0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Има безглутенова и безмлечна "Ориз и рожкови" - моите много я харесвана, но и аз чиста каша само не съм давала, с нея просто сгъстявах пюретата им, но с тази успявах да пробутам всичко, което не харесваха (като броколите например).
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Лично аз, дадох малина след годинката...Ягодовите, изобщо семчестите плодове са алергени, цитрусовите също е хубаво да се избягват. Кашите на Милупа наистина са добри, но и тези на Хумана не са лоши, Ивайло и до ден днешен ги яде с кеф. Не винаги това, което пише на етикета отговаря на препоръките от СЗО /ако се водиш по тях/, има каши с ягода за 6+, дори каша с млечен шоколад /именно на Милупа/, който не е препоръчителен поне до 3г възраст, ако не бъркам...ЕТо въпросната таблица на СЗО, с уточнението, че говорим за ПРЕПОРЪКИ... :wink: :)
ТАБЛИЦА СЗО
Това не изглежда да е таблица на СЗО, от къде я взе? СЗО въобще няма такива препоръки и не прави схеми, а дават обши насоки.
Няма ограничения след захранването освен за мляко и мед до годинката. Няма ограничения на храние след годинката. Няма препоръки на СЗО за реда на въвеждане на храните или такива точни препоръки.

Ето това са препоръките на СЗО  (отдолу на страницата има линкове) http://www.who.int/nutrition/topics/complementary_feeding/en/. Има линкова за не-кърмени и кърмени деца. За да спестя четенето, понеже не е малко - въобще никъде не се говори за конкретни храни от толкова до толова месеца.


  
ами аз нямам идея колко е това 18-20-30 грама  osi_10 Вече сварих месцето и първите кубчета се замразяват. Но мисля и аз да слагам по 2 кубчета - да си се усеща месцето все пак  :lol:
За кашите имах предвид какво мога да давам след ориза и елдата, че не знам кое е безглутеново. А млечна каша дали мога да давам вече (той е на АМ)?
hope-love, какви са границите на хемоглобина при децата? Миналата седмица на Виктор му беше 110 и педиатъра каза, че е добре, но ако е както при възрастните, значи е нисичък  :ask:
Границите при децата със сигурност са по-ниски отколкото при възрастни, но съм забравила точно референтните стойности. Щом доктора ти казва, че е добре, значи е в норма, но можеш да се поитерусуваш допълнително, за да си спокойна При нас борбата тогава беше да стигнем поне 100 - резултатите бяха от прядъка на 95-97.
« Последна редакция: Ноември 11, 2013, 10:34:02 am от hope-love »
..........та вчера и днес още не е акал :? ............
Когато бяхме изцяло на кърма моето не акаше по 8-9 дни, което някои казват, че е нормално за кърмаче. Гастроентеролозите , обаче, не бяха на това мнение- питаха ме защо не ака всеки ден по малко , а веднъж на 8 дни в големи количества и отговорът е - Защото е с лениви черва. Казаха , че трябва да се раздвижи стомаха иначе,може и като порасне това да остане проблем (склонна съм да вярвам, защото и аз ,самата, съм така). Предписаха ми Лактулоза МИП сироп, който се продава и  без лекарско предписание - и чудо за 10 дни детето ми се оправи. Казаха ми да го давам 2-3 дни , и после само ако пропусне изхождане 2 дни , да давам веднъж.  В листовката пише ,че е безвреден и най-важното -не води до привикване (както глицериновите свещички напр.) и
че може да се дава еднократно при запек , като самият сироп омекотява изпражненията и помага на бебчо да се изходи без много мъки .Ние бяхме кг за 3мл доза, но аз му давах едва по 0.75 мл, че иначе ми се подрискваше и чудо- до няколко часа Коко си се изакваше нормално. Откакто сме на пюрета проблем не съм имала с изхождането, ноо все пак и чревцата му вече знаят да работят

По въпроса за месото- чела съм, че задължително трябва да е сварено  (не печено, задушено на пара или др.) и трябва да е не повече от 30-40 г в порция

А за ябълката - моето е яло само от пюре и май от нея му излязоха пъпки по корема, но сега съм в процес на проучване- утре пак ще му дам и ще видя дали е наистина от нея. Мисля , че на мими 26 малките също са имали проблем с ябълката (знам , понеже често ползвам нейната таблица за захранване за сферка :)) , а и на моя много близка приятелка на малкото  , ябълката съвсем не му понася - плаче, повръща от нея... така,че не знам кое и е толкова подходящо за първа храна , още повече пък и сурова. Разбира се това  не се отнася за всички бебета, но наблюдавам , че не са съвсем рядко явление проблемите, възникнали от плода на греха
« Последна редакция: Ноември 12, 2013, 12:16:19 pm от ivelinca »
А моите,очевидно като майка си,са с право черво-няма ориз,няма картоф,няма морков-заковават 7 пъти на ден. И вече е проблем,защото целите им дупета са в рани. Има 2 варианти-или тр Да спра захранването, или са зъби :( гааадооост!
*
малко оф, но афродита купи бепантен крем, до скоро го нямаше, но вече го има в бг, много е добър за подсичане :)
*
малко оф, но афродита купи бепантен крем, до скоро го нямаше, но вече го има в бг, много е добър за подсичане :)
и аз към офа  :wink: става и със Судо крем, но дупетата да са добре подсушени и много тънко намазани.
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
А моите,очевидно като майка си,са с право черво-няма ориз,няма картоф,няма морков-заковават 7 пъти на ден. И вече е проблем,защото целите им дупета са в рани. Има 2 варианти-или тр Да спра захранването, или са зъби :( гааадооост!http://www.zachatie.org/forum/Themes/DinolightV/images/bbc/url.gif
Ша свикнеш и с това  :wink: Ужасно е, но прехода от мляко към други храни, често води до подсичане. Променят се разни киселини и прочие. Както е казала Стефи - БЕПАНТЕН е много добър!  osi_9 Според мен, на "мокри рани", цинкът в другите, само влошава нещата. Прилагам ти една рецепта, която прави чудеса /помага и кат се просерат нЕкой ден, тогава да видиш що е подсичане  :wink: :lol:/, аз я ползвам и е страхотна. ПрЕпиши и дай в някоя аптека да ти я изпълнят:
 Rp: Lanolini
Vaselini aa -50.0
Vit.A - 1amp.
Vit D2 -1amp.
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*

    bebe_13+15

  • *****
  • 2324
  • мама на две слънца
май наистина суровата ябълка му идва тежка за коремчето. След нея (и то беше малко - около 1 бебешка лъжичка в крушата) вчера сутринта се скъса да пръцка и да се свива, като при коликите. Вчера му дадох запечни на фурна ябълката и крушата, както е писал Бърди в неговата схема за захранване. Е днес е по спокоен. Ще караме няколко дни с термично обработени круша+ябълка и да видим.
А може ли акото да стане зелено от плодовете? два дена ака зелено. приятелка ми вика, че бил настинал сигурно и за това, но няма никакви "настинали" симптоми.
Ивелинка, мерси за сиропа - дано не опираме до него. По принцип пропуска най-много 1 ден, но може би заради новата храна, пропусна 2 дни? Знам ли и аз вече.

пак е зелено акото :( не ще да е от суровите плодове значи
« Последна редакция: Ноември 13, 2013, 09:49:17 am от bebe_2013 »


*
[ Мисля , че на мими 26 малките също са имали проблем с ябълката
Да, имаха проблеми със суровата ябълка, писала съм неведнъж за това. Този път не писах, защото исках да си спестя отново обясненията на някои хора как не било така, ами онака и това което пиша не можело да бъде и не е вярно.
Ако някой се интересува може да пусне търсачката и да види в старите теми.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Абе мими, къв ти е зора да се заядеш, никой не ти е казал, че са нямали проблем с ябълката, а че не е от киселината, щото с печенето стават по-киселинни.


  
*

    Crystal

Бебе, печените ябълки запичат. Според мен по- добре е захранването да започне със зеленчук, защото като опитат първо сладък плод, после може да не искат по-безвкусните зеленчуци.
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
от личен опит  -не съм съгласна , че като се захранят първо с плод и после не искали зелнчуци ...
Захраних точно по схемата на д-р Бърди   подред  с  оризова каша ,  круша, ябълка  ...
Може и да  е до дете  .


*

    bebe_13+15

  • *****
  • 2324
  • мама на две слънца
Така си бях решила и аз да започнем със зеленчуци, ама като не беше акал и му дадох круша за разхлабване... и минахме на схемата на Бърди. Сега ще карам с ябълка и/или круша + оризова каша след 7-8 дни на плодове и чак тогава зеленчук. Не искам съвсем да избързвам сега с нова храна. Само от схемата на Бърди не разбрах - като вкараме зеленчука след 2-3 седмици, плодовете следобед остават ли? Т.е. две външни хранения стават?
А сварена ябълка запича ли?

Мими, ще потърся за ябълката и ако нещо не успея да намеря, ще пиша. Ми аз уж с плодове от нашата градина започнах, че са без препрати и от еко район. Толкова се стараем да направим всичко по най-добрия начин за децата си и винаги остава съмнението, дали сме се справили :(
« Последна редакция: Ноември 13, 2013, 13:17:00 pm от bebe_2013 »


*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Така си бях решила и аз да започнем със зеленчуци, ама като не беше акал и му дадох круша за разхлабване... и минахме на схемата на Бърди. Сега ще карам с ябълка и/или круша + оризова каша след 7-8 дни на плодове и чак тогава зеленчук. Не искам съвсем да избързвам сега с нова храна. Само от схемата на Бърди не разбрах - като вкараме зеленчука след 2-3 седмици, плодовете следобед остават ли? Т.е. две външни хранения стават?
А сварена ябълка запича ли?

Мими, ще потърся за ябълката и ако нещо не успея да намеря, ще пиша. Ми аз уж с плодове от нашата градина започнах, че са без препрати и от еко район. Толкова се стараем да направим всичко по най-добрия начин за децата си и винаги остава съмнението, дали сме се справили :(
Смесвай затягащо с разхлабително, бе дъще! За кво се морих, таблица да ти пращам  :lol: Круша+ябълка, ябълка с тиква...и т.н /вече въведени/. 
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

Бубулинке, точно същия бъркоч ми изписаха. Ние спираме захранването :( мн съм нещастна. Ще пият ентерол и пробиотик(тя едната и без др вече пиеше) и после ще минем на захранване с тиква
*

    Crystal

Бебе, оризовата каша нас много ни запичаше. Схемата на др Бърди не я знам, но според мен като въведеш и зеленчук, стават две външни хранения. Аз така направих.Тиквата разхлабва и може да я въведеш от сега, въпреки че е зеленчук. И сините сливи разхлабват. За варената ябълка не знам.
« Последна редакция: Ноември 13, 2013, 19:29:10 pm от Crystal »
*
Ех,  Боби, Боби, защо все с рогата напред скачаш... Все си мислиш, че някой се заяжда и ти точно това правиш. Точно това, което правиш се опитвах да избегна, а можех да отговоря веднага, направих го след като цитираха името ми. Добре ще е понякога и ти да правиш така - да пишеш само, ако цитират името ти.
Просто вече ми е адски досадно и противно все да чета как си на въпреки на всеки и за всичко.

Извинявайте за спама, момичета. 2 месеца съм разредила писането, точно заради постоянните намеси на Боби и целта и да се драчи с мен навсякъде. Ами писна ми... В крайна сметка тя не заслужава да се откажа да пиша, заради нея, при положение, че имам достатъчно опит, с който мога да съм полезна.

Боби, ако обичаш, повече не отговаряй на постовете ми, дори и да си убедена, че пиша глупости и т.н. Остави другите да преценят сами и те имат глави на раменете си, не си ти най-умната.
егати...ние пак спираме със захранването...деца 2 месеца след моите вече захраниха 100 неща, ние още с един картоф се влачим :( разорих се с това АМ...
*

    bebe_13+15

  • *****
  • 2324
  • мама на две слънца
http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=22516.msg536539#msg536539
туй е схемата на Бърди, а и моят педиатър ми вика с круши и ябълки да започвам. Иначе в тоя горния линк пише - "Тиквата при бебета запича, а не разхлабва. " и "Оризовото брашно НЕ запича!!". Но ще видим при нас как ще е - и аз знам оризът запича, тиквата разхлабва. Тя и крушата разхлабва, ама Божидар ака на 3тия ден след вкарване на круша  :? Може би защото му е първа твърда храна?
След една седмица въвеждане на тези два плода колко трябва да изяжда? Сега хапва около 40 гр - гледам по едно малко бурканче от пюре 80грамово. Обаче тая нощ голямо въртене и превиване, газове. Не спали цяла нощ :( Да не съм му дала много? Или е нормално докато свикне стомахчето с новия вид храна.