0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #860 -: Ноември 30, 2011, 09:20:21 am »
Здравейте, д-р Бърди,
Вече имаме резултат от МБ - изолирана е бактерия Протеус в урината /ако съм разбрала правилно, защото чух резултата по тел./, микробното число не било много високо 10^4-10^5. Има направена АБ. По-късно ще взема резултата и ще напиша подробно.
На Мира снощи и дадох Калпол за Т - 3 мл., но тя като легна да спи вече беше с 36, 7. Цяла нощ нито веднъж не съм я чула да кашля.
Ще чакам мнението Ви за изолираната бактерия и евентуално лечение.

Павлина
« Последна редакция: Ноември 30, 2011, 09:26:08 am от pgzenga »
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #861 -: Ноември 30, 2011, 11:10:27 am »
Подлежи на лечение по антибиограма това.
Може да пуснете във втора лаборатория, след много щателно измиване, за изключване на грешки.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #862 -: Ноември 30, 2011, 11:39:52 am »
Ето резултатите.
Proteus mirabilis, микробно число 10^4 - 10^5 кое/мл

Ампицилин - R
Аугментин - R
Нелидикс к-на - S
Гентамицин - S
Цефалотин - R
Цефуаксол /не го разчитам/ - R
Цефтриаксон - S
Бисептол - S

В Козлодуй друга МБ, освен тази , в която пусках изследванията, няма.
Мога да пусна в Кандиларов, но тук събират пробите и ги транспортират до София, изследванията се правят на следващия ден. Не знам като престоят колко достоверни са резултатите...
Така лятотото, в Кандиларов два пъти излизаха е.коли, с две различни антибиограми, веднага след това пуснахме стерилна урина и тук и резултатът беше чиста урина. После още веднъж повторихме в Търново и пак чиста.
Това малко отклонение за лабораториите.

Ако е ниско вирусното число /10^4-10^5/ винаги ли се налага лечение?
Много ли са опасни тези бактерии Протеус?!
Може ли да се търси връзка между тази бактерия и разтройството от миналата седмица, а с няколкото напикавания?
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #863 -: Ноември 30, 2011, 11:47:29 am »
Тази находка има ПРЯКА връзка и с повръщанията, и с напикаването.
Уроинфекциите са първа причина за вторично напикаване при деца.

Ако резултатът е верен, и не е замърсяване това:

Ще е нужно след като отшуми да направите УЗ на коремче, бъбреци, п.мехур ( отделителна система).
Може би детето има везико-уретерален рефлукс? обсъдете с педиатъра също да съберете 24 часова урина за изследване на калций- повишеното излъчване на калций в урината ( хиперкалциурия) е свързано с находката на Протеус от посявки, или се среща ПРИ ОБСТРУКЦИИ В УРИНАРНИЯ ТРАКТ ОТ РАЗНО ЕСТЕСТВО.

Лекувайте с Бисептол, нормална доза, 9 дена. ПОСЛЕ- оставете 1 доза Бисептол, вечер, като химеопрофилактика за около 2-3 седмици. Дозата за профилактика е 10% от обичайната- Внимание! да не дадете пълна доза за профилактика.
« Последна редакция: Ноември 30, 2011, 11:51:42 am от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #864 -: Ноември 30, 2011, 12:02:57 pm »
Тази находка има ПРЯКА връзка и с повръщанията, и с напикаването.
Уроинфекциите са първа причина за вторично напикаване при деца.

С повръщане, а с диарията?!

Ако резултатът е верен, и не е замърсяване това:
Сигурно ще повторим изследването. Да изчакаме и втория резултат и тогава ли да почнем лечението? Високо ли е микробното число?

Ще е нужно след като отшуми да направите УЗ на коремче, бъбреци, п.мехур ( отделителна система).
Може би детето има везико-уретерален рефлукс? обсъдете с педиатъра също да съберете 24 часова урина за изследване на калций- повишеното излъчване на калций в урината ( хиперкалциурия) е свързано с находката на Протеус от посявки, или се среща ПРИ ОБСТРУКЦИИ В УРИНАРНИЯ ТРАКТ ОТ РАЗНО ЕСТЕСТВО.

Какво предствлява този везико-уретерален рефлукс? Звучи ми много обезпокоително. Лечимо ли е? За такъв преглед при детски нефролог ли трябва да идем и задължително ли е след лечението да го направим или може и сега?
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #865 -: Ноември 30, 2011, 12:05:47 pm »
Изчакайте вторите резултати и тогава, ако са същите-лекувайте.
С тези неща се занимава Педиатър. А за изследванията- където имате възможност да ги направите.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #866 -: Ноември 30, 2011, 12:11:39 pm »
А бихте ли ми казали нещо повече за везико-уретерален рефлукс?
Лечимо ли е? опасно ли е?
Сега се сещам, че преди година точно правихме консултация с доц. Снежинка Томова във връзка с шум на сърцето, тога тя ни каза, че е безобиден, прави ехография и на коремни органи, писала е нещо и за бъбреците, но не мога да разчета какво точно, не ни е казвала да има нещо обезпокоително. Тя е педиатър, занимава се и с фетална морфология. Пускам линк с написаното от нея.

http://media.snimka.bg/9736/025726658.jpg?r=0
« Последна редакция: Ноември 30, 2011, 12:55:11 pm от pgzenga »
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #867 -: Ноември 30, 2011, 13:25:01 pm »
Кардиолозите не гледат коремни органи.
Тези, които гледат коремни органи, не гледат СССистема, което е прерогатив на кардиолозите само.
За пръв път виждам такова нещо... .
Не знам какво и колко от написаното е достоверно... .
Кардиологичното описание на УЗ изследването по принцип се различава значително от това, което виждам като написано- стандарта включва редица измервания.

« Последна редакция: Ноември 30, 2011, 13:28:33 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #868 -: Ноември 30, 2011, 14:05:22 pm »
Вижте, ние отидохме заради този лек шум на съцето, който бяха чули тук, В Козлодуй. Препоръчаха ми лекарката като добра. Лекарката посещават много бременни за фетална морфология /Там не се ли гледат всички органи на плода?!/.
http://www.docenttomova.bg/index.php?p=9
След прегледа на сърцето, тя огледа и другите органи и е писала нещо и за бъбреците, което аз не разчитам, не знам дали вие сте успели и какво е то..
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #869 -: Ноември 30, 2011, 14:09:52 pm »
УЗ на ССС се прави от кардиолози и има специален начин на описване на находките.
УЗ на вътрешни органи се прави от Рeнтгенолог.
Тоест, две различни неща са тези.

Кардиолозите не се занимват с УЗ на вътрешни органи и обратното. Никъде в ЕС или САЩ.
« Последна редакция: Ноември 30, 2011, 15:42:09 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #870 -: Ноември 30, 2011, 15:20:40 pm »
Разбрах.
Сега първо ще повторим посявката, после ако пак излезе Протеуса, лечение с Бисептол /Мира и друг път го е пила/, естествено ако е чувствителна бактерията към него в АБ.

УЗ на коремни органи при рентгенолог казвате, къде ще препоръчате? И задължително ли е да се излекува първо или може и преди това?

Това изследване за Калций в урината, прави ли се масово в лабораториите? Ако е завишен Калция какво следва?

И дано не досаждам, но пак да попитам за този рефлукс, това лечимо ли е и опасно ли е?
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #871 -: Ноември 30, 2011, 15:22:38 pm »
Мисля че вече монополизирахме темата тук :)
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #872 -: Ноември 30, 2011, 15:58:59 pm »
Наистиста съжалявам.

Извинявам се!
*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #873 -: Ноември 30, 2011, 20:16:52 pm »
УЗ на ССС се прави от кардиолози и има специален начин на описване на находките.
УЗ на вътрешни органи се прави от Рeнтгенолог.
Тоест, две различни неща са тези.

Кардиолозите не се занимват с УЗ на вътрешни органи и обратното. Никъде в ЕС или САЩ.
Докторе, УЗ в бг се прави от ехографист или специалист образна диагностика. Знаете ли колко кабинети има тук такива - някои лекари действително са рентгенолози, но други не са, просто са изкарали един курс по образна диагностика. Ехокардиографистите общо взето се мислят за "специалисти по всичко" и нещо повече от другите си колеги.  Понеже моя много близка докторка е специалист точно в тази област, покрай нея  знам, че има много шарлатани. Важното е не само апарата, на който се гледа, но и човекът , който гледа на самия апарат. 

Специално за УЗ на ССС препоръчвам д-р Марков.
За УЗ на вътрешни органи - лекарите от Пирогов /зависи за какво точно става въпрос/.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #874 -: Ноември 30, 2011, 20:19:32 pm »
Как е варицелата? трябва, или не трябва, да се къпе??  :)
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #875 -: Декември 01, 2011, 06:36:09 am »
Д-р Бърди,
отново пиша аз. Мира вчера през деня не спа. Заспа към 19 вечерта. Направи ми впечатление, че я обля студена пот /тя рядко се поти/. Събудихме я към 20 ч. Беше много раздразнителна, плака. Мерих Т - 35,9-36,2  8O. Предишната вечер беше с 37,4. За разлика от вторник, когато кашля цял ден, вчера кашля по-малко, затова и решихме да изчакаме с прегледа до днес. Давам само Мукосолван и пръскам Назик спрей, както ни беше изписано. През нощта спа спокойно, но беше потна /главичката, вратлето, гръбчето/ и като я пипам някак по-хладна от обикновено. Много съм притеснена.
Днес аз съм на работа, ще я гледа баща и. Сутринта ще носят урина за нова посявка и ще идат на преглед при личната. И нещо друго, което забелязах за пишкането. Пишка само когато я подканя, по малко. Ако я питам дали и се пишка, отговаря - не.
Тази сутрин измерих Т 36,8, малката още спи...
Ще чакам с нетърпение коментара ви, защото Вие сте запознат с всиките и оплаквания от последните седмици.

« Последна редакция: Декември 01, 2011, 07:44:35 am от pgzenga »
*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #876 -: Декември 01, 2011, 07:59:32 am »
Как е варицелата? трябва, или не трябва, да се къпе??  :)
Трябва да се къпе,че и грах ядохме и нови пъпки НЯМА.  :D
Ако знаете с какви "поверия" се сблъсках по повод варицелата, не е истина. Една майка, що-годе интелигентна ми заобеснява, как съм следвало да меся питка и да я оставя в леглото на детето заедно с мед 8O, че като минела баба Варицела да си вземела и да не била сърдита. 8O Другото - да съм купувала на Вики всичко, докато е болен - не само за храна, ами въобще. Е хубаво, но той си изрежда всички влакчета от сериите за Томас и приятели , аз ще фалирам - поединично струват по 30 лева. :D
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Час
« Отговор #877 -: Декември 01, 2011, 08:48:39 am »
Ако знаете с какви "поверия" се сблъсках по повод варицелата, не е истина. [/quote]

 lady_11, а винце не ти ли казаха да му дадеш, за да избие по-бързо шарката :х  (побеснявам като го чуя това).


*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #878 -: Декември 01, 2011, 09:38:36 am »
Д-р Бърди,
отново пиша аз. Мира вчера през деня не спа. Заспа към 19 вечерта. Направи ми впечатление, че я обля студена пот /тя рядко се поти/. Събудихме я към 20 ч. Беше много раздразнителна, плака. Мерих Т - 35,9-36,2  8O. Предишната вечер беше с 37,4. За разлика от вторник, когато кашля цял ден, вчера кашля по-малко, затова и решихме да изчакаме с прегледа до днес. Давам само Мукосолван и пръскам Назик спрей, както ни беше изписано. През нощта спа спокойно, но беше потна /главичката, вратлето, гръбчето/ и като я пипам някак по-хладна от обикновено. Много съм притеснена.
Днес аз съм на работа, ще я гледа баща и. Сутринта ще носят урина за нова посявка и ще идат на преглед при личната. И нещо друго, което забелязах за пишкането. Пишка само когато я подканя, по малко. Ако я питам дали и се пишка, отговаря - не.
Тази сутрин измерих Т 36,8, малката още спи...
Ще чакам с нетърпение коментара ви, защото Вие сте запознат с всиките и оплаквания от последните седмици.


Повторете посявките и се определете с лечението... .
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #879 -: Декември 01, 2011, 09:44:06 am »
Да, ще ги повторим, но резултата ме притеснява, че ще стане след сряда другата седмица.
Тази температура 35,9-36,2 много ме стресна снощи. Нормална ли е?
Ще видим какво ще кажат и за кашлицата...