0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #20 -: Март 21, 2011, 18:25:25 pm »
Не, не е.
8мл на всеки 8 часа = 24мл=748мг (156мг/5мл)= За 15 кг това е  50мк/кг/24 часа.
156мг/5 мл е неподходяща за това тегло на детето, освен всичко друго, поради големият брой мл, които трябва да дадете на доза.
Благодаря ви докторе!Знаех си аз ,че трябва да се допитам до вас.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #21 -: Март 21, 2011, 18:30:24 pm »
Не, не е.
8мл на всеки 8 часа = 24мл=748мг (156мг/5мл)= За 15 кг това е  50мк/кг/24 часа.
156мг/5 мл е неподходяща за това тегло на детето, освен всичко друго, поради големият брой мл, които трябва да дадете на доза.
Благодаря ви докторе!Знаех си аз ,че трябва да се допитам до вас.
Извинете,пропуснах да попитам,понеже вече съм дала 2 дози на 12 часа,може ли да продължа на 12 часа ,но по 12 мл. ?
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #22 -: Март 21, 2011, 19:46:31 pm »
Здравейте д-р Бърди,
Днес успяхме да направим преглед при ендокринолог по повод гърдичката на дъщеря ми за която Ви писах.
Обективно с-е: Телархе - III степен двустранно, няма пубархе (това изречение го цитирам както е написано). Т-14,8кг; Р-95см; Рм-160см Рб-190см ТР-169см.
Назначиха ни изследвания: FSH,LH,Estradiol също така Ro на длан и пръсти, тъй като дъщеря ми за последните шест месеца е порастнала с около 11см. Със сигурност мога да кажа че от 2-Ноември когато беше консултацията ни за двегодишнината височината й беше 90см а днес беше 95см (5см за три месеца). В кабинета на доктора видях кривите на разтежа,които качихте днес, по които ще й определи кривата следващия път когато занеса картона да види как се е променял разтежа през последните месеци. Това е за сега. Пробвахме се за снимка на дланите но без успех, незнам въобще дали ще даде. Дано като за начало резултата от хормоните да свършат работа. Все някак ще вземем венозна кръв, но за снимката... Тя си стиска ръцете и плаче.
Моля за коментара Ви. Благодаря предварително!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #23 -: Март 28, 2011, 22:42:37 pm »
Д-р Бърди,
синът ми на 2г.7м. е също на Аугментин с възпалено гърло е с хрема и с леко възпалени уши така каза док. 15кг.но на нас ни е изписала 5мл. на 12часа  8O що за разлика може ли всеки да си изписва колкото  му се иска или на око също така изписа капки за Виброцил(всеки път тези изписва) :? ,Фенистил капки и Панадол за температурата .Ако може мнението Ви рядко боледуваме и вашето мнение е важно за нас!Благодаря!
« Последна редакция: Март 28, 2011, 22:44:12 pm от Виктория »
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #24 -: Март 28, 2011, 22:57:45 pm »
Здравейте д-р Бърди,
Днес успяхме да направим преглед при ендокринолог по повод гърдичката на дъщеря ми за която Ви писах.
Обективно с-е: Телархе - III степен двустранно, няма пубархе (това изречение го цитирам както е написано). Т-14,8кг; Р-95см; Рм-160см Рб-190см ТР-169см.
Назначиха ни изследвания: FSH,LH,Estradiol също така Ro на длан и пръсти, тъй като дъщеря ми за последните шест месеца е порастнала с около 11см. Със сигурност мога да кажа че от 2-Ноември когато беше консултацията ни за двегодишнината височината й беше 90см а днес беше 95см (5см за три месеца). В кабинета на доктора видях кривите на разтежа,които качихте днес, по които ще й определи кривата следващия път когато занеса картона да види как се е променял разтежа през последните месеци. Това е за сега. Пробвахме се за снимка на дланите но без успех, незнам въобще дали ще даде. Дано като за начало резултата от хормоните да свършат работа. Все някак ще вземем венозна кръв, но за снимката... Тя си стиска ръцете и плаче.
Моля за коментара Ви. Благодаря предварително!
По принцип няма увеличени гръдни жлези без окосмяване. В този смисъл, ако детето няма окосмяване, вероятността това да е мастна тъкан, а не жлеза, е голяма. Все пак неможе да имате хормонално влияние даващо телархе без окосмяване същевременно ( или с разлика във времето). Такава е логиката.
Изчакайте хормоналните изследвания и рентгенографията на китка ( тя е много важна).

Може също да направите УЗ на двете гърдички- ако се вижда само мастна тъкан, а не жлеза, и изследванията са добре, може би само една магнитна томография на хипофизата може би ще е нужна.
Направете изследване на очни дъна с мидриаза- това е много важно! и периметри също ( изследване на периметрично зрение).
УЗ на коремче също е важно- измерване размери на матка, например.

По принцип много често се бърка мастна тъкан около гърдичките с истинска млечна жлеза тъкан. А това е най-важното отличие... ако се намира мастна тъка от УЗ, това не е преждевременен пубертет, само и изолирано погледнато.


Това е много труден въпрос... тези гинекомастии при малки деца поразително и безпогрешно приличат на мастна жлеза... .
« Последна редакция: Март 28, 2011, 23:04:11 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #25 -: Март 28, 2011, 23:02:27 pm »
Не, не е.
8мл на всеки 8 часа = 24мл=748мг (156мг/5мл)= За 15 кг това е  50мк/кг/24 часа.
156мг/5 мл е неподходяща за това тегло на детето, освен всичко друго, поради големият брой мл, които трябва да дадете на доза.
Благодаря ви докторе!Знаех си аз ,че трябва да се допитам до вас.
Извинете,пропуснах да попитам,понеже вече съм дала 2 дози на 12 часа,може ли да продължа на 12 часа ,но по 12 мл. ?
Как ще дадете 12м л на дете? то и 5 с трудност ще изпие....
Иначе за дозата съм писал, както виждате, но не мога да се ангажирам дали правилно ще я дадете... . Простете.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #26 -: Март 28, 2011, 23:06:01 pm »
Д-р Бърди,
синът ми на 2г.7м. е също на Аугментин с възпалено гърло е с хрема и с леко възпалени уши така каза док. 15кг.но на нас ни е изписала 5мл. на 12часа  8O що за разлика може ли всеки да си изписва колкото  му се иска или на око също така изписа капки за Виброцил(всеки път тези изписва) :? ,Фенистил капки и Панадол за температурата .Ако може мнението Ви рядко боледуваме и вашето мнение е важно за нас!Благодаря!

Мисля, само АБ ще Ви е достатъчен. Ако обосновката , за която го давате, е валидна- ще имате резултат и само от него.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #27 -: Март 28, 2011, 23:44:40 pm »
Здравейте д-р Бърди,
Днес успяхме да направим преглед при ендокринолог по повод гърдичката на дъщеря ми за която Ви писах.
Обективно с-е: Телархе - III степен двустранно, няма пубархе (това изречение го цитирам както е написано). Т-14,8кг; Р-95см; Рм-160см Рб-190см ТР-169см.
Назначиха ни изследвания: FSH,LH,Estradiol също така Ro на длан и пръсти, тъй като дъщеря ми за последните шест месеца е порастнала с около 11см. Със сигурност мога да кажа че от 2-Ноември когато беше консултацията ни за двегодишнината височината й беше 90см а днес беше 95см (5см за три месеца). В кабинета на доктора видях кривите на разтежа,които качихте днес, по които ще й определи кривата следващия път когато занеса картона да види как се е променял разтежа през последните месеци. Това е за сега. Пробвахме се за снимка на дланите но без успех, незнам въобще дали ще даде. Дано като за начало резултата от хормоните да свършат работа. Все някак ще вземем венозна кръв, но за снимката... Тя си стиска ръцете и плаче.
Моля за коментара Ви. Благодаря предварително!
По принцип няма увеличени гръдни жлези без окосмяване. В този смисъл, ако детето няма окосмяване, вероятността това да е мастна тъкан, а не жлеза, е голяма. Все пак неможе да имате хормонално влияние даващо телархе без окосмяване същевременно ( или с разлика във времето). Такава е логиката.
Изчакайте хормоналните изследвания и рентгенографията на китка ( тя е много важна).

Може също да направите УЗ на двете гърдички- ако се вижда само мастна тъкан, а не жлеза, и изследванията са добре, може би само една магнитна томография на хипофизата може би ще е нужна.
Направете изследване на очни дъна с мидриаза- това е много важно! и периметри също ( изследване на периметрично зрение).
УЗ на коремче също е важно- измерване размери на матка, например.

По принцип много често се бърка мастна тъкан около гърдичките с истинска млечна жлеза тъкан. А това е най-важното отличие... ако се намира мастна тъка от УЗ, това не е преждевременен пубертет, само и изолирано погледнато.


Това е много труден въпрос... тези гинекомастии при малки деца поразително и безпогрешно приличат на мастна жлеза... .

Здравейте д-р Бърди,
Окосмяване има в областта на гениталиите, но колко е нормално да бъде не мога да кажа защото това ми е първата дъщеря и не съм запозната на каква възраст се окосмяват.
Хормоналните резултати са LH - <0.10mlU/ml  ; FSH - 0.85mlU/ml  ; Estradiol - 28.81pmol/L    референтни стойности не пиша, тъй като няма за деца, но ендокринолога каза, че са приемливи. Може да е имало пик по-рано и сега да спадат.
Резултат от лицеваграфия на длани и пръсти - Симетрична за костна възраст.
-проксималната епифиза на I метакарпална кост и дисталната епифиза на радиус съответстват на костна възраст 2г.6м.
-ос капитатум и ос хаматум и съответстват по размер и форма на костна възраст -от 2г6м до 3 години
-метакарпалната кост на III лъч съответства на костна възраст 3 години
-ос триквтрум съответства на костна възраст 3г.6м.
Набелязва се точковидно ядрото на вкостяване на ос лунатум - нормална поява между 2г6м до 3 години за момичета.
Заключението на едокринолога е, че за сега няма нещо обезпокояващо. Направи ми крива на растежа и отчете кога е бил пика на растеж (от месец август 2010г до ноември 2010г).Каза да я мерим редовно и консултация след 3 или6 месеца, според състоянието.
Изследванията за коити казвате не мога да направя на нейната възраст, защото много буйства и ще трябва да са с пълна упойка ;-). Гърдичките се успокояват и не се напипва бучката. За сега следене и се надявам да нямаме проблеми за напред.
Благодаря Ви много за компетентното мнение! С него ми помагате да предобия по-голяма представа за възпожностите за изследвания.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #28 -: Март 29, 2011, 16:02:48 pm »
Д-р Бърди,
синът ми на 2г.7м. е също на Аугментин с възпалено гърло е с хрема и с леко възпалени уши така каза док. 15кг.но на нас ни е изписала 5мл. на 12часа  8O що за разлика може ли всеки да си изписва колкото  му се иска или на око също така изписа капки за Виброцил(всеки път тези изписва) :? ,Фенистил капки и Панадол за температурата .Ако може мнението Ви рядко боледуваме и вашето мнение е важно за нас!Благодаря!

Мисля, само АБ ще Ви е достатъчен. Ако обосновката , за която го давате, е валидна- ще имате резултат и само от него.
  Значи да продължавам да си давам по 5мл.на 12часа днес е по добре през нощта не вдигал температура и спа спокойно няма кашлица за сега поне, има само лека хрема казва 4е ве4е не го боли гърлото  :wink:
Благодаря ви сърде4нo!
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #29 -: Март 30, 2011, 11:00:49 am »
Д-р Бърди имам следното притеснение:
Дъщеря ми е на 1г. и 5м. и все още не ходи, не може да стои сама права (или по-скоро като усети, че не я държи никой полита да се хване), както и не се изправя сама. Това, което прави е: стои права, държейки се за нещо, ходи, като се подпира на мебели и за една ръка доста добре. Само да уточня, че когато беше на 1г. не искаше изобщо да си стъпи на краката. Тогава посетихме доктор, който каза, че е "мека" каквото и да значи това и ни назначиха физиотерапия, която беше само 5 дни и не се видя особен напредък. Преди месец ходихме на преглед при невролог в болницата по ДЦП, който каза, че има двигателно изоставане, но засега за ДЦП не може да се говори (т.е. нищо конкретно). Пак ни назначиха физиотерапия съответно, която правим и до сега. Според нашата педиатърка е огромен проблем, че не ходи. При педиатър, който посещаваме от време на време в Токуда и също ни следи от раждането- няма никакъв проблем.
Иска ми се да чуя и Вашето мнение.
Благодаря предварително.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #30 -: Март 30, 2011, 11:06:51 am »
Може ли да направи 5 стъпки само?
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #31 -: Март 30, 2011, 11:12:18 am »
Не, тя дори не иска да се пусне, за да стои сама права.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #32 -: Март 30, 2011, 11:14:41 am »
Не мога да кажа повече- зависи как изглежда детето при преглед.
Но това, че ходи добре придържайки се за мебели, е добър белег.
Все пак горната възраст за прохождане е 15 месец - следователно е нужно внимание.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #33 -: Март 30, 2011, 11:19:01 am »
Благодаря.
А смятате ли, че може да става дума за ДЦП или без прегед не може?
Неврологът каза, че ако не проходи до 2г. това е диагнозата.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #34 -: Март 30, 2011, 11:22:01 am »
Нищо подобно!
Проблемите едва ли се изчерпват само с тази диагноза.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #35 -: Март 30, 2011, 11:28:11 am »
Благодаря отново.

Извинявам се, последен въпрос - какво мислите за физиотерапията, в момента правим само Войта.
« Последна редакция: Март 30, 2011, 11:53:01 am от sladko »
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #36 -: Март 30, 2011, 12:10:12 pm »
Вие полза виждате ли?
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #37 -: Март 30, 2011, 12:44:59 pm »
Не  :(, но ми се обяснява, че ще я видя след няколко месеца.
Какво друго ми остава, да търся друго мнение?
Или да изчакам още?
« Последна редакция: Март 30, 2011, 12:47:50 pm от sladko »
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #38 -: Март 30, 2011, 15:46:23 pm »
Здравейте др. Бърди,
Искам да ви попитам няколко неща. Преди 4 седмици детето беше с грип. Лекувахме с Тамифлу + сироп за кашлица. За 4 дни острата картина се оправи. Тоест температурата, повръщането спряха, а остана лека кашлица. Кашлицата в началото беше доста, но се успокой и премина. През цялото време беше слушан от доктор и до хрип или спазъм не се стигна. Това е нещо ново за нас. До сега без спазъм не сме минавали.
Но от момента на оздравяване до сега има остатък от кашлица. Най - често сутрин като се събуди. Суха изчерпваща се с 3-4 покашляния. Понякога това се случва докато спи. Но ако се изкашля докато спи, сутрин не го прави.
Забелязах, че преди да се изкашля сутрин говори носово. При опит да се издуха, сополите се чуват, но са много гъсти и не излизат. След пръскане на Стеримар излизат, но са оскъдни. В едната ноздра има лек примес на кръв.
Искам да попитам дали е нормална такава кашлица и дали трябва да се вземат мерки. Знам, че може би 3-4 изкашляния на ден  звучат несериозно и не като болест, но все пак правим спазъм от всяка по - водниста хрема.   
И най - вече за тези кървави следи в сополчето от едната ноздра. Със сигурност кръв не тече спонтанно, а само при издухване с напън.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част IV
« Отговор #39 -: Март 31, 2011, 10:55:36 am »
Д-р Бърди изненадани сме много и притеснени, детето е на 6 г. и от скоро се напикава нощно време. Пуснахме стерилна урина - чиста е, ако я будим нощем и подканим - не се изпуска. Напикаването се наблюдава след като отказа следобедния сън, а нощния е много дълбок. По препоръка на джипито направихме рентгенова снимка и от там: спина бифида сакралис. Никога не е имала оплаквания, здраво право дете.
Докторе, кажете ми какво, къде, кога да предприема. Отбягвам да се информирам от "останалия интернет" и чакам с нетърпение вашия отговор.
Благодаря ви!