, 21:45:01 pm »
Благодаря ти, Лили <3
Re: Щитовидна жлеза - резултати от изследвания 2
« Отговор #441 -: Ноември 19, 2015, 22:35:40 pm »
Кали, по принцип в началото на лечението с Еутирокс (Л-тироксин) има големи колебания на TSH-то. То колко ти беше преди да започнеш лечение? Важното е да се нацели правилната за теб доза Еутирокс и да не я сменяш често. Изследвания на TSH трябва да се правят след минимум 2 месеца пиене на една и съща доза Еутирокс, сутрин на гладно и най-добре до 2 часа след хапчето да не ядеш и да не пиеш кафе. TSH се секретира от хипофизата, а Т4 от щитовидната жлеза. TSH-то се покачва когато щитовидната жлеза не произвежда достатъчно Т4. Еутироксът е синтетичен щитовиден хормон, т.е. Т4. Когато Т4 се покачи в организма, хипофизата намалява производството на TSH и той естествено пада. Явно ти е много Еутироксът или не си го напаснала още. Селенът изобщо нищо не сваля. Разправят, че като антиоксидант влияе добре на щитовидната жлеза и на антителата (ТАТ и МАТ) ама на мен от него антителата не са ми паднали.
« Последна редакция: Ноември 19, 2015, 22:37:55 pm от Valima »
*
Re: Щитовидна жлеза - резултати от изследвания 2
« Отговор #442 -: Ноември 20, 2015, 09:41:31 am »
Това със селена аз не бих го пробвала докато съм бременна или планирам бременност.

Valima, излязоха ми мазоли да пиша, че не е нужно ТСХ да се изследва на гладно,, сутрин и т.н. той ако се повлияваше така бързо или от едно кафе хехеее, това пък с двата часа е друга глупост. Защо според теб производителят препоръчва 30мин?
*
Re: Щитовидна жлеза - резултати от изследвания 2
« Отговор #443 -: Ноември 20, 2015, 10:28:57 am »
м-и можеш ли да кажеш защо не се препоръчва селен при планиране на бременност/бременност защото аз от 2 години си пия селен и много ми помогна за ЩЖ. ТСХ винаги ми е в норма, нямам други странични ефекти от разбалансирането на хормоните - т.е. нямам предпоставки да пия хапчета и не бих ги пила след като проблемът ми се решава чрез хранителни добавки.


Носи в душата си зелено дърво и пееща птичка навярно ще долети
*
Re: Щитовидна жлеза - резултати от изследвания 2
« Отговор #444 -: Ноември 20, 2015, 16:38:18 pm »
Аз нямам проблем с щитовидната жлеза, но веднъж седмично пия селен, щото нали уж бил полезен. Не знам дали това е достатъчно и със сигурност искам и ЩЕ увеличавам дозата (само да ми дойде пратката от Амазон).

Сега обаче се чудя дали е противопоказен за опити за и бременност???

Чакам с нетърпение мнения и коментари :)
Мама на две безценни бебета, отишли в Рая (2014 и 2015). И на едно игриво, космато и мъркащо Мяу-мяу.

Чакаме те, скъпоценно бебе!
*
Re: Щитовидна жлеза - резултати от изследвания 2
« Отговор #445 -: Ноември 21, 2015, 00:47:28 am »
м-и можеш ли да кажеш защо не се препоръчва селен при планиране на бременност/бременност защото аз от 2 години си пия селен и много ми помогна за ЩЖ. ТСХ винаги ми е в норма, нямам други странични ефекти от разбалансирането на хормоните - т.е. нямам предпоставки да пия хапчета и не бих ги пила след като проблемът ми се решава чрез хранителни добавки.
Не съм се изразила добре за Селена. Не че е вреден, просто не бих разчитала Само на него ако си имам проблем. Аз както съм с Еутирокс и уж стабилно ТСХ, първият месец бях с 3.21. Просто е опасно да е високо ТСХ и може да има странични ефекти върху бебето.
Re: Щитовидна жлеза - резултати от изследвания 2
« Отговор #446 -: Декември 15, 2015, 19:09:44 pm »
Здравейте! Чак в четвъртък съм на ендокринолог. Моля Ви да ми коментирате резултатите.
ТСХ - 2. 446 при реф. ст-ти 0. 55-4. 78;
МАТ - 134 при реф. ст-ти <35;
ТАТ - <20 при реф. ст-ти <40;
Пролактин - 15. 53 при реф. ст-ти 2.8 - 29.2
Благодаря предварително! :)
*
Re: Щитовидна жлеза - резултати от изследвания 2
« Отговор #447 -: Декември 15, 2015, 19:12:04 pm »
Здравей, ТСХ е добре, може малко да се намали да стане около 2, но МАТ Е висок, това говори за настъпващи промени в щитовидната.Нека ендокринолог да види наистина изследванията и да каже има ли нужда от терапия или за сега само ще наблюдавате жлезата.

Re: Щитовидна жлеза - резултати от изследвания 2
« Отговор #448 -: Декември 15, 2015, 19:17:12 pm »
Благодаря за отговора! :)
Re: Щитовидна жлеза - резултати от изследвания 2
« Отговор #449 -: Декември 21, 2015, 14:42:15 pm »
Момичета, другата седмица ще ходя и аз на ендокринолог и гинекологът иска да се проследи и щитовидната жлеза. Междувременно ми попадна оферта в лаборатория за TSH, FT3, Ft4. Никога не съм имала проблеми с тези хормони, но всички други са хаос пълен. Достатъчни ли са като информация за състоянието на жлезата или да си чакам прегледа и докторът, ако назначи и други?

... карам малко по инерция, но като ще ходя на преглед поне малко и резултати да покажа  с цел да е по-резултатен  :oops:
*
Re: Щитовидна жлеза - резултати от изследвания 2
« Отговор #450 -: Декември 21, 2015, 14:50:25 pm »
Като за начало са достатъчни, допълнително може да пуснеш ТАТ и Мат, това са антителата и с това изчерпваш всички хормони на щитовидната.Те ще дадат пълна картинка.

Re: Щитовидна жлеза - резултати от изследвания 2
« Отговор #451 -: Декември 28, 2015, 11:23:37 am »
Пуснах си изследванията и съм изненадана.
TSH   5.3 /0.27-4.3/
FT3   13.4 /9-17/
FT4   3.55 /2-4.40/

Досега не съм имала проблем с тези хормони, преди и след бременността. Напоследък обаче съм доста напрегната + обичайните ми проблеми с цикъла.
Днес ще ходя на преглед с ехография.
Относно изследванията - направих ги с ваучер, мисля че цената е добра. Позволявам си да го споделя не с рекламна цел.
оферта TSH, FT3, FT4 + ПКК
*
Re: Щитовидна жлеза - резултати от изследвания 2
« Отговор #452 -: Декември 28, 2015, 14:57:33 pm »
Предполагам че ще ти пуснат и антитела, а ако не целите бебе, няма да ти дадат веднага лекарства, а ще има контрола след 6м.
*
Re: Щитовидна жлеза - резултати от изследвания 2
« Отговор #453 -: Януари 06, 2016, 21:40:52 pm »
Здравейте Момичета,
Имам една питанка относно ТСХ и ранна бременност.. Аз съм с Хашимото от години, с доза от 0,50мкг
Нещо се случи в края на лятото, след прием на Колаген ( под формата на добавка) дали от него, дали от нещо друго, ТСХ ми скочи на 19!! От що-годе редовни изследвания с резултат на ТСХ  малко под 2 или малко над 2...( от години)  От това ТСХ 19 се опулихме и аз и док.. Бях на доза 0.75 до преди седмица, когато резултата беше малко по-овладян на ТСХ 3,80
Сега съм на доза 0.88 за 3 месеца ( за първи път чувам такава ) и мисля, че нещата ще си дойдат на мястото скоро..
Та... междувременно вчера много се усъмних, че съм бременна и снощи реших да направя един тест, че аз чаках цикъл и след това да ходя на ПАП... то какво стана... Бременна съм! гръм от ясно небе..
Сега се притеснявам с този космически ТСХ, който е бил висок точно около дните на Овулация и имплантиране.. дали е възможно бебето да не се развие добре?
Преди години един смотан лекар ме уплаши, ама буквално ми каза, че майки с високо ТСХ раждали деца-кретени! и само това ми в главата цял ден от сутринта...
Докато бях бременна с момчетата ( аз имам близнаци на 4г) беше ми скокнало ТСХ на 3,50 и тогавашната ми док каза, че било добре, та замалко  да я сменя от рано.. Вземах си л-тироксина - един ден 0,50 и един ден 0,75 до края на бременността и ТСХ си стоя на 2 до края...
Сега обаче.. не добър старт..

*
Re: Щитовидна жлеза - резултати от изследвания 2
« Отговор #454 -: Януари 07, 2016, 07:52:03 am »
Гальонди, като разбрах, че съм бременна първо си пуснах ТСХ и ходих на ендокринолог и после на гинеколог  :lol: ТСХ ми беше скочило над 3, това само веднъж след първото раждане ми се е случвало, иначе и моето под 2 се държи. И не ми завишиха тогава дозата. Явно се изчаква някакъв период, но е добре да идеш на лекар и да си информирана какво е състоянието и специалиста да прецени. Желая ти успех!
*
Re: Щитовидна жлеза - резултати от изследвания 2
« Отговор #455 -: Януари 08, 2016, 01:29:22 am »
Мен ме притесняваше, че покрай самото "зачеване" ТСХ е бил много висок.. И евентуално как би се развило бебето.. Дали ще е с умствено увредено.. ей такива работи.. много ме е стреснал този док с коментара си явно, и за момчетата така се притеснявах, но там всичко беше по план, та не се е получавало голямо отклонение на ТСХ хормона..
Сега изглежда всичко си идва на мястото, беше спаднало от 19 на 3,80 за 6 седмици.. Предполагам с тази увеличена дозичка - съвсем ще се намести..
То при мен тази бременност ако протече безпроблемно и всъщност накрая се роди бебе - ще си е цяло чудо.. Една от тези истории дето ги слушаме от 2ро и 3то лице и се чудим дали са верни наистина..

*
Re: Щитовидна жлеза - резултати от изследвания 2
« Отговор #456 -: Януари 08, 2016, 10:04:25 am »
Някой лекари изказват прекалено крайни мнения. Има мами с такова ТСХ са забременели и родили без да знаят, че имат проблем със ЩЗ. А и не е толкова високо, просто го следи.
Re: Щитовидна жлеза - резултати от изследвания 2
« Отговор #457 -: Януари 09, 2016, 13:52:55 pm »
Гальонди, честито! Спомни си стадии клетки, органогенеза и т.н и мисля, че ще се поуспокоиш. За високо ТСХ по време на имплантирането, според мен не би трябвало да  е чак такъв проблем, просто защото на този етап ембрионът няма мозък и т.н. Все пак ти си ходиш при ендокринолог, нещата са овладяни и ще се следят.
Това са си чисто мои разсъждения.
Относно моя казус, както м-и предположи, ще се пуснат антителата и полови хормони също. Както и повторение на ТСХ. Ехографията показа нехомогенна жлеза, но за възли нищо не ми каза лекарят. Другата седмица ще се видим с резултатите и ще говорим.
Re: Щитовидна жлеза - резултати от изследвания 2
« Отговор #458 -: Януари 11, 2016, 12:26:51 pm »
...
Относно моя казус, както м-и предположи, ще се пуснат антителата и полови хормони също. Както и повторение на ТСХ. Ехографията показа нехомогенна жлеза, но за възли нищо не ми каза лекарят. Другата седмица ще се видим с резултатите и ще говорим.

Изскочи бая тлъст заек сякаш.. :o
MAT 470 /<34/, ТSH 4.94 /0.4-6/, FT4 11.49 /10.3-25.8/
Диагноза Хашимото и терапия с л тироксин 50 мг - 1/2 таблетка.
*
Re: Щитовидна жлеза - резултати от изследвания 2
« Отговор #459 -: Януари 11, 2016, 14:23:44 pm »
Вера, успех! Дано бързо влезе в нужните граници ТСХ, антителата няма да се повлияят, те са един от показателите, че е Хашимото, другият е нехомогенната структура.