0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #840 -: Ноември 26, 2011, 23:40:08 pm »
Натали, а защо 3 различни? Ние например сутрин и следобед ядем кус кус, качамак или каша, понякога филийка с кашкавал. И само на обяд готвено.
Аз също си мислих за кусхя, но ние не ядем доста неща и така рускуваш да изхвърляш. А аз готвя само това, което обичат.
Защото са супа, основно и десерт. Ако ги правя аз в колко малки количества трябва да са, за да е различно всеки ден? :wink:
Тя закуската е ясна, но за обяд може да дадеш основното, за следобедна закуска десерта, а вечерта супичката примерно.


Мхм, точно това и аз правя  :D 
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #841 -: Ноември 27, 2011, 11:16:38 am »
Аз правя всеки ден различна манджа. Варя по няколко парченца зеленчук и пасирам.
Ние следобед супа не ядем, съшо и привечер. Основно пюренца и каши тогава.


Кърмих близнаците си 1 год и 2 месеца!!!
За моите две ангелчета родени в 25 г.с.
9.09-11.09.2008
9.09-20.02.2009

Една година без мама...
*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #842 -: Ноември 28, 2011, 10:19:14 am »
А за мен лично е и въпрос на време. Избрала съм си варианта с детската кухня, защото ми остава малко наистина свободно време, и предпочитам да го прекарам по друг начин. А и няма кухня за мама и тати :-)
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #843 -: Ноември 28, 2011, 17:43:38 pm »
Мда и аз съм се спряла на кухнята. Чакам декември да пуснат новата държавна точно до нас, че ми е супер близо и се записвам. Иначе в нашия блок има и частна, но ми идва малко скъпичка за постоянно. И на мен не ми остава много време да приготвям всеки ден различни неща, понеже до днес ходехме на рехабилитации с малката, които все са между 10-12:00 часа предиобед и просто нямаше как да сготвя нещо прясно и да й дам. Отделно, нямам много замразени зеленчуци и плодове, каквото имаше лятото от градинката на мама :lol: Тогава й правех от време на време по нещо. Но изобщо не е разнообразно, а сега на пазара продуктите са пълни с нитрати :( Предпочитам бурканчетата от тази гледна точка. Пък и да си призная, много ми е бедно въображението :oops: да измислям някакви разнообразни и завъртяни манджи. То и за нас с мъка ги измислям, че сме и на нисковъглехидратна диета, заради инсулина с мъжо, та съвсем. Може и да съм мързелива, ама това е положението. И аз като Надин, предпочитам по друг начин да оползотворя малкото свободно време, което ми остава.
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #844 -: Ноември 28, 2011, 17:59:32 pm »
Извинете за вероятно глупавия ми въпрос, но още не сме стигнали до там - не са ли ви големи децата и още ли трябва да ядат толкова пасирана храна като пюретата?
 Аз започнах захранване и си приготвам сама не ми е проблем за сега да отделям по половин час, а и в тия бурканчета къде е гаранцията че няма нитрати, торове и препарати?
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #845 -: Ноември 28, 2011, 18:50:58 pm »
М-и, големи са, но и бурканчетата са по възраст и за по-големите бебета са с малки парченца или по-едро пасирани, не са като каша.
Относно нитратите - предполага се, че контрола при приготвянето на бебешки храни е доста голям, взимат се проби и т.н. Разбира се, това не е гаранция, за жалост, но определено шанса да са контролирани е доста по-голям, отколкото на пазара, където изобщо не е ясен произходът и съдържанието на продуктите, да не говорим, че пазарчетата за плод-зеленчук едва ли някой изобщо ги проверява.
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #846 -: Ноември 28, 2011, 18:58:57 pm »
А, да бе, да, те в детска кухня зеленчуците са от градината на мама...
Там се работи с държавна поръчка, т.е. който предложи най-ниска цена той е доставчика. И той не е по-различен от този на пазара...
А и не е задължително да яде детето на обяд първо, второ и трето.
Пълноценно и разнообразно хранене спокйно може да си постигнете и в къщи.
Въпрос на предпочитания и приоритети.
Мое мнение!
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #847 -: Ноември 28, 2011, 19:21:39 pm »
м-и ние сме на 14 месеца и още пасирам.Не искат да ядат когато има по-едри парченца и то само на обяд. Например сутринта ядоха филия с масло и топено натурално сиренце с чубрица, на парченца, няма проблем. На обяд супа спанак с кус кус, сухар, масло, пасирана. Следобеда кисел и после аз бях правила ориз със спанак и изядоха по 5-6 лъжички с хлаб...а не беше пасирано. Но когато е наша храна, от масата  :D


Кърмих близнаците си 1 год и 2 месеца!!!
За моите две ангелчета родени в 25 г.с.
9.09-11.09.2008
9.09-20.02.2009

Една година без мама...
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #848 -: Ноември 28, 2011, 22:24:32 pm »
Относно нитратите - предполага се, че контрола при приготвянето на бебешки храни е доста голям, взимат се проби и т.н. Разбира се, това не е гаранция, за жалост, но определено шанса да са контролирани е доста по-голям, отколкото на пазара, където изобщо не е ясен произходът и съдържанието на продуктите, да не говорим, че пазарчетата за плод-зеленчук едва ли някой изобщо ги проверява.
Много правилно казано.  Всъщност контрола е дори по-добър от колкото в собствената ти градина, защото нитратите идват от естествената тор,а не само от изкуствените торове. Аз не знам никой на село да си мери нитратите в салатате като си хвърля тор в градината, така че и сама да си отгледаш зеленчуците е по-вероятно да са с повече нинтрати. За детските храни обаче има повече контрол. Според мен пестицидите са много по-голям проблем, а не нитратите.

Въобще не смятам, че да си храниш децата от детска кухня е нещо лошо и ако имах тази услуга тук, задължително бих се възползвала от нея.  Дори тайничко ви завиждам, че я имате :-)

м-и, аз не пасирам от много отдавна. Ивана яде каквото ние ядем ( като консистенция), хем има само 8 зъба ( само 2 кътника от едната страна). В  детксата градина малко по малко я научили и като ми казаха какво яде, не можех да повярвам, защото мен ме беше страх да и давам да не се задави.


  
*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #849 -: Ноември 28, 2011, 22:16:17 pm »

А и не е задължително да яде детето на обяд първо, второ и трето.
Пълноценно и разнообразно хранене спокйно може да си постигнете и в къщи.
Въпрос на предпочитания и приоритети.
Мое мнение!

Е, моят приоритет беше да приготвям всяка храна, която децата ядат. Купих пъпеш от магазина, собственоръчно го приготвих на мадмоазел и свършихме в спешното с остра алергична реакция. Педиатърката се кълнеше, че при положение, че сме приели без проблеми всички плодове от семейството на пъпеша, няма логика да е развила толкова тежка реакция баш към тази му разновидност. Повторихме след няколко седмици, приготвили Бенадрил-а, а на детето нищо не му стана. Извод: плодът е третиран с химикали...
И тъй като съвсем нямам възможност да направя бостан в хола си, нито мога да накарам мъжа ми да тръгне с добитъка, не виждам защо да не купя проверена храна за бебето си.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #850 -: Ноември 28, 2011, 22:28:36 pm »
А моля, моля Боби моя мъж слага био тор  :D лошото е, че имам само картофи от градината, но масово се предлагат такива препарати на земеделците, така че само мога да стисна очи като купувам. Беше ми любопитно за пюретата. И аз бих ползвала кухня след годината.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #851 -: Ноември 28, 2011, 22:37:37 pm »
А, да бе, да, те в детска кухня зеленчуците са от градината на мама...
Там се работи с държавна поръчка, т.е. който предложи най-ниска цена той е доставчика. И той не е по-различен от този на пазара...
А и не е задължително да яде детето на обяд първо, второ и трето.
Пълноценно и разнообразно хранене спокйно може да си постигнете и в къщи.
Въпрос на предпочитания и приоритети.
Мое мнение!

Именно! Шанса да попаднем на кофти храна е еднакъв. Така, че наистина е въпрос на предпочитание. 
Верно, че не е нужно на обяд да се яде 1,2,3, но пък както писахме по-горе, храната може да се разпредели на 3 хранения и ето ти едно разнообразно меню  :wink:

И аз като Сикс-а съм с бедно въображение, да не говорим, че времето изобщо не ми стига, затова и избрах кухнята.



*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #852 -: Ноември 29, 2011, 01:04:42 am »
Ех, Мими26, не можа да се сдържиш, винаги вярна на себе си :D
Знаем, че винаги с всичко си запозната и си  компетентна по всички въпроси, но не разбирам защо са тия напъни все да се доказваш и изтъкваш каква добра майка си. Пред кого се доказваш? Пред нас? Ами евала, ама няма нужда :wink: Започна леко да ми писва да нахлуваш във всяка тема и да започнеш да размахваш пръст, да даваш оценки и на всичко отгоре да си позволяваш да намекваш кой какви приоритети имал. Ами, увличаш се вече доста. Няма тема за храненето, в която да не си обяснила на някого колко лошо си гледа децата едва ли не, щом не прави като теб. Дотяга ми вече. Те момичетата не си го казват директно, само намекват тактично, но аз съм дебелокожа и ще ти го кажа - голяма част от мамите спряха да пишат в тези теми основно заради теб. Защото все намираш начин да ги засегнеш, макар и индиректно, опитвайки се да се изтъкнеш, мислейки си, че само твоето мнение е меродавно. Ами не е, разбери го. Няма нужда всеки път да си на всяка манджа мерудия и да назидавш. Не знам колко неуверен и комплексиран трябва да е човек, за да изпитва нужда постоянно да се пъчи и доказва пред другите колко е велик, а те колко са прости и неограмотени.
Съзнавам, че поста ми ще предизвика бурни реакции, че може би нарушавам някое правило, но вече ми дойде до гуша. Защото някое изнервено и уплашено мамче като чете тия изхвърлянки и оценки на хорските приоритети, като нищо съвсем ще се сдуха и ще си мисли, че е лоша и некадърна майка за детето си, което всъщност не е така. Не мисля, че някой тук има нужда от това. 

Моля за извинение останалите възпитани и тактични участници в дискусията за проблемите, които моят пост евентуално ще предизвика. Извинявам се и на модераторите, ако с него им създавам работа. Ако прецените, изтрийте го.
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #853 -: Ноември 29, 2011, 01:12:49 am »
И аз съм се наточила за детска кухня след нова година. В СЗ има много добра частна кухня /добра - по отзиви на капризни приятелки съдя  :lol:/. Също възнамерявам трите яденета да ги разпределям през деня, а предвид че още съм заместила само две хранения - може и аз да се уредя със супата примерно.  :D

Относно качеството на продуктите... Ами като ги купя аз тези продукти от магазина, или от пазара, кое би ми гарантирало, че са по-качествени от тези, които се ползват в детската кухня? По-високата цена примерно?  :lol: В БГ точно - едва ли. Само като се сетя за последното "филе Еелена" на цена от 54лв./кг,  8O което на вкус беше точно като буца сол - "много блягодаря" както се казва.
Това, с което ще готвят в кухнята и ще давам на Дани - няма да е по-лошо от това, което аз мога да купя. И по-добро няма да е, но поне са длъжни там да имат документи за произхода на всяка трошичка, която попада в храната му... Може и да е по документи, може и да е повече формално - пак е по добре от "нищото", което получавам в другия случай.
И определено - кухнята е най-добрият вариант да му осигуря хем разнообразна, хем прясно приготвена храна всеки ден! Винаги, ако нещо не му харесва, или ако аз не искам да го давам - мога да не му го дам да го яде, или да не взимам кухня в този ден - седмичното меню се качва на сайта предната седмица. Т.е. мога да си направя сметката в кой ден ще е кухня, в кой ден ще е бурканчета, в кой ден ще готвя ако реша...Ама като съм чела менютата досега, рядко би имало случай да не може да яде нещо оттам. ;)

И не на последно място - времето си е време - едно от най-оскъдните ми и безценни неща откакто съм майка. Предостатъчно са ми всички други ангажименти пряко и непряко свързани с детето, че да мисля всеки ден какво да му готвя, да обикалям "на лов" за най-добрите продукти и да бърбуникам няколко вида манджички в мини-тенджерки и накрая...я ги хареса я не.  :lol: Да изхвърля в тоалетната 3-те лв. платени за кухнята, понеже не пожелал да яде нещо - мога да го преживея и то многократно. Но това да се случва с доста по-крупни суми, инвестирани в хранителни продукти + времето което съм вложила в приготвянето на същите - ЦЪ.
Бих го направила все пак, ако категорично да готвя аз - беше по-добре за Дани, отколкото някой друг да му готви подходяща за него прясна и топла храна.
В случая с детските кухни и домашното готвене обаче - изобщо няма такова нещо, ако се гледа обективно. Ако при дилемата бурканчета или мама готви - съм склонна да приема, че дилема има - все пак едното е консерва, а другото е прясна храна - ОК, но за кухните вече...повече "мамини самовнушения" е положението лично за мен.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #854 -: Ноември 29, 2011, 04:27:09 am »
И не на последно място - времето си е време - едно от най-оскъдните ми и безценни неща откакто съм майка. Предостатъчно са ми всички други ангажименти пряко и непряко свързани с детето, че да мисля всеки ден какво да му готвя, да обикалям "на лов" за най-добрите продукти и да бърбуникам няколко вида манджички в мини-тенджерки и накрая...я ги хареса я не.  :lol:
Не те е срам... а аз си мислех, че детето ти е приоритет, а то какво било. Лоша Жбрул.
:-)


  
*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #855 -: Ноември 29, 2011, 08:17:33 am »
Ама то трябва и малко егоизъм, че накрая приоритета да не остане без мама  :D
*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #856 -: Ноември 29, 2011, 08:40:14 am »
Ползвам частната кухня в СЗ, която Jbrul спомена. И аз и детето сме доволни. Има разнообразие на месо, което аз не мога да осигуря - заешко, пуешко, патешко. Веднъж седмично имат рибно ястие, което в къщи аз също няма да сготвя. Ястията са вкусни и не пестят продукти. Храната е разсипана в еднократни опаковки, което за мен беше една от причините да избера тази кухня. Имало е два или три пъти ястия, които са ме учудвали и не съм давала. Но и съм коментирала с момичетата от пункта и имаше резултат. Явно и аз съм от егоистите, но пък и моето дете е от тези, които сами не се заиграват и постоянно мама трябва да е там. Нямам енергия и време, за да се правя на супер герой и затова съм много доволна от удобството, което ми предлага кухнята.
За едрината на парченцата - аз намачквам леко с вилица и така давам.
     
*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #857 -: Ноември 29, 2011, 09:04:23 am »
Виж сега, sixsens, аз съм се доказала като майка пред децата си, пред теб няма какво да доказвам. Нормално е при един въпрос да има различни мнения, а това че на теб не ти харесва моето, не е необходимо да скачаш така. Не е необходимо и да се превъзнася така детската кухня, защото и аз доста съм чувала и видяла - преки наблюдения.
А в тази тема аз не нахлувам, аз съм тук още преди теб  :wink:
Аз пък ще ти кажа, че точно от такива постове като твоите и такива като теб много от старите мами спряха да дават съвети и да се включват тук.
И май си пропуснала изречението, че е мое мнение, трябваше да го подчертая...
И не на последно място, точно пък ти няма нужда да ми правиш оценка на характера, защото нито ме познаваш, нито нищо, ако съдя и аз по това, което съм прочела от теб, какви изводи мога да си направя за характера ти... но няма да ги напиша, защото не мога да падна толкова ниско...
И да, въпрос на приоритети е, за мен приоритет беше, докато ги захранвам, да знам какво ядат, какво има в яденето им, дори от къде е купено/взето.
Въпрос на предпочитания - предпочитам домашно приготвена храна, която аз да приготвя.
Свободно време? Вече имам достатъчно. Когато си бяхме вкъщи, им готвих докато спят преди обяд и без това тогава нямаше какво друго да правя, освен да седна и да скръстя ръцете.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #858 -: Ноември 29, 2011, 09:33:16 am »
По повод как решаваме с какво да си храним децата - аз мисля, че в зависимост от това какво сме свикнали да ядем като деца, сме склонни да го  смятаме за здравословно. Някои хора вярват, че течната храна е по-добра. Аз например обичам сухи храни и яденета без сосове, а пък супи освен шкембе и крем супи не ям. Затова не се старая да има манджи за Ивана, а и не виждам предимството на една манджа, която се яде със сума ти хляб. Предпочитам да и дам печено пиле, картофено пюре и салата, от колкото същото това в някакво сварено ядене като полу-супа, както мъжът ми ги обича и си ги готви и я храни и нея с тях( нарича ги яхнии, ама те са си гъсти супи :-) ).  Нищо лошо не виждам, но когато аз готвя, храните са с много различен вид от неговите. Особено много обичам като ми зареди свекърва ми колко полезно било да се яде супичка. Не знам как е изчислила, че да си свариш зеленчуците е по-полезно от това да ги ядеш сурови. Ама било полезно за стомахчето - ако беше толкова полезно за стомахчето, синът и нямаше да е толкова закъсал с него, а аз която супа не хапвам,да имам желязно здрав стомах.  Пица било вредно... ама според нея е различно тя да сготви доматена манджа с гъби и да я яде с хляб. Ей такива работи. Аз пък мога да ям неограничено количество салата - това мисля е доста по-полезно от неограниченото количество люти чушки, изяждани от нея :-)
 Та така - всеки вижда здравословното през призмата на неговият си опит. Аз лично се опитвам да не съм на крайностите. Ако я науча всеки ден да яде плод, кисело мляко и зеленчуци, мисля че ще е добре за нея. За сега само зелечуците остават, че не може да дъвче добре салата. Веднъж като може, всеки ден ще и давам салата.  Не мога да я спра да яде боклуци като порастне, но мога за сега да и давам качествена храна и да се надявам, че ще я предпочете. Ето днес в лекарският офис и дадоха близалка - е какво да кажа, като ревеше като луда от това, че и били нжекция. Оставаше и близалката да не дам.  Дадох я, за първи път яде близалка. После пред колата и я отнех като казах, че там не се яде и толкоз.  Нямаше протести  и не смятам, че ще е толкова увредена, ако при всяко ходене на лекар и дават по близалка след инжекцията.

« Последна редакция: Ноември 29, 2011, 09:41:33 am от Bobbie »


  
*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #859 -: Ноември 29, 2011, 10:05:22 am »
Въпроса на Натали беше простичък - Имате ли мнение за кухня Хер бебе?
Получи само един отговор на въпроса си от Надин (племенника и бил хранен от тази кухня и са доволни).
Темата пак се превърна в за и против нещо си. В случая кухните срещу домашно приготвената храна.
И се започна - нямаш време да готвиш ли, приоритети разни се намесиха.
Нека оставим всяка майка да решава за себе си как и с какво да храни детето си.
Ако има зададен въпрос, който може да отговори, който не може да не го прави.
И ако е решила да ползва кухня, така да бъде. Ми те затова са измислени тези кухни. За улеснение на майките и да се осигури разнообразно хранене на детето.
По логиката на някои майки тук трябва да се откажем от автоматичните перални, прахосмукачките, съдомиялните, абе от цялата техника в ежедневието ни, за да докажем какви супер майки сме.

Оказва се, че жените ползващи готови пюрета и кухня, трябва да се оправдават защо го правят...
А не би трябвало да е така, така са решили и това е достатъчно!!!